Breednet Results

HEALESVILLE - Saturday, January 11

Race 1 - Mdn Plate (1000m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:00.07
Prizemoney: $4,000
1
6/4
T: A W Keenan
R: Maxwell Keenan (67)
6/4
5g best choice (AUS) x chichen itza (NZ) (kaapstad (NZ))
Winning siblings: Chalumeau, Crisis Point,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
11/8F
T: R J Coombes
R: Shaun Cooper (65)
11/8F
5m squamosa (AUS) x dolphin serenade (AUS) (dolphin street (FR))
3
4.5
9/1
T: G C Strang
R: Ms T Johnson (63)
9/1
6m wanted (AUS) x danrego (AUS) (danzero (AUS))
4
8.5
9/2
T: Ms K Murphy
R: Mr L Taylor (67)
9/2
5
8.7
13/2
T: G Brunsdon
R: Mr G Brunsdon (65)
13/2
6
11.7
40/1
T: R J Linnell
R: Ms D Walker (65)
40/1
5m scintillo (GB) x acacia queen (AUS) (king of kings (IRE))
Race 2 - Trophy (2) Hcp (1000m)
Class: Restricted Track: Good(4) Time: 0:59.06
Prizemoney: $4,000
1
7/2
T: R C Manning
R: Caitlin King (67.5)
7/2
6g all american (AUS) x west love (AUS) (zedrich (AUS))
Winning siblings: Modo Vinco, Moment Of Love,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2014 Inglis Great Southern Weanling Sale
$18,000
Vendor: Shadwell Farm, Mt Rowan
Buyer: Paul Willetts Bloodstock Consultancy
2
0.4
13/2
T: R A Hockley
R: Chelsea Heard (68.5)
13/2
5g strategic maneuver (AUS) x angel of prussia (AUS) (king of prussia (AUS))
3
1.7
9/10F
T: Ms A McCormick
R: Shaun Cooper (66.5)
9/10F
6g skilled (AUS) x moonlight miss (AUS) (due sasso (AUS))
4
1.8
14/1
T: Ms R Miles
R: Mr L Taylor (63.5)
14/1
8g niello (AUS) x perfect penny (AUS) (encosta de lago (AUS))
5
1.9
7/2
T: T Kilgower
R: Mr G Seccombe (64.5)
7/2
7m bushranger (IRE) x akadiva (AUS) (hemingway (IRE))
6
2
25/1
T: G C Strang
R: Ms T Johnson (63.5)
25/1
9m easy choice (AUS) x easter bunny (NZ) (cape cross (IRE))
Race 3 - Trophy (1) Hcp (1200m)
Class: Restricted Track: Good(4) Time: 1:14.37
Prizemoney: $4,000
1
5/4F
T: Ben Brisbourne
R: Jordan Sanders (62.5)
5/4F
Winning siblings: Colton, Simply Fly,
This nick: 8 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2018 MM Gold Coast March Yearling Sale
$100,000
Vendor: Eureka Stud Cambooya Qld
Buyer: Cliff Brown Racing
2
0.2
11/2
T: B J Goodwin
R: Ms M Morris (63)
11/2
4m ambidexter (AUS) x tureen (AUS) (keep the faith (AUS))
3
5.2
9/2
T: T Kilgower
R: Mr G Seccombe (69.5)
9/2
4
5.4
5/1
T: D P Dwyer
R: Ms C Pace (63)
5/1
4m wanted (AUS) x desert slew (AUS) (desert style (IRE))
5
5.6
3/1
T: Ms R Waymouth
R: Ms D Waymouth (65)
3/1
6
9.1
40/1
T: Ms K Murphy
R: Mr L Taylor (63)
40/1
7
10.3
8/1
T: A W Keenan
R: Maxwell Keenan (66)
8/1
6m reward for effort (AUS) x palaris (AUS) (kenny's best pal (AUS))
8
10.6
20/1
T: Ms B Bamford
R: Mr G Brunsdon (64.5)
20/1
7g redente (AUS) x rosebud avenue (AUS) (keep the faith (AUS))
Race 4 - Trophy Hcp (1200m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:14.70
Prizemoney: $4,000
1
11/1
T: Ms W Kelly
R: Mr G Seccombe (63)
11/1
Winning siblings: Remember Bella,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
5/2
T: P W Boag
R: Caitlin King (65.5)
5/2
8m presence (AUS) x almoner (AUS) (zorro's lad (AUS))
3
2
11/2
T: John R Allen
R: Mr L Taylor (66.5)
11/2
10m estambul (ARG) x tilly tumba (AUS) (archway (IRE))
4
2.1
11/8F
T: R J Linnell
R: Ms D Walker (66.5)
11/8F
9g keeper (AUS) x lady kaapusine (AUS) (octagonal (NZ))
5
2.8
15/1
T: Ms A McCormick
R: Shaun Cooper (64.5)
15/1
6g skilled (AUS) x palace de l'elysee (AUS) (dash for cash (AUS))
6
2.9
4/1
T: D J Walkley
R: Tim Grace (73.5)
4/1
12g gallo di ferro (USA) x warts and all (AUS) (john's hero (AUS))
7
3.7
15/2
T: C J Davis
R: Ms C Pace (67)
15/2
8
9.7
40/1
T: R A Hockley
R: Chelsea Heard (60)
40/1
Race 5 - Healesville Cup (1650m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:46.18
Prizemoney: $6,000
1
15/4
T: Tabitha Cunningham
R: Jordan Sanders (67.5)
15/4
8g el hermano (NZ) x penash (NZ) (pentire (GB))
Winning siblings: El Nino, Garden Of Gold, La Sobrina,
This nick: 4 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
3.3
6/1
T: Ms A Goble
R: Chelsea Heard (73.5)
6/1
3
5.1
3/1F
T: Gavin Bedggood
R: Mr L Taylor (69.5)
3/1F
8g pentire (GB) x i say (AUS) (quest for fame (GB))
4
5.2
12/1
T: R C Manning
R: Ms C Pace (69)
12/1
8g churchill downs (AUS) x miss academic (AUS) (royal academy (USA))
5
5.3
9/2
T: D P Dwyer
R: Shaun Cooper (68)
9/2
7g spinning world (USA) x annie (NZ) (ustinov (AUS))
6
7.8
9/1
T: T Kilgower
R: Mr G Seccombe (66.5)
9/1
10g danroad (AUS) x milly molly (NZ) (montjeu (IRE))
7
8
15/1
T: R J Stephens
R: Ms T Johnson (61)
15/1
6g henrythenavigator (USA) x ouija board (AUS) (elusive quality (USA))
8
9.5
30/1
T: R C Manning
R: Caitlin King (63)
30/1
11g al maher (AUS) x miss tinkerbell (AUS) (woodman (USA))
9
13
7/2
T: A W Keenan
R: Maxwell Keenan (66.5)
7/2
7g viking ruler (AUS) x pendulum miss (NZ) (savabeel (AUS))
Race 6 - Trophy (3) Hcp (1650m)
Class: Restricted Track: Good(4) Time: 1:45.51
Prizemoney: $4,000
1
7/1
T: C J Davis
R: Mr G Seccombe (68)
7/1
Winning siblings: Talk Of The Town,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.8
1/1F
T: D P Dwyer
R: Ms C Pace (65.5)
1/1F
6g spinning world (USA) x annie (NZ) (ustinov (AUS))
3
3.3
6/1
T: R A Hockley
R: Chelsea Heard (65)
6/1
9g sunday knight (AUS) x furia (AUS) (thunder gulch (USA))
4
4.2
5/1
T: R J Coombes
R: Tim Grace (68.5)
5/1
6g anacheeva (AUS) x dolphin serenade (AUS) (dolphin street (FR))
5
12.2
9/4
T: Brett Scott
R: Shaun Cooper (71.5)
9/4
5g real saga (AUS) x loves attention (AUS) (taimazov (ARG))
* Nick figures are for Australasia.