Breednet Results

HOBART - Sunday, May 28

Race 1 - Southern Cross Care Mdn (1100m)
Class: Maiden Track: Soft(6) Time: 1:08.40 (36.99)
Prizemoney: $14,000
1
5/2
T: Max Cowen
R: D Pires (55)
5/2
2f wordsmith (AUS) x my fraulein (AUS) (telesto (USA))
Winning siblings: My Diana,
This nick: 7 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
0.8
9/4F
T: L, D and T Wells
R: Sigrid Carr (55)
9/4F
2f dash for cash (AUS) x himstedt (AUS) (danehill dancer (IRE))
3
2.3
11/1
T: G J McCulloch
R: A Darmanin (57)
11/1
2c cardinal virtue (AUS) x fasig (AUS) (west quest (CAN))
4
3.3
11/2
T: L, D and T Wells
R: T Baker (57)
11/2
2c wordsmith (AUS) x gee gee town lady (AUS) (clangalang (AUS))
5
4.3
25/1
T: L, D and T Wells
R: Ms S Thornton (55)
25/1
2g clangalang (AUS) x ariella (AUS) (rubiton (AUS))
6
5.1
20/1
T: L, D and T Wells
R: Nathan Punch (55)
20/1
2c americain (USA) x zadiamond (NZ) (zabeel (NZ))
7
5.3
30/1
T: Scott Brunton
R: Shuji Amano (55)
30/1
8
5.4
20/1
T: K and T Hanson
R: Hayley McCarthy (55)
20/1
2g glass harmonium (IRE) x flautist (AUS) (hennessy (USA))
9
7.2
8/1
T: I D Hay
R: B Muhcu (57)
8/1
2g street boss (USA) x lavnova (AUS) (delago brom (AUS))
10
9
14/1
T: S Gandy
R: Ms S Catania (57)
14/1
2g wordsmith (AUS) x gee gee cry baby (AUS) (atlantis prince (GB))
Race 2 - Inglis Bloodstock Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Soft(6) Time: 1:14.03 (37.18)
Prizemoney: $14,000
1
5/4F
T: D L Brunton
R: D Pires (56.5)
5/4F
4m ad valorem (USA) x sweet choice (AUS) (choisir (AUS))
Winning siblings: Voyage De Lune,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
4
20/1
T: Ms J Richards
R: Chris Graham (53.5)
20/1
3f high chaparral (IRE) x jaja (AUS) (dehere (USA))
3
5.5
11/4
T: J F Luttrell
R: T Baker (58.5)
11/4
4g town of dragon (AUS) x port tasha (AUS) (portland pirate (AUS))
4
9
40/1
T: L, D and T Wells
R: Sherry Barr (56.5)
40/1
3g tailings (USA) x spring fashion (AUS) (keltrice (AUS))
5
9.1
30/1
T: Chris Crook and Imogen Miller
R: Ms S Thornton (54.5)
30/1
3f stryker (AUS) x our magic choice (NZ) (stravinsky (USA))
6
11.6
10/1
T: Nicole Luttrell
R: A Darmanin (56.5)
10/1
5m kaphero (AUS) x marlane lady (AUS) (tarnpir lane (AUS))
7
12
20/1
T: I D Hay
R: B Muhcu (58.5)
20/1
4g written tycoon (AUS) x almecca (AUS) (devon flyer (AUS))
8
12.2
13/2
T: G S White
R: Shuji Amano (56.5)
13/2
3f moshe (AUS) x bailee's babe (AUS) (ladoni (GB))
9
15
100/1
T: Paul Maher
R: Hayley McCarthy (55)
100/1
3f grey swallow (IRE) x tulikov (NZ) (ustinov (AUS))
10
15.1
66/1
T: D M Brazendale
R: Nathan Punch (56.5)
66/1
11
16.8
12/1
T: S Gandy
R: Sigrid Carr (56.5)
12/1
3f tough speed (USA) x private ensign (AUS) (personal flag (USA))
Race 3 - Luxbet Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Soft(6) Time: 1:30.49 (37.65)
Prizemoney: $14,000
1
5/4F
T: E C Batt
R: Ms S Thornton (56.5)
5/4F
4g spartacus (IRE) x allez barsac (NZ) (sir tristram (IRE))
Winning siblings: Colossus Of Rhodes, Go Sakuramachi,
This nick: 5 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
5
6/1
T: Bill Ryan
R: B Muhcu (58.5)
6/1
4g savoire vivre (GB) x old blush (IRE) (octagonal (NZ))
3
5.2
3/1
T: Angela Brakey
R: T Baker (58.5)
3/1
3g therock (AUS) x asset (AUS) (reset (AUS))
4
6.7
9/1
T: Ms A Watling
R: Sigrid Carr (56.5)
9/1
6m masterpiece (ARG) x chikka (AUS) (west quest (CAN))
5
6.8
80/1
T: J F Luttrell
R: Ms S Catania (56.5)
80/1
6m haradasun (AUS) x priada (USA) (dayjur (USA))
6
7
11/2
T: Dylan Clark
R: Hayley McCarthy (56.5)
11/2
5g savoire vivre (GB) x old blush (IRE) (octagonal (NZ))
7
12.8
100/1
T: R T Carr
R: Nathan Punch (54.5)
100/1
5m tough speed (USA) x alimonia (AUS) (aliocha (USA))
8
13.2
80/1
T: Monica Ryan
R: Shuji Amano (56.5)
80/1
4m onemorenomore (AUS) x seranita (NZ) (masterclass (USA))
9
13.7
60/1
T: Nicole Luttrell
R: Sherry Barr (56.5)
60/1
4g incumbent (AUS) x faber (AUS) (west quest (CAN))
10
13.8
30/1
T: R T Carr
R: Y Nishitani (56.5)
30/1
5m niello (AUS) x kanchanaburi (AUS) (charnwood forest (IRE))
Race 4 - Ata Celebrates 50 Years (C1) (1600m)
Class: Class 1 Track: Soft(6) Time: 1:44.34 (37.59)
Prizemoney: $14,000
1
6/1
T: J F Luttrell
R: A Darmanin (59)
6/1
5g primus (AUS) x helsinki (AUS) (integra (AUS))
Winning siblings: King Of Finland, Mrs Begley, Raikkonen,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
4/1
T: Scott Brunton
R: D Pires (57)
4/1
5m partners choice (USA) x scottish lass (AUS) (devon flyer (AUS))
3
4.6
25/1
T: Barry Campbell
R: Chris Graham (55)
25/1
3f moshe (AUS) x bop girl (AUS) (west point (AUS))
4
4.7
Cincha (8)
20/1
T: R T Carr
R: Nathan Punch (55)
20/1
4g tough speed (USA) x chikka (AUS) (west quest (CAN))
5
5
8/1
T: J K Blacker
R: Shuji Amano (57)
8/1
3f toorak toff (AUS) x my secret luv (AUS) (secret savings (USA))
6
5.5
3/1F
T: Cameron Thompson
R: Hayley McCarthy (57)
3/1F
4g lonhro (AUS) x rio osa (AUS) (canny lad (AUS))
7
6.8
7/2
T: G S White
R: Sigrid Carr (59)
7/2
3g so you think (NZ) x brazen babe (AUS) (fastnet rock (AUS))
8
8.1
15/1
T: R T Carr
R: B Muhcu (59)
15/1
3g swinging bachelor (AUS) x hello baby doll (AUS) (atlantis prince (GB))
9
10.4
20/1
T: J F Luttrell
R: T Baker (59)
20/1
4g mutawaajid (AUS) x luvscay (AUS) (marscay (AUS))
10
16.7
30/1
T: Cameron Thompson
R: Sherry Barr (55)
30/1
4g tickets (AUS) x big pretzel (NZ) (zabeel (NZ))
11
20.5
25/1
T: V C Poke
R: Ms S Thornton (55)
25/1
Race 5 - St John's Parish Hcp (C3) (1600m)
Class: Class 3 Track: Soft(6) Time: 1:42.20 (38.34)
Prizemoney: $15,000
1
11/2
T: J L Keys
R: Sigrid Carr (54.5)
11/2
5m magnus (AUS) x mislaid (AUS) (encosta de lago (AUS))
This nick: 15 runners; 10 winners; 1 SW. Details
2
9
14/1
T: M S Trinder
R: A Darmanin (54)
14/1
2
9
7/2
T: T W Evans
R: T Baker (58.5)
7/2
3g host (CHI) x she's magnificent (AUS) (tough speed (USA))
4
9.4
12/1
T: Angela Brakey
R: B Muhcu (56)
12/1
5
11.2
5/4F
T: M C Kent
R: D Pires (58.5)
5/4F
5g purrealist (AUS) x bella rippa (AUS) (scenic (IRE))
6
12.2
Boart (3)
10/1
T: J F Luttrell
R: Ms S Catania (57.5)
10/1
6g artie schiller (USA) x boendso (AUS) (end sweep (USA))
7
13.7
30/1
T: Cameron Thompson
R: Chris Graham (52)
30/1
5g thorn park (AUS) x queen rania (NZ) (the jogger (USA))
8
15.2
20/1
T: Cameron Thompson
R: Hayley McCarthy (55)
20/1
4g bushranger (IRE) x queen's lager (AUS) (lago delight (AUS))
9
19.7
40/1
T: P A Hill
R: Ms S Thornton (52)
40/1
6m pentire (GB) x oaky miss (AUS) (rory's jester (AUS))
10
28.5
50/1
T: Nicole Luttrell
R: Nathan Punch (52)
50/1
5m bushranger (IRE) x akadiva (AUS) (hemingway (IRE))
Race 6 - Tas Assessment Services (Bm62) (1100m)
Class: Benchmark 62 Track: Soft(6) Time: 1:07.59 (36.82)
Prizemoney: $14,000
1
13/2
T: Raymond Worbey
R: B Muhcu (57)
13/2
5m tough speed (USA) x strathmore luck (AUS) (strathmore lad (AUS))
This nick: 6 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.8
25/1
T: L, D and T Wells
R: Ms S Thornton (60.5)
25/1
6g wordsmith (AUS) x style setter (AUS) (snippets (AUS))
3
2
Newts (4)
15/4
T: Chris Crook and Imogen Miller
R: T Baker (59)
15/4
3g matsqui (AUS) x glendon (AUS) (carnegie (IRE))
4
2.5
8/1
T: S Gandy
R: Sigrid Carr (58.5)
8/1
5m sharkbite (AUS) x tasmanian tiger (AUS) (hold that tiger (USA))
5
4
10/1
T: G J McCulloch
R: Sherry Barr (57.5)
10/1
5m commands (AUS) x extension of time (AUS) (dash for cash (AUS))
6
4.5
6/4F
T: Ms I Peskett
R: D Pires (55.5)
6/4F
7m old deuteronomy (USA) x darsawye (AUS) (eagle eyed (USA))
7
4.7
25/1
T: Cameron Thompson
R: Hayley McCarthy (59.5)
25/1
5g lonhro (AUS) x firm (AUS) (night shift (USA))
8
5.2
25/1
T: G S White
R: Nathan Punch (56)
25/1
3f bernardini (USA) x pirate rose (AUS) (al hareb (USA))
9
5.4
20/1
T: P A Hill
R: Chris Graham (52)
20/1
5m o'lonhro (AUS) x dolce (AUS) (strategic (AUS))
10
6.7
80/1
T: W N McShane
R: Shuji Amano (57.5)
80/1
4m choisir (AUS) x cumbria (GB) (singspiel (IRE))
11
8
20/1
T: R T Carr
R: A Darmanin (58)
20/1
5m dreamscape (AUS) x kats clause (AUS) (weasel clause (AUS))
Race 7 - Carlton Draught (Bm72) (1400m)
Class: Benchmark 72 Track: Soft(6) Time: 1:28.77 (37.12)
Prizemoney: $14,000
1
6/1
T: L R Laskey
R: T Baker (54)
6/1
5m reaan (AUS) x lung tah (AUS) (quest for fame (GB))
Winning siblings: Estrato, Multizone,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.5
9/4F
T: J K Blacker
R: Hayley McCarthy (55)
9/4F
3g al maher (AUS) x tasmanian tiger (AUS) (hold that tiger (USA))
3
4.8
11/2
T: G S White
R: Nathan Punch (55.5)
11/2
5g econsul (NZ) x imitate me (AUS) (anabaa (USA))
4
5.6
5/1
T: Yassy Nishitani
R: A Darmanin (54)
5/1
5g kaphero (AUS) x jennia (AUS) (savoire vivre (GB))
5
6
25/1
T: K E Horobin
R: Sigrid Carr (54)
25/1
6g estambul (ARG) x true cavern (AUS) (lion cavern (USA))
6
6.3
Hugo (1)
9/1
T: Brendan McShane
R: Ms S Thornton (57.5)
9/1
6g magnus (AUS) x galvanized (AUS) (rubiton (AUS))
7
8.3
Spihro (3)
9/2
T: M S Trinder
R: D Pires (57.5)
9/2
7g lonhro (AUS) x spire (AUS) (danehill (USA))
8
15.6
12/1
T: Scott Brunton
R: B Muhcu (54)
12/1
4m ready's image (USA) x mrs shine (AUS) (marquetry (USA))
Race 8 - Gee Gees Horse Stud Hcp (C1) (1400m)
Class: Class 1 Track: Soft(6) Time: 1:30.86 (39.27)
Prizemoney: $14,000
1
8/1
T: Kelvin Southey
R: Ms S Catania (57.5)
8/1
5g duke of marmalade (IRE) x royal magenta (AUS) (royal academy (USA))
This nick: 7 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
0.1
7/2
T: R T Carr
R: T Baker (59)
7/2
3g matsqui (AUS) x summer rule (AUS) (kingston rule (USA))
3
2.1
5/2F
T: Angela Brakey
R: B Muhcu (59)
5/2F
3g tough speed (USA) x white yard (AUS) (partners choice (USA))
4
2.9
5/1
T: L, D and T Wells
R: Sigrid Carr (56)
5/1
4m wordsmith (AUS) x whiskey on ice (AUS) (mighty avalanche (AUS))
5
4.2
30/1
T: Cameron Thompson
R: Chris Graham (52.5)
30/1
6m azevedo (AUS) x sligo bay (AUS) (west quest (CAN))
6
10.7
7/2
T: R T Carr
R: D Pires (56.5)
7/2
7
10.8
60/1
T: Ms R Hall
R: Sherry Barr (53)
60/1
8
86.3
8/1
T: G S White
R: A Darmanin (58)
8/1
5g dangerous (AUS) x hot as (AUS) (ladoni (GB))
* Nick figures are for Australasia.