Breednet Results

HORSHAM - Sunday, December 16

Race 1 - Tab Stakes Mdn Plate (1100m)
Class: Maiden Track: Heavy(10) Time: 1:07.91 (36.68)
Prizemoney: $23,000
1
4/11F
T: D K Weir
R: D Yendall (58)
4/11F
3g written tycoon (AUS) x oceans (AUS) (fastnet rock (AUS))
This nick: 15 runners; 9 winners; 0 SW. Details
2
3.8
11/1
T: B and A McKnight
R: Samuel Payne (58)
11/1
3g lope de vega (IRE) x sous chef (AUS) (commands (AUS))
3
6.6
7/2
T: Nick Ryan
R: Jacob Rule (58)
7/2
3c pluck (USA) x academy winner (AUS) (royal academy (USA))
4
10.7
10/1
T: P A Banks
R: Jessica Eaton (56.5)
10/1
3c spirit of boom (AUS) x semisyn (AUS) (semipalatinsk (USA))
Race 2 - Ace Radio Mdn Plate (1400m)
Class: Maiden Track: Heavy(10) Time: 1:28.93 (36.85)
Prizemoney: $23,000
1
8/15F
T: C Maher and D Eustace
R: Teodore Nugent (55.5)
8/15F
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.5
25/1
T: T and K O'Sullivan
R: Samuel Payne (56.5)
25/1
4m ekraar (USA) x ivy rose (NZ) (don eduardo (NZ))
3
2.7
20/1
T: Chris Calthorpe
R: J Duffy (57)
20/1
3c manhattan rain (AUS) x richenza (AUS) (holy roman emperor (IRE))
4
3.4
15/4
T: Lynne Halliday
R: Ms G Cartwright (58.5)
15/4
6g nom du jeu (NZ) x malissimo (NZ) (howbaddouwantit (USA))
5
4.2
3/1
T: D K Weir
R: D Yendall (58.5)
3/1
6
14.2
30/1
T: Nathan Hobson
R: Lee Smith (56.5)
30/1
4m manhattan rain (AUS) x modern etiquette (AUS) (redoute's choice (AUS))
Race 3 - Baker Builders Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Heavy(10) Time: 1:15.87 (37.75)
Prizemoney: $23,000
1
7/4
T: Henry Dwyer
R: Ms G Cartwright (55)
7/4
This nick: 5 runners; 5 winners; 1 SW. Details
2
0.1
Spacex (3)
4/1
T: T and K O'Sullivan
R: Samuel Payne (58.5)
4/1
4g skilled (AUS) x space bubble (AUS) (bubble gum fellow (JPN))
3
0.2
10/1
T: P A Banks
R: Jessica Eaton (53.5)
10/1
3f dalakhani (IRE) x crazy deputy (AUS) (french deputy (USA))
4
0.4
7/4F
T: C Maher and D Eustace
R: D Yendall (55)
7/4F
3f kuroshio (AUS) x countess creed (AUS) (viscount (AUS))
5
4.6
5/1
T: Stephen Lenehan
R: Jacob Rule (56.5)
5/1
6m gallo di ferro (USA) x spinning edge (AUS) (racer's edge (AUS))
6
7.9
30/1
T: Chris Calthorpe
R: J Duffy (56.5)
30/1
5m stryker (AUS) x nenagh (AUS) (testa rossa (AUS))
Race 4 - Horsham Tyre & Battery (Bm64) (1200m)
Class: Benchmark 64 Track: Heavy(10) Time: 1:14.95 (36.79)
Prizemoney: $20,000
1
15/4
T: P A Preusker
R: Jordan Childs (59.5)
15/4
4g shocking (AUS) x bula baby (NZ) (kaapstad (NZ))
Winning siblings: Kurabui,
This nick: 4 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
1.5
4/1
T: Mitchell Freedman
R: Jessica Eaton (57.5)
4/1
6g danerich (AUS) x filigree (AUS) (gilded time (USA))
3
4
Keysor (6)
15/4
T: D K Weir
R: D Yendall (58.5)
15/4
4
4.1
2/1F
T: D P Dwyer
R: Ms J Beriman (57.5)
2/1F
5g wanted (AUS) x carlton ace (AUS) (bianconi (USA))
5
5.3
5/1
T: D K Weir
R: Lucinda Doodt (56.5)
5/1
3f written tycoon (AUS) x burnished (AUS) (more than ready (USA))
6
7.8
20/1
T: G Withers
R: J Duffy (59)
20/1
5g medaglia d'oro (USA) x cara bella (GB) (seeking the gold (USA))
7
9.1
16/1
T: Ms S Jaensch
R: Samuel Payne (58.5)
16/1
4g choisir (AUS) x berning affair (AUS) (bernardini (USA))
Race 5 - West Side Horsham (Bm58) (2100m)
Class: Benchmark 58 Track: Heavy(10) Time: 2:18.83 (39.03)
Prizemoney: $20,000
1
9/2
T: G T Murphy
R: Samuel Payne (57)
9/2
5g amadeus wolf (GB) x kiss me again (AUS) (brief truce (USA))
Winning siblings: Bon Fighter, Kiss The Boss,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
3/1
T: Natalie McCall
R: Lucinda Doodt (58)
3/1
4g iffraaj (GB) x exquisite choice (AUS) (redoute's choice (AUS))
3
2.9
2/1F
T: Peter Hardacre
R: D Yendall (60)
2/1F
4
4.8
4/1
T: Symon Wilde
R: Alana Kelly (59.5)
4/1
5g reset (AUS) x youthful high (AUS) (jeune (GB))
5
11.3
13/4
T: Renate Du Plessis
R: J Duffy (59)
13/4
4m pierro (AUS) x strawberry malt (AUS) (lion hunter (AUS))
6
14.1
40/1
T: Nathan Hobson
R: Lee Smith (55.5)
40/1
9g dynaformer (USA) x timarwa (IRE) (daylami (IRE))
Race 6 - Mixx Fm (Bm58) (1400m)
Class: Benchmark 58 Track: Heavy(10) Time: 1:28.59 (39.05)
Prizemoney: $20,000
1
Halcyon (13)
7/1
T: Dane Smith
R: Teodore Nugent (52.5)
7/1
8m show a heart (AUS) x belzain (AUS) (woodman (USA))
This nick: 21 runners; 14 winners; 0 SW. Details
2
0.2
7/2
T: P A Preusker
R: Jordan Childs (57)
7/2
5m atomic (AUS) x golden vine (AUS) (at talaq (USA))
3
0.3
15/8F
T: D K Weir
R: D Yendall (60)
15/8F
4g reward for effort (AUS) x extra spice (AUS) (golden snake (USA))
4
0.5
5/1
T: R J Lepley
R: Ms G Cartwright (58.5)
5/1
5
4.5
16/1
T: S V Gebert
R: Jessica Eaton (58.5)
16/1
7g court of jewels (NZ) x wildwood princess (AUS) (kingston rule (USA))
6
4.8
Kumo (17)
60/1
T: Nathan Hobson
R: Alana Kelly (51)
60/1
7g bushranger (IRE) x abahlali (AUS) (statue of liberty (USA))
7
4.9
15/2
T: Peter Hardacre
R: Lucinda Doodt (58)
15/2
4g reward for effort (AUS) x down the corridor (AUS) (invincible spirit (IRE))
8
14.6
20/1
T: Nathan Hobson
R: Lee Smith (57.5)
20/1
4m reset (AUS) x coversinga (NZ) (danasinga (AUS))
9
14.7
Bruin (2)
50/1
T: D P Dwyer
R: Ms J Beriman (60)
50/1
5g hard spun (USA) x heavenly ransom (AUS) (red ransom (USA))
10
20.5
12/1
T: P A Preusker
R: Ms C Puls (59.5)
12/1
5g oamaru force (AUS) x lady way (AUS) (hemingway (IRE))
Race 7 - Bull&Mouth After The Last-Bm58 (1100m)
Class: Benchmark 58 Track: Heavy(10) Time: 1:08.81 (36.89)
Prizemoney: $20,000
1
11/8F
T: P A Preusker
R: Lucinda Doodt (57.5)
11/8F
4m atomic (AUS) x i'm outspoken (AUS) (bel esprit (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
6.5
12/1
T: Symon Wilde
R: D Yendall (57)
12/1
4m moshe (AUS) x gold target (AUS) (elvstroem (AUS))
3
6.6
9/2
T: P A Preusker
R: Ms C Puls (60)
9/2
4m atomic (AUS) x vintage duchess (AUS) (desert prince (IRE))
4
8.3
13/8
T: P A Preusker
R: Jordan Childs (58)
13/8
4m atomic (AUS) x pounce ontha couch (AUS) (hold that tiger (USA))
5
10.3
11/1
T: Chris Calthorpe
R: J Duffy (59)
11/1
6m stryker (AUS) x half a minute (AUS) (half hennessy (AUS))
6
17.1
16/1
T: Vicki O'Connell
R: Ms J Beriman (57.5)
16/1
9m old deuteronomy (USA) x darsawye (AUS) (eagle eyed (USA))
* Nick figures are for Australasia.