Breednet Results

IPSWICH - Friday, July 26

Race 1 - Follow @ipswichturfclub (C5) (1020m)
Class: Class 5 Track: Good(4) Time: 0:59.55 (33.54)
Prizemoney: $21,000
1
8/11F
T: Darlene Duryea
R: J Byrne (58)
8/11F
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1
15/8
T: Anderson Heathcote Racing
R: M R Du Plessis (59)
15/8
4g exceed and excel (AUS) x preserve (AUS) (canny lad (AUS))
3
1.5
7/1
T: Ms G Heinrich
R: M Cahill (55)
7/1
4
3.7
15/2
T: R W Stephenson
R: R Goltz (55.5)
15/2
5g lonhro (AUS) x dominions (AUS) (canny lad (AUS))
5
4.2
60/1
T: Donald Pearson
R: M Hellyer (54)
60/1
5g exceedingly good (AUS) x lunar belle (AUS) (spinning world (USA))
Race 2 - Carlton Mid 2yo Hcp (800m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 0:45.92 (32.55)
Prizemoney: $21,000
1
Sin Tan (10)
8/1
T: M A Kropp
R: Adin Thompson (52)
8/1
2f spirit of boom (AUS) x cool choice (AUS) (redoute's choice (AUS))
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.2
10/9F
T: A J Edmonds
R: Baylee Nothdurft (55.5)
10/9F
2g zebedee (GB) x comrie (AUS) (choisir (AUS))
3
0.4
25/1
T: M G Nolan
R: Emma Ljung (55)
25/1
2g whittington (AUS) x eminent speed (AUS) (elusive quality (USA))
2020 MM Gold Coast March Yearling Sale
$20,000
Vendor: Grandview, Peak Crossing, Qld
Buyer: La Sabbia Bloodstock
4
0.5
20/1
T: S W Kendrick
R: R Wiggins (55)
20/1
2g whittington (AUS) x bambino miss (AUS) (king of danes (AUS))
5
1.5
30/1
T: Bradley Smith
R: M Hellyer (54)
30/1
2f real saga (AUS) x perfect glory (AUS) (falvelon (AUS))
6
1.8
7/1
T: J Dann
R: J Byrne (56)
7/1
2f golden archer (AUS) x urbane (AUS) (commands (AUS))
7
3
11/1
T: D J Hansen
R: Ms C Eaton (55)
11/1
2f better than ready (AUS) x where it began (AUS) (exceed and excel (AUS))
Race 3 - Sirromet Mdn Hcp (800m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 0:46.60 (32.38)
Prizemoney: $21,000
1
8/11F
T: Anderson Heathcote Racing
R: Dale Smith (55.5)
8/11F
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
3
7/2
T: Dale Groves
R: R Goltz (57)
7/2
3
3.5
20/1
T: Ron Jackson
R: M F Crawford (54.5)
20/1
4g all too hard (AUS) x our joan of arc (AUS) (beautiful crown (USA))
4
3.8
9/1
T: R K Mahon
R: N Fazackerley (55)
9/1
5g daunting lad (AUS) x rorysdancingstar (AUS) (star of rory (AUS))
5
4.3
13/2
T: Patrick Sexton
R: Hannah English (57)
13/2
6
5.8
25/1
T: T N Miller
R: N Thomas (54)
25/1
7
6.3
30/1
T: Garry Osborne
R: Adin Thompson (54.5)
30/1
3f foxwedge (AUS) x problem solved (AUS) (indian danehill (IRE))
8
8
80/1
T: Scott Barker
R: J Hodge (55.5)
80/1
9
12.5
40/1
T: K J Jones
R: Sheriden Tomlinson (56)
40/1
4g pins (AUS) x pomellato (NZ) (zabeel (NZ))
Race 4 - Schweppes Mdn Hcp (1100m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:04.74 (34.66)
Prizemoney: $21,000
1
6/4F
T: B S Baldwin
R: M Cahill (55.5)
6/4F
2f shamus award (AUS) x athanea (AUS) (general nediym (AUS))
Winning siblings: Mufasta,
This nick: 8 runners; 6 winners; 1 SW. Details
2
1.8
Dench (5)
16/1
T: C W Weston
R: J Hodge (55.5)
16/1
3f denman (AUS) x princess wiltons (AUS) (fastnet rock (AUS))
3
2
6/1
T: Michael Costa
R: G Colless (58)
6/1
2g the factor (USA) x baba yaga (AUS) (flying spur (AUS))
4
2.1
5/2
T: S W Kendrick
R: James Orman (56)
5/2
3f straight (AUS) x ishi naughty (NZ) (ishiguru (USA))
5
2.3
10/1
T: Billy Healey
R: S Cormack (56)
10/1
2f monashee mountain (USA) x bella elegante (AUS) (exceed and excel (AUS))
6
2.8
25/1
T: Marcus Wilson
R: J Byrne (54.5)
25/1
2f zebedee (GB) x empress zakynthos (AUS) (holy roman emperor (IRE))
7
3
Rerun (1)
25/1
T: M A Currie
R: Nicholas Keal (57.5)
25/1
4g reset (AUS) x fleur de louis (AUS) (desert king (IRE))
8
3.2
30/1
T: B and D Guy
R: R Wiggins (57)
30/1
3f seidnazar (AUS) x rippa royale (AUS) (grand lodge (USA))
9
3.5
Runamuk (13)
10/1
T: S B Lee
R: Jake Bayliss (55.5)
10/1
3f magnus (AUS) x my myrtle (USA) (tiznow (USA))
10
7.5
40/1
T: M A Kropp
R: Adin Thompson (53.5)
40/1
3f benfica (AUS) x loose'n'lovely (NZ) (fast 'n' famous (AUS))
Race 5 - Whittington @grandview Stud-C4 (1545m)
Class: Class 4 Track: Good(3) Time: 1:31.44 (36.10)
Prizemoney: $21,000
1
5/2
T: S P Tregea
R: Michael Murphy (54.5)
5/2
4m top echelon (AUS) x answer me (AUS) (belong to me (USA))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
11/1
T: P Duff
R: Hannah English (54)
11/1
3g show a heart (AUS) x mcfly (AUS) (perugino (USA))
3
3.7
8/1
T: Ms H Page
R: J Hodge (57)
8/1
5g jet spur (AUS) x tiptoe (AUS) (viscount (AUS))
4
4.7
7/4F
T: Brenton Andrew
R: Leslie Tilley (56.5)
7/4F
5m helenus (AUS) x cherubim (AUS) (spectrum (IRE))
5
4.8
6/1
T: Michael Costa
R: M Cahill (54)
6/1
5m red element (AUS) x little karroo (AUS) (lion hunter (AUS))
6
5
30/1
T: Jan Pritchard
R: M Hellyer (54)
30/1
5m real saga (AUS) x kilspindie (AUS) (danehill (USA))
7
5.3
5/1
T: M A Currie
R: J Byrne (56)
5/1
5g northern meteor (AUS) x chocaholic (AUS) (general nediym (AUS))
8
7
100/1
T: A Fisher
R: Ms R Palmer (54)
100/1
8g dane shadow (AUS) x te runga (NZ) (nassipour (USA))
9
7.5
40/1
T: S B Lee
R: Jake Bayliss (54)
40/1
5m ready's image (USA) x poetic (AUS) (danehill (USA))
10
9.8
100/1
T: M F Hemmings
R: Ms C Eaton (54)
100/1
6m drumbeats (AUS) x nano (AUS) (king of kings (IRE))
Race 6 - Tab Hcp (C1) (1200m)
Class: Class 1 Track: Good(3) Time: 1:10.71 (35.08)
Prizemoney: $30,000
1
8/1
T: L F Birchley
R: R Wiggins (56)
8/1
3g rothesay (AUS) x curtsey (AUS) (viscount (AUS))
This nick: 5 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.2
Doom (5)
5/2F
T: K M Schweida
R: G Colless (56.5)
5/2F
5g natural destiny (AUS) x domina (AUS) (flying spur (AUS))
3
1
8/1
T: J and C Meagher
R: M Cahill (54.5)
8/1
3f zoustar (AUS) x carry on beauty (AUS) (more than ready (USA))
4
1.1
15/2
T: B S Baldwin
R: Michael Murphy (54.5)
15/2
5
1.5
3/1
T: R Drysdale
R: Hannah Phillips (56)
3/1
5g dusty moon (AUS) x forever silver (AUS) (forever regal (CAN))
6
3
11/1
T: Stephen Kirkwood
R: J Byrne (57)
11/1
7
3.2
10/1
T: M A Currie
R: M R Du Plessis (54.5)
10/1
3f golden archer (AUS) x wedding lily (AUS) (untouchable (AUS))
8
3.4
40/1
T: Robert G Smith
R: Leslie Tilley (54)
40/1
5g red dazzler (AUS) x sorrento star (NZ) (tuscany flyer (AUS))
9
8.7
13/2
T: M G Nolan
R: Dale Smith (56.5)
13/2
3c golden archer (AUS) x soaring angel (AUS) (flying spur (AUS))
Race 7 - Queensland Times Hcp (C1) (1200m)
Class: Class 1 Track: Good(3) Time: 1:10.97 (34.68)
Prizemoney: $30,000
1
15/1
T: K M Schweida
R: J Byrne (55)
15/1
4m dash for cash (AUS) x saluting (AUS) (ferocity (AUS))
Winning siblings: All Troops, Chairman Lo, Getyourgreyon,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
1/2F
T: Ms G Heinrich
R: L R Dittman (57)
1/2F
3g denman (AUS) x starfish (AUS) (redoute's choice (AUS))
3
1
100/1
T: B C Gill
R: Ms R Palmer (54)
100/1
4g drumbeats (AUS) x abode (AUS) (strategic (AUS))
4
1.1
20/1
T: R G Lipp
R: M R Du Plessis (54)
20/1
3g spirit of boom (AUS) x myalla gold (AUS) (show a heart (AUS))
5
1.2
5/1
T: S B Lee
R: Jake Bayliss (58.5)
5/1
4g all too hard (AUS) x mid summer music (AUS) (oamaru force (AUS))
6
1.4
9/1
T: B S Baldwin
R: M Cahill (54.5)
9/1
3g smart missile (AUS) x millennial (AUS) (hatta's mill (GB))
7
1.5
11/2
T: S W Kendrick
R: James Orman (56.5)
11/2
3f starspangledbanner (AUS) x fupeg magic (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
Race 8 - Channel Seven (Bm62) (1350m)
Class: Benchmark 62 Track: Good(3) Time: 1:21.37 (35.47)
Prizemoney: $21,000
1
6/1
T: T J Gollan
R: J Byrne (57.5)
6/1
Winning siblings: Blazen Diamond,
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.1
15/1
T: John Holcombe
R: M R Du Plessis (58)
15/1
3
0.2
5/1
T: Michael Costa
R: S Cormack (57.5)
5/1
3f red dazzler (AUS) x fashion opera (AUS) (librettist (USA))
4
0.3
2/1F
T: Anderson Heathcote Racing
R: J Hodge (58.5)
2/1F
4g sequalo (AUS) x jet star girl (AUS) (jet spur (AUS))
5
0.7
12/1
T: G R Duncan
R: N Fazackerley (55.5)
12/1
7g written tycoon (AUS) x temple fire (AUS) (bletchingly (AUS))
6
1.2
4/1
T: Michael Costa
R: James Orman (58)
4/1
7
1.4
7/1
T: Dale Groves
R: Hannah English (56.5)
7/1
5m hidden dragon (AUS) x bubbled (AUS) (markane (AUS))
8
1.6
16/1
T: K M Schweida
R: G Colless (58)
16/1
4m dutch harry (AUS) x tomboy (AUS) (murphy's blu boy (AUS))
9
2.6
Remolad (13)
30/1
T: L H Wheeler
R: M Cahill (57.5)
30/1
5g bradbury's luck (AUS) x testajoy (AUS) (testa rossa (AUS))
10
6.6
16/1
T: David Reynolds
R: Ms L McCoy (56.5)
16/1
4m sepoy (AUS) x napa sky (NZ) (stravinsky (USA))
* Nick figures are for Australasia.