Breednet Results

KEMBLA GRANGE - Tuesday, May 21

Race 1 - Stockyard Creek Mdn Hcp (1400m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:23.87 (35.00)
Prizemoney: $35,000
1
1/2F
T: G Waterhouse and A Bott
R: Tim Clark (57)
1/2F
3f medaglia d'oro (USA) x fonssagrives (AUS) (encosta de lago (AUS))
Winning siblings: Laguna Mountains, Photogenic,
This nick: 14 runners; 11 winners; 0 SW. Details
2
3
4/1
T: R and L Price
R: Brock Ryan (55)
4/1
4g bon hoffa (AUS) x slippery sal (AUS) (waajib (IRE))
3
5
9/1
T: J C Coyle
R: Ms J Taylor (55.5)
9/1
3f benfica (AUS) x istimaid (NZ) (istidaad (USA))
4
7
15/4
T: G A Ryan
R: Tommy Berry (56.5)
15/4
2c snitzel (AUS) x red fez (AUS) (red ransom (USA))
5
10.3
100/1
T: Ms D Poidevin-Laine
R: Ms R Freeman-Key (54)
100/1
4m artie schiller (USA) x afraah (AUS) (danehill (USA))
6
11.6
50/1
T: Mark Schmetzer
R: R Dolan (56.5)
50/1
3g al maher (AUS) x mountain (AUS) (sequalo (AUS))
Race 2 - Dalys Creek Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:10.78 (34.65)
Prizemoney: $35,000
1
6/4
T: Ms G Markwell
R: K S Latham (57)
6/4
5m foxwedge (AUS) x occurrence (AUS) (choisir (AUS))
This nick: 7 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
0.4
5/4F
T: James Cummings
R: Tommy Berry (57)
5/4F
3f albrecht (AUS) x shouts (AUS) (strategic (AUS))
3
0.8
15/1
T: David Payne
R: J R Collett (57)
15/1
3f star witness (AUS) x smash hit (AUS) (danehill dancer (IRE))
4
1.1
4/1
T: Mark Newnham
R: R Dolan (55.5)
4/1
3f sepoy (AUS) x plastic fantastic (AUS) (fastnet rock (AUS))
5
3.1
40/1
T: Ms A Turner and M Poletti
R: Ms K O'Hara (59)
40/1
4g exceedingly good (AUS) x hover (AUS) (eagle eyed (USA))
6
3.6
150/1
T: Ms A Turner and M Poletti
R: Ms J Taylor (59)
150/1
3g delago deluxe (AUS) x play of light (AUS) (king of kings (IRE))
7
14.1
30/1
T: A J Cummings
R: Travis Wolfgram (59)
30/1
3c fastnet rock (AUS) x koonoomoo (AUS) (dubleo (USA))
Race 3 - Duck Creek Mdn Hcp (1000m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 0:57.52 (33.20)
Prizemoney: $35,000
1
9/1
T: Brad Widdup
R: Rachel King (56)
9/1
Winning siblings: Claptone, Rocket Fuel,
This nick: 5 runners; 5 winners; 1 SW. Details
2
2.5
9/1
T: Brad Widdup
R: C W Brown (56)
9/1
2f all too hard (AUS) x night war (AUS) (general nediym (AUS))
3
2.7
7/2
T: Bjorn Baker
R: J R Collett (58)
7/2
4
3
9/2
T: Peter Robl
R: G Schofield (55)
9/2
5
3.1
16/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: A Hyeronimus (58)
16/1
2g squamosa (AUS) x porcellanus (NZ) (high chaparral (IRE))
6
3.9
13/2
T: P and P Snowden
R: Tommy Berry (57.5)
13/2
2c shooting to win (AUS) x sweet cheeks (AUS) (general nediym (AUS))
7
4.3
11/4F
T: R and L Price
R: Ms W Costin (55.5)
11/4F
2f salade (AUS) x holly mist (AUS) (lonhro (AUS))
8
4.5
8/1
T: David Payne
R: J Ford (58)
8/1
9
4.7
25/1
T: R and M Freedman
R: K S Latham (58)
25/1
2c snitzel (AUS) x angel smoke (USA) (smoke glacken (USA))
Race 4 - Mullet Creek Mile Hcp (C1) (1600m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:35.91 (35.57)
Prizemoney: $35,000
1
15/8F
T: R and M Freedman
R: Tommy Berry (57)
15/8F
3f medaglia d'oro (USA) x south in dixie (USA) (dixie union (USA))
Winning siblings: Mississippi Flyer,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
4.3
11/4
T: G M Brown
R: C W Brown (57.5)
11/4
3
5.3
7/2
T: Kevin Moses
R: Tim Clark (58.5)
7/2
3g denman (AUS) x heart strings (AUS) (danehill (USA))
4
5.4
4/1
T: R and L Price
R: Ms K O'Hara (54)
4/1
5m dubawi (IRE) x elusive sparkle (USA) (elusive quality (USA))
5
8.2
20/1
T: R and L Price
R: Brock Ryan (52)
20/1
5m high chaparral (IRE) x high tudor (NZ) (high yield (USA))
6
9
20/1
T: Wayne Austin
R: Rachel King (54)
20/1
4g sebring (AUS) x tigress lily (AUS) (snitzel (AUS))
7
11
30/1
T: B A Gentle
R: J Ford (54.5)
30/1
3g shrapnel (AUS) x swift gift (AUS) (flying spur (AUS))
8
31.5
Muse (5)
30/1
T: N Mayfield-Smith
R: B El-Issa (55.5)
30/1
5g husson (ARG) x ithinkso (AUS) (anabaa (USA))
Race 5 - Carricks Creek Metro/Prov Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:38.10 (34.24)
Prizemoney: $40,000
1
40/1
T: A J Cummings
R: B El-Issa (59)
40/1
4g congrats (USA) x yerbabuena (AUS) (king cugat (USA))
Winning siblings: Cuban Mint,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
13/8
T: J G Sargent
R: J Ford (54.5)
13/8
2f dissident (AUS) x sense of pride (CAN) (lemon drop kid (USA))
3
0.3
20/1
T: James Cummings
R: Tim Clark (57)
20/1
3f sepoy (AUS) x seeking susan (AUS) (flying spur (AUS))
4
2.8
5/4F
T: J A O'Shea
R: Tommy Berry (59)
5/4F
3c not a single doubt (AUS) x quiet maggy (USA) (quiet american (USA))
5
2.9
25/1
T: David Payne
R: A Hyeronimus (56.5)
25/1
2g snitzel (AUS) x gallant tess (AUS) (galileo (IRE))
6
3.4
7/1
T: David Pfieffer
R: C W Brown (59)
7/1
3g denman (AUS) x miss provocative (AUS) (flying spur (AUS))
7
3.9
80/1
T: Ms D Poidevin-Laine
R: Brock Ryan (55)
80/1
3f pluck (USA) x zadiym (AUS) (general nediym (AUS))
8
4.1
8/1
T: C J Waller
R: G Schofield (57)
8/1
3f pierro (AUS) x indian ocean (AUS) (danehill dancer (IRE))
9
9.6
Crete (7)
60/1
T: A J Cummings
R: Travis Wolfgram (57)
60/1
3f sebring (AUS) x suzy smart (USA) (smart strike (CAN))
Race 6 - Wards Creek (Bm64) (1200m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:10.41 (34.12)
Prizemoney: $35,000
1
3/1
T: J A O'Shea
R: Billy Owen (58.5)
3/1
3f ocean park (NZ) x more to love (NZ) (danasinga (AUS))
Winning siblings: Breaking Loose, Save The Date, Together,
This nick: 16 runners; 11 winners; 2 SW. Details
2
0.8
7/4F
T: R and M Freedman
R: Chris C Williams (59)
7/4F
3f trusting (AUS) x madeittothemoon (AUS) (magic albert (AUS))
3
1.6
12/1
T: David Pfieffer
R: C W Brown (58)
12/1
4m star witness (AUS) x roadstop (AUS) (bluebird (USA))
4
2.1
12/1
T: James Cummings
R: Rachel King (59)
12/1
3f lonhro (AUS) x portillo (AUS) (red ransom (USA))
4
2.1
Buffy (2)
13/4
T: G Portelli
R: R Dolan (59)
13/4
6
2.6
11/1
T: C J Waller
R: J R Collett (55.5)
11/1
4m street cry (IRE) x kaaptive empress (AUS) (kaaptive edition (NZ))
7
2.8
20/1
T: R J Nutman
R: C Lever (57)
20/1
5m per incanto (USA) x deep pockets (NZ) (jungle pocket (JPN))
8
3.6
60/1
T: Ms G Markwell
R: K S Latham (59)
60/1
6m alert (ARG) x seesaw (AUS) (sea swell (AUS))
9
3.8
20/1
T: Natalie Jarvis
R: Ms J Taylor (58.5)
20/1
10
9.2
40/1
T: C E Conners
R: Tommy Berry (57.5)
40/1
3f charge forward (AUS) x lightly dusted (AUS) (gilded time (USA))
Race 7 - Jacky Jones Creek (Bm64) (1200m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:10.53 (34.25)
Prizemoney: $35,000
1
7/2
T: G W Murray
R: Billy Owen (57.5)
7/2
5g ready's image (USA) x langfibian (AUS) (langfuhr (CAN))
Winning siblings: Kid Flash,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
6/1
T: Clare Cunningham
R: J R Collett (61)
6/1
5g savabeel (AUS) x stella livia (GB) (titus livius (FR))
3
0.9
80/1
T: Ms T Bateup
R: Ms J Taylor (54)
80/1
4
1.1
5/2F
T: Mark Newnham
R: Tim Clark (60)
5/2F
3g all too hard (AUS) x affable (AUS) (husson (ARG))
5
1.3
Bobbio (8)
14/1
T: John Thompson
R: Rachel King (58.5)
14/1
3g snitzel (AUS) x rockin babe (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
6
1.4
13/4
T: Richard Litt
R: R Dolan (59)
13/4
3g denman (AUS) x christmas lily (AUS) (more than ready (USA))
7
1.8
30/1
T: M C Conners
R: C Lever (58.5)
30/1
4g swiss ace (AUS) x best french (AUS) (air de france (USA))
8
2.6
Uh Oh (11)
9/2
T: G L Shaw
R: J Ford (54)
9/2
9
6.1
40/1
T: Ms T Bateup
R: Brock Ryan (57)
40/1
* Nick figures are for Australasia.