Breednet Results

KEMBLA GRANGE - Saturday, November 30

Race 1 - Huntley (Bm64) (2000m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(3) Time: 2:03.43 (35.59)
Prizemoney: $35,000
1
10/9F
T: Mark Newnham
R: Tom Sherry (53.5)
10/9F
3g reset (AUS) x oh susannah (AUS) (fastnet rock (AUS))
Winning siblings: Our Sustar,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1
10/1
T: N Mayfield-Smith
R: G Buckley (56.5)
10/1
6g pendragon (NZ) x initial (AUS) (flying spur (AUS))
3
2.5
7/4
T: Richard Litt
R: Chris C Williams (58.5)
7/4
7g fastnet rock (AUS) x chenchikova (IRE) (sadler's wells (USA))
4
3
9/1
T: T J Robinson
R: J Penza (56.5)
9/1
4g dalakhani (IRE) x jewelled gate (AUS) (hurricane sky (AUS))
5
5
30/1
T: J W Marzol
R: S Guymer (54)
30/1
5g stratum (AUS) x plucky lady (AUS) (encosta de lago (AUS))
6
7.3
150/1
T: G L Shaw
R: Ms W Costin (54)
150/1
9g bachelor duke (USA) x ave maree (NZ) (cape cross (IRE))
7
9.6
25/1
T: Brooke Somers
R: A Gibbons (55)
25/1
4g stryker (AUS) x cranleigh (AUS) (brief truce (USA))
8
13.4
40/1
T: Ms T Bateup
R: Cejay Graham (53)
40/1
9
20.9
10/1
T: G D Neale
R: Ms L Day (54)
10/1
Race 2 - Dapto Mdn Hcp (1400m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:24.63 (35.95)
Prizemoney: $35,000
1
8/1
T: Mark Newnham
R: K Jennings (56)
8/1
3f so you think (NZ) x money begets money (AUS) (bite the bullet (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
Peralta (12)
2/1F
T: David Payne
R: Tom Sherry (53)
2/1F
3g pierro (AUS) x quasera (AUS) (flying spur (AUS))
3
0.4
11/2
T: J C Coyle
R: A Gibbons (55.5)
11/2
4
0.6
11/4
T: James Cummings
R: J Penza (55.5)
11/4
3g medaglia d'oro (USA) x applegate (AUS) (exceed and excel (AUS))
5
2.9
14/1
T: J C Coyle
R: Ms J Taylor (57)
14/1
3c ocean park (NZ) x val de loire (NZ) (montjeu (IRE))
6
3
16/1
T: Craig Carmody
R: Travis Wolfgram (58.5)
16/1
4g duporth (AUS) x hot millie (AUS) (magic albert (AUS))
7
3.1
11/1
T: C J Waller
R: L Magorrian (57)
11/1
3g savabeel (AUS) x registered nurse (USA) (unbridled's song (USA))
8
4.6
40/1
T: Ms G Markwell
R: C Lever (59)
40/1
4g uncle mo (USA) x blenheim belle (AUS) (danzero (AUS))
9
8.6
100/1
T: R & L Price
R: S Guymer (55)
100/1
4m bon hoffa (AUS) x bonsai babe (AUS) (viscount (AUS))
10
10.6
9/1
T: Ms M Brister
R: G Buckley (58)
9/1
4g intergaze (AUS) x laughing out loud (AUS) (happy giggle (AUS))
11
11.6
80/1
T: G R Nickson
R: S Pollard (55)
80/1
3f golden archer (AUS) x stream of light (AUS) (fantastic light (USA))
Race 3 - Albion Park Hcp (C1) (1200m)
Class: Class 1 Track: Good(3) Time: 1:10.22 (34.04)
Prizemoney: $35,000
1
40/1
T: R & L Price
R: K Jennings (57)
40/1
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.8
Ivira (3)
30/1
T: C E Conners
R: Cejay Graham (56)
30/1
2018 Inglis Premier Yearling Sale Book 2
Vendor: Hollylodge Thoroughbreds, Avenel
Buyer: Passed in - $ 20,000
2018 Inglis Ready 2 Race Sale
Vendor: Victory Lodge, Sydney
Buyer: Withdrawn
3
2.1
16/1
T: Clare Cunningham
R: S Guymer (55)
16/1
4
2.2
66/1
T: Jacqueline Greentree
R: Ms R Murray (54)
66/1
4m delago deluxe (AUS) x cosmic safari (AUS) (tale of the cat (USA))
5
2.3
4/1F
T: G Waterhouse & A Bott
R: Ms W Costin (59)
4/1F
4m dream ahead (USA) x more than royal (AUS) (more than ready (USA))
6
2.4
6/1
T: P & P Snowden
R: R Hutchings (59)
6/1
3f sebring (AUS) x helena's secret (USA) (five star day (USA))
7
3.2
Mojito (5)
7/1
T: R & M Freedman
R: L Magorrian (57)
7/1
4m uncle mo (USA) x my cookie monster (AUS) (not a single doubt (AUS))
8
5.7
50/1
T: A J Cummings
R: Ms L Day (54)
50/1
4m redoute's choice (AUS) x eau de joie (AUS) (encosta de lago (AUS))
9
10.5
30/1
T: G Waterhouse & A Bott
R: Travis Wolfgram (55.5)
30/1
3f real saga (AUS) x gentle spirit (AUS) (break the vault (AUS))
Race 4 - Jerry Regan Hcp (C1) (1200m)
Class: Class 1 Track: Good(3) Time: 1:10.50 (34.32)
Prizemoney: $35,000
1
15/2
T: P & P Snowden
R: C Lever (56.5)
15/2
3c written tycoon (AUS) x my only hope (NZ) (redoute's choice (AUS))
Winning siblings: Right To Roam,
This nick: 25 runners; 21 winners; 1 SW. Details
2
2.8
Sedona (7)
15/8F
T: P & P Snowden
R: Cejay Graham (55.5)
15/8F
3g bel esprit (AUS) x sacred point (AUS) (fastnet rock (AUS))
3
3.1
40/1
T: R & L Price
R: G Buckley (54)
40/1
4g pendragon (NZ) x budderoo miss (AUS) (forest glow (USA))
4
3.3
4/1
T: Mark Newnham
R: Tom Sherry (55)
4/1
3c charge forward (AUS) x morton (AUS) (flying spur (AUS))
5
3.4
12/1
T: Ms G Markwell
R: Mitchell Bell (55)
12/1
5g your song (AUS) x moon de french (USA) (malibu moon (USA))
6
3.6
9/4
T: Joseph Pride
R: A Gibbons (57.5)
9/4
3g your song (AUS) x kats clause (AUS) (weasel clause (AUS))
7
3.7
40/1
T: Kurt Goldman
R: J Penza (54)
40/1
4g snitzel (AUS) x red dress marley (AUS) (hussonet (USA))
8
4
Buzz (3)
40/1
T: Craig Carmody
R: Travis Wolfgram (58.5)
40/1
4g denman (AUS) x siren (AUS) (more than ready (USA))
9
4.8
20/1
T: Ms A Turner & M Poletti
R: Chris C Williams (55.5)
20/1
10
4.9
15/1
T: R & L Price
R: R Hutchings (58.5)
15/1
4g power (GB) x highflying (NZ) (entrepreneur (GB))
Race 5 - Bee Baines Bolong Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:10.33 (34.18)
Prizemoney: $35,000
1
9/4
T: James Cummings
R: G Buckley (57.5)
9/4
3g brazen beau (AUS) x jerezana (AUS) (lonhro (AUS))
Winning siblings: Badajoz, Osborne Bulls, Sedition,
This nick: 8 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
0.2
L'cosmo (12)
8/11F
T: P & P Snowden
R: A Gibbons (55.5)
8/11F
3f lonhro (AUS) x cosmic endeavour (AUS) (northern meteor (AUS))
3
4
20/1
T: J C Coyle
R: Ms J Taylor (57.5)
20/1
3g dream ahead (USA) x ring me ruby (AUS) (lion heart (USA))
4
5
20/1
T: R & L Price
R: R Hutchings (57.5)
20/1
3g moshe (AUS) x miz riocee (AUS) (mister c. (USA))
5
5.2
Momack (7)
100/1
T: Ms G Markwell
R: S Pollard (57.5)
100/1
3g uncle mo (USA) x delovely (AUS) (canny lad (AUS))
6
6
20/1
T: Matthew Smith
R: J Penza (59)
20/1
4g i am invincible (AUS) x court flying (AUS) (flying spur (AUS))
7
6.8
Nakheel (13)
60/1
T: Brad Widdup
R: L Magorrian (55.5)
60/1
3f rubick (AUS) x al nakhla (AUS) (redoute's choice (AUS))
8
6.9
Kippax (5)
80/1
T: Mark De Montfort
R: Travis Wolfgram (57.5)
80/1
3g tavistock (NZ) x millenium star (NZ) (octagonal (NZ))
9
7.2
Earp (11)
12/1
T: Kurt Goldman
R: Cejay Graham (53.5)
12/1
3f shooting to win (AUS) x exabelle (AUS) (exceed and excel (AUS))
10
7.4
Jantez (15)
100/1
T: R & L Price
R: Mitchell Bell (57)
100/1
4m excelebration (IRE) x lets have some fun (AUS) (encosta de lago (AUS))
11
8.4
100/1
T: G R Nickson
R: Tom Sherry (54)
100/1
4m denman (AUS) x filipa (AUS) (encosta de lago (AUS))
12
10.7
40/1
T: David Payne
R: Chris C Williams (57)
40/1
4g strada (AUS) x teens (AUS) (zeditave (AUS))
13
14
50/1
T: Brad Widdup
R: K Jennings (57.5)
50/1
3g more than ready (USA) x sugar babe (NZ) (exceed and excel (AUS))
Race 6 - Lee Wonson Memorial (Bm64) (1000m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(3) Time: 0:57.24 (33.39)
Prizemoney: $35,000
1
Oksal (5)
15/4
T: Bjorn Baker
R: B Lerena (57.5)
15/4
4m denman (AUS) x flying hope (AUS) (flying spur (AUS))
Winning siblings: Airlie Queen,
This nick: 20 runners; 15 winners; 0 SW. Details
2
0.2
12/1
T: Ms A Turner & M Poletti
R: Chris C Williams (57.5)
12/1
7g excellent art (GB) x le sillage (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
2
5/1
T: Ms G Markwell
R: Travis Wolfgram (59)
5/1
4g nicconi (AUS) x rosie's halo (AUS) (al maher (AUS))
4
2.1
Nicof (4)
14/1
T: N J Osborne
R: Billy Owen (57.5)
14/1
8g nicconi (AUS) x falqueen (AUS) (falbrav (IRE))
5
2.5
8/1
T: Michelle Ritchie
R: C Lever (59)
8/1
6m snippetson (AUS) x misplaced (AUS) (fastnet rock (AUS))
6
3.5
11/2
T: P & P Snowden
R: Mitchell Bell (55)
11/2
3f rubick (AUS) x chelsea hotel (AUS) (dylan thomas (IRE))
7
4.3
15/2
T: Luke A Thomas
R: P Scorse (54.5)
15/2
5m shrapnel (AUS) x lift all boats (AUS) (commands (AUS))
8
5.1
50/1
T: Luke A Thomas
R: Ashley Morgan (54)
50/1
5g hidden dragon (AUS) x you see a star (AUS) (our maizcay (AUS))
9
5.9
100/1
T: J A Steinmetz
R: Ms R Murray (54)
100/1
10
6
5/2F
T: Bjorn Baker
R: Cejay Graham (52.5)
5/2F
3f stratum (AUS) x alex (AUS) (choisir (AUS))
Race 7 - West Dapto Mdn Hcp (1600m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:38.53 (35.98)
Prizemoney: $35,000
1
13/2
T: Mark Newnham
R: K Jennings (57.5)
13/2
3c lonhro (AUS) x cymbal (AUS) (commands (AUS))
Winning siblings: Cymbalism, Prestissimo,
This nick: 53 runners; 39 winners; 5 SW. Details
2
0.2
7/2F
T: J A Steinmetz
R: Ms R Murray (55.5)
7/2F
3
1.5
Viren (2)
100/1
T: David Payne
R: Tom Sherry (55)
100/1
3g olympic glory (IRE) x sammy's girl (AUS) (more than ready (USA))
4
1.7
11/2
T: R J Quinton
R: Ms L Day (54)
11/2
3f choisir (AUS) x trickett (AUS) (general nediym (AUS))
5
1.8
Dinado (7)
20/1
T: R & M Freedman
R: J Penza (55.5)
20/1
3f toronado (IRE) x lacey underall (AUS) (desert sun (GB))
6
1.9
15/1
T: Kurt Goldman
R: Mitchell Bell (55.5)
15/1
7
2
5/1
T: C E Conners
R: G Buckley (57.5)
5/1
3g sepoy (AUS) x miss portofino (AUS) (flying spur (AUS))
8
4
16/1
T: A J Cummings
R: R Hutchings (58.5)
16/1
5g high chaparral (IRE) x la souvenir (NZ) (nuclear freeze (USA))
9
6.5
4/1
T: C J Waller
R: L Magorrian (55.5)
4/1
3f pierro (AUS) x fasten (AUS) (bel esprit (AUS))
10
7.5
6/1
T: Ms K Waugh
R: A Gibbons (55.5)
6/1
11
9.5
150/1
T: C E Conners
R: Cejay Graham (53.5)
150/1
3f husson (ARG) x first touch (AUS) (mull of kintyre (USA))
12
9.7
Tolkien (12)
200/1
T: Ms G Markwell
R: Troy Phillips (55.5)
200/1
4m smart missile (AUS) x in paradise (AUS) (encosta de lago (AUS))
Race 8 - Calderwood Hcp (C2) (1600m)
Class: Class 2 Track: Good(3) Time: 1:38.19 (37.32)
Prizemoney: $35,000
1
7/2
T: James Cummings
R: G Buckley (59.5)
7/2
4g exceed and excel (AUS) x neroli (AUS) (viscount (AUS))
Winning siblings: Baveno, Enfleurage,
This nick: 12 runners; 9 winners; 2 SW. Details
2
0.5
Queens (6)
20/1
T: Nathan Doyle
R: Mitchell Bell (55)
20/1
2018 Inglis Scone Yearling Sale
Vendor: K. Adams, Darlington Point
Buyer: Passed in - $ 20,000
2017 Inglis Australian Weanling Sales Select Session
$5,500
Vendor: Newhaven Park, Boorowa
Buyer: Madams Racing
3
3.5
3/1
T: Mark Newnham
R: K Jennings (56)
3/1
5m so you think (NZ) x goolash (AUS) (encosta de lago (AUS))
4
3.7
20/1
T: Ms E Potowski
R: Ms R Murray (54)
20/1
6g casino prince (AUS) x langtryst (AUS) (langfuhr (CAN))
5
6.2
8/1
T: Ms L Dean
R: C Lever (55.5)
8/1
5g keep the faith (AUS) x my harmonica (AUS) (musee d'orsay (AUS))
6
6.4
13/8F
T: C E Conners
R: Tom Sherry (53)
13/8F
3f swiss ace (AUS) x wonderworld (AUS) (more than ready (USA))
7
7.2
16/1
T: R & L Price
R: Ms W Costin (54)
16/1
6g authorized (IRE) x zaroyale (NZ) (zabeel (NZ))
8
12
100/1
T: D J D'Arcy
R: P Scorse (54)
100/1
8g niello (AUS) x fawaakeh (USA) (lyphard (USA))
9
24.3
50/1
T: Kurt Goldman
R: Cejay Graham (52)
50/1
3f so you think (NZ) x persian star (AUS) (shot of thunder (AUS))
* Nick figures are for Australasia.