Breednet Results

LAUNCESTON - Wednesday, March 28

Race 1 - Chester Poll Hereford Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:25.72 (48.34)
Prizemoney: $17,000
1
12/1
T: R T Carr
R: Ismail Toker (56)
12/1
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
11/2
T: Christie Burt
R: B McCoull (58)
11/2
3
1.2
11/2
T: P A Hill
R: J Maskiell (58)
11/2
3g west quest (CAN) x delta green (AUS) (gilded time (USA))
4
1.4
Lucille (11)
12/1
T: Brendan McShane
R: Ms A Bryan (53)
12/1
3f testa rossa (AUS) x katique (AUS) (danzero (AUS))
5
1.9
40/1
T: Barry Baker
R: Teagan Voorham (54.5)
40/1
5m jayemzed (AUS) x vevi (AUS) (catcher in the rye (IRE))
6
2.1
Rodessa (12)
30/1
T: J K Blacker
R: D Schmitt (56)
30/1
3f americain (USA) x la reve (AUS) (elusive quality (USA))
7
2.3
Nahla (6)
3/1F
T: R T Carr
R: Sigrid Carr (56.5)
3/1F
5m econsul (NZ) x with grace (AUS) (dr. grace (NZ))
8
2.4
Stinka (3)
10/1
T: Marion Dalco
R: B Muhcu (58)
10/1
3g stinchar (AUS) x rubicor (AUS) (rubiton (AUS))
9
2.9
20/1
T: Dylan Clark
R: Hayley McCarthy (56.5)
20/1
5m all bar one (AUS) x royal highness (AUS) (lion hunter (AUS))
10
3.6
12/1
T: Adam Trinder
R: Chris Graham (54)
12/1
3f bel esprit (AUS) x valaana (AUS) (woodman (USA))
11
6.1
5/1
T: L, D and T Wells
R: C Newitt (56)
5/1
3f wordsmith (AUS) x libbys gee gee (AUS) (atlantis prince (GB))
12
8.4
40/1
T: Ms T Mollross
R: T Baker (56.5)
40/1
7m flaring sun (AUS) x giftilla (AUS) (flotilla (AUS))
Race 2 - Quamby Plain Poll Hereford Mdn (1200m)
Class: Open Track: Soft(5) Time: 1:12.17 (47.94)
Prizemoney: $19,000
1
10/9F
T: L, D and T Wells
R: C Newitt (55)
10/9F
2f wordsmith (AUS) x libbys gee gee (AUS) (atlantis prince (GB))
Winning siblings: Gee Gees Liberty,
This nick: 21 runners; 9 winners; 0 SW. Details
2
0.1
5/1
T: Rowan Hamer
R: D M Ganderton (57)
5/1
2g moshe (AUS) x minnie deal (AUS) (street cry (IRE))
3
4.1
20/1
T: S Gandy
R: T Baker (57)
20/1
2g wordsmith (AUS) x the cry (AUS) (eire (NZ))
4
4.8
13/2
T: S Gandy
R: Sigrid Carr (55)
13/2
2f wordsmith (AUS) x pretty jessica (AUS) (favorite trick (USA))
5
4.9
5/2
T: J F Luttrell
R: D Schmitt (57)
5/2
6
5.4
25/1
T: I D Hay
R: Chris Graham (53)
25/1
2f mossman (AUS) x otsanda (AUS) (snitzel (AUS))
7
9.9
40/1
T: T W Blacker
R: J Maskiell (57.5)
40/1
2c bernardini (USA) x danota (AUS) (dansili (GB))
Race 3 - Ross Martin Hcp (1200m)
Class: Open Track: Soft(5) Time: 1:10.28 (46.12)
Prizemoney: $20,000
1
6/4F
T: J K Blacker
R: B McCoull (57.5)
6/4F
5g court command (AUS) x certain blaze (AUS) (blazing saddles (AUS))
This nick: 3 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
1.8
3/1
T: J F Luttrell
R: Teagan Voorham (52)
3/1
5g equiano (FR) x aprisa (AUS) (viscount (AUS))
3
2.6
10/1
T: S Gandy
R: Ms A Bryan (51)
10/1
6m sharkbite (AUS) x tasmanian tiger (AUS) (hold that tiger (USA))
4
3.5
13/2
T: S Gandy
R: Sigrid Carr (55.5)
13/2
4g congrats (USA) x bewitchment (AUS) (encosta de lago (AUS))
5
4.5
20/1
T: S Gandy
R: T Baker (57.5)
20/1
7g wordsmith (AUS) x opera star (AUS) (rigoletto (AUS))
6
4.6
13/4
T: Barry Campbell
R: C Newitt (59)
13/4
4g artie schiller (USA) x sparks are flying (AUS) (mull of kintyre (USA))
7
6.1
60/1
T: Marion Dalco
R: B Muhcu (54)
60/1
7g super kid (NZ) x ishkhara (AUS) (flying spur (AUS))
Race 4 - Anzac Eve Races 24 April-Bm58 (1200m)
Class: Benchmark 58 Track: Soft(5) Time: 1:11.52 (47.00)
Prizemoney: $17,000
1
11/4F
T: S Gandy
R: D M Ganderton (60)
11/4F
4g wordsmith (AUS) x gee gees truce (AUS) (brief truce (USA))
Winning siblings: Gee Gee Redhead, Gee Gee True Story,
This nick: 7 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
1.3
Owens (5)
13/4
T: K and T Hanson
R: J Maskiell (59)
13/4
5g torch relay (AUS) x araya (AUS) (telesto (USA))
3
2.3
20/1
T: Chris Calthorpe
R: B Muhcu (58.5)
20/1
5m ruwi (GB) x mighty assunta (AUS) (crafty c. t. (USA))
4
2.8
10/1
T: Barry Campbell
R: C Newitt (59)
10/1
6g written tycoon (AUS) x judes in vogue (AUS) (honours list (IRE))
5
3
16/1
T: L, D and T Wells
R: Ms A Bryan (57)
16/1
6
3.2
4/1
T: Adam Trinder
R: Chris Graham (56.5)
4/1
5m magnus (AUS) x diamond orchid (AUS) (final card (AUS))
7
3.6
60/1
T: Marion Dalco
R: D Schmitt (56)
60/1
5g west quest (CAN) x savvy rose (AUS) (savoire vivre (GB))
8
4.1
Boart (2)
5/1
T: J F Luttrell
R: Sigrid Carr (60.5)
5/1
7g artie schiller (USA) x boendso (AUS) (end sweep (USA))
9
5.1
8/1
T: S Gandy
R: T Baker (57)
8/1
4m wordsmith (AUS) x disappearing jewel (AUS) (savoire vivre (GB))
Race 5 - Fine Printers (Bm62) (1400m)
Class: Benchmark 62 Track: Soft(5) Time: 1:25.74 (48.22)
Prizemoney: $17,000
1
12/1
T: Chris Crook and Imogen Miller
R: B McCoull (56.5)
12/1
4m west quest (CAN) x matane (AUS) (matsqui (AUS))
Winning siblings: Go Hard Or Go Home,
This nick: 4 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.1
5/2F
T: T W Evans
R: T Baker (58.5)
5/2F
5g turffontein (AUS) x walvis bay (NZ) (cape cross (IRE))
3
0.6
6/1
T: J K Blacker
R: Teagan Voorham (56.5)
6/1
4g denman (AUS) x galileo's choice (AUS) (galileo (IRE))
4
1.1
20/1
T: L, D and T Wells
R: Sigrid Carr (57.5)
20/1
5g wordsmith (AUS) x la quita (AUS) (grand lodge (USA))
5
1.2
Pelagia (12)
16/1
T: J K Blacker
R: Ismail Toker (55)
16/1
4m hidden dragon (AUS) x annunaki (AUS) (air de france (USA))
6
1.3
10/1
T: Ms A Fulton
R: J Maskiell (58)
10/1
7
1.5
40/1
T: Marion Dalco
R: B Muhcu (55)
40/1
5g domesday (AUS) x reannag (AUS) (canny lad (AUS))
8
1.7
7/2
T: Barry Campbell
R: C Newitt (57.5)
7/2
3f needs further (AUS) x buzzing along (AUS) (tough speed (USA))
9
3.2
13/2
T: S Gandy
R: Chris Graham (54.5)
13/2
4m uncle mo (USA) x silken song (AUS) (unbridled's song (USA))
10
3.4
16/1
T: J K Blacker
R: D Schmitt (57.5)
16/1
4g artie schiller (USA) x with decorum (AUS) (savoire vivre (GB))
11
3.8
25/1
T: Adam Trinder
R: D M Ganderton (57.5)
25/1
5g written tycoon (AUS) x addiction (AUS) (viscount (AUS))
12
4.2
40/1
T: Nicole Luttrell
R: Ms A Bryan (51)
40/1
6m bushranger (IRE) x akadiva (AUS) (hemingway (IRE))
Race 6 - Prestige Bookbinders (Bm82) (2100m)
Class: Benchmark 82 Track: Soft(5) Time: 2:14.63 (47.02)
Prizemoney: $19,000
1
15/4
T: Adrian Duggan
R: Sigrid Carr (55.5)
15/4
7g grey swallow (IRE) x shield maiden (AUS) (military plume (NZ))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
Hugo (1)
7/4F
T: Brendan McShane
R: Ms A Bryan (56)
7/4F
7g magnus (AUS) x galvanized (AUS) (rubiton (AUS))
3
1.8
12/1
T: Ms A Fulton
R: Teagan Voorham (52)
12/1
6g niello (AUS) x regal rachel (AUS) (regal classic (CAN))
4
3
15/8
T: Adam Trinder
R: C Newitt (57.5)
15/8
5
3.3
10/1
T: Tegan Keys
R: Ismail Toker (55)
10/1
9g darci brahma (NZ) x silver and roses (IRE) (sadler's wells (USA))
6
5
15/2
T: R Seymour
R: B Muhcu (54)
15/2
Race 7 - Foot & Playsted (Bm68) (1600m)
Class: Benchmark 68 Track: Soft(5) Time: 1:38.74 (47.53)
Prizemoney: $17,000
1
13/4
T: T W Blacker
R: Chris Graham (53.5)
13/4
4m toorak toff (AUS) x smooth return (AUS) (redoute's choice (AUS))
Winning siblings: Hela,
This nick: 5 runners; 4 winners; 1 SW. Details
2
0.2
Axion (6)
6/4F
T: Barry Campbell
R: C Newitt (57)
6/4F
3
0.4
4/1
T: J K Blacker
R: B McCoull (57.5)
4/1
4g pendragon (NZ) x zazabelle (NZ) (zabeel (NZ))
4
1.6
5/1
T: J K Blacker
R: Sigrid Carr (58)
5/1
7g host (CHI) x juno beach (AUS) (flying spur (AUS))
5
1.8
11/1
T: Max Cowen
R: J Maskiell (59.5)
11/1
8g host (CHI) x alazeya (AUS) (anabaa (USA))
6
2.1
8/1
T: Ms T Mollross
R: T Baker (57.5)
8/1
6g de beers (NZ) x my fancy (AUS) (tierce (AUS))
* Nick figures are for Australasia.