Breednet Results

LAUNCESTON - Wednesday, November 20

Race 1 - Jacksons Newmarket 27/11 Mdn (800m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 0:44.78
Prizemoney: $19,000
1
16/1
T: Ms L Gaffney
R: C Newitt (57)
16/1
This nick: 4 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.2
13/4
T: G J McCulloch
R: A Darmanin (55)
13/4
2f fighting sun (AUS) x in harmony (AUS) (exceed and excel (AUS))
3
0.4
10/1
T: Scott Brunton
R: Georgie Catania (55)
10/1
2f night of thunder (IRE) x sabkha (USA) (green desert (USA))
4
0.7
5/2
T: S Gandy
R: Sigrid Carr (55)
5/2
2f wordsmith (AUS) x josies double (AUS) (west quest (CAN))
5
1.7
10/1
T: S Gandy
R: T Baker (55)
10/1
2f wordsmith (AUS) x la quita (AUS) (grand lodge (USA))
6
4.2
13/8F
T: L, D & T Wells
R: N Callow (57)
13/8F
2g wordsmith (AUS) x gee gee cry baby (AUS) (atlantis prince (GB))
7
5.4
16/1
T: Yassy Nishitani
R: B Muhcu (55)
16/1
8
5.6
100/1
T: J K Blacker
R: Jack Martin (55)
100/1
2f needs further (AUS) x tycoon gypsy (AUS) (written tycoon (AUS))
9
7.9
66/1
T: T W Evans
R: M Ulucinar (57)
66/1
2c reward for effort (AUS) x miss elsa (AUS) (casino prince (AUS))
Race 2 - Ladbrokes Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:11.49 (47.98)
Prizemoney: $19,000
1
7/2
T: I D Hay
R: A Darmanin (55)
7/2
3f brazen beau (AUS) x isibaeva (AUS) (johannesburg (USA))
Winning siblings: Jamaea,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1
6/1
T: Tegan Keys
R: N Callow (57)
6/1
3g unencumbered (AUS) x aunty betty (AUS) (encounter (AUS))
2
1
15/2
T: Dylan Clark
R: C Newitt (57)
15/2
3g reward for effort (AUS) x stepaway (AUS) (giant's causeway (USA))
4
1.4
3/1F
T: J F Luttrell
R: B Muhcu (55)
3/1F
3f wordsmith (AUS) x primrose bay (AUS) (brief truce (USA))
5
1.5
4/1
T: Scott Brunton
R: Sigrid Carr (57)
4/1
3g adelaide (IRE) x diame (AUS) (fastnet rock (AUS))
6
7
15/1
T: Ms T Mollross
R: T Baker (57)
15/1
3g tough speed (USA) x darmasanda (AUS) (monashee mountain (USA))
7
7.1
100/1
T: J F Luttrell
R: S Tsaikos (55)
100/1
8
7.6
25/1
T: Scott Brunton
R: Chelsea Macfarlane (55)
25/1
3f canford cliffs (IRE) x jucasuma (AUS) (hawk wing (USA))
9
8.1
30/1
T: Max Cowen
R: M Ulucinar (57)
30/1
3g host (CHI) x ponting da girl (AUS) (mugharreb (USA))
10
8.8
40/1
T: L, D & T Wells
R: D M Ganderton (55.5)
40/1
3f wordsmith (AUS) x allegro dehere (AUS) (oratorio (IRE))
11
11.3
30/1
T: G J McCulloch
R: D Schmitt (57)
30/1
12
14.6
11/1
T: C Crook & I Miller
R: B Mc Coull (57)
11/1
Race 3 - Mid Week Mingle Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:11.69 (48.32)
Prizemoney: $19,000
1
16/1
T: Liandra Gray
R: Ismail Toker (57)
16/1
3g wordsmith (AUS) x liberty reign (AUS) (statue of liberty (USA))
Winning siblings: Savrajette,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
2.3
9/2
T: P H Luttrell
R: B Muhcu (55)
9/2
3f war (AUS) x whitemore dynasty (AUS) (belong to me (USA))
3
2.5
16/1
T: J F Luttrell
R: D Schmitt (57)
16/1
4
2.6
8/1
T: J K Blacker
R: C Newitt (57)
8/1
5
2.7
9/4F
T: L, D & T Wells
R: Peter Lui (54)
9/4F
3g denman (AUS) x love the moment (AUS) (savoire vivre (GB))
6
4.5
8/1
T: Scott Brunton
R: T Baker (55)
8/1
3f fiorente (IRE) x encosta de legend (AUS) (encosta de lago (AUS))
7
4.8
40/1
T: J F Luttrell
R: S Tsaikos (57)
40/1
3g wordsmith (AUS) x isometry (AUS) (ladoni (GB))
8
4.9
7/2
T: Andrew Moore
R: D Pires (57)
7/2
3g mawingo (GER) x california wish (AUS) (california dane (AUS))
9
6.6
25/1
T: R T Carr
R: Sigrid Carr (55)
25/1
10
8.4
50/1
T: Brendan McShane
R: Jack Martin (55)
50/1
3f turffontein (AUS) x littlemiss sandown (AUS) (encosta de lago (AUS))
11
8.5
100/1
T: G J McCulloch
R: Chelsea Macfarlane (55)
100/1
3f myboycharlie (IRE) x count on it (AUS) (magic albert (AUS))
12
8.9
Veigo (8)
12/1
T: G J McCulloch
R: N Callow (57)
12/1
3g mawingo (GER) x veiss (AUS) (reset (AUS))
13
10.4
100/1
T: Marion Dalco
R: M Ulucinar (57)
100/1
3g stinchar (AUS) x savvy rose (AUS) (savoire vivre (GB))
Race 4 - Coca Cola Amatil Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:11.60 (47.85)
Prizemoney: $17,000
1
9/2
T: J L Keys
R: T Baker (56.5)
9/2
6m reward for effort (AUS) x brides account (AUS) (secret savings (USA))
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.5
5/1
T: J F Luttrell
R: Peter Lui (55.5)
5/1
6g equiano (FR) x real reda (AUS) (canny lad (AUS))
3
2
16/1
T: Dylan Clark
R: B Muhcu (56.5)
16/1
4m needs further (AUS) x cool queen (AUS) (king of kings (IRE))
4
3.2
20/1
T: Tegan Keys
R: Sigrid Carr (56.5)
20/1
4m needs further (AUS) x sail rock (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
5
3.5
100/1
T: Ms H Paul
R: Chelsea Macfarlane (56.5)
100/1
6m wordsmith (AUS) x barrington belle (AUS) (weasel clause (AUS))
6
4.3
20/1
T: Tegan Keys
R: D Schmitt (56.5)
20/1
4m needs further (AUS) x rule britannia (AUS) (flying spur (AUS))
7
4.4
7/4F
T: Chester Roach
R: C Newitt (56.5)
7/4F
4m needs further (AUS) x al ward (AUS) (canny lad (AUS))
8
5.9
20/1
T: Rowan Hamer
R: Ismail Toker (56.5)
20/1
9
6.1
14/1
T: Scott Brunton
R: Jack Martin (58.5)
14/1
4g unusual suspect (USA) x cabarita miss (AUS) (dubai destination (USA))
10
6.2
66/1
T: Marion Dalco
R: M Ulucinar (58.5)
66/1
4g stinchar (AUS) x chiming (AUS) (bel esprit (AUS))
11
8.4
9/2
T: J K Blacker
R: N Callow (58.5)
9/2
4g ferlax (NZ) x outrageous fortune (NZ) (volksraad (GB))
12
9.9
30/1
T: Cameron Thompson
R: A Darmanin (56.5)
30/1
4m shamus award (AUS) x essie's pride (AUS) (murtajill (AUS))
13
10.9
100/1
T: Andrew Moore
R: Georgie Catania (58.5)
100/1
14
20.9
100/1
T: Dylan Clark
R: S Tsaikos (58.5)
100/1
4g bel esprit (AUS) x shanambah (AUS) (catbird (AUS))
Race 5 - Cub Hcp (C3) (1400m)
Class: Class 3 Track: Good(4) Time: 1:24.22 (47.78)
Prizemoney: $19,000
1
2/1
T: Scott Brunton
R: T Baker (58)
2/1
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
Paion (3)
15/4
T: G S White
R: B Muhcu (58)
15/4
5g pierro (AUS) x stella grace (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
4
13/8F
T: Adam Trinder
R: D Pires (59)
13/8F
4g magnus (AUS) x sister on the edge (AUS) (rory's jester (AUS))
4
5
30/1
T: Cameron Thompson
R: Ismail Toker (55)
30/1
6g star witness (AUS) x twitter (AUS) (kendor (FR))
5
5.3
25/1
T: L, D & T Wells
R: C Newitt (55)
25/1
6
6.3
Voices (8)
30/1
T: J K Blacker
R: M Ulucinar (55.5)
30/1
5m needs further (AUS) x come on rory (AUS) (rory's jester (AUS))
7
6.6
8/1
T: Scott Brunton
R: Jack Martin (55)
8/1
4m needs further (AUS) x come on rory (AUS) (rory's jester (AUS))
8
7
80/1
T: G J McCulloch
R: Sigrid Carr (54)
80/1
5g cardinal virtue (AUS) x fasig (AUS) (west quest (CAN))
9
10.2
11/1
T: Stephen Lockhart
R: A Darmanin (54.5)
11/1
5m needs further (AUS) x squeel (NZ) (zabeel (NZ))
10
10.3
100/1
T: J F Luttrell
R: Chelsea Macfarlane (54)
100/1
4m skilled (AUS) x charlottes mint (AUS) (planchet (AUS))
11
11.1
100/1
T: A E Roach
R: Peter Lui (51)
100/1
7g bernardini (USA) x albaicin (AUS) (redoute's choice (AUS))
Race 6 - Tas Hospitality Assoc. Hcp-60 (1400m)
Class: Restricted 60 Track: Good(4) Time: 1:24.59 (48.26)
Prizemoney: $17,000
1
11/2
T: Dylan Clark
R: C Newitt (60)
11/2
Winning siblings: Adams Star, Diocese, Jeune Astre,
This nick: 6 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.5
20/1
T: K & T Hanson
R: B Muhcu (57.5)
20/1
5m needs further (AUS) x shenzen frenzy (AUS) (flying spur (AUS))
3
1.3
8/1
T: R T Carr
R: T Baker (59)
8/1
6g swinging bachelor (AUS) x hello baby doll (AUS) (atlantis prince (GB))
4
1.4
20/1
T: Ms T Mollross
R: B Mc Coull (59.5)
20/1
6g hussonet (USA) x zip baby zip (AUS) (indian danehill (IRE))
5
1.6
Iowna (11)
14/1
T: Ms A Fulton
R: N Callow (57)
14/1
6
1.7
6/4F
T: Cameron Thompson
R: A Darmanin (60)
6/4F
4g hinchinbrook (AUS) x waterspell (AUS) (magic albert (AUS))
7
2.5
25/1
T: J K Blacker
R: D M Ganderton (58)
25/1
6m tough speed (USA) x fintona belle (AUS) (bellotto (USA))
8
3
30/1
T: Scott Brunton
R: Jack Martin (60)
30/1
5g reliable man (GB) x mahamaya (NZ) (bahhare (USA))
9
4.2
3/1
T: Scott Brunton
R: D Pires (60)
3/1
10
4.4
25/1
T: L, D & T Wells
R: Peter Lui (55)
25/1
5m wordsmith (AUS) x gee gees dash (AUS) (dash for cash (AUS))
11
13.9
80/1
T: G S White
R: Chelsea Macfarlane (60)
80/1
6g so you think (NZ) x brazen babe (AUS) (fastnet rock (AUS))
Race 7 - Treasury Wines Hcp (1400m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:25.37 (46.83)
Prizemoney: $20,000
1
11/2
T: Bill Ryan
R: B Mc Coull (61.5)
11/2
Winning siblings: Sentimental Dream, Vivilici,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
11/4
T: J K Blacker
R: B Muhcu (59)
11/4
6g al maher (AUS) x tasmanian tiger (AUS) (hold that tiger (USA))
3
0.9
13/8F
T: Bill Ryan
R: A Darmanin (54)
13/8F
6m tough speed (USA) x novasaurus (AUS) (testa rossa (AUS))
4
2.8
25/1
T: J K Blacker
R: N Callow (56.5)
25/1
8g savoire vivre (GB) x rock chick (AUS) (octagonal (NZ))
5
3.1
13/2
T: D A Miller
R: T Baker (54)
13/2
5g written tycoon (AUS) x darcenell (AUS) (tailings (USA))
6
4.4
6/1
T: J K Blacker
R: C Newitt (58.5)
6/1
8g churchill downs (AUS) x southern storm (AUS) (more than ready (USA))
7
4.5
12/1
T: Nigel Schuuring
R: Chelsea Macfarlane (54)
12/1
6g west quest (CAN) x society rules (AUS) (kempinsky (AUS))
Race 8 - Adam Page Rock N Roll 6/12-C1 (1600m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:39.30 (48.91)
Prizemoney: $17,000
1
15/1
T: Rowan Hamer
R: Ismail Toker (57)
15/1
5g ustinov (AUS) x hissy miss (AUS) (golden snake (USA))
Winning siblings: Glass Warrior, Heza Bit Hissy,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.4
4/1
T: Dylan Clark
R: B Mc Coull (56.5)
4/1
3g wordsmith (AUS) x digger's sunrise (AUS) (tough speed (USA))
3
0.8
5/1
T: J K Blacker
R: B Muhcu (59)
5/1
5g turffontein (AUS) x charlotte larousse (AUS) (king charlemagne (USA))
4
1.2
25/1
T: R Seymour
R: S Tsaikos (57)
25/1
7g el maggiore (AUS) x festivities (AUS) (octagonal (NZ))
5
1.4
11/1
T: G J McCulloch
R: A Darmanin (54)
11/1
3f brazen beau (AUS) x centafit (NZ) (centaine (AUS))
6
2.4
Sizzkye (10)
14/1
T: V C Poke
R: Chelsea Macfarlane (55)
14/1
4m sizzling (AUS) x mirakye (AUS) (more than ready (USA))
7
2.5
30/1
T: P A Hill
R: M Ulucinar (59)
30/1
5g west quest (CAN) x delta green (AUS) (gilded time (USA))
8
2.9
10/9F
T: Adam Trinder
R: N Callow (57)
10/9F
4m needs further (AUS) x oh so gold (AUS) (savoire vivre (GB))
9
9.1
60/1
T: Adrian Duggan
R: Sigrid Carr (55)
60/1
7m darci brahma (NZ) x club med sands (NZ) (grosvenor (NZ))
10
12.4
66/1
T: S Gandy
R: T Baker (56)
66/1
3g wordsmith (AUS) x gee gees snowhill (AUS) (atlantis prince (GB))
11
12.7
25/1
T: T W Evans
R: C Newitt (55)
25/1
4m tough speed (USA) x baby doe (AUS) (west quest (CAN))
Race 9 - Shoreline Hotel Hcp (C1) (1200m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:11.55 (47.55)
Prizemoney: $17,000
1
5/4F
T: Adam Trinder
R: A Darmanin (58)
5/4F
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
15/1
T: S Gandy
R: Ismail Toker (55.5)
15/1
3f sizzling (AUS) x josies double (AUS) (west quest (CAN))
3
1.5
9/4
T: J K Blacker
R: C Newitt (58)
9/4
3g purrealist (AUS) x century hill (AUS) (marechal (AUS))
4
1.6
14/1
T: Scott Brunton
R: T Baker (57.5)
14/1
4m foreplay (AUS) x asset (AUS) (reset (AUS))
5
2.3
40/1
T: Liandra Gray
R: Chelsea Macfarlane (55)
40/1
3f wordsmith (AUS) x surf candy (NZ) (cape cross (IRE))
6
2.8
4/1
T: E C Batt
R: B Muhcu (55.5)
4/1
6m hard spun (USA) x elim (AUS) (refuse to bend (IRE))
7
3
16/1
T: Sarah Cotton
R: Jack Martin (56)
16/1
5m turffontein (AUS) x startreat (AUS) (fantastic light (USA))
8
4.2
66/1
T: Dylan Clark
R: S Tsaikos (55)
66/1
7m all bar one (AUS) x royal highness (AUS) (lion hunter (AUS))
9
6
20/1
T: Ms A Fulton
R: Sigrid Carr (57)
20/1
* Nick figures are for Australasia.