Breednet Results

LISMORE - Saturday, February 4

Race 1 - Lismoreturfclub.Com.Au Mdn (1100m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:04.64 (35.36)
Prizemoney: $10,000
1
2/1F
T: B Robinson
R: Ms A Badger (56.5)
2/1F
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.8
7/1
T: D D Schmidt
R: B Looker (59)
7/1
3
4.1
Sciolta (12)
12/1
T: Ethan Ensby
R: Noriyuki Masuda (55)
12/1
3f gonski (AUS) x origins (AUS) (grand lodge (USA))
4
4.9
40/1
T: T W McCarthy
R: M Bennett (58.5)
40/1
3g monashee mountain (USA) x gay aura (AUS) (gay biscay (AUS))
5
5.8
7/2
T: S B Lee
R: R Spokes (59)
7/2
4g wonderful world (AUS) x parlour games (AUS) (palace music (USA))
6
6
20/1
T: B D Bellamy
R: W D'Avila (57)
20/1
5m sequalo (AUS) x magic hula (AUS) (hula chief (NZ))
8
6.8
30/1
T: A Parramore
R: M Paget (56.5)
30/1
9
8.6
50/1
T: Scott Henley
R: D Hayse (57)
50/1
4m conatus (AUS) x labu lady (AUS) (mighty avalanche (AUS))
10
9.2
25/1
T: Daniel Bowen
R: S Traecey (59)
25/1
4g wicked style (USA) x star lion (AUS) (lion hunter (AUS))
11
9.7
50/1
T: D Chujo
R: Olivia Pickering (53.5)
50/1
3f drumbeats (AUS) x great leap forward (AUS) (general nediym (AUS))
12
17.8
Azirap (8)
25/1
T: B Robinson
R: T Treichel (56.5)
25/1
Race 2 - X X X X Gold Mdn Hcp (1400m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:24.90 (36.90)
Prizemoney: $10,000
1
3/1F
T: Ms K Loy
R: M Bennett (58)
3/1F
4g duke of marmalade (IRE) x cigano (AUS) (encosta de lago (AUS))
Winning siblings: Demon Nurse, Ferocimo, Primus Equus,
This nick: 8 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.8
20/1
T: R Drysdale
R: D Hayse (56.5)
20/1
3
2.1
15/4
T: Julie Hodder
R: B Looker (56.5)
15/4
6m ad valorem (USA) x in orbit (AUS) (sackford (USA))
4
2.8
14/1
T: Ms J Hardy
R: C P Franklin (57)
14/1
4g court command (AUS) x western cent (AUS) (best western (AUS))
5
3.6
4/1
T: B D Bellamy
R: W D'Avila (56.5)
4/1
5g aussie rules (USA) x the zealot (AUS) (bellotto (USA))
6
6.3
40/1
T: B Robinson
R: Ms A Badger (56.5)
40/1
5m mutawaajid (AUS) x oakfield queen (AUS) (naturalism (NZ))
7
6.4
6/1
T: L J Clapham
R: M Paget (57.5)
6/1
5m falvelon (AUS) x velyell (AUS) (encores (NZ))
8
9
20/1
T: Trevor Burgess
R: Corinne Miles (53.5)
20/1
6g storm shadow (AUS) x in joke (AUS) (rory's jester (AUS))
9
9.8
40/1
T: Carolyn Halliday
R: R Spokes (56.5)
40/1
10
14.5
20/1
T: B Robinson
R: S Traecey (57.5)
20/1
4g big brown (USA) x zastava (AUS) (encosta de lago (AUS))
400
12/1
T: Carolyn Halliday
R: Noriyuki Masuda (55)
12/1
5m minardi (USA) x madame halsey (AUS) (admiralty (USA))
400
30/1
T: Diane Murphy
R: T Treichel (56.5)
30/1
4m clang (AUS) x my eagle (NZ) (danehill (USA))
400
6/1
T: K J Randall
R: Mikiko Nakao (53.5)
6/1
7g storm shadow (AUS) x abadeed (AUS) (majaahed (USA))
Race 3 - Tab.Com.Au Hcp (C2) (1516m)
Class: Class 2 Track: Good(4) Time: 1:31.23 (36.57)
Prizemoney: $10,000
1
9/1
T: P J Evans
R: S Traecey (54.5)
9/1
4g dane supreme (AUS) x miss direction (AUS) (run straight run (NZ))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
Ponzi (4)
3/1
T: A Parramore
R: M Paget (56.5)
3/1
4g myboycharlie (IRE) x herzigova (AUS) (favorite trick (USA))
3
2.5
5/2F
T: B D Bellamy
R: R Spokes (58)
5/2F
5g high chaparral (IRE) x brave and bold (AUS) (timber country (USA))
4
2.8
12/1
T: Brad Munro
R: W D'Avila (55.5)
12/1
4g northern meteor (AUS) x aqua blessing (AUS) (secret savings (USA))
5
3.1
4/1
T: D J Graham
R: B Looker (57.5)
4/1
6
3.7
5/1
T: Scott Henley
R: M Bennett (58)
5/1
7
4.5
30/1
T: Julie Hodder
R: Carla Dougherty (51)
30/1
7m nuclear freeze (USA) x quick kate (AUS) (appleby fair (AUS))
8
5.1
16/1
T: Ms J Hardy
R: Olivia Pickering (51)
16/1
8g flying spur (AUS) x tor's dancer (AUS) (thunder gulch (USA))
9
5.2
25/1
T: K J Randall
R: Corinne Miles (52)
25/1
7m aussie rules (USA) x sure i'm sure (AUS) (rising rhythm (AUS))
10
14.1
50/1
T: B Robinson
R: Ms A Badger (54)
50/1
5g home on the grange (AUS) x shinko's echo (AUS) (shinko forest (IRE))
Race 4 - Lismore Workers Club (Bm60) (2000m)
Class: Benchmark 60 Track: Good(4) Time: 2:04.45 (38.03)
Prizemoney: $10,000
1
5/2
T: M J Dunn
R: C P Franklin (59.5)
5/2
5m onemorenomore (AUS) x dyna myta (AUS) (keltrice (AUS))
Winning siblings: Fire In The Hole,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
6.5
25/1
T: Morgan Butler
R: B Looker (54)
25/1
5g excellent art (GB) x starstruck (AUS) (haulpak (AUS))
3
7
11/2
T: D J Graham
R: M Bennett (57.5)
11/2
5g red element (AUS) x khaptrist (NZ) (sir tristram (IRE))
4
9.4
Hauser (5)
10/1
T: Ms R Cooper
R: M Paget (55.5)
10/1
5
11.9
7/1
T: Ms T Timbery
R: S Traecey (55.5)
7/1
5g road to rock (AUS) x millvstroem (NZ) (elvstroem (AUS))
6
12.9
16/1
T: Ethan Ensby
R: W D'Avila (54)
16/1
7
13.7
8/1
T: G R Schwenke
R: D Hayse (56)
8/1
6g easy rocking (AUS) x asflora (AUS) (lake coniston (IRE))
8
13.8
25/1
T: D Chujo
R: Carla Dougherty (51)
25/1
5g dreamscape (AUS) x chubby cheeks (AUS) (pure theatre (AUS))
9
22.5
7/4F
T: S J Bennett
R: J Woodhouse (60)
7/4F
Race 5 - Winning Post Function Ctre-C1 (1100m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:04.30 (35.80)
Prizemoney: $10,000
1
5/2
T: T W McCarthy
R: B Looker (56)
5/2
4m tycoon ruler (AUS) x buck 'n' jazz (AUS) (buck's pride (AUS))
This nick: 15 runners; 13 winners; 1 SW. Details
2018 MM Gold Coast March Yearling Sale
$40,000
Vendor: Clear Mountain Fairview Pty Ltd Greenmount Qld
Buyer: Munce Racing
2
1
20/1
T: B Robinson
R: D Hayse (56)
20/1
5m collate (AUS) x ocky (AUS) (anglia (AUS))
3
1.1
7/4F
T: L J Clapham
R: M Paget (56)
7/4F
5m commands (AUS) x crackle dash (AUS) (hennessy (USA))
4
1.5
14/1
T: Paul Robbins
R: W D'Avila (56)
14/1
5m hard spun (USA) x be mine (AUS) (belong to me (USA))
5
2.6
9/1
T: D W Dwane
R: R Spokes (56.5)
9/1
5m playing hours (USA) x hi tension (AUS) (secret savings (USA))
6
4
50/1
T: B Robinson
R: Ms A Badger (56)
50/1
7
4.1
14/1
T: C J O'Reilly
R: S Traecey (56)
14/1
3f onemorenomore (AUS) x more tisha (AUS) (more than ready (USA))
8
8.2
7/1
T: B D Bellamy
R: M Bennett (58)
7/1
5g za-im (GB) x goodnight kiss (AUS) (sir laurence (NZ))
9
8.3
16/1
T: Amy Usher
R: J Woodhouse (56)
16/1
7m monashee mountain (USA) x callaina (NZ) (howbaddouwantit (USA))
10
10.3
50/1
T: Ms J Hardy
R: C P Franklin (56)
50/1
4m jet spur (AUS) x myrtle beach (AUS) (bluebird (USA))
11
14
25/1
T: D Chujo
R: Olivia Pickering (54)
25/1
5m zizou (AUS) x champagne crazy (AUS) (eagle eyed (USA))
12
16.9
Bitty (1)
8/1
T: Ms S Pepper
R: Carla Dougherty (55)
8/1
3f court command (AUS) x bahamian beauty (AUS) (peintre celebre (USA))
Race 6 - Clydesdale Mtl/ Steakbarn-Bm50 (1200m)
Class: Benchmark 50 Track: Good(4) Time: 1:10.60 (35.70)
Prizemoney: $10,000
1
Dusty (6)
11/4F
T: M T Eggleston
R: J Woodhouse (56.5)
11/4F
7m ferocity (AUS) x rhell love (AUS) (forest glow (USA))
Winning siblings: Big Bad Mickey, Mini Meld,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
3.3
3/1
T: Ms L Garrett
R: Carla Dougherty (57.5)
3/1
5g mossman (AUS) x richly deserved (AUS) (carnegie (IRE))
3
3.5
7/2
T: S J Bennett
R: M Bennett (58.5)
7/2
5m nicconi (AUS) x lesmartre (AUS) (jugah (USA))
4
3.8
6/1
T: Jason Reilly
R: Ms K Stanley (59.5)
6/1
5
5.3
15/2
T: Carolyn Halliday
R: R Spokes (56)
15/2
5m exceedingly good (AUS) x bilinga bay (AUS) (dubai destination (USA))
6
5.4
Slalom (1)
30/1
T: Brett Sturgess
R: M Paget (61.5)
30/1
6g street cry (IRE) x downhill racer (AUS) (danehill dancer (IRE))
7
5.6
25/1
T: M J Lakey
R: B Looker (57)
25/1
5m snippetson (AUS) x miss rogers (AUS) (danehill dancer (IRE))
8
6
30/1
T: Brad Munro
R: S Traecey (54)
30/1
6g hidden dragon (AUS) x gallant concept (NZ) (without fear (FR))
9
6.1
12/1
T: B Robinson
R: Ms A Badger (54)
12/1
8m reset (AUS) x orange free state (GB) (danzig (USA))
10
6.5
12/1
T: G N Nielsen
R: Olivia Pickering (56.5)
12/1
7g antonius pius (USA) x rush to glory (AUS) (honour and glory (USA))
11
7.5
30/1
T: B D Bellamy
R: W D'Avila (58.5)
30/1
5g frisco view (USA) x pop's girl (AUS) (northern regent (CAN))
12
8.2
8/1
T: P J Facoory
R: Corinne Miles (57)
8/1
* Nick figures are for Australasia.