Breednet Results

MURRAY BRIDGE - Wednesday, February 7

Race 1 - Carlton Draught Mdn Plate (900m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 0:51.94
Prizemoney: $13,000
1
22/10
T: Grant Young
R: Jamie Kah (55)
22/10
3f hussonet (USA) x exalted blonde (AUS) (face value (AUS))
Winning siblings: Exalted Maxine, Exalted Queen,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
25/10
T: J E Hickmott
R: Sairyn Fawke (58)
25/10
5g bushranger (IRE) x destiny lady (AUS) (ne coupez pas (USA))
3
3.6
2/1F
T: J R Croucher
R: J Bowditch (57)
2/1F
3g sebring (AUS) x forward love (AUS) (charge forward (AUS))
2019 Inglis Australian Easter Yearling Sale
Vendor: Rheinwood Pastoral Co, Mittagong
Buyer: Passed in - $ 50,000
4
4
Baj (3)
45/10
T: Ms H Lehmann
R: J Potter (56)
45/10
4m good journey (USA) x arpitan (AUS) (cape cross (IRE))
5
6.7
20/1
T: J E Hickmott
R: Ben Paterson (56)
20/1
6
9.7
50/1
T: J Dunn
R: Ms K Bishop (56)
50/1
Race 2 - Sambec Sheds Mdn Plate (900m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 0:51.80
Prizemoney: $13,000
1
2/1
T: Tony McEvoy
R: J Holder (55.5)
2/1
2f denman (AUS) x pachanga (NZ) (redoute's choice (AUS))
Winning siblings: Takarakka,
This nick: 22 runners; 17 winners; 1 SW. Details
2
6
25/10
T: M S Minervini
R: D Tourneur (55.5)
25/10
2f barbados (AUS) x rainbird blue (AUS) (bluebird (USA))
3
7
80/1
T: J E Hickmott
R: Sairyn Fawke (55.5)
80/1
4
10
1/1F
T: Tony McEvoy
R: Jamie Kah (55.5)
1/1F
2f unencumbered (AUS) x victory vein (AUS) (mr. henrysee (USA))
5
18.8
25/1
T: J E Hickmott
R: D Caboche (54)
25/1
Race 3 - Spry Earthmovers (Bm60) (2200m)
Class: Benchmark 60 Track: Good(3) Time: 2:21.20
Prizemoney: $15,000
1
35/10
T: Grant Young
R: D Tourneur (56)
35/10
8g yamanin vital (NZ) x nancy wake (NZ) (personal escort (USA))
This nick: 42 runners; 24 winners; 0 SW. Details
2
0.1
28/10F
T: Ms R Day
R: P Gatt (56)
28/10F
4m casino prince (AUS) x volted in (AUS) (rory's jester (AUS))
3
5.4
35/10
T: R J Gilcrist
R: Ms C Lindop (55.5)
35/10
5g high chaparral (IRE) x string of pearls (IRE) (danehill dancer (IRE))
4
7.5
6/1
T: M A Faust
R: J Holder (56.5)
6/1
8g dubai destination (USA) x cloudy skies (IRE) (sadler's wells (USA))
5
8.7
12/1
T: D C Saxon
R: Ms K Bishop (54)
12/1
6g street cry (IRE) x celadon (NZ) (danehill (USA))
6
31.3
3/1
T: Chris Bieg
R: Jamie Kah (57.5)
3/1
5g may'haab (AUS) x magic symphony (AUS) (magic albert (AUS))
Race 4 - R M Burford (Bm60) (900m)
Class: Benchmark 60 Track: Good(3) Time: 0:51.73
Prizemoney: $15,000
1
25/10F
T: Grant Young
R: Justin Huxtable (60.5)
25/10F
8g snippetson (AUS) x our red star (AUS) (red tony (IRE))
Winning siblings: Big Red Cat,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.3
12/1
T: J E Hickmott
R: J Holder (57.5)
12/1
4g magnus (AUS) x kitty manhattan (AUS) (hold that tiger (USA))
3
0.7
6/1
T: T Dansie and Ms N Storr
R: S Price (59.5)
6/1
5g ad valorem (USA) x cryptique (AUS) (spectrum (IRE))
4
1.8
35/10
T: S Burford
R: P Gatt (57.5)
35/10
6g keep the faith (AUS) x she rules (AUS) (rancho ruler (AUS))
5
2.1
7/1
T: Grant Young
R: Victor Wong (61)
7/1
5g roman emperor (NZ) x erthakit (AUS) (catbird (AUS))
6
4.5
8/1
T: Ms S Nolan
R: R J Hurdle (60.5)
8/1
7g dubleo (USA) x pocket fortyniner (AUS) (way of light (USA))
7
6.3
20/1
T: Ms S Nolan
R: Todd Pannell (57)
20/1
4m de beers (NZ) x kiss angel (AUS) (euclase (AUS))
Race 5 - Ubet Mdn Plate (1400m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:27.74
Prizemoney: $13,000
1
4/5F
T: W P Bencic
R: J Bowditch (56)
4/5F
4m reaan (AUS) x saturday rose (AUS) (blevic (AUS))
This nick: 7 runners; 7 winners; 0 SW. Details
2
0.8
35/10
T: M S Minervini
R: D Tourneur (58)
35/10
4g reset (AUS) x sandy's glow (AUS) (danehill (USA))
3
3.1
16/1
T: J E Hickmott
R: D Caboche (55.5)
16/1
3g your song (AUS) x jazzy general (AUS) (general nediym (AUS))
4
3.4
10/1
T: J E Hickmott
R: Sairyn Fawke (55)
10/1
3f keep the faith (AUS) x elusive burst (AUS) (elusive city (USA))
5
4.8
14/1
T: Kym Healy
R: J Potter (58)
14/1
6
6
50/1
T: K and H Frew
R: J Maund (58)
50/1
4g choisir (AUS) x coustellet (AUS) (flying spur (AUS))
7
11
15/1
T: J E Hickmott
R: Raquel Clark (58)
15/1
4g turffontein (AUS) x aerate's joy (AUS) (bel esprit (AUS))
8
11.1
80/1
T: Ms K Duffie
R: Jemma Frew (55)
80/1
6g de beers (NZ) x cossack anthem (AUS) (cossack warrior (AUS))
9
15.5
Irmgard (12)
80/1
T: J Dunn
R: Victor Wong (55)
80/1
3f big brown (USA) x spurcross (AUS) (mossman (AUS))
Race 6 - Murraylands Security Hcp (C2) (1200m)
Class: Class 2 Track: Good(3) Time: 1:12.42
Prizemoney: $15,000
1
28/10
T: Grant Young
R: Jamie Kah (57)
28/10
4g reaan (AUS) x exalted madam (AUS) (blevic (AUS))
This nick: 7 runners; 7 winners; 0 SW. Details
2
3.3
28/10
T: Lloyd Kennewell
R: J Bowditch (59)
28/10
3
4.8
22/10F
T: Ms S Nolan
R: Ms C Lindop (57.5)
22/10F
4
5.2
5/1
T: Ms E Hubbard
R: Sairyn Fawke (58)
5/1
5
9.4
40/1
T: A Muhlethaler
R: J Holder (59)
40/1
Race 7 - Murraylands Fire & Safety-C2 (1400m)
Class: Class 2 Track: Good(3) Time: 1:27.35
Prizemoney: $15,000
1
35/10
T: Lloyd Kennewell
R: J Bowditch (56.5)
35/10
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.2
35/10
T: J E Hickmott
R: J Holder (57.5)
35/10
3
0.4
28/10F
T: Grant Young
R: Jamie Kah (59)
28/10F
4g good journey (USA) x exalted blaze (AUS) (tayasu tsuyoshi (JPN))
4
1.3
55/10
T: Jordan Frew
R: Jemma Frew (51)
55/10
4m moshe (AUS) x not so chunky (AUS) (blevic (AUS))
5
1.6
14/1
T: S G Padman
R: R J Hurdle (56.5)
14/1
4m good journey (USA) x baroness rose (AUS) (southern appeal (USA))
6
3
6/1
T: Michael Vassallo
R: Ms C Lindop (55.5)
6/1
7
3.1
8/1
T: G P Moody
R: D Tourneur (54)
8/1
5m reward for effort (AUS) x randhawa (NZ) (monolith (AUS))
Race 8 - T Critchley Accountant (Bm64) (1600m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(3) Time: 1:38.75
Prizemoney: $15,000
1
65/10
T: Ms S Nolan
R: Ms C Lindop (57.5)
65/10
Winning siblings: Our Royal Rose,
This nick: 3 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
4.5
20/1
T: Grant Young
R: Victor Wong (54)
20/1
9g manner hill (AUS) x chinook (AUS) (zephyr bay (AUS))
3
4.8
45/10
T: Ms K Byrnes
R: Todd Pannell (56.5)
45/10
4
5
20/1
T: Ms H Lehmann
R: Ms K Bishop (58.5)
20/1
7g blevic (AUS) x ma' haba (AUS) (market force (AUS))
5
5.2
40/1
T: R A Campbell
R: S Cahill (58.5)
40/1
7g pentire (GB) x tell tale (USA) (capote (USA))
6
5.7
3/1
T: Jon O'Connor
R: Justin Huxtable (58)
3/1
4m onemorenomore (AUS) x could be something (AUS) (general nediym (AUS))
7
6.6
3/1F
T: D W O'Leary
R: J Bowditch (56.5)
3/1F
7g authorized (IRE) x carlin (AUS) (scenic (IRE))
8
6.9
5/1
T: D W O'Leary
R: Raquel Clark (57)
5/1
9g gallo di ferro (USA) x arinna (AUS) (lake coniston (IRE))
9
7.1
15/1
T: T T Oxlade
R: J Potter (59)
15/1
7g al samer (AUS) x dance on tables (AUS) (straussbrook (AUS))
* Nick figures are for Australasia.