Breednet Results

NEWCASTLE - Saturday, April 14

Race 1 - Polytrack Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:11.61 (35.40)
Prizemoney: $30,000
1
20/1
T: M C Conners
R: J Penza (58.5)
20/1
3c swiss ace (AUS) x best french (AUS) (air de france (USA))
Winning siblings: French Lesson, Monbazillac, Valjean,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.4
5/4F
T: Bjorn Baker
R: Jean Van Overmeire (57)
5/4F
3g exceed and excel (AUS) x madame pedrille (AUS) (secret savings (USA))
3
2.4
5/1
T: S B Lee
R: A Layt (58.5)
5/1
3c turffontein (AUS) x media academy (AUS) (royal academy (USA))
4
2.8
Aruba (3)
10/1
T: P M Perry
R: A Bullock (58.5)
10/1
3g choisir (AUS) x coral reef (AUS) (galileo (IRE))
5
3.1
11/4
T: Ms L Sullivan
R: R Hutchings (58.5)
11/4
3g commands (AUS) x i believe (AUS) (octagonal (NZ))
6
3.4
15/1
T: Stephen Schofield
R: Alena Skerritt (56)
15/1
7
5.2
10/1
T: P and P Snowden
R: Mitchell Bell (58.5)
10/1
Race 2 - Smikteck Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:11.87 (35.05)
Prizemoney: $30,000
1
Play (5)
2/1F
T: C J Waller
R: J Penza (57.5)
2/1F
3f sepoy (AUS) x candy vale (AUS) (bubble gum fellow (JPN))
Winning siblings: Candy Stripes, Fortza, Mean Streak,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
25/1
T: Brett Thompson
R: Ms L Day (54.5)
25/1
3f all american (AUS) x ellie boo (AUS) (elvstroem (AUS))
3
0.7
11/1
T: Chris Munce
R: Mitchell Bell (57.5)
11/1
3f charge forward (AUS) x zelsnitz (AUS) (snitzel (AUS))
4
0.8
6/1
T: C J Waller
R: R Hutchings (57.5)
6/1
3f street cry (IRE) x shady henrietta (AUS) (mr. henrysee (USA))
5
2.2
5/2
T: M G Price
R: K Jennings (57.5)
5/2
3f exceed and excel (AUS) x emotional circus (AUS) (elusive quality (USA))
6
2.5
7/2
T: K A Lees
R: A Bullock (57.5)
7/2
3f your song (AUS) x ice break (GB) (singspiel (IRE))
7
4.9
12/1
T: C J Waller
R: Jean Van Overmeire (56)
12/1
3f eighth wonder (NZ) x nautical (NZ) (yachtie (AUS))
8
6.8
60/1
T: J L Jarvis
R: Jake Hull (57.5)
60/1
3f arlington (AUS) x dangerous dancer (IRE) (danehill dancer (IRE))
Race 3 - Montgomery Homes Mdn Hcp (1400m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:24.79 (37.07)
Prizemoney: $30,000
1
15/2
T: C J Waller
R: A Layt (56)
15/2
3f all too hard (AUS) x valdemoro (AUS) (encosta de lago (AUS))
Winning siblings: Kesan,
This nick: 22 runners; 14 winners; 1 SW. Details
2
0.4
5/2F
T: C J Waller
R: R Hutchings (57.5)
5/2F
3g reliable man (GB) x fifth avenue (FR) (numerous (USA))
2019 NZB Karaka Book 1
Vendor: Wentwood Grange
Buyer: Withdrawn
3
1.9
20/1
T: John Bateman
R: B McDougall (54.5)
20/1
3g jimmy choux (NZ) x classic blonde (NZ) (king's chapel (AUS))
4
3.3
7/2
T: C J Waller
R: J Penza (59)
7/2
3g redoute's choice (AUS) x fume blanc (AUS) (encosta de lago (AUS))
5
3.4
5/2F
T: M D Griffith
R: Jean Van Overmeire (53.5)
5/2F
3f fastnet rock (AUS) x dearness (AUS) (snippets (AUS))
6
9.5
66/1
T: J Louizos
R: Jake Hull (58)
66/1
4g krupt (AUS) x emma's magic (AUS) (magic albert (AUS))
7
14.3
7/2
T: C J Waller
R: Mitchell Bell (56)
7/2
3f fastnet rock (AUS) x little surfer girl (AUS) (encosta de lago (AUS))
8
15
150/1
T: C P Porter
R: J Kehoe (54.5)
150/1
3g snippetson (AUS) x our miss (AUS) (eagle eyed (USA))
Race 4 - Container Traders 2yo Hcp (900m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 0:53.25 (33.79)
Prizemoney: $30,000
1
4/1
T: G Portelli
R: Ms J Taylor (54.5)
4/1
2f choisir (AUS) x bezzera (AUS) (grand lodge (USA))
This nick: 8 runners; 7 winners; 1 SW. Details
2
2.3
15/4F
T: K A Lees
R: J Penza (55)
15/4F
3
3.6
6/1
T: P and P Snowden
R: A Layt (54.5)
6/1
2f lonhro (AUS) x midnight joy (AUS) (zeditave (AUS))
4
4.6
11/1
T: G R Nickson
R: Travis Wolfgram (55)
11/1
2f sebring (AUS) x queensgate (AUS) (danehill (USA))
5
5
8/1
T: P M Perry
R: Jean Van Overmeire (55.5)
8/1
2c ad valorem (USA) x sutton queen (AUS) (beautiful crown (USA))
300
30/1
T: Luke A Thomas
R: Ms C R Van Der Werf (57)
30/1
2g ustinov (AUS) x leica vessell (AUS) (nothin' leica dane (AUS))
Race 5 - R Ansell Investment (Bm65) (900m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(3) Time: 0:53.57 (33.85)
Prizemoney: $30,000
1
7/2
T: P M Perry
R: Ms R Murray (61)
7/2
5g written tycoon (AUS) x fighting fragrance (AUS) (general nediym (AUS))
This nick: 8 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
0.2
10/1
T: M P Byers
R: Mitchell Bell (58)
10/1
6m kaphero (AUS) x creates (AUS) (rubiton (AUS))
3
1.2
11/8F
T: K A Lees
R: Ms L Day (54.5)
11/8F
4
1.6
60/1
T: P M Perry
R: K S Latham (57.5)
60/1
4m zoffany (IRE) x just pamela (AUS) (thunder gulch (USA))
5
1.7
25/1
T: W T Wilkes
R: Ms J Taylor (54)
25/1
5m testa rossa (AUS) x dubleanny (AUS) (dubleo (USA))
6
2.1
15/1
T: J N Englebrecht
R: Kellie Holding (54)
15/1
5m dreamscape (AUS) x megie moo (AUS) (pauillac (AUS))
7
2.6
Shalama (10)
30/1
T: J N Englebrecht
R: S Lisnyy (54)
30/1
8g bureaucracy (NZ) x laura's girl (AUS) (oliver's lot (AUS))
8
3.2
9/1
T: D Wagstaff
R: A Bullock (57.5)
9/1
5m statue of liberty (USA) x love buggy (AUS) (favorite trick (USA))
9
3.6
10/1
T: Rob Potter
R: Rachel Hunt (60.5)
10/1
7g alert (ARG) x peaceful sky (AUS) (euclase (AUS))
10
4.3
6/1
T: Andrew Robinson
R: Jake Hull (60)
6/1
Race 6 - Brian Sheeley Memorial Hcp-C1 (1875m)
Class: Class 1 Track: Good(3) Time: 1:56.82 (35.29)
Prizemoney: $30,000
1
2/1
T: M D Moroney
R: K Jennings (55.5)
2/1
This nick: 5 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
1.5
14/1
T: John Thompson
R: B McDougall (55)
14/1
3
3.3
9/10F
T: P M Perry
R: R Hutchings (57)
9/10F
4
5.9
Vindex (8)
8/1
T: P W Burgun
R: A Bullock (56.5)
8/1
4g fastnet rock (AUS) x mithila (AUS) (encosta de lago (AUS))
5
7
30/1
T: Edward Cummings
R: A Layt (55)
30/1
3g casino prince (AUS) x terrestria (NZ) (encosta de lago (AUS))
6
7.7
100/1
T: Ms B Mackie
R: Chelsea Ings (53.5)
100/1
7
8.1
66/1
T: G R Nickson
R: S Lisnyy (55)
66/1
8
8.4
60/1
T: S I Singleton
R: T Block (57.5)
60/1
3g road to rock (AUS) x canwekeepa (NZ) (keeper (AUS))
9
9
15/1
T: S J Hodge
R: J Penza (57)
15/1
5m tickets (AUS) x balciano miss (AUS) (balciano (NZ))
10
13
200/1
T: B Robinson
R: Ms L Day (53.5)
200/1
4g real saga (AUS) x singadonna (NZ) (danasinga (AUS))
11
13.7
50/1
T: Darren Hyde
R: Ms J Taylor (57)
50/1
Race 7 - Central Charlestown Leagues-C2 (1400m)
Class: Class 2 Track: Good(3) Time: 1:23.36 (35.71)
Prizemoney: $30,000
1
11/2
T: James Cummings
R: K Jennings (57)
11/2
3f animal kingdom (USA) x moravany (AUS) (elusive quality (USA))
Winning siblings: Bratislava, Poet's Landing,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2
13/2
T: James Cummings
R: J Penza (59)
13/2
3f street cry (IRE) x grilse (USA) (rahy (USA))
3
2.1
7/2
T: Bjorn Baker
R: R Hutchings (58.5)
7/2
4m high chaparral (IRE) x princess quality (AUS) (elusive quality (USA))
4
2.2
Valree (4)
5/1
T: R P Northam
R: R Dolan (54)
5/1
4m ad valorem (USA) x fame for three (AUS) (quest for fame (GB))
5
2.3
8/1
T: J C Coyle
R: Jean Van Overmeire (54)
8/1
6
2.4
15/1
T: D I Atkins
R: Ms L Day (53)
15/1
4m dream ahead (USA) x wejdaan (AUS) (dubawi (IRE))
7
3.7
11/4F
T: K A Lees
R: Qin Yong (52)
11/4F
3f fastnet rock (AUS) x necessary evil (USA) (harlan's holiday (USA))
8
7.6
14/1
T: M P Byers
R: Kellie Holding (52)
14/1
5m dubai's choice (AUS) x eyewina (AUS) (marwina (AUS))
9
9.4
Darpra (10)
50/1
T: Dar Lunn
R: S Lisnyy (54)
50/1
4m bon hoffa (AUS) x blue crush (AUS) (king of kings (IRE))
Race 8 - Suez Hcp (C2) (1400m)
Class: Class 2 Track: Good(3) Time: 1:24.65 (34.38)
Prizemoney: $30,000
1
14/1
T: A D Bourke
R: R Hutchings (57.5)
14/1
4g smart missile (AUS) x sneakerella (AUS) (canny lad (AUS))
This nick: 8 runners; 7 winners; 0 SW. Details
2
0.1
Fuchu (8)
11/1
T: Ms K Waugh
R: Ms L Day (53.5)
11/1
3g all too hard (AUS) x fuji fairy (AUS) (fuji kiseki (JPN))
3
0.3
15/4
T: T J Bartley
R: Mitchell Bell (57.5)
15/4
4
0.4
4/1
T: P and P Snowden
R: Qin Yong (55)
4/1
3g uncle mo (USA) x victory tycoon (AUS) (secret savings (USA))
5
0.7
20/1
T: K A Lees
R: A Bullock (56.5)
20/1
3g medaglia d'oro (USA) x emblem of hope (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
6
1
11/2
T: J C Coyle
R: Ms J Taylor (57.5)
11/2
4g nicconi (AUS) x tangerine (AUS) (encosta de lago (AUS))
7
1.2
15/8F
T: P M Perry
R: Jean Van Overmeire (53)
15/8F
3g nicconi (AUS) x space odyssey (AUS) (stratum (AUS))
8
3
20/1
T: W J Gavenlock
R: J Penza (54.5)
20/1
4g fastnet rock (AUS) x delta girl (NZ) (general nediym (AUS))
9
4.4
20/1
T: J and G Lee
R: K Jennings (58.5)
20/1
5g lonhro (AUS) x sunday adieu (AUS) (fuji kiseki (JPN))
10
8.5
40/1
T: D J Nugent
R: Rachel Hunt (51)
40/1
5g ready's image (USA) x bacara (NZ) (daggers drawn (USA))
* Nick figures are for Australasia.