Breednet Results

NORTHAM - Thursday, July 16

Race 1 - Hahn 3.5 Mdn (1100m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:04.31 (33.73)
Prizemoney: $16,000
1
8/1
T: B P Graham
R: Ms S Starley (58)
8/1
4g moshe (AUS) x the singing bullet (AUS) (snippetson (AUS))
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.4
14/1
T: Ms P Wagg
R: Kristy Bennett (53)
14/1
4m so secret (AUS) x new cliche (AUS) (key business (AUS))
3
0.8
7/2
T: J G Pike
R: J Whiting (58)
7/2
4g gingerbread man (AUS) x lady beldon (AUS) (bel esprit (AUS))
4
0.9
25/1
T: R M Witten
R: P Carbery (58)
25/1
3g galah (AUS) x hot rumor (AUS) (scandal keeper (USA))
5
1
11/4
T: G M Ayres
R: Jade Mc Naught (56)
11/4
5m ouqba (GB) x mrs gray (AUS) (husson lightning (AUS))
6
3.5
7/4F
T: Rhys Radford
R: Ms L Staples (58)
7/4F
7
6.4
14/1
T: Dom Celisano
R: C Staples (56)
14/1
4m ouqba (GB) x glazing honey (AUS) (balestrini (IRE))
8
6.9
16/1
T: Jarrad Humphries
R: Chris Parnham (56)
16/1
3f viscount (AUS) x c'est l'amour (AUS) (oratorio (AUS))
Race 2 - Hahn Super Dry Mdn (1300m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:17.93 (32.75)
Prizemoney: $16,000
1
13/4
T: L Smith
R: C Johnston-Porter (55)
13/4
3f wandjina (AUS) x mothwing (AUS) (encosta de lago (AUS))
This nick: 8 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2019 Inglis Scone Yearling Sale
$21,000
Vendor: Fernrigg Farm, Denman
Buyer: Hilton Racing / Salvador Bloodstock
2019 Inglis Classic Yearling Sale
Vendor: Newgate Farm, Aberdeen
Buyer: Withdrawn
2
2.8
11/4F
T: Robert & Todd Harvey
R: Victoria Corver (52)
11/4F
3f playing god (AUS) x mia myth (AUS) (don't say halo (USA))
3
2.9
7/2
T: J G Pike
R: J Whiting (57)
7/2
3g galah (AUS) x hi drama (AUS) (bletchley park (IRE))
4
5.4
3/1
T: A D Mathews
R: P Carbery (57)
3/1
3g showcasing (GB) x my hope (NZ) (howbaddouwantit (USA))
5
6.2
Jono (2)
4/1
T: N D Parnham
R: Chris Parnham (57)
4/1
3g blackfriars (AUS) x another commodore (AUS) (corporate raider (AUS))
6
8.7
100/1
T: P V Morley
R: Ben Paterson (57)
100/1
3g bon hoffa (AUS) x subtle difference (NZ) (senor pete (USA))
7
8.9
40/1
T: C R Green
R: S O'Donnell (55)
40/1
3f snippetson (AUS) x dual striker (AUS) (van nistelrooy (USA))
Race 3 - Furphy Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:26.26 (33.81)
Prizemoney: $16,000
1
9/2
T: M L Lane
R: Ms K Yuill (55.5)
9/2
2g alfred nobel (IRE) x wahwahtusi (AUS) (thunder gulch (USA))
Winning siblings: Drupa,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
4
13/8F
T: Ms J Erkelens
R: S O'Donnell (56)
13/8F
4m planet five (USA) x rebel goddess (AUS) (mister c. (USA))
3
4.2
Fusion (9)
7/2
T: Jessica Valas
R: W Pike (56)
7/2
3f delago deluxe (AUS) x it's fun (AUS) (real quiet (USA))
4
5.5
30/1
T: Garry Hampson
R: Jerry Noske (58)
30/1
5g ocean park (NZ) x warm whispers (NZ) (stravinsky (USA))
5
7.2
50/1
T: Rhys Radford
R: C Staples (58)
50/1
3g magnus (AUS) x rego's girl (AUS) (rory's jester (AUS))
6
8.1
16/1
T: C G Willis
R: Alan Kennedy (58)
16/1
3g sessions (AUS) x miss ay jay (AUS) (mcflirt (NZ))
7
8.2
8/1
T: A D Mathews
R: P Carbery (56)
8/1
3f monaco consul (NZ) x sauv blanc babe (NZ) (don eduardo (NZ))
8
8.6
14/1
T: Ms J Busslinger
R: Kristy Bennett (55)
14/1
3g snippetson (AUS) x away ye go (AUS) (mcflirt (NZ))
9
8.8
20/1
T: Matthew Scott
R: Mitchell Pateman (58)
20/1
3g galah (AUS) x outward display (AUS) (thunder gulch (USA))
10
11.3
16/1
T: Bill Spencer
R: Ms L Staples (58)
16/1
3g pitleco (AUS) x tennessee honey (AUS) (encosta de lago (AUS))
11
14.3
25/1
T: G E Hitchcock
R: Madi Derrick (53)
25/1
Race 4 - James Squires 150 Lashes Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:38.51 (36.44)
Prizemoney: $16,000
1
9/2
T: Ivan Haggerty
R: Victoria Corver (55)
9/2
3g blackfriars (AUS) x aquamaze (AUS) (bletchley park (IRE))
Winning siblings: Aquajinsky,
This nick: 52 runners; 33 winners; 2 SW. Details
2
1
7/4F
T: Ms S L Miller
R: Alan Kennedy (58)
7/4F
3g god has spoken (AUS) x scoop the loot (AUS) (barely a moment (AUS))
3
2.3
Pyro (2)
13/4
T: Nathan Turvey
R: Ms K Yuill (58)
13/4
4g sizzling (AUS) x nova (AUS) (exceed and excel (AUS))
4
2.4
30/1
T: Michael Hackett
R: B Banovic-Edwards (54)
30/1
4m trade fair (GB) x super buy (AUS) (blackfriars (AUS))
5
2.9
10/1
T: G A Crispin
R: J Whiting (58)
10/1
3g my admiration (AUS) x anniversary (AUS) (more than ready (USA))
6
5.2
16/1
T: D & B Pearce
R: Chris Graham (58)
16/1
4g galah (AUS) x sateen (AUS) (more than ready (USA))
7
5.4
5/1
T: N D Parnham
R: Jade Mc Naught (58)
5/1
3g playing god (AUS) x la cabernet (AUS) (laranto (AUS))
8
6.3
100/1
T: P V Morley
R: Ben Paterson (58)
100/1
9
7
50/1
T: Kallie Monaghan
R: Keshaw Dhurun (55)
50/1
5g famous roman (AUS) x myth'n'mystery (AUS) (dante's fury (AUS))
10
7.5
40/1
T: Matthew Scott
R: Kristy Bennett (55)
40/1
5g hala bek (IRE) x veneruso (AUS) (foxhound (USA))
11
16.9
50/1
T: A W Maley
R: S Mc Gruddy (58)
50/1
3g americain (USA) x fair choice (AUS) (redoute's choice (AUS))
Race 5 - Iron Jack Hcp (C3) (1600m)
Class: Class 3 Track: Soft(5) Time: 1:37.96 (34.68)
Prizemoney: $20,000
1
1/2F
T: L Smith
R: P Harvey (59.5)
1/2F
4g war chant (USA) x ash (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
Winning siblings: Blue Horse,
This nick: 5 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.2
30/1
T: Rebecca Shanks
R: Chloe Azzopardi (56)
30/1
6m demerit (AUS) x runaround (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
3
1
13/2
T: D & B Pearce
R: W Pike (55.5)
13/2
6m discorsi (AUS) x quicksand (AUS) (zeditave (AUS))
4
3.9
100/1
T: P D Tapper
R: C Johnston-Porter (54)
100/1
4g poet's voice (GB) x vivante (AUS) (giant's causeway (USA))
5
4.3
6/1
T: Brian Rogers
R: Andrew Castle (57.5)
6/1
6
4.9
Goku (4)
7/1
T: Ms R Elliott
R: Jade Mc Naught (57)
7/1
7
5.3
30/1
T: Ms C Stelmach
R: C Staples (54)
30/1
4g galah (AUS) x lady wildfire (AUS) (octagonal (NZ))
8
5.8
80/1
T: S V Vahala
R: Laqdar Ramoly (52.5)
80/1
4m frost giant (USA) x single spice (AUS) (not a single doubt (AUS))
9
8.5
20/1
T: Holly Taylor
R: Victoria Corver (57.5)
20/1
4g my admiration (AUS) x split rock (AUS) (danehill (USA))
Race 6 - Emu Export Hcp (C3) (1600m)
Class: Class 3 Track: Soft(5) Time: 1:37.94 (35.60)
Prizemoney: $20,000
1
10/1
T: Fenella Martin
R: Ryan Hill (57.5)
10/1
4m trade fair (GB) x she's my mak (AUS) (verglas (IRE))
Winning siblings: Myake Mak,
This nick: 6 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
1
12/1
T: Roy Rogers
R: C Nicoll (54)
12/1
4g frost giant (USA) x classic smile (AUS) (bletchley park (IRE))
3
1.2
2/1F
T: Nathan Turvey
R: Madi Derrick (55)
2/1F
7g pitleco (AUS) x miss ghataas (AUS) (ghataas (GB))
4
1.5
4/1
T: B V Watkins
R: J Whiting (57)
4/1
5
1.7
20/1
T: N D Parnham
R: Chris Parnham (58.5)
20/1
5g blackfriars (AUS) x weona lady (AUS) (lonhro (AUS))
6
2.9
13/4
T: A G Durrant
R: W Pike (58)
13/4
7
3.2
13/2
T: Jeff Noske
R: S O'Donnell (56.5)
13/2
5g high chaparral (IRE) x solar verde (GB) (oasis dream (GB))
8
4.6
30/1
T: A W Maley
R: Victoria Corver (51)
30/1
5g discorsi (AUS) x lady ella (AUS) (brief truce (USA))
9
10
150/1
T: Frank Vanmaris
R: Hannah Fitzgerald (52.5)
150/1
9m golden snake (USA) x hawa mahal (AUS) (grand lodge (USA))
10
10.5
60/1
T: M W Bairstow
R: Jade Mc Naught (54)
60/1
5m smart missile (AUS) x bezzera (AUS) (grand lodge (USA))
11
17.9
25/1
T: Ms J Erkelens
R: P Knuckey (59)
25/1
5g more than ready (USA) x sunday joy (AUS) (sunday silence (USA))
Race 7 - Byron Bay Hcp (C1) (1000m)
Class: Class 1 Track: Soft(5) Time: 0:59.44 (33.87)
Prizemoney: $20,000
1
5/1
T: L Smith
R: P Harvey (58.5)
5/1
4m war chant (USA) x movie queen (AUS) (bletchley park (IRE))
Winning siblings: Miss Ellmya,
This nick: 7 runners; 5 winners; 1 SW. Details
2
0.8
15/8F
T: Rhys Radford
R: C Staples (60)
15/8F
3
1
5/1
T: D & B Pearce
R: W Pike (58)
5/1
4
1.4
7/1
T: S J Miller
R: S Mc Gruddy (58)
7/1
5
1.5
15/1
T: A G Durrant
R: C Johnston-Porter (60)
15/1
3g city place (USA) x southern princess (AUS) (southern image (USA))
6
1.7
5/1
T: J N Pateman
R: Mitchell Pateman (59.5)
5/1
3g scintillo (GB) x moments i treasure (USA) (mt. livermore (USA))
7
1.9
20/1
T: R C McPherson
R: Jade Mc Naught (59)
20/1
4g oratorio (AUS) x mystical (NZ) (my halo (ARG))
8
2.7
40/1
T: Peter Farrell
R: C Nicoll (57)
40/1
4m planet five (USA) x dual rock (AUS) (fastnet rock (AUS))
9
3.1
40/1
T: J G Pike
R: P Carbery (60)
40/1
5g alfred nobel (IRE) x lady beldon (AUS) (bel esprit (AUS))
10
3.2
9/1
T: S W Barrass
R: Ben Paterson (60.5)
9/1
Race 8 - #visitnortham Hcp (C5) (1100m)
Class: Class 5 Track: Soft(5) Time: 1:06.52 (35.94)
Prizemoney: $20,000
1
5/1
T: L Smith
R: Victoria Corver (56)
5/1
4m proart (AUS) x never here (AUS) (elvstroem (AUS))
This nick: 5 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
15/4
T: Brock Lewthwaite
R: Ben Paterson (60)
15/4
5m super easy (NZ) x pussycat holiday (NZ) (private call (USA))
3
1.8
7/1
T: Chris Gangemi
R: Jordan Turner (56.5)
7/1
4m per incanto (USA) x little hazel (NZ) (black minnaloushe (USA))
4
6.2
2/1F
T: A G Durrant
R: W Pike (57.5)
2/1F
3f denman (AUS) x spinalong (AUS) (exceed and excel (AUS))
5
6.3
Jenja (10)
11/1
T: M W Bairstow
R: Joseph Azzopardi (55.5)
11/1
3g your song (AUS) x nusa dua (AUS) (encosta de lago (AUS))
6
6.4
25/1
T: Misty Bazeley
R: Mollie Clark (58.5)
25/1
6m testa rossa (AUS) x moonbound (AUS) (catbird (AUS))
7
8.4
10/1
T: Ms P Kenney
R: B Banovic-Edwards (56.5)
10/1
5g discorsi (AUS) x shan dian (AUS) (rory's jester (AUS))
8
11.8
20/1
T: J G Pike
R: J Whiting (56.5)
20/1
6g alfred nobel (IRE) x rosendorff (NZ) (viking ruler (AUS))
9
14
12/1
T: B P Graham
R: Ryan Hill (58.5)
12/1
5m rogano (AUS) x highest honour (AUS) (elusive quality (USA))
10
34.6
50/1
T: Brian Rogers
R: Andrew Castle (55.5)
50/1
7g discorsi (AUS) x freeze dancer (AUS) (nuclear freeze (USA))
* Nick figures are for Australasia.