Breednet Results

PAKENHAM PARK SYNTHETIC - Sunday, April 14

Race 1 - E-Cycle Solutions Mdn Hrdl (3200m)
Class: Maiden Hurdle Track: Soft(5) Time: 3:38.99
Prizemoney: $35,000
1
4/6F
T: G Waterhouse and A Bott
R: S Jackson (68.5)
4/6F
6g kodiac (GB) x insieme (IRE) (barathea (IRE))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
30
20/1
T: Ms B Simpson
R: M Kelly (68.5)
20/1
6g lookin at lucky (USA) x embraceable you (NZ) (rodrigo de triano (USA))
3
30.2
20/1
T: Nathan Dunn
R: T Ryan (68.5)
20/1
5g bel esprit (AUS) x encapsulate (AUS) (encosta de lago (AUS))
4
30.3
11/2
T: C G Murray
R: R Cully (68.5)
11/2
6g stormhill (AUS) x joyance (AUS) (jugah (USA))
5
32.8
8/1
T: S R Fisher
R: D Horner Jnr (67)
8/1
6
33.5
9/1
T: Brett Scott
R: W Gordon (66.5)
9/1
7m wicked style (USA) x angel's trilogy (AUS) (don't say halo (USA))
7
50.5
15/1
T: E V Musgrove
R: Nathan Newton (65.5)
15/1
8
57.5
20/1
T: Steven Pateman
R: S Pateman (68.5)
20/1
6g henrythenavigator (USA) x ready for joy (USA) (more than ready (USA))
100
40/1
T: R J Caldwell
R: Adam Roustoby (65.5)
40/1
8g red ransom (USA) x blaze em (AUS) (zabeel (NZ))
Race 2 - E-Cycle Solutions 1jw Hrdl (3200m)
Class: Hurdle Track: Soft(5) Time: 3:44.75
Prizemoney: $35,000
1
13/8F
T: E V Musgrove
R: M Kelly (67.5)
13/8F
8g shaft (AUS) x benita (AUS) (octagonal (NZ))
Winning siblings: Play School, Thanksgiving,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1.3
7/4
T: C Maher and D Eustace
R: T Ryan (67.5)
7/4
6g casino prince (AUS) x fine red (AUS) (red ransom (USA))
3
4.8
40/1
T: M A Bell
R: J Lynch (65.5)
40/1
4
6.5
9/1
T: Brett Scott
R: Thomas Sadler (64.5)
9/1
8g teofilo (IRE) x laurelling (USA) (highest honor (FR))
400
7/2
T: Aaron Purcell
R: B Small (67)
7/2
7g starcraft (NZ) x intierra (NZ) (zabeel (NZ))
400
10/1
T: Ms B Simpson
R: Nathan Newton (62.5)
10/1
Race 3 - E-Cycle Sol. Mj Bourke Hrdl (3200m)
Class: Hurdle Track: Soft(5) Time: 3:40.83
Prizemoney: $50,000
1
5/1
T: E V Musgrove
R: M Kelly (67.5)
5/1
This nick: 5 runners; 4 winners; 1 SW. Details
2
0.2
8/15F
T: C Maher and D Eustace
R: S Pateman (67.5)
8/15F
7g galileo (IRE) x board meeting (IRE) (anabaa (USA))
3
2.5
13/4
T: Symon Wilde
R: R Cully (68)
13/4
6g dansili (GB) x hi calypso (IRE) (in the wings (GB))
4
16.4
20/1
T: E V Musgrove
R: Thomas Sadler (64)
20/1
5
20.2
Zuhayr (4)
60/1
T: A Rosolini
R: R O'Sullivan (61.5)
60/1
9g zabeel (NZ) x couriette (USA) (danzig (USA))
6
22.2
Kanji (6)
20/1
T: Amy McDonald
R: Lee Horner (64)
20/1
7g haradasun (AUS) x llanga (NZ) (kashani (USA))
Race 4 - J.E.H Spencer Memorial Stpl (3200m)
Class: Steeple Track: Soft(5) Time: 3:47.96
Prizemoney: $50,000
1
5/1
T: Henry Dwyer
R: Thomas Sadler (63.5)
5/1
5g mastercraftsman (IRE) x belle diva (NZ) (high chaparral (IRE))
Winning siblings: Aristotle,
This nick: 10 runners; 7 winners; 0 SW. Details
2
0.2
2/1
T: Patrick Payne
R: R Cully (64.5)
2/1
8g istidaad (USA) x inspire (NZ) (shinko king (IRE))
3
0.6
13/2
T: Declan Maher
R: T Ryan (64)
13/2
6g new approach (IRE) x illusional (AUS) (redoute's choice (AUS))
4
8.6
5/1
T: J P Salanitri
R: Lee Horner (67.5)
5/1
7m bradbury's luck (AUS) x celtic courage (AUS) (giant's causeway (USA))
5
13.1
15/8F
T: C Maher and D Eustace
R: S Pateman (69)
15/8F
5g ladoni (GB) x regal heights (NZ) (zabeel (NZ))
6
13.4
100/1
T: E V Musgrove
R: Nathan Newton (62.5)
100/1
7g street cry (IRE) x libretto (IRE) (singspiel (IRE))
7
15.4
60/1
T: E V Musgrove
R: M Kelly (64)
60/1
9g pentire (GB) x wild violet (AUS) (archregent (CAN))
8
17.9
80/1
T: A Rosolini
R: R O'Sullivan (61)
80/1
8g shinzig (AUS) x french resistence (AUS) (peintre celebre (USA))
Race 5 - Racing.Com (Bm58) (1200m)
Class: Benchmark 58 Track: Synthetic Time: 1:11.93
Prizemoney: $22,000
1
7/2
T: G A Osborne
R: D W Stackhouse (60)
7/2
5g mint lane (USA) x wings of alice (AUS) (testa rossa (AUS))
Winning siblings: Outlaws Revenge,
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2017 MM Adelaide Yearling Sale
$43,000
Vendor: Willow Grove Stud Woodside SA
Buyer: Keng Leong Chong
2
3
8/1
T: D J Walkley
R: Harry Grace (59)
8/1
11g gallo di ferro (USA) x warts and all (AUS) (john's hero (AUS))
3
3.2
13/4
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Ben Allen (57.5)
13/4
3g nicconi (AUS) x emilyjoy (AUS) (danehill dancer (IRE))
4
4.9
40/1
T: N G Eades
R: Nathan Punch (52.5)
40/1
8g elvstroem (AUS) x wee causeway (AUS) (giant's causeway (USA))
5
5.7
9/4F
T: R D Griffiths
R: J Mott (60)
9/4F
5g kaphero (AUS) x divine faith (AUS) (falbrav (IRE))
6
5.9
Kaphit (2)
15/4
T: Ms M Cid
R: Chris Symons (60)
15/4
5g kaphero (AUS) x free hit (AUS) (hamas (IRE))
7
6.1
100/1
T: Ms K Hill
R: Ms J Da Rose (54)
100/1
7g zariz (AUS) x miss ebony (AUS) (sir laurence (NZ))
8
6.4
20/1
T: Susie Wells
R: Jessie Philpot (55)
20/1
9
7.6
100/1
T: R J Stephens
R: Lachlan King (54)
100/1
4g toorak toff (AUS) x angelmouse (AUS) (redoute's choice (AUS))
10
9.4
100/1
T: R Gillahan
R: Ms J Payne (54)
100/1
5m keep the faith (AUS) x shahana (AUS) (danehill dancer (IRE))
Race 6 - XXXX Gold (Bm58) (1000m)
Class: Benchmark 58 Track: Synthetic Time: 0:58.69
Prizemoney: $22,000
1
4/6F
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Ben Allen (59.5)
4/6F
3f exceed and excel (AUS) x devil's song (NZ) (stravinsky (USA))
This nick: 6 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
0.8
20/1
T: D J Walkley
R: Harry Grace (59)
20/1
7g lago delight (AUS) x annie's courage (AUS) (rory's power (AUS))
3
1
16/1
T: R J Besanko
R: Chris Symons (60)
16/1
4
2.2
11/1
T: P Stokes
R: B Werner (58)
11/1
5
2.4
15/4
T: R D Griffiths
R: J Mott (60)
15/4
3f pierro (AUS) x nothin but a dream (USA) (first defence (USA))
6
2.7
25/1
T: G A Osborne
R: M Aitken (57.5)
25/1
6g kaphero (AUS) x dazzling firebird (NZ) (stravinsky (USA))
7
2.9
20/1
T: W J Wood
R: Thomas Stockdale (59.5)
20/1
3g squamosa (AUS) x crystal kiss (AUS) (decanter (CHI))
8
4.6
25/1
T: R E Laing
R: Lucinda Doodt (54)
25/1
5m denman (AUS) x selina (AUS) (octagonal (NZ))
9
5.9
20/1
T: Paul and Tracey Templeton
R: Jacob Rule (57)
20/1
5g stryker (AUS) x tarn princess (AUS) (picnicker (AUS))
10
11.9
Logo (13)
25/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Lachlan King (54)
25/1
3f shamus award (AUS) x emblem of liberty (SAF) (national emblem (SAF))
Race 7 - Polytrack (Bm58) (1400m)
Class: Benchmark 58 Track: Synthetic Time: 1:25.52
Prizemoney: $22,000
1
14/1
T: Paul and Tracey Templeton
R: Jacob Rule (60)
14/1
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.5
9/2
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Ben Allen (61)
9/2
3g not a single doubt (AUS) x moccasin bend (AUS) (eternity range (USA))
3
0.7
4/1
T: B J McCarthy
R: D W Stackhouse (59.5)
4/1
4
0.9
20/1
T: J W Gilligan
R: Thomas Stockdale (59)
20/1
8g encosta de lago (AUS) x ballermoss (NZ) (lord ballina (AUS))
5
1.4
6/4F
T: R D Griffiths
R: Nathan Punch (58.5)
6/4F
5g commands (AUS) x exquisite (AUS) (viscount (AUS))
6
1.6
14/1
T: Ebony Tucker
R: Ms J Payne (54)
14/1
5g danesis (IRE) x wisp (AUS) (last tycoon (IRE))
7
1.7
12/1
T: R J Stephens
R: Lachlan King (57)
12/1
6g makfi (GB) x scent of joy (AUS) (redoute's choice (AUS))
8
1.8
25/1
T: Matthew Cumani
R: Lucinda Doodt (56)
25/1
4m all american (AUS) x macarthur park (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
9
2.5
20/1
T: Charlotte Littlefield
R: Ms J Da Rose (58)
20/1
5g danesis (IRE) x cindy's arch (AUS) (archway (IRE))
10
3
150/1
T: T Kilgower
R: Jessie Philpot (51)
150/1
5m seventh reason (AUS) x umasari (AUS) (umatilla (NZ))
11
4.5
11/1
T: Ms R Waymouth
R: Chris Symons (57.5)
11/1
6g daliapour (IRE) x college beauty (AUS) (spectrum (IRE))
12
9.3
150/1
T: Matthew Brown
R: B Higgins (56.5)
150/1
3f tough speed (USA) x mislaid (AUS) (encosta de lago (AUS))
Race 8 - Sportsbet (Bm58) (1600m)
Class: Benchmark 58 Track: Synthetic Time: 1:40.53
Prizemoney: $22,000
1
3/1
T: Luke Oliver
R: B Higgins (56.5)
3/1
5m moshe (AUS) x viva la brom (AUS) (delago brom (AUS))
Winning siblings: Laudjoe,
This nick: 5 runners; 3 winners; 0 SW. Details
1
6/4F
T: R J Coombes
R: Chris Symons (60)
6/4F
6g churchill downs (AUS) x dolphin serenade (AUS) (dolphin street (FR))
Winning siblings: East West, Groove On, Motown Blues,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
3
3
13/2
T: Ms D Clover
R: Lucinda Doodt (54)
13/2
7m zuberi (AUS) x bubrae (AUS) (lochrae (AUS))
4
3.3
9/2
T: G B Andrews
R: Thomas Stockdale (56)
9/2
4g harbour watch (IRE) x cloudy skies (IRE) (sadler's wells (USA))
5
3.4
16/1
T: Ms E Hunt
R: Jessie Philpot (51)
16/1
9g relight (AUS) x sweet pearl (AUS) (rare pearl (FR))
6
4.9
Kumo (12)
60/1
T: T Kilgower
R: Lachlan King (54)
60/1
7g bushranger (IRE) x abahlali (AUS) (statue of liberty (USA))
7
5.4
100/1
T: W A Perrett
R: Nathan Punch (52.5)
100/1
5m dalghar (FR) x rose quartz (NZ) (hennessy (USA))
8
5.8
8/1
T: Kelvin Southey
R: Harry Grace (58.5)
8/1
9
7.3
20/1
T: R Gillahan
R: Ms J Payne (54)
20/1
6g duke of marmalade (IRE) x shantung (AUS) (canny lad (AUS))
* Nick figures are for Australasia.