Breednet Results

PAKENHAM PARK - Sunday, April 23

Race 1 - E-Cycle Solutions Stpl (3200m)
Class: Steeple Track: Soft(6) Time: 3:43.86 (40.72)
Prizemoney: $40,000
1
13/2
T: Ms S Houston
R: R Cully (67)
13/2
Winning siblings: Lucky Desire, Petipas Delight,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
2.3
3/1
T: C P Ryan
R: S Jackson (64)
3/1
9g galileo (IRE) x broken promise (IRE) (brief truce (USA))
3
6.6
30/1
T: D J Londregan
R: J Lynch (64)
30/1
8g elvstroem (AUS) x forest song (AUS) (woodman (USA))
4
8.7
20/1
T: C Maher
R: T Ryan (70)
20/1
8m pure theatre (AUS) x alstomeria (GB) (petoski (GB))
5
9.5
60/1
T: G M Carson
R: Lee Horner (64)
60/1
6
12.7
9/10F
T: Patrick Payne
R: S Pateman (66.5)
9/10F
6g istidaad (USA) x inspire (NZ) (shinko king (IRE))
7
32.7
20/1
T: K and G Mayberry
R: D Horner Jnr (64)
20/1
9g al samer (AUS) x shararah (AUS) (woodman (USA))
400
15/2
T: E V Musgrove
R: M Kelly (64)
15/2
5g street cry (IRE) x libretto (IRE) (singspiel (IRE))
Race 2 - E-Cycle Solutions Mdn Hrdl (3200m)
Class: Maiden Hurdle Track: Soft(6) Time: 3:37.63 (39.44)
Prizemoney: $25,000
1
10/9F
T: Henry Dwyer
R: S Pateman (68)
10/9F
This nick: 7 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
2
15/1
T: John McArdle
R: Clayton Douglas (65)
15/1
4g tough speed (USA) x rule britannia (AUS) (flying spur (AUS))
3
8
15/4
T: Amy McDonald
R: Lee Horner (66.5)
15/4
7g song of tara (IRE) x leaves in the wind (AUS) (air de france (USA))
4
20
30/1
T: E V Musgrove
R: B McLean (68)
30/1
6g pentire (GB) x margarita (NZ) (dance floor (USA))
5
23
12/1
T: J F Rattle
R: A Lynch (66)
12/1
6
28
60/1
T: E V Musgrove
R: D Horner Jnr (65)
60/1
7
28.7
30/1
T: E V Musgrove
R: P Hamblin (68)
30/1
8
43.7
50/1
T: E V Musgrove
R: M Kelly (68)
50/1
7g pentire (GB) x wild violet (AUS) (archregent (CAN))
9
55.7
3/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: R Cully (68)
3/1
7g motivator (GB) x mishina (FR) (highest honor (FR))
100
66/1
T: Chris Diplock
R: T Ryan (66)
66/1
4m elvstroem (AUS) x hurricane run (AUS) (hurricane sky (AUS))
Race 3 - E-Cycle Solutions Hrdl (3200m)
Class: Hurdle Track: Soft(6) Time: 3:43.42 (40.08)
Prizemoney: $40,000
1
15/8
T: R W Smerdon
R: J Mott (69)
15/8
9g arch (USA) x quickfire (GB) (dubai millennium (GB))
Winning siblings: Quick Defence,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
5.3
5/1
T: E V Musgrove
R: B McLean (66.5)
5/1
8g darci brahma (NZ) x dominant (NZ) (deputy governor (USA))
2014 NZB Premier Yearling Sale
Vendor: The Oaks Stud
Buyer: Psd$45,000 Res$60,000
2014 NZB Ready To Run Sale
Vendor: Kilmore Farm
Buyer: Psd, Res $40,000
3
5.8
20/1
T: Ms B Simpson
R: M Kelly (64)
20/1
8g savabeel (AUS) x ambitious (NZ) (last tycoon (IRE))
2014 NZB Premier Yearling Sale
$160,000
Vendor: Phoenix Park
Buyer: Moody Racing
4
15.7
10/1
T: Mark Ashby
R: C R Brown (64)
10/1
6g sebring (AUS) x night and day (AUS) (catbird (AUS))
5
17.2
12/1
T: A Rosolini
R: D Horner Jnr (64)
12/1
9g montjeu (IRE) x catherine linton (IRE) (machiavellian (USA))
400
5/4F
T: E V Musgrove
R: A Lynch (64)
5/4F
8g choisir (AUS) x merayaat (AUS) (viscount (AUS))
Race 4 - Melbourne Hunt Club Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Soft(6) Time: 1:13.09 (35.22)
Prizemoney: $23,000
1
5/4F
T: Henry Dwyer
R: Thomas Sadler (56.5)
5/4F
Winning siblings: Bella Capri, Lucky Penny, Tottenham Girl,
This nick: 5 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.4
15/2
T: M M Laurie
R: D W Stackhouse (56)
15/2
3f therock (AUS) x middlemiss rose (AUS) (king of prussia (AUS))
3
1.7
4/1
T: Mark C Webb
R: A Lynch (58.5)
4/1
5g magnus (AUS) x forest baby (AUS) (shinko forest (IRE))
4
2.1
12/1
T: R D Griffiths
R: Nathan Rose (56)
12/1
3f so you think (NZ) x limoncino (NZ) (zabeel (NZ))
5
2.4
14/1
T: Luke Oliver
R: J Noonan (58.5)
14/1
5g churchill downs (AUS) x song dynasty (AUS) (unbridled's song (USA))
6
4.9
9/1
T: Ms C Alderson
R: R N Booth (58)
9/1
3g magic albert (AUS) x dove lake (AUS) (flying spur (AUS))
7
5.7
5/1
T: Paul Rocke
R: N Callow (56.5)
5/1
6m bachelor duke (USA) x figeac (NZ) (zabeel (NZ))
8
20.7
100/1
T: Tara Cochrane
R: B Werner (58.5)
100/1
5g mint lane (USA) x scenic glory (AUS) (scenic (IRE))
Race 5 - Black Leopard Skin Care Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Soft(6) Time: 1:40.45 (36.22)
Prizemoney: $23,000
1
9/1
T: Darryl Horner
R: J C Bates (58)
9/1
3g danerich (AUS) x costi (AUS) (encosta de lago (AUS))
Winning siblings: Combien, Didntcostalot, Shudakeptim,
This nick: 4 runners; 4 winners; 1 SW. Details
2
0.2
7/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: Chris Symons (58)
7/1
3g uncle mo (USA) x rocking rhonda (AUS) (redoute's choice (AUS))
3
3
4/1
T: Trent Pennuto
R: D W Stackhouse (58.5)
4/1
4g floral pegasus (AUS) x sixty watt (AUS) (way of light (USA))
4
3.1
20/1
T: A O Diggins
R: Ryan Maloney (58)
20/1
3g daliapour (IRE) x cappy (AUS) (arena (AUS))
5
3.2
25/1
T: Margot McDougal
R: J R Todd (58)
25/1
3g decanter (CHI) x she's dancing (AUS) (eternity range (USA))
6
5.5
20/1
T: Des McCarthy
R: J Noonan (58.5)
20/1
4g sharkbite (AUS) x rorys belle (AUS) (general nediym (AUS))
7
5.9
12/1
T: Nathan Dunn
R: Thomas Sadler (58.5)
12/1
8
6.6
15/1
T: Jason Warren
R: B Higgins (58)
15/1
3g pentire (GB) x blinding (NZ) (black minnaloushe (USA))
9
8.4
5/4F
T: M G Price
R: N Callow (58)
5/4F
3g bel esprit (AUS) x encapsulate (AUS) (encosta de lago (AUS))
10
9.1
100/1
T: Jackson Pallot
R: Ms N Beriman (56.5)
100/1
Race 6 - R & C Asphalt Hcp (C1) (1400m)
Class: Class 1 Track: Soft(6) Time: 1:26.57 (36.12)
Prizemoney: $23,000
1
16/1
T: Ms B Schreuder
R: J Noonan (58)
16/1
6m good journey (USA) x bluecrown (AUS) (bluebird (USA))
Winning siblings: Oklahoma Rocket, Pumplechook,
This nick: 5 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
1.8
Inwood (2)
15/4
T: D R Brideoake
R: Ryan Maloney (59)
15/4
3g smart missile (AUS) x pixels (AUS) (zabeel (NZ))
3
3.3
11/2
T: N A Blackiston
R: B Higgins (58)
11/2
3g gio ponti (USA) x abecedarian (AUS) (royal academy (USA))
4
4.7
7/4F
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: N Callow (59.5)
7/4F
5
4.9
20/1
T: Billy Stockdale
R: Ben Thompson (55)
20/1
5m trade fair (GB) x don't go there (AUS) (langfuhr (CAN))
6
24.9
2/1
T: G Eurell
R: Thomas Sadler (58)
2/1
4g tickets (AUS) x kali smytzer (NZ) (zabeel (NZ))
Race 7 - For Sale 13 Knights Court-Bm64 (1200m)
Class: Benchmark 64 Track: Soft(6) Time: 1:13.09 (35.08)
Prizemoney: $23,000
1
12/1
T: Mark C Webb
R: J R Todd (56)
12/1
3f equiano (FR) x miss panama (AUS) (not a single doubt (AUS))
This nick: 3 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
15/2
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: N Callow (58.5)
15/2
3g fastnet rock (AUS) x cats whisker (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
3
1.4
7/2
T: F G Finnegan
R: Ben Allen (61.5)
7/2
4m iffraaj (GB) x trickle (NZ) (storm creek (USA))
4
1.5
9/10F
T: Henry Dwyer
R: J Noonan (57.5)
9/10F
3f redwood (GB) x marsh harbour (NZ) (volksraad (GB))
5
1.7
20/1
T: D K Weir
R: Jye McNeil (57.5)
20/1
3g moshe (AUS) x rubijay (NZ) (private call (USA))
6
1.9
6/1
T: R D Griffiths
R: M J Allen (58.5)
6/1
4g written tycoon (AUS) x addiction (AUS) (viscount (AUS))
7
3.4
50/1
T: Mark C Webb
R: Ms N Beriman (54.5)
50/1
5g testa rossa (AUS) x native song (NZ) (mellifont (USA))
Race 8 - Ultrasigns (Bm64) (1600m)
Class: Benchmark 64 Track: Soft(6) Time: 1:39.87 (37.72)
Prizemoney: $23,000
1
2/1F
T: Patrick Payne
R: Ms Michelle Payne (58)
2/1F
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.5
7/2
T: Tim Hughes
R: Jake Bayliss (56.5)
7/2
3f o'lonhro (AUS) x fee mail (GB) (danehill (USA))
3
2.3
25/1
T: J L Wilson
R: Ben Thompson (56)
25/1
5g hard spun (USA) x dame fortune (NZ) (yamanin vital (NZ))
4
2.5
8/1
T: Mark C Webb
R: A Lynch (58)
8/1
5m domesday (AUS) x queen of sparta (AUS) (spartacus (AUS))
5
6.5
8/1
T: Luke Oliver
R: D W Stackhouse (60)
8/1
6g hold that tiger (USA) x champagne rosie (AUS) (clear choice (USA))
6
6.7
Kifaah (2)
20/1
T: Matthew Brown
R: C Newitt (60.5)
20/1
7
9
3/1
T: D T O'Brien
R: Damian Lane (57)
3/1
3f toorak toff (AUS) x mannya (NZ) (zabeel (NZ))
8
11
15/1
T: S G Noble
R: Samantha Noble (56.5)
15/1
5g easy choice (AUS) x triple mocha (AUS) (rapid man (AUS))
9
15
Asyoudo (10)
150/1
T: Mark C Webb
R: J R Todd (54)
150/1
6g kheleyf (USA) x open question (USA) (alleged (USA))
10
17.5
66/1
T: E V Musgrove
R: Ms N Beriman (62)
66/1
7g savabeel (AUS) x rotogravure (AUS) (strategic (AUS))
Race 9 - Sportsbet Racing Form (Bm78) (1000m)
Class: Benchmark 78 Track: Soft(6) Time: 0:57.47 (34.18)
Prizemoney: $50,000
1
Nasdex (2)
7/4F
T: C Maher
R: Damian Lane (58.5)
7/4F
Winning siblings: Daedalus, Index Hugger, Sunny Golf,
This nick: 7 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
1.8
5/1
T: D Binaisse
R: Ben Thompson (54)
5/1
3
1.9
13/2
T: R D Griffiths
R: Ryan Maloney (59.5)
13/2
4m turffontein (AUS) x nuclear dance (AUS) (geiger counter (USA))
4
4.1
14/1
T: K J Bodey
R: Jye McNeil (54)
14/1
3g bushranger (IRE) x jellylorum (AUS) (tale of the cat (USA))
5
4.2
12/1
T: Ms D Chapman
R: Patrick Moloney (57.5)
12/1
5g bel esprit (AUS) x bonbird (NZ) (bluebird (USA))
6
5.9
11/4
T: A W Noonan
R: J Noonan (56)
11/4
3c jimmy choux (NZ) x floramour (AUS) (more than ready (USA))
7
9.4
50/1
T: N G Eades
R: Ms J Payne (55)
50/1
9g al samer (AUS) x fantastic times (AUS) (switch in time (IRE))
8
9.9
40/1
T: R J Stephens
R: Ben Allen (57.5)
40/1
5g ad valorem (USA) x snasta (AUS) (spectrum (IRE))
9
10
30/1
T: D J Walkley
R: C Newitt (55.5)
30/1
5g lago delight (AUS) x annie's courage (AUS) (rory's power (AUS))
* Nick figures are for Australasia.