Breednet Results

PIONEER PARK - Saturday, April 8

Race 1 - Yeperenye Shopping Centre (70) (1200m)
Class: Restricted 70 Track: Good(3) Time: 1:09.95 (35.51)
Prizemoney: $18,500
1
7/2
T: Ms K Petrick
R: Ms F Bergstrand (60)
7/2
4g dylan thomas (IRE) x call me pretty (USA) (peaks and valleys (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.8
20/1
T: Ms T Halter
R: Ms S Altieri (60)
20/1
3
3.8
7/4
T: Ms L Lefoe
R: R Vigar (57)
7/4
6g northern meteor (AUS) x lady gretchen (NZ) (don eduardo (NZ))
4
7.1
Edit (7)
20/1
T: Carl Spry
R: C Spry (55.5)
20/1
5g time thief (AUS) x blue orchid (USA) (kingmambo (USA))
5
9.6
30/1
T: J W Peacock
R: Brendon Davis (55)
30/1
6g redoute's dancer (AUS) x the cat empire (AUS) (second empire (IRE))
6
10.1
11/4
T: K N Rogerson
R: P Denton (60)
11/4
4g danerich (AUS) x gold magic (AUS) (magic albert (AUS))
7
11.1
5/1
T: Kym Healy
R: W Kerford (59.5)
5/1
8
14.9
5/4F
T: S J Royes
R: L Attard (61)
5/4F
Race 2 - Yellowglen Hcp (66) (1100m)
Class: Restricted 66 Track: Good(3) Time: 1:03.51 (35.52)
Prizemoney: $17,500
1
7/2
T: Ms L Gillett
R: R Vigar (58.5)
7/2
6m shaft (AUS) x kagami (AUS) (octagonal (NZ))
Winning siblings: Swizeler,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1.8
7/2
T: Ms K Petrick
R: Ms F Bergstrand (59)
7/2
6m conatus (AUS) x book lover (AUS) (mossman (AUS))
3
7.3
9/10F
T: Greg Connor
R: S Ridler (60)
9/10F
5g wilander (AUS) x forget ima lady (AUS) (lion hunter (AUS))
4
8.3
6/1
T: K J Lamprecht
R: Brendon Davis (57.5)
6/1
7g commands (AUS) x folly's magic (AUS) (high reserve (AUS))
5
9.3
20/1
T: J W Peacock
R: Ms S Altieri (55)
20/1
7m mossman (AUS) x happy play (AUS) (barathea (IRE))
6
9.8
3/1
T: Ms L Gillett
R: W Kerford (59)
3/1
7
10
11/1
T: J W Peacock
R: B Huppatz (55)
11/1
7g stromberg carlson (AUS) x western roll (AUS) (best western (AUS))
Race 3 - The Gem Cave Dash (1000m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 0:56.87 (33.55)
Prizemoney: $25,000
1
11/4
T: G Clarke
R: P Denton (58.5)
11/4
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.2
4/5F
T: G Clarke
R: Brendon Davis (58)
4/5F
5g captain gerrard (IRE) x punchline (AUS) (distorted humor (USA))
3
1
5/1
T: W A Savage
R: B Huppatz (57)
5/1
4g super saver (USA) x amber shimmer (AUS) (geiger counter (USA))
4
6.5
5/1
T: S J Royes
R: L Attard (59.5)
5/1
5g northern meteor (AUS) x golden orient (AUS) (royal academy (USA))
5
7
Moot (3)
4/1
T: Ms L Lefoe
R: R Vigar (59.5)
4/1
5g duke of marmalade (IRE) x silent song (NZ) (stravinsky (USA))
6
8.5
Java (1)
20/1
T: V C Oldfield
R: W Kerford (60)
20/1
5g medaglia d'oro (USA) x dawn attack (IRE) (fantastic light (USA))
7
14
12/1
T: G Clarke
R: C Spry (55.5)
12/1
7g exceed and excel (AUS) x patpong (AUS) (royal academy (USA))
Race 4 - Scope Building Hcp (1400m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:22.04 (34.77)
Prizemoney: $25,000
1
10/9F
T: G Clarke
R: Brendon Davis (56.5)
10/9F
6g bianconi (USA) x braidhill (AUS) (last tycoon (IRE))
Winning siblings: Blondeshavemorefun, Maccy Fields,
This nick: 7 runners; 3 winners; 0 SW. Details2 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
4.3
5/1
T: K N Rogerson
R: P Denton (56)
5/1
7g purrealist (AUS) x our sistine (AUS) (peintre celebre (USA))
3
8.3
7/2
T: S J Royes
R: W Kerford (55.5)
7/2
6g more than ready (USA) x confer (AUS) (danehill (USA))
4
8.5
15/2
T: Ms K Petrick
R: Ms F Bergstrand (55.5)
15/2
5g fastnet rock (AUS) x i promise (USA) (hook and ladder (USA))
5
9.8
4/1
T: Ms L Lefoe
R: R Vigar (55.5)
4/1
6
9.9
16/1
T: Carl Spry
R: C Spry (58.5)
16/1
6g savabeel (AUS) x ambitious (NZ) (last tycoon (IRE))
7
12.2
6/1
T: M D Nyhan
R: S Ridler (56.5)
6/1
6g bel esprit (AUS) x magic harmony (AUS) (danehill dancer (IRE))
8
15.5
9/2
T: Ms K Petrick
R: Kate Brooks (61)
9/2
Race 5 - Ladrokes Hcp (62) (1400m)
Class: Restricted 62 Track: Good(3) Time: 1:23.71 (35.64)
Prizemoney: $16,500
1
4/1
T: Carly Cook
R: Ms M Tyndall (60)
4/1
5g red element (AUS) x duty with honour (AUS) (west point (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
5.8
8/1
T: Ms L Lefoe
R: Kate Brooks (58.5)
8/1
4g artie schiller (USA) x la signorina (AUS) (distorted humor (USA))
3
5.9
4/1
T: Ms L Lefoe
R: P Denton (55)
4/1
4m big brown (USA) x chakvetadze (AUS) (taimazov (ARG))
4
6.7
12/1
T: Greg Connor
R: S Ridler (55)
12/1
4g manhattan rain (AUS) x malibu road (USA) (malibu moon (USA))
5
6.9
9/4F
T: George Cooke
R: W Kerford (57.5)
9/4F
6
10.4
12/1
T: Kym Healy
R: C Spry (55.5)
12/1
7g legal opinion (AUS) x princess poppi (AUS) (prince of birds (USA))
7
12.9
9/4F
T: Garry Lefoe
R: Ms S Altieri (58.5)
9/4F
5g high chaparral (IRE) x calamera (AUS) (caerleon (USA))
8
14.9
12/1
T: Kym Healy
R: Ms F Bergstrand (55)
12/1
5m bon hoffa (AUS) x dubai express (AUS) (dubai destination (USA))
9
15.7
10/1
T: Ms T Halter
R: R Vigar (59.5)
10/1
7g zariz (AUS) x faraway heart (AUS) (yonder (USA))
10
22.5
Swivet (9)
10/1
T: Kym Healy
R: Brendon Davis (55)
10/1
6g excites (AUS) x rubitoff (AUS) (rubiton (AUS))
Race 6 - Imparja Television Nt Guineas (1600m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:35.94 (38.10)
Prizemoney: $50,000
1
4/7F
T: Patrick Johnston
R: R Vigar (58)
4/7F
3g master of design (AUS) x gold delta (AUS) (encosta de lago (AUS))
Winning siblings: Gold Fields, Gold For Kev, Rakitiki,
This nick: 6 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
4.8
8/1
T: Danny Penna
R: S Ridler (58)
8/1
3
9.8
7/1
T: V C Oldfield
R: P Denton (56)
7/1
3f krupt (AUS) x military training (AUS) (general nediym (AUS))
4
12.6
6/1
T: W A Savage
R: Matthew Hart (56)
6/1
3f stryker (AUS) x classic dream (AUS) (regal classic (CAN))
Race 7 - Wildfire Blooms Hcp (58) (1200m)
Class: Restricted 58 Track: Good(3) Time: 1:11.60 (34.84)
Prizemoney: $16,500
1
8/11F
T: N W Bracken
R: R Vigar (59)
8/11F
4g mint lane (USA) x clever cat (AUS) (lion hunter (AUS))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
7.8
5/1
T: Greg Connor
R: Brendon Davis (57)
5/1
3
8.8
5/1
T: Greg Connor
R: S Ridler (58)
5/1
6m hard spun (USA) x in the moment (AUS) (desert sun (GB))
4
10.1
Cestos (3)
15/1
T: Ms L Lefoe
R: P Denton (59)
15/1
5g commands (AUS) x cincture (AUS) (canny lad (AUS))
5
11.9
16/1
T: W A Savage
R: B Huppatz (56.5)
16/1
4m canny lad (AUS) x true giver (NZ) (generous (IRE))
6
12
20/1
T: Garry Lefoe
R: Ms M Tyndall (59.5)
20/1
5g written tycoon (AUS) x sovereign song (AUS) (palace music (USA))
7
12.5
15/2
T: Kym Healy
R: Kate Brooks (58)
15/2
5g husson lightning (AUS) x last temptation (AUS) (distant music (USA))
8
12.7
25/1
T: Shane Green
R: Matthew Hart (59)
25/1
9
12.8
Swimmer (11)
11/1
T: Ms L Gillett
R: C Spry (55.5)
11/1
4m bernardini (USA) x cleanup (AUS) (dehere (USA))
10
15.1
30/1
T: Ms T Halter
R: Ms S Altieri (56)
30/1
11
15.3
12/1
T: Kym Healy
R: W Kerford (55.5)
12/1
5m northern meteor (AUS) x colonial lass (AUS) (general nediym (AUS))
12
18.3
11/1
T: Shane Green
R: Ms F Bergstrand (56.5)
11/1
4m bel esprit (AUS) x simulation (AUS) (snaadee (USA))
* Nick figures are for Australasia.