Breednet Results

PIONEER PARK - Monday, May 1

Race 1 - Ladbrokes Hcp (66) (1400m)
Class: Restricted 66 Track: Good(3) Time: 1:23.15 (36.13)
Prizemoney: $25,000
1
7/2
T: Ms K Petrick
R: Ms F Bergstrand (59)
7/2
5g bon hoffa (AUS) x tango to mars (AUS) (rocket to mars (AUS))
Winning siblings: Bon Rocket, Tango King,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.2
9/2
T: Ms L Lefoe
R: P Denton (55)
9/2
5g magnus (AUS) x tiamo baby (AUS) (strategic (AUS))
3
3.2
20/1
T: J W Peacock
R: Matthew Hart (58.5)
20/1
6g hussonet (USA) x legal engagement (AUS) (thunder gulch (USA))
4
3.6
13/8F
T: Angela Forster
R: C Spry (61)
13/8F
4g sebring (AUS) x scenes (AUS) (scenic (IRE))
5
4.1
5/1
T: Ms L Lefoe
R: Brendon Davis (60.5)
5/1
5g captain gerrard (IRE) x fereronoche (AUS) (gallo di ferro (USA))
6
6.4
5/1
T: Garry Lefoe
R: Ms S Altieri (56)
5/1
5g high chaparral (IRE) x calamera (AUS) (caerleon (USA))
7
6.5
9/1
T: K J Lamprecht
R: Jamie Kah (55)
9/1
6m happy giggle (AUS) x gold alydar (AUS) (dolly's alydar (USA))
8
7
25/1
T: Greg Connor
R: S Ridler (55)
25/1
4g manhattan rain (AUS) x malibu road (USA) (malibu moon (USA))
9
10.8
15/1
T: Shane Green
R: R Vigar (55)
15/1
5m bon hoffa (AUS) x dubai express (AUS) (dubai destination (USA))
10
16.1
30/1
T: Ms T Halter
R: Ms M Tyndall (55)
30/1
4g reaan (AUS) x jalsah (AUS) (elusive quality (USA))
Race 2 - Sky Racing (Bm76) (2000m)
Class: Benchmark 76 Track: Good(3) Time: 2:00.98 (37.56)
Prizemoney: $25,000
1
4/1
T: Angela Forster
R: K Jennings (58)
4/1
8g king cugat (USA) x classy babe (NZ) (masterclass (USA))
This nick: 4 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
3.5
13/4
T: Kym Healy
R: Ms S Altieri (55.5)
13/4
3
20.3
11/1
T: P A Gardner
R: Brendon Davis (55)
11/1
4g shinzig (AUS) x orange rusky (AUS) (wild harmony (USA))
4
22.1
5/4F
T: D G Bates
R: R Vigar (59)
5/4F
100
7/2
T: Carl Spry
R: C Spry (56)
7/2
5g dream ballad (AUS) x no problema (AUS) (encosta de lago (AUS))
Race 3 - Inglis Red Centre 2yo Classic (1200m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:11.30 (36.98)
Prizemoney: $30,000
1
2/1
T: Ms L Lefoe
R: Ethan Brown (56)
2/1
2f turffontein (AUS) x blazing glory (AUS) (bianconi (USA))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
3.8
1/1F
T: Ms L Gillett
R: C Spry (60)
1/1F
2g reward for effort (AUS) x explobo (AUS) (success express (USA))
2019 Inglis Great Southern Sale - Weanlings
Vendor: Bombora Downs, Bittern
Buyer: Passed in - $ 25,000
3
4.6
15/1
T: Ms L Gillett
R: Ms S Altieri (57)
15/1
2g spinning world (USA) x races for me (AUS) (racer's edge (AUS))
4
8.6
9/2
T: Ms L Gillett
R: R Vigar (57)
9/2
2g snippetson (AUS) x egyptian myth (NZ) (woodborough (USA))
5
10.1
7/2
T: Ms L Gillett
R: W Kerford (57)
7/2
2g time thief (AUS) x defies (AUS) (refuse to bend (IRE))
6
13.1
30/1
T: J W Peacock
R: Matthew Hart (57)
30/1
7
16.6
25/1
T: Garry Lefoe
R: Ms M Tyndall (57)
25/1
2g skilled (AUS) x saloon bar girl (NZ) (grosvenor (NZ))
Race 4 - Queen Of The Turf Hcp (76) (1200m)
Class: Restricted 76 Track: Good(3) Time: 1:09.82 (35.75)
Prizemoney: $30,000
1
Pyxis (7)
9/2
T: M D Nyhan
R: W Kerford (56.5)
9/2
5m dubleo (USA) x on cosmos (AUS) (fasliyev (USA))
Winning siblings: Fionnlagh, Kaptain Kosmos, Testanova,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
11/2
T: W A Savage
R: B Huppatz (59.5)
11/2
5m ready's image (USA) x cinquillo (AUS) (falbrav (IRE))
3
3.4
7/4F
T: K N Rogerson
R: Ms F Bergstrand (57.5)
7/4F
6m conatus (AUS) x book lover (AUS) (mossman (AUS))
4
5.7
16/1
T: Greg Connor
R: S Ridler (54)
16/1
6m hard spun (USA) x in the moment (AUS) (desert sun (GB))
5
7
Seafta (3)
5/1
T: Greg Connor
R: R Vigar (58.5)
5/1
5m shaft (AUS) x lekker ding (NZ) (honour and glory (USA))
6
7.2
13/2
T: Ms L Lefoe
R: P Denton (58)
13/2
5m o'reilly (NZ) x victoria's reign (NZ) (no excuse needed (GB))
7
7.5
20/1
T: J W Peacock
R: Matthew Hart (56.5)
20/1
5m shaft (AUS) x pinnacle (GB) (shirley heights (GB))
8
9
4/1
T: K J Lamprecht
R: Jamie Kah (59)
4/1
7m dylan thomas (IRE) x shimmy (AUS) (royal academy (USA))
9
13.8
20/1
T: T H Jolly
R: Brendon Davis (55)
20/1
4m krupt (AUS) x morethanapenny (AUS) (more than ready (USA))
Race 5 - Lasseters Hcp (62) (1100m)
Class: Restricted 62 Track: Good(3) Time: 1:03.52 (34.84)
Prizemoney: $25,000
1
5/4F
T: N W Bracken
R: R Vigar (60)
5/4F
4g mint lane (USA) x clever cat (AUS) (lion hunter (AUS))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
3.5
Gamora (12)
16/1
T: M D Nyhan
R: W Kerford (57)
16/1
5m magnus (AUS) x docalady (USA) (stravinsky (USA))
3
4.5
10/1
T: P A Gardner
R: Ethan Brown (59.5)
10/1
5g lucky owners (NZ) x lucky thirteen (AUS) (red ransom (USA))
4
4.7
4/1
T: Greg Connor
R: Brendon Davis (59)
4/1
4g excites (AUS) x run bella run (AUS) (more than ready (USA))
5
5.5
13/2
T: Ms P Trenwith
R: P Denton (60)
13/2
7g estambul (ARG) x peony (AUS) (twig moss (FR))
6
8.5
8/1
T: Ms S Arnold
R: Ms F Bergstrand (60.5)
8/1
5g oamaru force (AUS) x desert gardens (AUS) (desert king (IRE))
7
9.5
25/1
T: Carly Cook
R: Ms S Altieri (57.5)
25/1
8g blevic (AUS) x lantano (AUS) (langfuhr (CAN))
8
11.3
14/1
T: Ms L Gillett
R: C Spry (60)
14/1
9
13.8
Maska (13)
16/1
T: W A Savage
R: B Huppatz (55)
16/1
3f kaphero (AUS) x jolumax (AUS) (el moxie (USA))
10
14.8
15/1
T: Ms L Gillett
R: K Jennings (59.5)
15/1
11
20.1
8/1
T: K J Lamprecht
R: Jamie Kah (57.5)
8/1
4m danehill express (AUS) x quite right (AUS) (dolphin street (FR))
Race 6 - Arthur J Gallagher Ins. Hcp (1000m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 0:56.95 (33.83)
Prizemoney: $25,000
1
4/1
T: Ms L Gillett
R: Jamie Kah (55)
4/1
6m shaft (AUS) x kagami (AUS) (octagonal (NZ))
Winning siblings: Swizeler,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
2
7/2
T: W A Savage
R: B Huppatz (59)
7/2
4g super saver (USA) x amber shimmer (AUS) (geiger counter (USA))
3
3.3
16/1
T: S J Royes
R: W Kerford (61)
16/1
6g warhead (AUS) x craiglea miss (AUS) (waterford road (AUS))
4
4.3
5/1
T: W A Savage
R: Ethan Brown (56)
5/1
5
5.6
Cadman (8)
5/2F
T: Merv Rumble
R: R Vigar (55)
5/2F
4g starcraft (NZ) x miss brightman (AUS) (unbridled's song (USA))
6
6.1
5/1
T: G Clarke
R: Brendon Davis (55.5)
5/1
7g exceed and excel (AUS) x patpong (AUS) (royal academy (USA))
7
6.3
15/1
T: Ms T Halter
R: Ms S Altieri (61)
15/1
8g exceed and excel (AUS) x broderie (AUS) (snippets (AUS))
8
6.5
7/1
T: Ms L Lefoe
R: P Denton (55)
7/1
9
9.8
11/1
T: Ms S Arnold
R: Ms F Bergstrand (55)
11/1
5g fastnet rock (AUS) x unusual choice (AUS) (redoute's choice (AUS))
Race 7 - Imparja Hcp (58) (1600m)
Class: Restricted 58 Track: Good(3) Time: 1:34.73 (36.46)
Prizemoney: $25,000
1
13/4
T: Ms L Lefoe
R: Ms F Bergstrand (56)
13/4
4m big brown (USA) x chakvetadze (AUS) (taimazov (ARG))
Winning siblings: All Stardom, Hardachak, Pharaohs Rush,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
8
5/1
T: M D Nyhan
R: K Jennings (59)
5/1
3
10
10/1
T: Garry Lefoe
R: Ms M Tyndall (58.5)
10/1
5g written tycoon (AUS) x sovereign song (AUS) (palace music (USA))
4
10.2
13/2
T: George Cooke
R: W Kerford (59)
13/2
5
11
20/1
T: W A Savage
R: B Huppatz (57.5)
20/1
6
12.8
11/1
T: G A O'Brien
R: Ethan Brown (60)
11/1
5g arena (AUS) x glorious lady (AUS) (king's theatre (IRE))
7
14.3
Iwauna (13)
14/1
T: Peter Stennett
R: S Ridler (55)
14/1
4g bernardini (USA) x klamath falls (USA) (storm cat (USA))
8
15.6
Swivet (12)
20/1
T: Shane Green
R: Ms S Altieri (55)
20/1
6g excites (AUS) x rubitoff (AUS) (rubiton (AUS))
9
16.9
3/1F
T: G P Moody
R: Jamie Kah (57)
3/1F
4m reward for effort (AUS) x randhawa (NZ) (monolith (AUS))
10
18.4
13/2
T: Merv Rumble
R: Brendon Davis (56)
13/2
4g court of jewels (NZ) x surfing (NZ) (crested wave (USA))
11
18.5
13/2
T: Philip Cole
R: C Spry (57.5)
13/2
4m ad valorem (USA) x walk on (AUS) (octagonal (NZ))
12
18.7
20/1
T: Shane Green
R: R Vigar (55.5)
20/1
4m bel esprit (AUS) x simulation (AUS) (snaadee (USA))
Race 8 - XXXX Gold Alice Springs Cup (2000m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 2:01.66 (37.89)
Prizemoney: $110,000
1
5/2F
T: Kym Healy
R: R Vigar (55.5)
5/2F
8m high rolling (AUS) x elladior (AUS) (kingston seattle (USA))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1
3/1
T: Ms L Lefoe
R: P Denton (56.5)
3/1
5g street hero (USA) x piedini (NZ) (pins (AUS))
3
4.8
6/1
T: K J Lamprecht
R: Jamie Kah (55)
6/1
8g grandera (IRE) x jenwren (AUS) (bluebird (USA))
4
6.6
Kayno (8)
11/1
T: Ms K Petrick
R: Ms F Bergstrand (55)
11/1
6g more than ready (USA) x kepola (AUS) (dr fong (USA))
5
7.4
15/2
T: K N Rogerson
R: Ethan Brown (56.5)
15/2
7g purrealist (AUS) x our sistine (AUS) (peintre celebre (USA))
6
9.9
40/1
T: S J Royes
R: Brendon Davis (55)
40/1
7
10.7
6/1
T: Carly Cook
R: Ms M Tyndall (55)
6/1
5g red element (AUS) x duty with honour (AUS) (west point (AUS))
8
15.5
12/1
T: T Button
R: C Spry (58)
12/1
6g savabeel (AUS) x ambitious (NZ) (last tycoon (IRE))
9
18.8
3/1
T: Ms K Petrick
R: S Ridler (55)
3/1
10
27.3
11/2
T: Ms K Petrick
R: W Kerford (55.5)
11/2
5g fastnet rock (AUS) x i promise (USA) (hook and ladder (USA))
* Nick figures are for Australasia.