Breednet Results

PORT MACQUARIE - Thursday, November 16

Race 1 - Hungry Workers Cafe Mdn Hcp (1500m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:31.64 (36.70)
Prizemoney: $30,000
1
Eyota (6)
9/1
T: D Lane
R: S Lisnyy (54)
9/1
Winning siblings: Das Boss, Little Jo,
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.2
11/1
T: J R Prout
R: J Penza (54.5)
11/1
5g astronomer royal (USA) x mrs dee (AUS) (rocket to mars (AUS))
3
1.2
30/1
T: J A Sylvester
R: R Thompson (54)
30/1
4
2
14/1
T: Ms J Lynch
R: P Graham (54)
14/1
5
2.3
Amare (2)
9/2
T: G R Wright
R: A Gibbons (55)
9/2
4m reset (AUS) x devolante (AUS) (dehere (USA))
6
2.5
10/9F
T: D G Hodge
R: R Spokes (59)
10/9F
7
3.2
16/1
T: T J Bartley
R: M Paget (54)
16/1
4m benfica (AUS) x hennessy bay (AUS) (half hennessy (AUS))
8
4.1
15/2
T: Allan Kehoe
R: Ms W Costin (54)
15/2
4g may'haab (AUS) x woolwich woman (AUS) (quest for fame (GB))
9
4.6
30/1
T: R R Milligan
R: G Buckley (54)
30/1
10
7.1
50/1
T: R A Bailey
R: S Thurlow (54)
50/1
6g any given saturday (USA) x our matisse (AUS) (palace music (USA))
Race 2 - Flynns Beach Takeaway Mdn Hcp (1000m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:00.21 (35.28)
Prizemoney: $30,000
1
6/4F
T: T J Bartley
R: G Buckley (56.5)
6/4F
3f magic albert (AUS) x elishir (AUS) (spectacular spy (USA))
This nick: 8 runners; 7 winners; 2 SW. Details
2
0.1
16/1
T: R N Godbolt
R: T Treichel (55.5)
16/1
3
0.5
100/1
T: Colt Prosser
R: M Paget (55.5)
100/1
4m drumbeats (AUS) x cayla (AUS) (mr. innocent (AUS))
4
0.6
30/1
T: R N Godbolt
R: R J Agnew (56)
30/1
5g street cry (IRE) x afraah (AUS) (danehill (USA))
5
1.6
11/2
T: G Prosser
R: M McGuren (58)
11/2
3g youthful legs (USA) x pauline's dancer (AUS) (danehill dancer (IRE))
6
2.1
50/1
T: Allan Kehoe
R: J Kehoe (57)
50/1
3g may'haab (AUS) x kelcentricity (AUS) (keltrice (AUS))
7
2.2
13/4
T: Nick Mitchell
R: J Penza (59)
13/4
4g sepoy (AUS) x hot legs (AUS) (covetous (AUS))
8
2.8
9/2
T: J A Sprague
R: Josh Adams (56.5)
9/2
3g eavesdropper (USA) x golden edict (USA) (empire maker (USA))
9
3.3
100/1
T: J Fairleigh
R: A Layt (57.5)
100/1
4m olympus (AUS) x sign of respect (AUS) (canonise (AUS))
10
3.5
25/1
T: S G Morton
R: B Looker (58)
25/1
3g rothesay (AUS) x ta ta tatiana (AUS) (carry the crown (CAN))
11
3.8
30/1
T: D G Hodge
R: P Graham (55.5)
30/1
3f snippetson (AUS) x fictional (AUS) (danehill (USA))
Race 3 - Blairs Newsagency Country Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:13.43 (36.52)
Prizemoney: $40,000
1
2/1F
T: S G Morton
R: B Looker (57.5)
2/1F
3g smart missile (AUS) x easy tee (USA) (lil e. tee (USA))
Winning siblings: Big Bada Boom, Wonderful Era,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
15/2
T: T S Howlett
R: A Bullock (59)
15/2
3
1.1
12/1
T: Mark Schmetzer
R: M McGuren (57.5)
12/1
3g choisir (AUS) x princess nemo (AUS) (rubiton (AUS))
4
1.7
9/1
T: Ms L Sheppard
R: Ms W Costin (57)
9/1
5m de beers (NZ) x ni night (AUS) (night shift (USA))
5
3.5
Tayrose (13)
3/1
T: Aleacia Bennett
R: G Buckley (55.5)
3/1
3f commands (AUS) x mont tremblant (USA) (st. jovite (USA))
6
3.6
80/1
T: G Prosser
R: R Spokes (59)
80/1
7
3.7
7/1
T: Colt Prosser
R: Ms B Hodder (55.5)
7/1
3f dream ahead (USA) x zeba (AUS) (strategic (AUS))
8
4.3
80/1
T: A D McHardie
R: M Paget (57)
80/1
6m dubleo (USA) x grand attraction (AUS) (grand lodge (USA))
9
5.5
80/1
T: R N Godbolt
R: R J Agnew (59)
80/1
4g al maher (AUS) x full on amy (AUS) (shepherd's field (USA))
10
6.1
16/1
T: J A Sprague
R: P Graham (57.5)
16/1
3g eavesdropper (USA) x danetana (AUS) (danehill (USA))
11
6.6
150/1
T: C Inwood and D Matts
R: A Gibbons (57)
150/1
12
8.1
16/1
T: M R Stitt
R: S Thurlow (57.5)
16/1
3g helmet (AUS) x herewegoagain (AUS) (hussonet (USA))
13
19.4
200/1
T: Nathan Hobson
R: J Penza (59)
200/1
5g monaco consul (NZ) x whiner (AUS) (street cry (IRE))
Race 4 - The Sandbox Flynns Beach-Bm65 (1500m)
Class: Benchmark 65 Track: Soft(5) Time: 1:31.76 (36.20)
Prizemoney: $30,000
1
8/1
T: R N Godbolt
R: Ms B Hodder (58.5)
8/1
5g manton (AUS) x hippy's sister (AUS) (armidale (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
11/4F
T: D Lane
R: A Bullock (59.5)
11/4F
7g waterford road (AUS) x comeinspina (NZ) (spinning world (USA))
3
0.9
12/1
T: R R Milligan
R: C G O'Brien (56)
12/1
5m recapitalize (AUS) x firefly magic (AUS) (magic albert (AUS))
4
1.1
13/4
T: Ms K Byrnes
R: R Thompson (59)
13/4
5g congrats (USA) x satyric (AUS) (danehill (USA))
5
2
Jemily (8)
15/2
T: D G Hodge
R: P Graham (56.5)
15/2
5m ready's image (USA) x drawn to me (AUS) (spinning world (USA))
6
2.2
100/1
T: Ms G Parker
R: M Paget (54)
100/1
7
2.3
16/1
T: Ken Tynan
R: Olivia Pickering (51)
16/1
5m zariz (AUS) x golden briar (AUS) (magic ring (IRE))
8
3.2
Gronky (5)
11/2
T: G L Payne
R: Chloe Baker (56.5)
11/2
4g sebring (AUS) x mate (AUS) (dehere (USA))
9
3.8
12/1
T: R A Bailey
R: Ms W Costin (58)
12/1
8g hannouma (IRE) x spark sept (FR) (septieme ciel (USA))
10
4.3
10/1
T: M J Robinson
R: B Looker (61)
10/1
6g akacheeta (AUS) x carefully (AUS) (dangerous (AUS))
Race 5 - Schweppes Showcase Hcp (1200m)
Class: Open Track: Soft(5) Time: 1:12.06 (35.38)
Prizemoney: $30,000
1
14/1
T: Ken Tynan
R: Olivia Pickering (51)
14/1
10g techrico (NZ) x danse pas (AUS) (danehill dancer (IRE))
Winning siblings: Eye Broken, Eye Striker, Eyewina,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
13/8F
T: Ms J Graham
R: B Looker (54)
13/8F
5g oratorio (IRE) x gosford park (AUS) (kenvain (AUS))
3
3.2
7/1
T: R N Godbolt
R: Ms B Hodder (54)
7/1
6g al samer (AUS) x dix (AUS) (strategic (AUS))
4
3.5
15/8
T: Colt Prosser
R: Chloe Baker (59.5)
15/8
6g may'haab (AUS) x beautiful princess (AUS) (beautiful crown (USA))
5
6.7
16/1
T: J A Sylvester
R: Lexi McPherson (56.5)
16/1
10g shamardal (USA) x kathy caerleon (IRE) (caerleon (USA))
6
7.2
11/2
T: Allan Kehoe
R: J Kehoe (58)
11/2
7
9.2
50/1
T: M P Byers
R: M Paget (54)
50/1
5m husson (ARG) x noise maker (AUS) (clang (AUS))
Race 6 - Hill Street Store Hcp (C1) (1200m)
Class: Class 1 Track: Soft(5) Time: 1:12.34 (36.44)
Prizemoney: $30,000
1
2/1F
T: Benjamin Smith
R: Josh Adams (56)
2/1F
4m stratum (AUS) x solanas (NZ) (zabeel (NZ))
This nick: 36 runners; 28 winners; 2 SW. Details
2
2
40/1
T: Kellie Nicholls
R: Ms M Toms (55)
40/1
7g lonhro (AUS) x miss portofino (AUS) (flying spur (AUS))
3
2.5
11/4
T: L J Tilley
R: R Thompson (56)
11/4
4m home on the grange (AUS) x tinonee road (AUS) (proud knight (AUS))
4
4.3
12/1
T: Ms K Doughty
R: M Paget (57.5)
12/1
4g husson (ARG) x snip it fast (AUS) (fastnet rock (AUS))
5
4.5
16/1
T: M P O'Neill
R: R J Agnew (54)
16/1
5g al aseel (AUS) x articlesandorders (AUS) (street cry (IRE))
6
4.7
7/1
T: D G Hodge
R: R Spokes (59)
7/1
3g reward for effort (AUS) x batik (AUS) (encosta de lago (AUS))
7
5.2
15/1
T: T S Howlett
R: M McGuren (57)
15/1
8
6.6
Sylvie (1)
15/1
T: Ms L Sheppard
R: Ms W Costin (59.5)
15/1
6m time thief (AUS) x amerissis (AUS) (commands (AUS))
9
7.5
20/1
T: M D Nyhan
R: T Treichel (55)
20/1
5g paco boy (IRE) x volkrose (NZ) (volksraad (GB))
10
8.4
20/1
T: S G Morton
R: P Graham (54)
20/1
4m duporth (AUS) x komachi (AUS) (commands (AUS))
13
16.3
200/1
T: A D Smith
R: B Looker (54)
200/1
4m snippetson (AUS) x chapatti (AUS) (grand lodge (USA))
14
24.2
Manicc (10)
150/1
T: T D Walshe
R: Ms A Threadwell (54.5)
150/1
4m nicconi (AUS) x manzanilla (AUS) (stratum (AUS))
Race 7 - Ruins Cafe Lake Innes Hcp (C2) (1500m)
Class: Class 2 Track: Soft(5) Time: 1:31.12 (35.77)
Prizemoney: $30,000
1
7/4F
T: K A Lees
R: A Bullock (61.5)
7/4F
4g rip van winkle (IRE) x irlanda (NZ) (o'reilly (NZ))
Winning siblings: Eira, Tear Gas,
This nick: 16 runners; 12 winners; 1 SW. Details
2
4.3
13/2
T: Colt Prosser
R: Ms B Hodder (54)
13/2
4g ready's image (USA) x fabled (NZ) (seattle dancer (USA))
3
5.3
7/2
T: L J Tilley
R: C G O'Brien (55.5)
7/2
7g magnus (AUS) x desert move (IRE) (desert king (IRE))
4
6.2
14/1
T: D Lane
R: B Looker (58.5)
14/1
5m starcraft (NZ) x la saronet (AUS) (hussonet (USA))
5
7.1
Tres (8)
11/2
T: R N Godbolt
R: T Treichel (55)
11/2
4m moshe (AUS) x spice dancer (AUS) (danehill dancer (IRE))
6
7.4
25/1
T: Terry Evans
R: Chloe Baker (53)
25/1
7g viking ruler (AUS) x sweet grove (NZ) (grosvenor (NZ))
7
7.6
14/1
T: S G Morton
R: P Graham (56)
14/1
4g o'reilly (NZ) x fireside (NZ) (thorn park (AUS))
8
7.7
30/1
T: Allan Kehoe
R: A Gibbons (54)
30/1
4m congrats (USA) x palo duro (AUS) (more than ready (USA))
9
8.8
25/1
T: Colt Prosser
R: M Paget (56)
25/1
5g domesday (AUS) x great joy (AUS) (grand lodge (USA))
10
10.1
25/1
T: Aleacia Bennett
R: Ms A Threadwell (54)
25/1
4g northern meteor (AUS) x sadler's girl (FR) (sadler's wells (USA))
11
11.2
60/1
T: Graeme Shultz
R: J Penza (54)
60/1
6m super jet (USA) x lady nediym (AUS) (general nediym (AUS))
12
14.8
30/1
T: M R Stitt
R: S Thurlow (54.5)
30/1
6g bel esprit (AUS) x motto's belle (AUS) (bellotto (USA))
Race 8 - Charlie's Takeaway (Bm55) (1000m)
Class: Benchmark 55 Track: Soft(5) Time: 0:59.82 (35.42)
Prizemoney: $30,000
1
5/2F
T: A D Smith
R: Josh Adams (55.5)
5/2F
5m casino prince (AUS) x oneforall (AUS) (dubai destination (USA))
Winning siblings: Phobetor,
This nick: 6 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.3
7/1
T: L J Tilley
R: R Thompson (58)
7/1
6m teranaba (AUS) x vette (AUS) (westbridge (USA))
3
0.5
7/1
T: Ms J Graham
R: B Looker (59)
7/1
5g excellent art (GB) x nesnas (AUS) (danewin (AUS))
4
0.8
25/1
T: Terry Evans
R: S Lisnyy (59)
25/1
5g intergaze (AUS) x disarmament (AUS) (nuclear freeze (USA))
5
2.7
5/1
T: J Fairleigh
R: A Layt (58.5)
5/1
6
3.2
11/1
T: Colt Prosser
R: P Graham (54)
11/1
5m may'haab (AUS) x janie hikawai (NZ) (honor grades (USA))
7
3.9
16/1
T: A D McHardie
R: Ms N Burrells (59)
16/1
8
4.8
12/1
T: B D Bellamy
R: Doyun Jung (54.5)
12/1
9
5.3
5/1
T: Colt Prosser
R: Ms B Hodder (56)
5/1
7m husson (ARG) x rink (AUS) (danzero (AUS))
10
5.9
40/1
T: Sally Taylor
R: J Penza (54)
40/1
5m all bar one (AUS) x lena for luck (AUS) (rory's jester (AUS))
11
6
50/1
T: R R Milligan
R: G Buckley (61)
50/1
* Nick figures are for Australasia.