Breednet Results

QUIRINDI - Friday, February 15

Race 1 - North West Farm Machinery-C3 (1600m)
Class: Class 3 Track: Good(3) Time: 1:37.19 (34.63)
Prizemoney: $30,000
1
5/2
T: Nick Mitchell
R: G M Ryan (58)
5/2
5m street sense (USA) x camaro (AUS) (danzero (AUS))
Winning siblings: Calibra, Miata, Nash Rambler,
This nick: 7 runners; 7 winners; 0 SW. Details
2
0.5
11/2
T: John W Ramsey
R: D Northey (56)
11/2
3
1.5
6/1
T: G L Woodward
R: Liam Blanch (50)
6/1
5m o'lonhro (AUS) x tan tat elle (AUS) (elvstroem (AUS))
4
2.7
10/1
T: Troy O'Neile
R: Ms B Hodder (54)
10/1
6m sharkbite (AUS) x bianwaiting (AUS) (bianconi (USA))
5
4.2
40/1
T: Kellie Nicholls
R: L Cumberland (55)
40/1
8g o'reilly (NZ) x saucy (NZ) (danasinga (AUS))
6
4.8
20/1
T: A D McHardie
R: Billy Cray (54)
20/1
7m dubleo (USA) x grand attraction (AUS) (grand lodge (USA))
7
8.9
5/4F
T: Paul Messara
R: Ashley Morgan (58)
5/4F
Race 2 - River Ridge Hcp (1000m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 0:56.44
Prizemoney: $35,000
1
9/2
T: S C Jones
R: G Buckley (54.5)
9/2
Winning siblings: Kirra Lass, Lord Tony, Miss Casier,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
5.3
9/1
T: P M Perry
R: Travis Wolfgram (54.5)
9/1
2f zoffany (IRE) x jiale (AUS) (royal academy (USA))
3
6.1
8/11F
T: A J Denham
R: Josh Adams (54.5)
8/11F
2f pluck (USA) x malapert (AUS) (encosta de lago (AUS))
4
6.3
10/1
T: Troy O'Neile
R: Grace Willoughby (56.5)
10/1
2g onemorenomore (AUS) x gracie's lass (AUS) (redoute's choice (AUS))
5
7.1
200/1
T: Ms J Bowen
R: M Squires (55)
200/1
6
7.3
6/1
T: K A Lees
R: A Gibbons (54.5)
6/1
2f dissident (AUS) x ming zhi cosmos (FR) (duke of marmalade (IRE))
7
9.3
100/1
T: P M Farrell
R: D McLellan (54)
100/1
2f zoffany (IRE) x cash crazy (AUS) (secret savings (USA))
8
9.7
Lulu (10)
100/1
T: G L Woodward
R: J Pracey-Holmes (54.5)
100/1
2f fiorente (IRE) x settheworldonfire (AUS) (artie schiller (USA))
9
10.3
9/1
T: Ms S Grills
R: G M Ryan (54.5)
9/1
2f albrecht (AUS) x crimson ruby (AUS) (dubawi (IRE))
10
13.4
100/1
T: Troy O'Neile
R: Ashley Morgan (55)
100/1
2g deep field (AUS) x enshraah (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
Race 3 - Hello World Travel (Bm58) (1450m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(3) Time: 1:27.48
Prizemoney: $30,000
1
11/4
T: G A O'Brien
R: G M Ryan (57.5)
11/4
4g casino prince (AUS) x wild brew (USA) (milwaukee brew (USA))
Winning siblings: Bill 'N' Ted,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
8/1
T: Michelle Fleming
R: C G O'Brien (57.5)
8/1
7g shaft (AUS) x mintage (AUS) (varick (USA))
3
1.8
Ratler (2)
5/2F
T: Melissa Dennett
R: Jake Hull (61.5)
5/2F
4g bullet train (GB) x annunaki (AUS) (air de france (USA))
4
1.9
12/1
T: G L Woodward
R: Liam Blanch (51)
12/1
6g amadeus wolf (GB) x so unique (NZ) (fuji kiseki (JPN))
5
2.6
16/1
T: Nick Mitchell
R: A Gibbons (58)
16/1
5g stratum (AUS) x annamarie (AUS) (elusive quality (USA))
6
3.4
5/1
T: Ms J Clement
R: L Cumberland (59)
5/1
4g swift alliance (AUS) x cameleica (AUS) (nothin' leica dane (AUS))
7
3.5
20/1
T: Emma Gill
R: Grace Willoughby (59.5)
20/1
6g tickets (AUS) x honor's emma (AUS) (opera prince (AUS))
8
4.8
5/1
T: Ms S Grills
R: G Buckley (56)
5/1
9
5.1
60/1
T: Bryan Dixon
R: Reece Jones (51)
60/1
7m bernardini (USA) x punton danehill (AUS) (danehill dancer (IRE))
10
6.8
25/1
T: Bryan Dixon
R: Ms L Day (55.5)
25/1
6m intergaze (AUS) x tudor lane (AUS) (varick (USA))
Race 4 - Westpac Rescue Helicopter Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:38.21 (34.70)
Prizemoney: $30,000
1
13/8F
T: Paul Messara
R: Ashley Morgan (56.5)
13/8F
3f animal kingdom (USA) x synaesthesia (USA) (quiet american (USA))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
2
Zizania (13)
4/1
T: P M Perry
R: S Guymer (56.5)
4/1
3f zoffany (IRE) x le jardin (AUS) (hussonet (USA))
3
2.8
5/1
T: Bryan Dixon
R: Reece Jones (54)
5/1
4m canford cliffs (IRE) x whippy van (AUS) (street cry (IRE))
4
4.2
Schnell (12)
20/1
T: R E Ollerton
R: A Gibbons (56.5)
20/1
5
4.4
20/1
T: T S Howlett
R: Wendy Peel (57.5)
20/1
7g murtajill (AUS) x bellalert (AUS) (gilded time (USA))
6
4.7
Mended (6)
5/2
T: K A Lees
R: D McLellan (58.5)
5/2
7
5.8
12/1
T: Melanie O'Gorman
R: L Cumberland (59)
12/1
4g so you think (NZ) x spire (AUS) (danehill (USA))
8
9.4
150/1
T: Paul Grills
R: J Pracey-Holmes (59)
150/1
4g tickets (AUS) x youthful edition (AUS) (youthful legs (USA))
9
10
50/1
T: S C Jones
R: G Buckley (57)
50/1
4m lope de vega (IRE) x blonde mafia (AUS) (redoute's choice (AUS))
10
11
150/1
T: S J Gleeson
R: Jake Hull (56.5)
150/1
3f pluck (USA) x warm charge (AUS) (commands (AUS))
11
23.4
150/1
T: P Cheers
R: Ms R Murray (58.5)
150/1
12
28.4
150/1
T: Bryan Dixon
R: Ms L Day (57.5)
150/1
6g captain sonador (AUS) x jovial gal (AUS) (brief truce (USA))
Race 5 - John Deere - Pvm Mdn Hcp (1200m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:08.42 (33.03)
Prizemoney: $40,000
1
10/9F
T: Paul Messara
R: Ashley Morgan (57)
10/9F
3f redoute's choice (AUS) x luna bella (NZ) (stravinsky (USA))
Winning siblings: Weatherly,
This nick: 20 runners; 17 winners; 1 SW. Details
2
0.2
7/2
T: R P Northam
R: G M Ryan (56)
7/2
4m olympus (AUS) x sutton queen (AUS) (beautiful crown (USA))
3
6.5
9/1
T: Ms J Bowen
R: D McLellan (54.5)
9/1
3f time thief (AUS) x tully lea (NZ) (senor pete (USA))
4
7.8
100/1
T: C R Clegg
R: Ms B Hodder (54.5)
100/1
4g star witness (AUS) x scot's flyer (AUS) (hennessy (USA))
5
8.1
5/1
T: R P Northam
R: G Buckley (59)
5/1
6
8.6
80/1
T: Tanya Randell
R: Ms R Murray (54.5)
80/1
7
9.1
12/1
T: David J Smith
R: J Pracey-Holmes (58)
12/1
3g star witness (AUS) x bellivia (AUS) (flying spur (AUS))
8
10.2
10/1
T: L K Roberts
R: M Squires (56.5)
10/1
5g time thief (AUS) x cool awesome (AUS) (just awesome (AUS))
9
10.3
100/1
T: Ms S Grills
R: Wendy Peel (53)
100/1
5g savabeel (AUS) x charmaine (NZ) (centaine (AUS))
10
10.8
100/1
T: P Cleal
R: Ms L Day (53)
100/1
11
11.2
100/1
T: Ms J Clement
R: L Cumberland (54.5)
100/1
3g arlington (AUS) x anamanor (AUS) (anabaa (USA))
12
12.4
66/1
T: Bryan Dixon
R: Reece Jones (51.5)
66/1
6m amadeus wolf (GB) x nothin' leica win (AUS) (nothin' leica dane (AUS))
13
20.7
Verna (7)
150/1
T: Neil Jones
R: Billy Cray (55.5)
150/1
5m magic albert (AUS) x loves sarova (AUS) (carnegie (IRE))
14
23.1
150/1
T: Sean Blayden
R: Grace Willoughby (53)
150/1
3f eurozone (AUS) x liza (AUS) (strategic (AUS))
Race 6 - Harrisons Tyre And Battery-C2 (1200m)
Class: Class 2 Track: Good(3) Time: 1:08.51 (32.66)
Prizemoney: $30,000
1
11/8F
T: David J Smith
R: J Pracey-Holmes (59)
11/8F
4g bel esprit (AUS) x devils arcade (AUS) (snowland (AUS))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
3.3
12/1
T: J F Macmillan
R: Ashley Morgan (57)
12/1
4g poet's voice (GB) x tornado lil (AUS) (umatilla (NZ))
3
3.8
8/1
T: Ms S Grills
R: Wendy Peel (53.5)
8/1
4m poet's voice (GB) x delovely (AUS) (canny lad (AUS))
4
3.9
4/1
T: S W Thompson
R: Ms L Day (57.5)
4/1
5
4.9
6/1
T: Cody Morgan
R: A Gibbons (57)
6/1
4g duporth (AUS) x patricia joan (AUS) (flying spur (AUS))
6
5.1
8/1
T: R P Northam
R: Reece Jones (54)
8/1
5m denman (AUS) x anything but love (AUS) (flying spur (AUS))
7
5.3
10/1
T: R P Northam
R: G M Ryan (57)
10/1
4m pierro (AUS) x lady remlap (AUS) (filante (NZ))
8
5.4
50/1
T: P N Mills
R: Josh Adams (55)
50/1
5m ready as (AUS) x out of time (AUS) (sedaka (AUS))
9
6.1
30/1
T: Ms J Clement
R: Ms R Murray (55)
30/1
4m shellscrape (AUS) x catside (AUS) (tale of the cat (USA))
10
6.2
100/1
T: A D McHardie
R: Vad Bolozhinskyi (54)
100/1
3f zariz (AUS) x desired gurl (AUS) (covetous (AUS))
11
8.2
150/1
T: Bryan Dixon
R: Jake Hull (59)
150/1
4g ad valorem (USA) x coasters (AUS) (covetous (AUS))
12
8.3
50/1
T: John Simpson
R: S Guymer (59)
50/1
5g shrapnel (AUS) x diplome (AUS) (end sweep (USA))
13
8.5
150/1
T: Robert Lane
R: D McLellan (57)
150/1
4g smart missile (AUS) x glendelvine (AUS) (sunday silence (USA))
14
15.1
50/1
T: M A Ostini
R: G Snowden (57)
50/1
4m cougar power (AUS) x dreamalicious (AUS) (delago brom (AUS))
Race 7 - Akubra Quirindi Cup (1600m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:36.20 (34.01)
Prizemoney: $50,000
1
7/4F
T: P M Perry
R: S Guymer (56)
7/4F
4g ilovethiscity (AUS) x medusa (AUS) (stratum (AUS))
Winning siblings: Cotton Fields, Medusa's Fury,
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
2.3
5/2
T: G A O'Brien
R: G M Ryan (54)
5/2
6g lope de vega (IRE) x fudge delight (AUS) (lago delight (AUS))
3
2.5
16/1
T: Paul Grills
R: L Cumberland (54)
16/1
7g any given saturday (USA) x final file (AUS) (pride of place (AUS))
4
2.6
8/1
T: J A Sprague
R: A Gibbons (61.5)
8/1
6g stravinsky (USA) x the glitter (NZ) (centaine (AUS))
5
4.3
Valatia (14)
66/1
T: S W Thompson
R: Ms L Day (52.5)
66/1
8g valixir (IRE) x alsatia (AUS) (marauding (NZ))
6
5.2
10/1
T: Brett Thompson
R: Wendy Peel (52.5)
10/1
5m duporth (AUS) x cavities (AUS) (lonhro (AUS))
7
5.6
20/1
T: Cody Morgan
R: Reece Jones (60.5)
20/1
8
5.7
Bezel (3)
14/1
T: David J Smith
R: Ashley Morgan (59.5)
14/1
5g street cry (IRE) x beaded (AUS) (lonhro (AUS))
9
5.8
150/1
T: Ms L Selby
R: Billy Cray (54)
150/1
9g oasis dream (GB) x hi calypso (IRE) (in the wings (GB))
10
5.9
60/1
T: P M Perry
R: Travis Wolfgram (54)
60/1
8g mastercraftsman (IRE) x agnetha (GER) (big shuffle (USA))
11
6.3
20/1
T: M D Griffith
R: C G O'Brien (59)
20/1
12
10.4
9/1
T: P M Farrell
R: J Pracey-Holmes (55.5)
9/1
5m al maher (AUS) x al sahra (AUS) (desert sun (GB))
Race 8 - Quirindi Rsl Hcp (1100m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:01.57 (32.48)
Prizemoney: $40,000
1
Phuket (6)
7/4F
T: A J Denham
R: G M Ryan (56)
7/4F
5g medaglia d'oro (USA) x aziani (AUS) (fasliyev (USA))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1
15/4
T: J N Englebrecht
R: G Buckley (59.5)
15/4
5m tickets (AUS) x stellana (AUS) (testa rossa (AUS))
3
1.8
12/1
T: P M Perry
R: Travis Wolfgram (54)
12/1
4g i am invincible (AUS) x italian romance (AUS) (honours list (IRE))
4
2.7
80/1
T: G J Watts
R: Ms L Day (52.5)
80/1
6m strategic (AUS) x tully flame (AUS) (tully dane (AUS))
5
2.8
8/1
T: Zach Hatch
R: Reece Jones (61)
8/1
9g host (CHI) x mighty fine (AUS) (keltrice (AUS))
6
2.9
13/4
T: Kody Nestor
R: J Pracey-Holmes (57.5)
13/4
7g bel danoro (AUS) x delightful success (AUS) (success express (USA))
7
3.2
20/1
T: L C Morgan
R: Wendy Peel (52.5)
20/1
8g botswana (AUS) x french valour (AUS) (honour and glory (USA))
8
4
7/1
T: Ms S Grills
R: D McLellan (55)
7/1
6g falvelon (AUS) x shewhomustbeobeyed (AUS) (legal opinion (AUS))
9
6.6
16/1
T: S J Gleeson
R: Jake Hull (60)
16/1
8g beautiful crown (USA) x kapvadar (NZ) (kaapstad (NZ))
* Nick figures are for Australasia.