Breednet Results

SALE - Friday, February 20

Race 1 - Boom Sherrin 2yo Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Dead Time: 1:11.59
Prizemoney: $12,000
1
7/1
T: MS T TEMPLETON
R: J BENBOW (57.00)
7/1
2g dash for cash (AUS) x eulissa (AUS) (euclase (AUS))
Winning siblings: Macchia, Payola, Pluvius, Rudyard, Striped,
This nick: 8 runners; 7 winners; 0 SW. Details
2
2
15/8
T: D L FREEDMAN
R: M J ALLEN (55.00)
15/8
2f hussonet (USA) x stormy hill (AUS) (danehill (USA))
3
1.5
FAREER (2)
1/1F
T: D A HAYES
R: NICHOLAS RYAN (57.00)
1/1F
2c pivotal (GB) x alqwah (IRE) (danehill (USA))
4
4
7/1
T: M J ELLERTON
R: M PEGUS (57.00)
7/1
2g testa rossa (AUS) x coversinga (NZ) (danasinga (AUS))
5
4.4
11/1
T: M J ELLERTON
R: DALE SMITH (57.00)
11/1
2g bel esprit (AUS) x cosmic dust (AUS) (hurricane sky (AUS))
6
5.2
15/4
T: G EURELL
R: P MERTENS (57.00)
15/4
2c kempinsky (AUS) x amyride (IRE) (salt dome (USA))
7
8.2
20/1
T: JASON PETCH
R: A AUSTIN (57.00)
20/1
2g al maher (AUS) x dancing queen (IRE) (sadler's wells (USA))
8
10.2
30/1
T: M P HYLAND
R: M CARSON (57.00)
30/1
2g kempinsky (AUS) x micheline (AUS) (final card (AUS))
Race 2 - Bennett Electrical Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Dead Time: 1:10.88
Prizemoney: $12,000
1
5/1
T: JASON WARREN
R: B MELHAM (57.00)
5/1
3f bel esprit (AUS) x high price (AUS) (at talaq (USA))
This nick: 11 runners; 8 winners; 1 SW. Details
2
2
FIPPLE (7)
7/1
T: PETER SNOWDEN
R: DALE SMITH (57.00)
7/1
3f viscount (AUS) x whistles (AUS) (royal academy (USA))
3
2.3
30/1
T: M C WEBB
R: P MERTENS (57.00)
30/1
3f reset (AUS) x genova (IRE) (darshaan (GB))
4
4.8
4/1
T: N A BLACKISTON
R: M PEGUS (57.00)
4/1
3f street cry (IRE) x svetlana (AUS) (soviet lad (USA))
5
5
7/2
T: M J ELLERTON
R: NICHOLAS RYAN (57.00)
7/2
3f royal academy (USA) x viva miranda (AUS) (quest for fame (GB))
6
5.3
1/1F
T: D L FREEDMAN
R: M J ALLEN (57.00)
1/1F
7
7.3
3/1
T: HEATH CONNERS
R: P HUTCHINSON (57.00)
3/1
8
10.1
25/1
T: K M KEYS
R: L COFFEY (57.00)
25/1
9
10.9
ABODE (1)
50/1
T: PETER SNOWDEN
R: M PUMPA (57.00)
50/1
3f strategic (AUS) x home (AUS) (octagonal (NZ))
10
11.4
50/1
T: M D HINTON
R: R WHEELER (57.00)
50/1
3f king's best (USA) x golden gal (AUS) (ron's victory (USA))
11
11.9
14/1
T: D C HARRISON
R: D BRERETON (57.00)
14/1
3f rubiton (AUS) x humble opinion (AUS) (bluebird (USA))
Race 3 - Gippsland Times 3yo Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Dead Time: 1:10.92
Prizemoney: $12,000
1
RANJAN (12)
7/4F
T: D A HAYES
R: NICHOLAS RYAN (57.00)
7/4F
Winning siblings: Anchor Bolt, Pinocchio's Choice,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.3
20/1
T: MS N BURKE
R: M GATT (57.00)
20/1
3g adam (AUS) x bush bells return (AUS) (danzero (AUS))
3
2.3
25/1
T: K M KEYS
R: L COFFEY (57.00)
25/1
4
5.9
7/2
T: D R HARRISON
R: W R DAVIS (57.00)
7/2
5
6.2
5/2
T: PETER SNOWDEN
R: DALE SMITH (57.00)
5/2
3g viscount (AUS) x mesh (AUS) (canny lad (AUS))
6
7.7
8/1
T: JASON WARREN
R: B MELHAM (57.00)
8/1
3g dash for cash (AUS) x pure and honest (AUS) (honour and glory (USA))
7
7.9
25/1
T: R E LAING
R: J KEATING (57.00)
25/1
8
8
7/2
T: J F MOLONEY
R: P MERTENS (55.00)
7/2
3f tuscanos (AUS) x kinfolk (AUS) (undercut (USA))
9
10
20/1
T: S B and R LAMING
R: A AUSTIN (57.00)
20/1
3c flying spur (AUS) x deepdene (AUS) (success express (USA))
10
13.3
KLUTOS (8)
25/1
T: P E FELL
R: M CARSON (57.00)
25/1
3g rubiton (AUS) x royal claudia (AUS) (royal academy (USA))
11
13.8
SHAPINO (13)
80/1
T: P TULLOCH
R: I CULLIVER (57.00)
80/1
3g campo catino (IRE) x put in place (NZ) (hyperborean (USA))
Race 4 - Kwik Tip Bins Mdn Plate (1700m)
Class: Maiden Track: Dead Time: 1:43.76
Prizemoney: $12,000
1
13/2
T: D A HAYES
R: M PUMPA (57.50)
13/2
3c zabeel (NZ) x centamira (NZ) (centaine (AUS))
Winning siblings: Enthusiasm, Harish, Stryker,
This nick: 20 runners; 10 winners; 1 SW. Details
2
2.8
10/1
T: J P SALANITRI
R: P MERTENS (57.50)
10/1
3g filante (NZ) x show fidelity (AUS) (al hareb (USA))
3
2.9
7/4
T: P MORGAN
R: D BRERETON (57.50)
7/4
4
3.7
11/8F
T: D L FREEDMAN
R: M J ALLEN (58.00)
11/8F
4g zabeel (NZ) x better succeed (AUS) (success express (USA))
5
4
7/1
T: E J DIDHAM
R: J DIDHAM (57.50)
7/1
3c tale of the cat (USA) x showtime lass (AUS) (quest for fame (GB))
6
4.1
50/1
T: MS R MILES
R: J KEATING (56.00)
50/1
7m west point (AUS) x anyone can (AUS) (anyone home (AUS))
7
7.6
10/1
T: PETER SNOWDEN
R: B MELHAM (58.00)
10/1
4g octagonal (NZ) x lovelorn (AUS) (grand lodge (USA))
8
10.6
20/1
T: A W NOONAN
R: M CARSON (58.00)
20/1
4g strategic (AUS) x la famosa (AUS) (quest for fame (GB))
9
10.9
GLADE (3)
60/1
T: MS S TROLOVE
R: A AUSTIN (58.00)
60/1
10
12.4
50/1
T: MS A BLACKBURN
R: MS S WYNNE (58.00)
50/1
5g encounter (AUS) x lucky dollar (AUS) (charnwood forest (IRE))
11
14.9
10/1
T: K M KEYS
R: S HYLAND (57.50)
10/1
3g tough speed (USA) x super rory (AUS) (rory's jester (AUS))
12
19.9
60/1
T: R GILLAHAN
R: MS J DA ROSE (58.00)
60/1
5g play it now (AUS) x better be ready (AUS) (export price (FR))
Race 5 - C J Office Choice Hcp (C1) (1700m)
Class: Class 1 Track: Dead Time: 1:43.07
Prizemoney: $12,000
1
RESUME (1)
5/4F
T: P G MOODY
R: J BENBOW (58.00)
5/4F
3c reset (AUS) x northwood lady (AUS) (bluebird (USA))
This nick: 9 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
2.8
3/1
T: G EURELL
R: MS S WYNNE (55.50)
3/1
4m archway (IRE) x romancing moment (AUS) (keltrice (AUS))
3
2.9
7/1
T: D P BLACKSHAW
R: B PARK (55.50)
7/1
5g desert sun (GB) x whiskey avenue (AUS) (whiskey road (USA))
4
5.2
8/1
T: MS V GRYLLS
R: W R DAVIS (57.50)
8/1
5
7.5
30/1
T: C G MURRAY
R: P MERTENS (54.50)
30/1
6g kaapstad (NZ) x perpetual flame (NZ) (red glow (GB))
6
7.9
8/1
T: M S HIBBS
R: MS J DA ROSE (53.50)
8/1
7
8.1
80/1
T: S KENNEDY
R: M CARSON (53.50)
80/1
8
8.6
14/1
T: S B and R LAMING
R: M PUMPA (55.50)
14/1
9
9.6
30/1
T: SHANE STOCKDALE
R: DUNCAN MILLER (53.00)
30/1
5g dracula (AUS) x tenant (AUS) (canny lad (AUS))
10
10
30/1
T: R D GRIFFITHS
R: I CULLIVER (56.50)
30/1
5g flying spur (AUS) x tinaca (USA) (manila (USA))
11
10.8
50/1
T: HEATH CONNERS
R: A DARMANIN (53.50)
50/1
5m king cugat (USA) x sumara (NZ) (kaapstad (NZ))
12
12.1
DOVER (12)
40/1
T: JASON PETCH
R: A AUSTIN (54.50)
40/1
5g langfuhr (CAN) x queen kathleen (AUS) (at talaq (USA))
13
12.6
14/1
T: S B and R LAMING
R: N MEHMET (55.50)
14/1
5g generous (IRE) x comedy (NZ) (bakharoff (USA))
14
24.6
7/1
T: ANDREW NOBLET
R: D BRERETON (57.00)
7/1
3g orientate (USA) x eye full (AUS) (eagle eyed (USA))
Race 6 - Turnbull Plumbing Hcp (72) (1400m)
Class: Restricted 72 Track: Dead Time: 1:24.57
Prizemoney: $12,000
1
6/4F
T: A J VASIL
R: D BRERETON (55.00)
6/4F
Winning siblings: Altius, Comaneci, Duran, Kimurasun,
This nick: 12 runners; 8 winners; 0 SW. Details
2
0.5
3/1
T: I R HUTCHINS
R: M PUMPA (57.00)
3/1
4g hussonet (USA) x amaranth (USA) (flying paster (USA))
3
0.8
11/1
T: R D GRIFFITHS
R: R WHEELER (57.00)
11/1
5g dangerous (AUS) x secret speech (AUS) (rancher (AUS))
4
1.5
50/1
T: MS B MCPHAN
R: A DARMANIN (55.00)
50/1
6g bigstone (IRE) x oh joy (AUS) (ark regal (NZ))
5
1.9
25/1
T: K M KEYS
R: L COFFEY (57.00)
25/1
5m perugino (USA) x mellow chateau (AUS) (northern chateau (USA))
6
2.1
14/1
T: JAMES MOLONEY
R: S HYLAND (58.00)
14/1
7g favorite trick (USA) x wild thunder (AUS) (our poetic prince (AUS))
7
3.4
10/1
T: G EURELL
R: M GATT (56.00)
10/1
8
3.6
40/1
T: R V CLELAND
R: B KNOBEL (53.50)
40/1
9
3.7
6/4F
T: P G MOODY
R: J BENBOW (54.50)
6/4F
3c encosta de lago (AUS) x wichita (AUS) (umatilla (NZ))
10
3.9
6/1
T: D L FREEDMAN
R: M J ALLEN (57.50)
6/1
11
6.4
30/1
T: MS E HAWORTH
R: I CULLIVER (56.50)
30/1
Race 7 - Sale Water Specialists Hcp-68 (1500m)
Class: Restricted 68 Track: Dead Time: 1:31.41
Prizemoney: $12,000
1
9/10F
T: M G PRICE
R: DALE SMITH (56.00)
9/10F
3f flying spur (AUS) x lili marlene (AUS) (kaaptive edition (NZ))
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
1.5
20/1
T: PAUL WORTHINGTON
R: D BRERETON (58.00)
20/1
7m ladoni (GB) x magic turn (AUS) (exit five b (USA))
3
0.8
30/1
T: G R MALLINSON
R: J BENBOW (54.50)
30/1
4m regal shot (AUS) x kin-kajou (AUS) (snippets (AUS))
4
2.8
16/1
T: K M KEYS
R: L COFFEY (55.00)
16/1
6m danzero (AUS) x pillow blush (USA) (blushing john (USA))
5
3.8
8/1
T: S S QUIGLEY
R: DUNCAN MILLER (53.00)
8/1
4m rubiton (AUS) x adulate (AUS) (flying spur (AUS))
6
3.9
4/1
T: D L FREEDMAN
R: M J ALLEN (57.50)
4/1
3f hussonet (USA) x the roscoe rose (USA) (thorn dance (USA))
7
4.1
SKYBEE (11)
16/1
T: C G MURRAY
R: B KNOBEL (51.50)
16/1
4m west quest (CAN) x arctic evening (AUS) (provideo (IRE))
8
4.4
7/1
T: JASON WARREN
R: B MELHAM (57.50)
7/1
5m volksraad (GB) x buzz (NZ) (dedicated rullah (USA))
9
5.4
25/1
T: A J MACPHERSON
R: I CULLIVER (53.00)
25/1
4m keltrice (AUS) x rowenchelle (AUS) (last tycoon (IRE))
10
5.6
20/1
T: MS T TEMPLETON
R: A DARMANIN (54.50)
20/1
4m marechal (AUS) x winning is best (AUS) (best western (AUS))
11
5.7
11/4
T: D R BRIDEOAKE
R: B PARK (54.50)
11/4
4m promontory gold (USA) x i'm a royal (AUS) (palace music (USA))
12
5.8
12/1
T: ANDREW MURRAY
R: P MERTENS (54.50)
12/1
4m testa rossa (AUS) x lady babushka (AUS) (baryshnikov (AUS))
13
6.2
MAZRENA (16)
100/1
T: D J GLASS
R: W R DAVIS (53.50)
100/1
5m langfuhr (CAN) x lady cairns (AUS) (last tycoon (IRE))
14
6.4
14/1
T: NEVILLE AULICH
R: M PUMPA (55.50)
14/1
4m black hawk (GB) x rolexus (AUS) (prego (IRE))
15
6.7
100/1
T: P A IRVINE
R: MS J DA ROSE (53.00)
100/1
7m jugah (USA) x courtly's dream (AUS) (tinterosse (FR))
16
11.2
60/1
T: R R LONT
R: M CARSON (53.00)
60/1
6m racer's edge (AUS) x my nellie (AUS) (runyon (IRE))
Race 8 - Newry Fencing Contractors (62) (1000m)
Class: Restricted 62 Track: Dead Time: 0:57.92
Prizemoney: $12,000
1
LAZARI (1)
15/8
T: PAUL WORTHINGTON
R: D BRERETON (58.00)
15/8
4g arazi (USA) x lady garcia (AUS) (encosta de lago (AUS))
Winning siblings: Sergius,
This nick: 6 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.8
6/4F
T: A W NOONAN
R: B KNOBEL (55.00)
6/4F
4h noverre (USA) x unexpectedly (AUS) (geiger counter (USA))
3
2.5
9/1
T: MS R KELLY
R: M PUMPA (55.00)
9/1
5g zorro's lad (AUS) x shield maiden (AUS) (military plume (NZ))
4
3.5
5/1
T: MS N BURKE
R: P MERTENS (56.00)
5/1
5
4
9/1
T: M FARRUGIA
R: J KEATING (56.00)
9/1
6g proud man (AUS) x lady enterprize (AUS) (rancho ruler (AUS))
6
4.1
80/1
T: JASON ASHBY
R: W R DAVIS (53.50)
80/1
4g masterclass (USA) x riparian (AUS) (river rough (NZ))
7
4.9
9/2
T: DALE SHORT
R: DALE SMITH (56.00)
9/2
4m keltrice (AUS) x tight curves (AUS) (ark regal (NZ))
8
5.2
9/1
T: R E LAING
R: S HYLAND (57.00)
9/1
9
7
40/1
T: K J BODEY
R: A AUSTIN (55.50)
40/1
4g black hawk (GB) x ruby slipper (AUS) (rubiton (AUS))
10
7.2
20/1
T: P E FELL
R: M CARSON (55.00)
20/1
5h zeditave (AUS) x cheval place (AUS) (snippets (AUS))
11
10.7
50/1
T: LEN ABLETT
R: MS J DA ROSE (53.00)
50/1
12
13.7
66/1
T: ADAM HANLEY
R: A DARMANIN (53.00)
66/1
13
15.5
50/1
T: GLENN O'CONNELL
R: I CULLIVER (53.50)
50/1
14
20.5
100/1
T: C GAFA
R: B PARK (55.00)
100/1
5g springsteen (AUS) x trade (AUS) (barathea (IRE))
* Nick figures are for Australasia.