Breednet Results

SANDOWN-LAKESIDE - Wednesday, January 3

Race 1 - Sheamus Mills Bloodstock Plate (1300m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:20.66 (34.31)
Prizemoney: $27,000
1
9/10F
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: M Zahra (57)
9/10F
3g lope de vega (IRE) x benidouna (AUS) (redoute's choice (AUS))
This nick: 9 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
0.2
13/2
T: R E Laing
R: D Oliver (58.5)
13/2
3
1
40/1
T: G T Jolly
R: Ms S Thornton (55.5)
40/1
5g excellent art (GB) x huntingdacash (AUS) (dash for cash (AUS))
4
1.1
30/1
T: Luke Oliver
R: J Mott (57)
30/1
3g foxwedge (AUS) x triple latte (USA) (medaglia d'oro (USA))
5
1.4
11/1
T: B J McCarthy
R: Chris Symons (58.5)
11/1
5g dash for cash (AUS) x blest (AUS) (keltrice (AUS))
6
1.5
4/1
T: C J Waller
R: M J Walker (58.5)
4/1
4g husson (ARG) x lady gracious (AUS) (redoute's choice (AUS))
7
2.8
8/1
T: R W Smerdon
R: Craig Williams (57)
8/1
8
9.3
30/1
T: R J Stephens
R: Brandon Stockdale (56.5)
30/1
3g toorak toff (AUS) x angelmouse (AUS) (redoute's choice (AUS))
Race 2 - Chandler Macleod Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:11.86 (34.11)
Prizemoney: $27,000
1
16/1
T: T J Hughes Jnr
R: Tahlia Hope (58)
16/1
3g magnus (AUS) x dux of the class (AUS) (royal academy (USA))
This nick: 6 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.5
10/9F
T: M Ellerton and S Zahra
R: Damian Lane (58)
10/9F
3g denman (AUS) x rambling river (AUS) (rubiton (AUS))
2
0.5
20/1
T: M, W and J Hawkes
R: D Dunn (56)
20/1
3f bel esprit (AUS) x miss power bird (AUS) (mukaddamah (USA))
4
4
4/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: Chris Symons (56)
4/1
3f sebring (AUS) x betterthanblushing (AUS) (encosta de lago (AUS))
5
5
Bam (1)
12/1
T: Nick Ryan
R: M J Dee (58)
12/1
3g all american (AUS) x milande (AUS) (dehere (USA))
6
5.4
7/2
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Regan Bayliss (56)
7/2
7
6.1
14/1
T: G Eurell
R: Ms N Beriman (58)
14/1
3g strategic (AUS) x mota (AUS) (at talaq (USA))
Race 3 - Clanbrooke Racing (Bm64) (1500m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:31.10 (35.42)
Prizemoney: $35,000
1
2/1F
T: M G Price
R: D Oliver (57.5)
2/1F
3f fastnet rock (AUS) x azumi (AUS) (encosta de lago (AUS))
Winning siblings: Azeema, Ellofarock, High Spirit, Yu,
This nick: 92 runners; 64 winners; 3 SW. Details
2
1.5
8/1
T: Luke Oliver
R: J Mott (59.5)
8/1
3
1.6
15/2
T: George Doderico
R: M Aitken (59.5)
15/2
4
2.3
100/1
T: S Georgios
R: B Park (56)
100/1
5
2.5
14/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Regan Bayliss (58)
14/1
3f nicconi (AUS) x galway lass (NZ) (rhythm (USA))
6
3.3
20/1
T: Dan O'Sullivan
R: Lucinda Doodt (56.5)
20/1
5m ad valorem (USA) x osprey (GB) (silver hawk (USA))
7
3.4
9/1
T: R D Griffiths
R: Chris Caserta (57)
9/1
4m high chaparral (IRE) x classic music (IRE) (danehill dancer (IRE))
8
3.5
8/1
T: D K Weir
R: Ethan Brown (55.5)
8/1
3f artie schiller (USA) x laiba (AUS) (danehill dancer (IRE))
9
4.7
15/2
T: M G Price
R: J Noonan (58.5)
15/2
4m foxwedge (AUS) x te akau rose (NZ) (thorn park (AUS))
10
5.1
12/1
T: L Xuereb
R: Tahlia Hope (56)
12/1
6m mutawaajid (AUS) x waheeda (AUS) (danewin (AUS))
11
5.9
100/1
T: A G Sawden
R: Ms G Cartwright (51)
100/1
12
6.6
12/1
T: T J Hughes Jnr
R: Liam Riordan (56.5)
12/1
4m wanted (AUS) x miss octopussy (AUS) (lonhro (AUS))
Race 4 - Dream Thoroughbreds (Bm64) (1400m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:25.00 (34.22)
Prizemoney: $35,000
1
20/1
T: Andrew Campbell
R: J Mott (61)
20/1
5g exceed and excel (AUS) x special melody (AUS) (encosta de lago (AUS))
Winning siblings: Alloway, Masculino, Sublime Miss,
This nick: 56 runners; 42 winners; 7 SW. Details
2
0.1
7/4F
T: Matthew Cumani
R: Jordan Childs (58)
7/4F
3g manhattan rain (AUS) x modave (NZ) (montjeu (IRE))
3
1.1
13/4
T: R D Griffiths
R: Chris Caserta (55)
13/4
4g kaphero (AUS) x divine faith (AUS) (falbrav (IRE))
4
2.1
25/1
T: Micheal Newton
R: C A Robertson (58.5)
25/1
5m street boss (USA) x consensus (AUS) (commands (AUS))
5
2.6
20/1
T: Luke Oliver
R: Ethan Brown (61.5)
20/1
6g masked assassin (AUS) x quiet fun (AUS) (honours list (IRE))
6
2.7
10/1
T: Greg Hayes
R: Ms N Beriman (59)
10/1
5g dash for cash (AUS) x shebrew (AUS) (noalcoholic (FR))
7
3.4
6/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Regan Bayliss (57.5)
6/1
3g casino prince (AUS) x thundarosa (AUS) (thunder gulch (USA))
7
3.4
10/1
T: T J Hughes Jnr
R: Tahlia Hope (56.5)
10/1
4g choisir (AUS) x atlantic gold (AUS) (encosta de lago (AUS))
9
3.5
30/1
T: Dan O'Sullivan
R: Jack Hill (58.5)
30/1
5g bon hoffa (AUS) x pink bay (AUS) (kenvain (AUS))
10
3.7
20/1
T: D R Brideoake
R: Ryan Maloney (58)
20/1
5g red giant (USA) x artesia (NZ) (no excuse needed (GB))
11
5.5
30/1
T: R J Stephens
R: Brandon Stockdale (57)
30/1
5g makfi (GB) x scent of joy (AUS) (redoute's choice (AUS))
Race 5 - Spicer Thoroughbreds (Bm64) (1200m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(3) Time: 1:12.30 (33.97)
Prizemoney: $35,000
1
7/1
T: D K Weir
R: Ben Allen (59)
7/1
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.3
4/1
T: D K Weir
R: Ethan Brown (57.5)
4/1
4m host (CHI) x midnight reigns (AUS) (holy roman emperor (IRE))
3
1.4
10/1
T: M G Price
R: Jordan Grob (57.5)
10/1
4m time thief (AUS) x six o'clock rock (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
4
1.5
16/1
T: Ms P Hickey
R: Chris Caserta (57.5)
16/1
5m dane shadow (AUS) x table mesa (USA) (comic strip (USA))
5
1.9
5/4F
T: Matthew Cumani
R: Jordan Childs (57.5)
5/4F
3f myboycharlie (IRE) x parisian sunrise (AUS) (royal academy (USA))
6
2.7
Mousai (7)
10/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: D Dunn (59.5)
10/1
4m fastnet rock (AUS) x gold anthem (AUS) (made of gold (USA))
7
3.1
40/1
T: Andrew Campbell
R: J Mott (59.5)
40/1
8
3.4
20/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: Ms S Thornton (57)
20/1
5m hard spun (USA) x belle of the city (AUS) (bel esprit (AUS))
9
3.6
30/1
T: A L Newton
R: C A Robertson (60.5)
30/1
6m onemorenomore (AUS) x princess sunshine (AUS) (encosta de lago (AUS))
10
5.8
60/1
T: P C Bartlett
R: Ms N Beriman (58.5)
60/1
5m redente (AUS) x piazzo (AUS) (bianconi (USA))
11
9.8
100/1
T: Nathan Hobson
R: Chelsea Hall (54)
100/1
5m reward for effort (AUS) x exocet miss (AUS) (general nediym (AUS))
12
10.3
100/1
T: Nick Ryan
R: Ryan Maloney (57)
100/1
4m magic albert (AUS) x sri lanka (AUS) (sri pekan (USA))
Race 6 - United Petroleum (Bm64) (2100m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(3) Time: 2:13.95 (33.82)
Prizemoney: $35,000
1
12/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Liam Riordan (57)
12/1
4g authorized (IRE) x maybe leica dane (AUS) (nothin' leica dane (AUS))
Winning siblings: Gundy Storm,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.3
13/4
T: M C Kent
R: Craig Williams (60.5)
13/4
4g sepoy (AUS) x florentina (AUS) (redoute's choice (AUS))
3
0.7
15/8F
T: D K Weir
R: Damian Lane (57.5)
15/8F
4m authorized (IRE) x acatabove (AUS) (catbird (AUS))
4
1.9
30/1
T: Ms C Alderson
R: Ms S Thornton (55)
30/1
4g myboycharlie (IRE) x constant (AUS) (grandera (IRE))
5
2.4
9/1
T: D T O'Brien
R: Taylor Marshall (55)
9/1
4g o'reilly (NZ) x ruby lass (NZ) (volksraad (GB))
6
3.2
12/1
T: D K Weir
R: Tahlia Hope (52)
12/1
4m authorized (IRE) x bloodline (AUS) (dracula (AUS))
7
3.4
8/1
T: T D Cowan
R: M Aitken (54.5)
8/1
7g latarmiss (IRE) x ruakiwi glow (AUS) (forest glow (USA))
8
3.9
60/1
T: Ms W Kelly
R: C A Robertson (58)
60/1
4h grey swallow (IRE) x zals (NZ) (zabeel (NZ))
9
5.4
Kastor (16)
8/1
T: Rachael Cunningham
R: Brandon Stockdale (56.5)
8/1
10
6.6
Rubme (12)
100/1
T: S C Bottomley
R: B Higgins (58)
100/1
5g hemingway (IRE) x rubadub red (AUS) (redding (NZ))
11
8.1
50/1
T: J W Gilligan
R: Zac Spain (58)
50/1
7g encosta de lago (AUS) x ballermoss (NZ) (lord ballina (AUS))
12
8.5
25/1
T: Ms B Dunn
R: Jordan Childs (59)
25/1
4g snippetson (AUS) x broccoli (AUS) (brocco (USA))
Race 7 - Sheen Group (Bm64) (1600m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(3) Time: 1:37.80 (34.44)
Prizemoney: $35,000
1
10/1
T: Jody Thompson
R: Tahlia Hope (57.5)
10/1
5g undoubtedly (AUS) x hanover (AUS) (marscay (AUS))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
13/2
T: M, W and J Hawkes
R: D Dunn (56.5)
13/2
4g more than ready (USA) x el pauji (AUS) (flying spur (AUS))
3
0.6
Evopex (10)
9/2
T: P Morgan
R: Ethan Brown (56.5)
9/2
4g northern meteor (AUS) x emotivity (USA) (theatrical (IRE))
4
2.6
11/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Zac Spain (58.5)
11/1
5
2.7
11/2
T: Tony McEvoy
R: L Currie (59.5)
11/2
4g trusting (AUS) x flying rosa (AUS) (flying spur (AUS))
6
3.2
7/2F
T: M C Kent
R: Ms S Thornton (61)
7/2F
4h choisir (AUS) x golden statue (AUS) (statue of liberty (USA))
7
3.5
30/1
T: B J McCarthy
R: Chris Symons (60.5)
30/1
7g reset (AUS) x februarytwelve (AUS) (snippets (AUS))
8
4.2
12/1
T: Shawn Mathrick
R: Liam Riordan (58.5)
12/1
9
4.5
15/1
T: T A Scanlon
R: Chris Caserta (56.5)
15/1
5m nicconi (AUS) x artwear (AUS) (royal academy (USA))
10
5.3
Dandre (9)
16/1
T: S C Bottomley
R: B Higgins (58.5)
16/1
4g wanted (AUS) x miss pavlova (AUS) (blevic (AUS))
11
5.4
80/1
T: D K Weir
R: Ben Allen (58.5)
80/1
12
10.1
14/1
T: M, W and J Hawkes
R: J Winks (58)
14/1
3c o'reilly (NZ) x hemem (AUS) (redoute's choice (AUS))
Race 8 - Ladbrokes (Bm64) (1200m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(3) Time: 1:11.68 (33.88)
Prizemoney: $35,000
1
11/4
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Liam Riordan (56)
11/4
4g nicconi (AUS) x wickham (AUS) (elusive quality (USA))
This nick: 7 runners; 5 winners; 1 SW. Details
2
1
6/1
T: D K Weir
R: B Rawiller (60.5)
6/1
4g written tycoon (AUS) x inamorata (AUS) (flying spur (AUS))
3
1.1
9/4F
T: Peter Gelagotis
R: Ms S Thornton (58.5)
9/4F
5g kodiac (GB) x call later (USA) (gone west (USA))
4
2.3
20/1
T: Peter Smith
R: Chelsea Hall (56.5)
20/1
5g soldier's tale (USA) x alezzie (AUS) (court of jewels (NZ))
5
2.8
30/1
T: Ms M Lawson
R: Chris Caserta (57)
30/1
4g ilovethiscity (AUS) x silkesong (AUS) (commands (AUS))
6
2.9
60/1
T: C W Little
R: J Mott (60.5)
60/1
4g no excuse needed (GB) x flirting (NZ) (o'reilly (NZ))
7
3
30/1
T: Ms U Clarke
R: M Aitken (58)
30/1
7g azevedo (AUS) x prima cavallo (AUS) (last tycoon (IRE))
8
3.1
100/1
T: R D Griffiths
R: Ryan Maloney (60.5)
100/1
7g street sense (USA) x appear (AUS) (danzero (AUS))
9
3.6
Elam (19)
12/1
T: M Farrugia
R: Brandon Stockdale (57)
12/1
4g moshe (AUS) x pariza (AUS) (woodman (USA))
10
4.6
30/1
T: P F Blanch
R: Damian Lane (60)
30/1
5g equiano (FR) x porte triage (AUS) (redoute's choice (AUS))
11
5
10/1
T: Tony McEvoy
R: L Currie (59)
10/1
4g mosayter (USA) x harkam grace (AUS) (poliuto (IRE))
12
7
14/1
T: Henry Dwyer
R: B Melham (60.5)
14/1
4g captain rio (GB) x joan's chance (NZ) (volksraad (GB))
13
8.5
30/1
T: Henry Dwyer
R: Craig Williams (59.5)
30/1
14
9.3
20/1
T: G M Begg
R: Ethan Brown (58.5)
20/1
5m congrats (USA) x oubliette (USA) (el prado (IRE))
* Nick figures are for Australasia.