Breednet Results

SCONE - Friday, July 13

Race 1 - 1st Air Force Blue Foals Mdn (900m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 0:52.69 (33.81)
Prizemoney: $20,000
1
1/1F
T: K A Lees
R: A Bullock (56.5)
1/1F
2g lope de vega (IRE) x princess pedrille (AUS) (desert prince (IRE))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.5
4/1
T: P H Bloomfield
R: Ms R Murray (57)
4/1
3f uncle mo (USA) x nash rambler (AUS) (diatribe (AUS))
3
1.9
9/2
T: Michael Costa
R: J Innes Jnr (54.5)
9/2
2f unencumbered (AUS) x margene (AUS) (magic albert (AUS))
4
2.5
Kruger (12)
4/1
T: Paul Messara
R: Mitchell Bell (56.5)
4/1
2g animal kingdom (USA) x lustrous (AUS) (flying spur (AUS))
5
3.4
150/1
T: J N Englebrecht
R: S Lisnyy (54.5)
150/1
2f bernardini (USA) x castigate (AUS) (street cry (IRE))
6
4
20/1
T: A J Denham
R: R Thompson (59)
20/1
7
4.6
150/1
T: A D McHardie
R: Ms L G Henry (57)
150/1
3f dreamscape (AUS) x golden orient (AUS) (royal academy (USA))
8
4.8
60/1
T: P M Farrell
R: Ms C R Van Der Werf (59)
60/1
3g so you think (NZ) x sarab miss (AUS) (dubai destination (USA))
9
6.3
150/1
T: R J Davies
R: Lexi McPherson (54)
150/1
5m henny hughes (USA) x steinway lass (NZ) (stravinsky (USA))
10
6.9
50/1
T: Kody Nestor
R: J Pracey-Holmes (57)
50/1
11
9.8
200/1
T: Leigh Desreaux
R: D Pitomac (59)
200/1
5g murtajill (AUS) x melodic (NZ) (pins (AUS))
12
10.8
200/1
T: A G Scorse
R: G Buckley (57)
200/1
3f arlington (AUS) x burford (AUS) (commands (AUS))
13
11.8
150/1
T: Leigh Desreaux
R: Ms K Bell-Pitomac (55)
150/1
4m desaganall (AUS) x byleigh angel (AUS) (eagle rise (AUS))
14
11.9
50/1
T: R J Davies
R: Aimee Taylor (59)
50/1
3g myboycharlie (IRE) x cupro (AUS) (naturalism (NZ))
Race 2 - Supido New To Widden Mdn (1100m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:05.21 (34.76)
Prizemoney: $20,000
1
10/1
T: Kody Nestor
R: J Pracey-Holmes (55.5)
10/1
3g real saga (AUS) x cone (AUS) (redoute's choice (AUS))
This nick: 16 runners; 8 winners; 0 SW. Details
2
1.8
25/1
T: Ms D Lumsden
R: Ms R Murray (56)
25/1
3g where's that tiger (USA) x honour zip (AUS) (honours list (IRE))
3
2
9/4F
T: Ms K Buchanan
R: S Lisnyy (58)
9/4F
3f excites (AUS) x grand cooler (AUS) (grandera (IRE))
4
2.9
4/1
T: B G Lawrence
R: Mitchell Bell (55.5)
4/1
3f pluck (USA) x baby belle (AUS) (filante (NZ))
5
3.8
4/1
T: B A Partelle
R: A Bullock (58.5)
4/1
3g sepoy (AUS) x gai's choice (AUS) (general nediym (AUS))
6
5.2
25/1
T: M J Dwyer
R: Ms L Day (57)
25/1
3c stryker (AUS) x checklist (AUS) (reset (AUS))
7
6.6
Oyster (7)
20/1
T: P M Farrell
R: Ms C R Van Der Werf (55.5)
20/1
3f bullet train (GB) x aphrodisiac (AUS) (zoffany (USA))
8
9.2
Stomp (10)
3/1
T: B F Cavanough
R: Ms S Bogenhuber (55.5)
3/1
3f congrats (USA) x champagne run (USA) (more than ready (USA))
9
9.8
Unsus (5)
100/1
T: Nicole Hudson
R: G Buckley (57.5)
100/1
3f trusting (AUS) x save yourself (AUS) (shamardal (USA))
Race 3 - Sardos Coffee (Bm66) (1400m)
Class: Benchmark 66 Track: Good(4) Time: 1:23.35 (34.95)
Prizemoney: $20,000
1
15/4
T: Jamie Thomsen
R: B Spriggs (57)
15/4
4g duporth (AUS) x shadow miss (AUS) (dane shadow (AUS))
Winning siblings: Shadow Girl, Stick With Me,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.1
7/2
T: Cameron Crockett
R: J Pracey-Holmes (59)
7/2
4g foxwedge (AUS) x thebe (AUS) (galileo (IRE))
3
0.9
13/8F
T: D I Atkins
R: Ms L Day (56)
13/8F
4g choisir (AUS) x fly my butterfly (AUS) (high yield (USA))
4
1.8
8/1
T: B F Cavanough
R: Ms S Bogenhuber (54)
8/1
4m sepoy (AUS) x donnica (AUS) (flying spur (AUS))
5
2.1
20/1
T: R P Northam
R: Wendy Peel (57)
20/1
7g hussonet (USA) x sedgewick (AUS) (favorite trick (USA))
6
3.8
8/1
T: P M Perry
R: J Innes Jnr (55)
8/1
5g snippetson (AUS) x saggiatore (AUS) (galileo (IRE))
7
3.9
8/1
T: K A Lees
R: A Bullock (58)
8/1
Race 4 - Kia Ora Stud Hcp (C3) (1600m)
Class: Class 3 Track: Good(4) Time: 1:36.51 (36.22)
Prizemoney: $20,000
1
13/2
T: Ms D Lumsden
R: J Innes Jnr (58)
13/2
4g myboycharlie (IRE) x silent song (NZ) (stravinsky (USA))
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.3
7/4
T: R E Ollerton
R: A Bullock (58)
7/4
4m rothesay (AUS) x insightful (AUS) (canny lad (AUS))
3
0.5
13/8F
T: B F Cavanough
R: Ms S Bogenhuber (57.5)
13/8F
4g written tycoon (AUS) x take your mark (AUS) (flying spur (AUS))
4
2.2
9/2
T: B F Cavanough
R: Ms L G Henry (57)
9/2
5g al maher (AUS) x cubana moss (AUS) (mossman (AUS))
5
2.7
Doosey (2)
12/1
T: Rick Worthington
R: G Buckley (59)
12/1
6g not a single doubt (AUS) x docherty woods (AUS) (tale of the cat (USA))
6
5.6
16/1
T: C Lundholm
R: S Lisnyy (54.5)
16/1
4m nicconi (AUS) x markworthy (AUS) (lujain (USA))
7
8.3
100/1
T: S J Hodge
R: Ms M Weir (54)
100/1
6m dane shadow (AUS) x rocking (AUS) (fastnet rock (AUS))
Race 5 - Turangga Farm Hcp (C2) (1100m)
Class: Class 2 Track: Good(4) Time: 1:06.35 (34.05)
Prizemoney: $20,000
1
3/1
T: P J Eggleston
R: A Bullock (56.5)
3/1
3f benfica (AUS) x irish hope (AUS) (marwina (AUS))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
16/1
T: P M Perry
R: J Innes Jnr (54)
16/1
3f sebring (AUS) x tempest tost (AUS) (statue of liberty (USA))
3
1.8
50/1
T: B A Partelle
R: S Lisnyy (54)
50/1
7g ready's image (USA) x la fleur (AUS) (flying spur (AUS))
4
1.9
11/1
T: M C Conners
R: L Magorrian (55.5)
11/1
4m olympus (AUS) x morosi (AUS) (grass wonder (USA))
5
2.1
4/1
T: Melanie O'Gorman
R: Mitchell Bell (56.5)
4/1
3f congrats (USA) x pomme de here (AUS) (dehere (USA))
6
3.5
5/2F
T: B F Cavanough
R: B Spriggs (57.5)
5/2F
4m poet's voice (GB) x sabkha (USA) (green desert (USA))
7
3.7
13/2
T: Ms K Gavenlock
R: A Gibbons (58.5)
13/2
Race 6 - Emirates Park Mdn Hcp (1300m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:17.89 (36.06)
Prizemoney: $20,000
1
11/2
T: K A Lees
R: Ms L Day (54)
11/2
3g dream ballad (AUS) x zamunda (AUS) (bureaucracy (NZ))
Winning siblings: Prince Akeem,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1
5/1
T: Tim McIntosh
R: G Buckley (59)
5/1
3
1.5
Brix (2)
7/4F
T: David Pfieffer
R: Mitchell Bell (58)
7/4F
3g trusting (AUS) x second draw (AUS) (galileo (IRE))
4
2.9
9/2
T: A G Scorse
R: R Thompson (54)
9/2
5
4.1
14/1
T: R Lomax
R: B Spriggs (54)
14/1
4g artie schiller (USA) x taispeann (AUS) (unbridled's song (USA))
6
5.9
6/1
T: K A Lees
R: A Gibbons (56)
6/1
3f so you think (NZ) x camille's appeal (USA) (valid expectations (USA))
7
6
30/1
T: B F Cavanough
R: Ms L G Henry (55.5)
30/1
5m duporth (AUS) x whywashe (AUS) (opera prince (AUS))
8
6.8
60/1
T: P Cheers
R: Ms M Weir (55)
60/1
3f tickets (AUS) x mama's dream (AUS) (show a heart (AUS))
9
7.3
40/1
T: John W Ramsey
R: Wendy Peel (51)
40/1
5g zizou (AUS) x sky alley (AUS) (hurricane sky (AUS))
10
8.3
25/1
T: B F Cavanough
R: Ms S Bogenhuber (55)
25/1
11
9.8
100/1
T: John Bannister
R: Ms R Murray (54)
100/1
3f red element (AUS) x sienna (AUS) (octagonal (NZ))
12
10.9
150/1
T: Leigh Desreaux
R: Ms K Bell-Pitomac (53)
150/1
6m trotamondo (CHI) x viscount song (AUS) (viscount (AUS))
13
12.1
150/1
T: Leigh Desreaux
R: D Pitomac (54)
150/1
5m diogenes (AUS) x o' susie (AUS) (alphabel (IRE))
Race 7 - Where There's A Will 23/7-Bm65 (900m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(4) Time: 0:52.03 (33.17)
Prizemoney: $20,000
1
5/4F
T: B F Cavanough
R: Ms S Bogenhuber (59.5)
5/4F
4g red arrow (AUS) x miss josephine (AUS) (redoute's choice (AUS))
Winning siblings: Flamsteed, Hometown Glory,
This nick: 3 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
7/1
T: R P Northam
R: R Thompson (54)
7/1
4m denman (AUS) x anything but love (AUS) (flying spur (AUS))
3
1
11/2
T: B A Partelle
R: A Bullock (60.5)
11/2
7g jet spur (AUS) x covet thee (AUS) (st. covet (AUS))
4
2.9
15/2
T: Andrew Robinson
R: Ms C R Van Der Werf (59.5)
15/2
5
4.9
8/1
T: R R Milligan
R: Wendy Peel (55.5)
8/1
5m nicconi (AUS) x yorkshire lass (AUS) (scenic (IRE))
6
5.6
16/1
T: Ms J Bowen
R: B Spriggs (55)
16/1
5g star witness (AUS) x magsaya (AUS) (danehill dancer (IRE))
7
6.3
20/1
T: B A Partelle
R: L Magorrian (56)
20/1
7g sequalo (AUS) x macintyre river (AUS) (king ivor (AUS))
8
7.2
Usainly (10)
40/1
T: Nick Mitchell
R: Ms M Weir (55.5)
40/1
4g sepoy (AUS) x hot legs (AUS) (covetous (AUS))
9
13.8
Stan (5)
16/1
T: Ms J Bowen
R: Mitchell Bell (58.5)
16/1
4g mutawaajid (AUS) x issy rose (AUS) (magic albert (AUS))
10
13.9
15/1
T: Nick Mitchell
R: G Buckley (56)
15/1
6m written tycoon (AUS) x old bird (AUS) (langfuhr (CAN))
Race 8 - Ribchester New To Darley (C1) (1300m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:17.34 (35.32)
Prizemoney: $20,000
1
13/2
T: John W Ramsey
R: G Buckley (54)
13/2
Winning siblings: Katherine Gorge, Sora, Unknown Destiny,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
Titus (4)
11/4
T: P M Perry
R: R Hutchings (57)
11/4
3g excites (AUS) x indrani (AUS) (commands (AUS))
3
1.2
5/1
T: B A Partelle
R: A Bullock (57)
5/1
3g rothesay (AUS) x saunterina (NZ) (o'reilly (NZ))
4
1.3
20/1
T: D Lane
R: Travis Wolfgram (56)
20/1
5
2.4
40/1
T: P Clare
R: Ms L G Henry (55.5)
40/1
4g snippetson (AUS) x grenada (AUS) (dolphin street (FR))
6
2.6
11/2
T: David Pfieffer
R: Mitchell Bell (59.5)
11/2
7
2.8
7/1
T: R P Northam
R: J Innes Jnr (55)
7/1
8
4.1
50/1
T: Nicole Hudson
R: Ms S Bogenhuber (54)
50/1
7g lion heart (USA) x jesterette (AUS) (rory's jester (AUS))
9
4.3
Keemon (2)
5/2F
T: D I Atkins
R: A Gibbons (58)
5/2F
3g your song (AUS) x rich man's girl (AUS) (dash for cash (AUS))
* Nick figures are for Australasia.