Breednet Results

SEYMOUR - Tuesday, April 10

Race 1 - Toyota Yaris Members' Draw Mdn (1000m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 0:58.46 (34.40)
Prizemoney: $25,000
1
11/1
T: Byron Cozamanis
R: Chris Caserta (58)
11/1
2c all too hard (AUS) x rock of fortune (AUS) (fastnet rock (AUS))
This nick: 9 runners; 5 winners; 2 SW. Details
2
0.4
7/1
T: D K Weir
R: D Yendall (58)
7/1
2c all american (AUS) x illusionary (AUS) (hussonet (USA))
3
1.2
1/1F
T: G Waterhouse and A Bott
R: S Baster (56)
1/1F
2f exceed and excel (AUS) x grenada road (AUS) (encosta de lago (AUS))
4
1.3
20/1
T: Will Clarken
R: D Moor (58)
20/1
5
5.7
Serial (13)
5/2
T: James Cummings
R: Damian Lane (56)
5/2
2f sepoy (AUS) x regal cheer (AUS) (arena (AUS))
6
9
14/1
T: S P Nichols
R: Clayton Douglas (58)
14/1
2c i am invincible (AUS) x tabulated (AUS) (exceed and excel (AUS))
7
19
20/1
T: Adrian Corboy
R: J Duffy (56)
20/1
8
20.7
200/1
T: J Dalton
R: Chelsea Hall (56)
200/1
Race 2 - Ben Davey Plumbing Mdn Plate (1600m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:39.78 (35.16)
Prizemoney: $25,000
1
2/1
T: Declan Maher
R: Ms L J Meech (57.5)
2/1
3f ad valorem (USA) x petitions (AUS) (canny lad (AUS))
Winning siblings: Beg, Beseech, Fundraiser, So It Is, Suit,
This nick: 8 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
1.8
15/8F
T: N A Blackiston
R: C A Robertson (57.5)
15/8F
3f animal kingdom (USA) x mirovaya (AUS) (redoute's choice (AUS))
3
2.1
40/1
T: B A Gentle
R: L Nolen (58)
40/1
5m bushranger (IRE) x rosaglow (AUS) (pricelessly (USA))
4
2.2
30/1
T: Ms A Blackburn
R: Jordan Childs (58)
30/1
5m chatline (AUS) x perugino's pearl (AUS) (perugino (USA))
5
2.9
40/1
T: P G Carey
R: Jack Martin (57.5)
40/1
3f canford cliffs (IRE) x no other (AUS) (street cry (IRE))
6
3.3
14/1
T: D K Weir
R: B Rawiller (57.5)
14/1
3f tavistock (NZ) x light mozart (GB) (mozart (IRE))
7
3.5
15/8F
T: D T O'Brien
R: D Moor (57.5)
15/8F
3f savabeel (AUS) x lego (NZ) (o'reilly (NZ))
8
5.2
200/1
T: Ms A Curran
R: J Keating (58)
200/1
4m anacheeva (AUS) x tango music (AUS) (palace music (USA))
9
10.2
30/1
T: G F Drury
R: D Yendall (57.5)
30/1
3f stryker (AUS) x lady sequalo (AUS) (sequalo (AUS))
Race 3 - Avenel Equine Hospital Mdn (1100m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:04.91 (34.70)
Prizemoney: $25,000
1
5/4F
T: C J Waller
R: M J Walker (57)
5/4F
3f fastnet rock (AUS) x gold chant (AUS) (el moxie (USA))
Winning siblings: Aaralyn, Amicus, Cheer Leader, Il Cavallo, Jawwaal,
This nick: 4 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
1.5
5/2
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: J Duffy (57)
5/2
3f nicconi (AUS) x quietzer (AUS) (more than ready (USA))
3
1.6
5/1
T: D K Weir
R: D Yendall (57)
5/1
3f master of design (AUS) x path of love (USA) (more than ready (USA))
4
3.3
30/1
T: B A Gentle
R: L Nolen (57)
30/1
3f reward for effort (AUS) x guild (AUS) (testa rossa (AUS))
5
3.4
8/1
T: D T O'Brien
R: Damian Lane (57)
8/1
3f pins (AUS) x rush (NZ) (o'reilly (NZ))
6
5.4
30/1
T: D R Jolly
R: Dale Smith (57)
30/1
3f rebel raider (AUS) x stormy flyer (USA) (storm bird (CAN))
7
5.5
100/1
T: Linc Sullivan
R: Tahlia Hope (55.5)
100/1
3f uncle mo (USA) x wantonly (AUS) (al maher (AUS))
8
9
12/1
T: D T O'Brien
R: D Moor (57)
12/1
3f savabeel (AUS) x serenade (NZ) (o'reilly (NZ))
Race 4 - Fibresand Solutions Hcp (C1) (1100m)
Class: Class 1 Track: Soft(5) Time: 1:05.23 (34.32)
Prizemoney: $25,000
1
8/11F
T: M Ellerton and S Zahra
R: Damian Lane (58.5)
8/11F
3g pins (AUS) x mink (NZ) (scaredee cat (NZ))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
4/1
T: R D Griffiths
R: Jye McNeil (58.5)
4/1
4g master of design (AUS) x waltzing lily (AUS) (golden snake (USA))
3
3.9
11/2
T: Micheal Newton
R: Liam Riordan (57)
11/2
4g toorak toff (AUS) x rosemont flyer (AUS) (bel esprit (AUS))
4
6.1
Mecum (3)
9/2
T: L J Clapham
R: D Yendall (59)
9/2
3g statue of liberty (USA) x loving me (AUS) (danehill dancer (IRE))
5
12.1
30/1
T: R A Hockley
R: Trent Germaine (56)
30/1
5g gonski (AUS) x ride the lightning (AUS) (military plume (NZ))
Race 5 - Mitchelton Wines (Bm58) (1200m)
Class: Benchmark 58 Track: Soft(5) Time: 1:11.76 (35.74)
Prizemoney: $18,000
1
13/2
T: B J Jones
R: Nathan Punch (59)
13/2
7g street sense (USA) x appear (AUS) (danzero (AUS))
Winning siblings: Increase, Kafoo, Marshal,
This nick: 7 runners; 7 winners; 0 SW. Details
2
0.4
7/4F
T: M W Young
R: S Vella (61.5)
7/4F
4g lonhro (AUS) x seeking susan (AUS) (flying spur (AUS))
3
0.7
10/1
T: D P Dwyer
R: Tahlia Hope (55)
10/1
4g wanted (AUS) x carlton ace (AUS) (bianconi (USA))
4
2.2
9/2
T: M A Kropp
R: D Moor (57.5)
9/2
4m bon hoffa (AUS) x fletching (AUS) (snippets (AUS))
5
4.7
13/2
T: G A Osborne
R: Ms L J Meech (56.5)
13/2
6m floral pegasus (AUS) x magic morning (NZ) (gold brose (AUS))
6
4.8
Meazza (4)
15/2
T: G Clarke
R: Chris Symons (59)
15/2
3g pierro (AUS) x floor show (AUS) (stravinsky (USA))
7
8.3
Rinaldo (10)
150/1
T: Tony Romeo
R: Chris Caserta (54)
150/1
7g reaan (AUS) x balsamico (AUS) (redoute's choice (AUS))
8
10.3
11/2
T: Adam Trinder
R: L Nolen (58.5)
11/2
4m turffontein (AUS) x cloudcatcher (AUS) (catcher in the rye (IRE))
Race 6 - Classicbet (Bm78) (1000m)
Class: Benchmark 78 Track: Soft(5) Time: 0:57.98 (34.66)
Prizemoney: $30,000
1
13/2
T: M Sell
R: Fred W Kersley (54)
13/2
4g magnus (AUS) x fanza (AUS) (bellotto (USA))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
30/1
T: K J Bodey
R: Zac Spain (54)
30/1
4g bushranger (IRE) x jellylorum (AUS) (tale of the cat (USA))
3
1.8
20/1
T: B A Gentle
R: M J Dee (54)
20/1
4g reward for effort (AUS) x palace de lago (AUS) (encosta de lago (AUS))
4
2.7
Matty (5)
15/8F
T: M Ellerton and S Zahra
R: Damian Lane (56.5)
15/8F
4g nicconi (AUS) x casual friday (AUS) (tale of the cat (USA))
5
3
7/1
T: G Eurell
R: Ms N Beriman (59.5)
7/1
6
3.4
Pravro (2)
9/2
T: Ms G Johnstone
R: Nathan Punch (57.5)
9/2
5g lonhro (AUS) x our lona (AUS) (invincible spirit (IRE))
7
4.2
8/1
T: Patrick Keane
R: Jye McNeil (57)
8/1
6m blevic (AUS) x bluegrass danni (AUS) (danetime (IRE))
8
7.7
11/2
T: W P Cerchi
R: H Coffey (56)
11/2
5m mint lane (USA) x urakawa (AUS) (umatilla (NZ))
9
13.7
20/1
T: Byron Cozamanis
R: Chris Caserta (56)
20/1
6g churchill downs (AUS) x favorite spice (AUS) (favorite trick (USA))
Race 7 - Seymour Toyota (Bm64) (2000m)
Class: Benchmark 64 Track: Soft(5) Time: 2:08.28 (35.04)
Prizemoney: $25,000
1
13/4F
T: John Thompson
R: L Currie (59)
13/4F
Winning siblings: Kuiper Belt, You Are Golden,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.4
11/1
T: Shawn Mathrick
R: Patrick Moloney (58)
11/1
5g nicconi (AUS) x vintage rock (AUS) (thunder gulch (USA))
3
1.7
Scraps (9)
15/2
T: Heath Conners
R: B Rawiller (58.5)
15/2
4g snippetson (AUS) x pouncoir (AUS) (tale of the cat (USA))
4
3.9
9/2
T: J W Price
R: Dale Smith (59)
9/2
4g viscount (AUS) x evert (AUS) (belong to me (USA))
5
7.6
13/4F
T: T Busuttin and N Young
R: Regan Bayliss (58.5)
13/4F
3g tavistock (NZ) x procure (NZ) (centaine (AUS))
6
7.7
9/1
T: Glenn Stockdale
R: Jack Martin (60)
9/1
4g husson (ARG) x sarvon (AUS) (zabeel (NZ))
7
8.1
50/1
T: Nathan Hobson
R: Ms N Beriman (58)
50/1
6g econsul (NZ) x perfect lass (AUS) (rancho ruler (AUS))
8
11.4
6/1
T: J P Salanitri
R: M J Dee (56)
6/1
4m pentire (GB) x sand skipper (USA) (sligo bay (IRE))
9
12.4
Bayfury (16)
150/1
T: R A Hockley
R: Trent Germaine (54)
150/1
7g sunday knight (AUS) x furia (AUS) (thunder gulch (USA))
10
20.4
Reidy (2)
20/1
T: K A Adams
R: Liam Riordan (59)
20/1
5g beneteau (AUS) x orphelia (AUS) (catbird (AUS))
Race 8 - Parker Bros. Earthmoving-Bm70 (1400m)
Class: Benchmark 70 Track: Soft(5) Time: 1:24.64 (35.92)
Prizemoney: $30,000
1
13/2
T: Brent Stanley
R: H Coffey (58.5)
13/2
Winning siblings: Coonawarra, Hampton Court, Mutamayel,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
3.3
12/1
T: Mitchell Freedman
R: D Moor (58)
12/1
4g strategic (AUS) x what a beauty (AUS) (octagonal (NZ))
3
3.6
1/1F
T: C Maher and D Eustace
R: Damian Lane (59.5)
1/1F
4g so you think (NZ) x sun song (AUS) (desert sun (GB))
4
3.7
30/1
T: Linc Sullivan
R: Liam Riordan (56)
30/1
5
4.2
10/1
T: G McFarlane
R: L Nolen (59)
10/1
4g written tycoon (AUS) x super bucks (AUS) (dash for cash (AUS))
6
5.7
100/1
T: M Sell
R: C A Robertson (59)
100/1
6m pentire (GB) x stretto (NZ) (dance floor (USA))
7
6.7
14/1
T: I G Virtue
R: B Rawiller (58)
14/1
5g flying spur (AUS) x lady succeed (JPN) (brian's time (USA))
8
8.2
6/1
T: M G Price
R: M J Walker (55.5)
6/1
4m mossman (AUS) x cambridge (AUS) (redoute's choice (AUS))
9
10
Vostok (1)
9/1
T: Henry Dwyer
R: Jye McNeil (60.5)
9/1
5g starcraft (NZ) x la biondina (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
10
13.7
100/1
T: Tony Romeo
R: Chris Caserta (60)
100/1
* Nick figures are for Australasia.