Breednet Results

SUNSHINE COAST - Sunday, May 7

Race 1 - Ned Whisky Mdn Hcp (1000m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 0:58.35 (34.55)
Prizemoney: $14,000
1
5/2
T: G R Duncan
R: J Lloyd (57)
5/2
2c magnus (AUS) x le bel away (AUS) (bel esprit (AUS))
Winning siblings: Vain Moon,
This nick: 23 runners; 17 winners; 1 SW. Details
2
0.8
9/10F
T: S W Kendrick
R: D J Browne (57)
9/10F
3
1
100/1
T: T N Miller
R: N Thomas (57)
100/1
2g raheeb (AUS) x sweet sera (AUS) (ombra della sera (AUS))
4
2.3
9/1
T: Tom Bourke
R: R Fradd (58)
9/1
3g bagger vance (AUS) x destin (AUS) (mujahid (USA))
5
2.8
16/1
T: F N Phillips
R: Luke Tarrant (57.5)
16/1
3f jet spur (AUS) x island rose (AUS) (iglesia (AUS))
6
2.9
30/1
T: T N Miller
R: Michael Murphy (52.5)
30/1
7
3.1
50/1
T: J L Johnston
R: M Hellyer (57)
50/1
3f collate (AUS) x neiva (NZ) (colombia (NZ))
8
4.9
40/1
T: M J Mair
R: Ms T Chambers (57.5)
40/1
2g sequalo (AUS) x evening vision (AUS) (ombra della sera (AUS))
9
5.7
150/1
T: Rob Davidson
R: J Missen (54)
150/1
3f time thief (AUS) x may expire (AUS) (twining (USA))
10
6
20/1
T: T B Thomas
R: Jag Guthmann-Chester (53.5)
20/1
3g stryker (AUS) x supreme ace (AUS) (barely a moment (AUS))
11
6.2
30/1
T: J J Ball
R: J Byrne (57)
30/1
2g congrats (USA) x pretty buttons (AUS) (danehill (USA))
12
6.4
15/1
T: Rob Davidson
R: M Cahill (55)
15/1
3g denman (AUS) x dazzle light (AUS) (danzero (AUS))
Race 2 - Rhino Range Of Insulation Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:24.46 (36.48)
Prizemoney: $14,000
1
15/4
T: David Vandyke
R: J Lloyd (57)
15/4
3g husson (ARG) x diamond hill (NZ) (danehill (USA))
This nick: 10 runners; 8 winners; 0 SW. Details
2
3
5/2
T: D L Heinemann
R: Luke Tarrant (55)
5/2
3f real saga (AUS) x picture play (AUS) (commands (AUS))
3
3.2
15/1
T: S Massingham
R: M Hellyer (57)
15/1
3g wanted (AUS) x snowtime (AUS) (royal academy (USA))
4
5
7/4F
T: D J Hansen
R: D J Browne (57)
7/4F
3g foxwedge (AUS) x dakota sue (USA) (pollard's vision (USA))
5
6.8
Orbital (10)
8/1
T: P H Duncan
R: J Byrne (55)
8/1
6
9.3
150/1
T: Ms K Monckton
R: Ms T Chambers (57.5)
150/1
4g congrats (USA) x de lightning ridge (AUS) (tale of the cat (USA))
7
9.7
Esor (9)
150/1
T: R R Wilson
R: Ms B Panya (53)
150/1
3f shaft (AUS) x lights image (AUS) (fantastic light (USA))
8
11
10/1
T: G Heinrich and B Rodgers
R: Ron Stewart (57)
10/1
3g all american (AUS) x tang (AUS) (redoute's choice (AUS))
9
12.5
25/1
T: N R Stewart
R: M Cahill (55)
25/1
3f foxwedge (AUS) x guthega (GB) (act one (GB))
10
16
100/1
T: S L Watters
R: Jag Guthmann-Chester (55.5)
100/1
4g hidden dragon (AUS) x miss justice (AUS) (isolated justice (AUS))
11
22.3
80/1
T: T Rogers
R: R Fradd (57)
80/1
Race 3 - Bliss Beautiful Yoga Hcp (1300m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:19.26 (34.54)
Prizemoney: $14,000
1
4/1
T: P Duff
R: Ms S Bogenhuber (55.5)
4/1
6g murtajill (AUS) x gunalda (AUS) (rory's jester (AUS))
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.8
5/1
T: J D Shelton
R: R Fradd (54)
5/1
5g bel esprit (AUS) x flying ruby (AUS) (rubiton (AUS))
3
1.1
11/4
T: G R Duncan
R: J Lloyd (54)
11/4
7g written tycoon (AUS) x galactic honour (AUS) (honours list (IRE))
4
2.1
5/1
T: T J Gollan
R: J Byrne (57.5)
5/1
5
2.5
2/1F
T: K R Kemp
R: Jag Guthmann-Chester (53)
2/1F
5g red dazzler (AUS) x brave bride (AUS) (brave warrior (AUS))
6
2.6
40/1
T: T B Thomas
R: N Thomas (56)
40/1
8g foreplay (AUS) x docile (AUS) (quest for fame (GB))
Race 4 - Kevin & Nola McSweeney (Bm80) (1600m)
Class: Benchmark 80 Track: Good(4) Time: 1:36.72 (34.76)
Prizemoney: $14,000
1
15/2
T: Darren Bell
R: D J Browne (61)
15/2
7g clang (AUS) x mcaleese (AUS) (puissance (GB))
Winning siblings: Capa Caylee, Speed Demon,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.4
9/4F
T: P P Jenkins
R: J Byrne (54.5)
9/4F
4m tavistock (NZ) x sursum corda (NZ) (zabeel (NZ))
2018 NZB Karaka - Book 1
Vendor: Cambridge Stud
Buyer: Psd, Res $50,000
2018 NZB Ready To Run Sale of 2YOs
Vendor: Diamond Lodge
Buyer: Psd, Res $200,000
3
0.5
13/4
T: Ben Hull
R: R Fradd (56.5)
13/4
5g domesday (AUS) x tonicity (AUS) (blazing sword (AUS))
4
0.7
7/1
T: Ben Currie
R: J Lloyd (57.5)
7/1
6h court command (AUS) x gully (AUS) (thunder gulch (USA))
5
1.7
16/1
T: T B Thomas
R: James Orman (54)
16/1
5g bradbury's luck (AUS) x riseupsinging (AUS) (singingintherain (USA))
6
1.8
6/1
T: Bruce Hill
R: Jag Guthmann-Chester (53)
6/1
6m commands (AUS) x luanda (USA) (mr. prospector (USA))
7
3.6
9/1
T: M J Mair
R: Ms T Harrison (59.5)
9/1
6g lion heart (USA) x the spear (AUS) (lion hunter (AUS))
8
3.7
30/1
T: T J Sears
R: Luke Tarrant (54)
30/1
5m northern meteor (AUS) x lekhani (IRE) (imperial ballet (IRE))
9
5
40/1
T: S A Mackinnon
R: Corey Bayliss (52)
40/1
5m o'reilly (NZ) x chorus (NZ) (danasinga (AUS))
Race 5 - 1equine Hcp (1600m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:37.71 (34.58)
Prizemoney: $14,000
1
7/4F
T: T J Gollan
R: R Fradd (56.5)
7/4F
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.3
8/1
T: Chris Anderson
R: L V Cassidy (55)
8/1
3
3.6
6/1
T: T N Miller
R: M Cahill (58)
6/1
3g rothesay (AUS) x vydonna (NZ) (don eduardo (NZ))
4
3.8
11/4
T: K R Kemp
R: J Lloyd (57.5)
11/4
3g drumbeats (AUS) x truly brave (AUS) (brave warrior (AUS))
5
3.9
8/1
T: L J Hatch
R: A Spinks (55.5)
8/1
3f pressday (AUS) x now's better (NZ) (masterclass (USA))
6
5.4
25/1
T: Melissa Leitch
R: Ms T Harrison (55)
25/1
3g monaco consul (NZ) x roedean (AUS) (flying spur (AUS))
7
7.2
9/1
T: T Button
R: Michael Murphy (52.5)
9/1
3f written tycoon (AUS) x honour happy list (AUS) (honour and glory (USA))
8
10.5
50/1
T: W H Trimble
R: Ron Stewart (54)
50/1
3f court command (AUS) x minnalin (AUS) (bianconi (USA))
9
10.6
50/1
T: L F Birchley
R: J Byrne (54)
50/1
Race 6 - Fish On Flinders Hcp (C1) (1600m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:38.36 (35.23)
Prizemoney: $14,000
1
11/8F
T: S W Kendrick
R: D J Browne (59.5)
11/8F
4g nom du jeu (NZ) x tibouchina (AUS) (exceed and excel (AUS))
Winning siblings: Checkers,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.5
8/1
T: Chris Anderson
R: L V Cassidy (56.5)
8/1
3g smart missile (AUS) x elysian hera (NZ) (stravinsky (USA))
3
0.9
16/1
T: J F Meagher
R: Ron Stewart (54)
16/1
3f sebring (AUS) x katima (AUS) (zeditave (AUS))
4
1.1
60/1
T: G L Shaw
R: Ms L G Cheshire (54)
60/1
6g bachelor duke (USA) x ave maree (NZ) (cape cross (IRE))
5
3.4
14/1
T: K E Hansen
R: M Cahill (55)
14/1
4g markane (AUS) x sequently (AUS) (sea road (AUS))
6
3.9
16/1
T: T M Whittington
R: M Hellyer (54)
16/1
3f rothesay (AUS) x elusive air (USA) (elusive quality (USA))
7
4.1
25/1
T: W P Baker
R: R Fradd (54)
25/1
5g lonhro (AUS) x trail of gold (AUS) (danewin (AUS))
8
5.6
Sakan (11)
100/1
T: S Mesken
R: Corey Bayliss (52)
100/1
3g al maher (AUS) x wadeema (AUS) (secret savings (USA))
9
6.9
11/1
T: Bevan Johnson
R: Michael Murphy (53)
11/1
5m jet spur (AUS) x ease louise (AUS) (lujain (USA))
10
9.2
Miabla (3)
9/4
T: B Herne
R: J Lloyd (55)
9/4
3f mossman (AUS) x asset rain (AUS) (encosta de lago (AUS))
Race 7 - Jim McKeering Real Estate (C3) (1400m)
Class: Class 3 Track: Good(4) Time: 1:24.67 (34.66)
Prizemoney: $14,000
1
9/2
T: G K Taylor
R: Corey Bayliss (57)
9/2
4g husson (ARG) x morning glow (AUS) (mister c. (USA))
This nick: 3 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
13/8F
T: Chris Anderson
R: P Hammersley (57.5)
13/8F
4g jet spur (AUS) x talk to the heart (AUS) (show a heart (AUS))
3
1
5/1
T: Patrick Sexton
R: M Cahill (57.5)
5/1
5g fastnet rock (AUS) x hips don't lie (NZ) (stravinsky (USA))
4
1.8
11/2
T: G Heinrich and B Rodgers
R: J Lloyd (57)
11/2
4m lope de vega (IRE) x attic (AUS) (zabeel (NZ))
5
2.1
30/1
T: R L Heathcote
R: L V Cassidy (57.5)
30/1
4g domesday (AUS) x magic summer (AUS) (magic albert (AUS))
6
2.2
9/1
T: B Herne
R: Alannah Fancourt (55.5)
9/1
5m o'lonhro (AUS) x fair look (AUS) (bianconi (USA))
7
8.5
5/1
T: G R Duncan
R: D J Browne (59)
5/1
5g easy rocking (AUS) x zenobia (AUS) (snaadee (USA))
Race 8 - O'Connor Ruddy & Garrett (C1) (1200m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:11.44 (35.22)
Prizemoney: $14,000
1
4/1
T: S B Laming
R: M Cahill (58)
4/1
Winning siblings: Lean Mean Machine,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
20/1
T: P Duff
R: Ms B Panya (54.5)
20/1
3g over (AUS) x novatrice (AUS) (danetrice (AUS))
3
3.9
8/1
T: G Heinrich and B Rodgers
R: J Byrne (57.5)
8/1
4g congrats (USA) x arrogantly (AUS) (flying spur (AUS))
4
4
1/1F
T: R L Heathcote
R: J Lloyd (59)
1/1F
5
4.2
7/2
T: S W Kendrick
R: Luke Tarrant (58.5)
7/2
3g nicconi (AUS) x red headed woman (AUS) (testa rossa (AUS))
6
4.3
30/1
T: J L Johnston
R: M Hellyer (54)
30/1
3f drumbeats (AUS) x prime jewel (AUS) (beautiful crown (USA))
7
10.3
30/1
T: R W Simpson
R: Corey Bayliss (52)
30/1
6m quest for fame (GB) x halucinating (AUS) (mind games (GB))
8
10.6
100/1
T: J Casey
R: J Missen (54)
100/1
* Nick figures are for Australasia.