Breednet Results

SUNSHINE COAST - Sunday, July 29

Race 1 - Beautiful You Funky Op Shop-C3 (1600m)
Class: Class 3 Track: Good(4) Time: 1:38.52 (36.56)
Prizemoney: $16,000
1
13/4
T: B J Lockwood
R: James Orman (56.5)
13/4
Winning siblings: Admiral Michelle,
This nick: 9 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
2
8/1
T: K M Schweida
R: Alannah Fancourt (58)
8/1
3
4
1/1F
T: S W Kendrick
R: M McGillivray (58)
1/1F
3g show a heart (AUS) x guissepino (AUS) (falvelon (AUS))
4
4.2
11/1
T: B J Smith
R: A Spinks (55)
11/1
4g helmet (AUS) x miss aryan (NZ) (masterclass (USA))
5
6.5
20/1
T: P H Duncan
R: Ms S Lacy (54.5)
20/1
4m raheeb (AUS) x kirra sand (NZ) (o'reilly (NZ))
6
11.3
13/4
T: David Vandyke
R: M Hellyer (59)
13/4
3f congrats (USA) x gold shears (AUS) (platinum scissors (AUS))
Race 2 - Maps Advertising Agency Hcp (1400m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:26.43 (37.91)
Prizemoney: $16,000
1
80/1
T: R L Heathcote
R: Michael Murphy (54)
80/1
Winning siblings: Elle Snitz, Kookabaa, Magic Miranda, Spiranac,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.3
5/4F
T: Natalie McCall
R: M Hellyer (57.5)
5/4F
2g denman (AUS) x forty winks (AUS) (iglesia (AUS))
2020 MM Gold Coast March Yearling Sale
$21,000
Vendor: Oaklands Stud, Darling Downs, Qld
Buyer: Tom Button
3
1.1
15/4
T: R L Heathcote
R: Dale Smith (56)
15/4
4
2.1
60/1
T: R L Heathcote
R: L V Cassidy (54.5)
60/1
5
2.5
5/2
T: K M Schweida
R: M McGillivray (54.5)
5/2
2f bernardini (USA) x just destiny (AUS) (conatus (AUS))
6
3
10/1
T: S W Kendrick
R: Jackson Murphy (52.5)
10/1
2f rothesay (AUS) x showhama (AUS) (show a heart (AUS))
7
7.8
Toy (9)
100/1
T: G R Schwenke
R: Clayton Gallagher (52)
100/1
2g grand harmony (AUS) x carnchelle (NZ) (carnegie (IRE))
8
8.3
6/1
T: B Witt
R: J Hodge (55)
6/1
2g poet's voice (GB) x cashorio (AUS) (oratorio (IRE))
Race 3 - Jenny McEvoy Real Estate (C5) (1400m)
Class: Class 5 Track: Good(4) Time: 1:25.73 (35.48)
Prizemoney: $16,000
1
11/8
T: S W Kendrick
R: M McGillivray (55.5)
11/8
5g nom du jeu (NZ) x tibouchina (AUS) (exceed and excel (AUS))
Winning siblings: Checkers,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.3
3/1
T: M J Mair
R: M Cahill (54)
3/1
4m champions gallery (GB) x all yours (AUS) (more than ready (USA))
3
1.8
5/4F
T: Tom Bourke
R: Jackson Murphy (57.5)
5/4F
5g drumbeats (AUS) x priced (AUS) (alannon (AUS))
4
4.3
20/1
T: P Duff
R: Mikiko Nakao (51.5)
20/1
5g show a heart (AUS) x civita (AUS) (commands (AUS))
Race 4 - Kawana Equipment Hire Mdn Hcp (1400m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:26.15 (36.37)
Prizemoney: $15,000
1
3/1
T: S W Kendrick
R: J Byrne (57.5)
3/1
3g choisir (AUS) x pamper me (AUS) (vettori (IRE))
Winning siblings: Century Flyer, Dorloter, Nauticat, Valoxia,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
2
8/1
T: Damien Batters
R: Jake Bayliss (58)
8/1
2g barbados (AUS) x sundiva (NZ) (danzero (AUS))
3
2.8
15/4
T: Chris Meagher
R: M R Du Plessis (56.5)
15/4
3f magic albert (AUS) x allowable (AUS) (redoute's choice (AUS))
4
3.2
8/1
T: K Hickmott
R: M Cahill (57)
8/1
3g rothesay (AUS) x kas nediym (AUS) (nediym (IRE))
5
3.4
Noreena (11)
12/1
T: G R Schwenke
R: M Hellyer (54)
12/1
4m nothing to lose (USA) x hello persian gulf (AUS) (nothin' leica dane (AUS))
6
3.6
11/4F
T: R L Heathcote
R: Dale Smith (59)
11/4F
4g stratum (AUS) x same page (USA) (kingmambo (USA))
7
4
15/2
T: S W Kendrick
R: M McGillivray (59)
15/2
3g iffraaj (GB) x odessa (NZ) (falkirk (NZ))
8
8.8
25/1
T: David Joice
R: Jackson Murphy (53)
25/1
3g americain (USA) x enemy dragline (AUS) (general nediym (AUS))
9
14.8
150/1
T: T J Hurley
R: Anthony Allen (55)
150/1
4m dash for cash (AUS) x gold spinner (AUS) (gilded time (USA))
10
44.1
30/1
T: Michael Frappell
R: Beau Appo (54)
30/1
4m tycoon ruler (AUS) x buck 'n' jazz (AUS) (buck's pride (AUS))
Race 5 - Scaussie Electrical Mdn Plate (1000m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 0:58.86 (34.76)
Prizemoney: $15,000
1
15/2
T: S A Mackinnon
R: N Thomas (57.5)
15/2
Winning siblings: Bugalugs,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
3
10/9F
T: Steven O'Dea
R: Jackson Murphy (52)
10/9F
2f delago deluxe (AUS) x betrille (AUS) (don't say halo (USA))
3
4.5
3/1
T: Paul Butterworth
R: M McGillivray (57)
3/1
4
5.8
80/1
T: M J Mair
R: Ms R Mangan (57.5)
80/1
5
6.3
Squall (11)
9/1
T: S P Tregea
R: M Hellyer (55)
9/1
3f magic albert (AUS) x kianben (AUS) (jan murray (USA))
6
6.8
25/1
T: Greg Gatti
R: M Cahill (55.5)
25/1
4m primus (AUS) x coochen jenny wren (AUS) (manshood (CAN))
7
7
5/1
T: S A Mackinnon
R: M J McNab (55.5)
5/1
8
7.1
20/1
T: Michael Frappell
R: Dale Smith (57)
20/1
3c sequalo (AUS) x make a buck (AUS) (buck's pride (AUS))
9
9.6
100/1
T: Neil Hocking
R: M F Crawford (55)
100/1
3f o'lonhro (AUS) x angelic (AUS) (giant's causeway (USA))
Race 6 - Beautiful You Program (Bm70) (1200m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(4) Time: 1:12.46 (35.61)
Prizemoney: $16,000
1
13/2
T: S P Tregea
R: Clayton Gallagher (56.5)
13/2
5g court command (AUS) x answer me (AUS) (belong to me (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
20/1
T: G R Duncan
R: N Fazackerley (56)
20/1
6g tavistock (NZ) x wahaha (NZ) (stravinsky (USA))
3
1
9/4F
T: S W Kendrick
R: R Wiggins (59)
9/4F
4g el nino (USA) x abeauty (AUS) (anabaa (USA))
4
2.5
16/1
T: L J Hatch
R: Jackson Murphy (60.5)
16/1
5
2.6
15/2
T: Steven O'Dea
R: P Hammersley (57)
15/2
3g love conquers all (AUS) x betrayer (AUS) (encosta de lago (AUS))
6
3.1
Selfie (11)
66/1
T: Michael Frappell
R: Beau Appo (54.5)
66/1
7g tycoon ruler (AUS) x majestic image (AUS) (coronation day (AUS))
7
3.2
15/2
T: K M Schweida
R: James Orman (57.5)
15/2
5g all bar one (AUS) x saluting (AUS) (ferocity (AUS))
8
4.2
11/2
T: M J Mair
R: Jake Bayliss (59)
11/2
5m falvelon (AUS) x burning fig (AUS) (show a heart (AUS))
9
4.4
100/1
T: Ms K Monckton
R: Ms S Lacy (59)
100/1
6g red dazzler (AUS) x ossie cossie (AUS) (mister c. (USA))
10
6.7
20/1
T: Ms K Doughty
R: M Cahill (56.5)
20/1
4m benfica (AUS) x made of dreams (AUS) (made of gold (USA))
11
9.5
4/1
T: S W Kendrick
R: M McGillivray (60.5)
4/1
4g shaft (AUS) x kassala (AUS) (royal joker (AUS))
Race 7 - Scaussie Air Plate (C3) (1300m)
Class: Class 3 Track: Good(4) Time: 1:18.34 (36.51)
Prizemoney: $16,000
1
9/10F
T: David Vandyke
R: J Byrne (57.5)
9/10F
3g elzaam (AUS) x high express (AUS) (success express (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
30/1
T: S P Tregea
R: Jackson Murphy (52.5)
30/1
3f zizou (AUS) x dane princess (AUS) (snippetson (AUS))
3
0.6
10/1
T: Chris Munce
R: M R Du Plessis (54)
10/1
4
2.9
13/2
T: Natalie McCall
R: B Pengelly (56)
13/2
3g rothesay (AUS) x rebelette (AUS) (switch in time (IRE))
5
3.2
11/1
T: Gary Doughty
R: R Wiggins (57.5)
11/1
3g longhorn (AUS) x natural glamour (NZ) (the commander (NZ))
6
4.7
15/2
T: Chris Anderson
R: Clayton Gallagher (53.5)
15/2
3f red element (AUS) x stutter (AUS) (night shift (USA))
7
5.1
15/1
T: L G Ross
R: Dale Smith (54)
15/1
3f hidden dragon (AUS) x royal yangtze (AUS) (royal academy (USA))
8
7.4
25/1
T: R L Heathcote
R: M Hellyer (55.5)
25/1
9
8.4
Teagz (9)
30/1
T: M J Mair
R: M Cahill (55.5)
30/1
3f mossman (AUS) x the spear (AUS) (lion hunter (AUS))
10
8.5
20/1
T: Ms K Doughty
R: M McGillivray (55.5)
20/1
3f bradbury's luck (AUS) x moppett (AUS) (iglesia (AUS))
11
11
11/1
T: R L Heathcote
R: James Orman (55.5)
11/1
3f rothesay (AUS) x always divine (AUS) (snippets (AUS))
12
42.5
30/1
T: L J Hatch
R: N Fazackerley (51)
30/1
3f easy rocking (AUS) x hawaiian thunder (AUS) (thunder gulch (USA))
Race 8 - Beautiful You Funky Op Shop-C1 (1200m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:12.97 (35.34)
Prizemoney: $16,000
1
9/4
T: L F Birchley
R: M McGillivray (57)
9/4
3f duporth (AUS) x gag order (AUS) (conatus (AUS))
Winning siblings: Fit For Purpose, Milli Vanilli,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.3
2/1F
T: S W Kendrick
R: J Byrne (58)
2/1F
3g sequalo (AUS) x snippets' jewel (AUS) (snippets (AUS))
3
2.5
25/1
T: Brent Gray
R: Anthony Allen (54.5)
25/1
3f drumbeats (AUS) x size her up (AUS) (success express (USA))
4
3
9/1
T: B K Wakefield
R: L V Cassidy (57)
9/1
3f real saga (AUS) x ramani (AUS) (redoute's choice (AUS))
5
4.8
15/1
T: R L Heathcote
R: R Wiggins (59)
15/1
3g real saga (AUS) x crimson belle (AUS) (red ransom (USA))
6
5
40/1
T: T N Miller
R: Clayton Gallagher (55)
40/1
5g lonhro (AUS) x salina cruz (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
7
6.8
30/1
T: R R Wilson
R: M Hellyer (56)
30/1
5m real saga (AUS) x grigingly (AUS) (telesto (NZ))
8
7.2
50/1
T: Ms C Richardson
R: M J McNab (55)
50/1
5g starcraft (NZ) x miss danewood (AUS) (danehill (USA))
9
8.5
13/4
T: K J Bodey
R: M Cahill (58.5)
13/4
3g sebring (AUS) x evasive (NZ) (one cool cat (USA))
10
9.8
80/1
T: Norma King
R: M R Du Plessis (54)
80/1
11
13.8
100/1
T: Bette Anne Harden
R: Dale Smith (54.5)
100/1
4m gio ponti (USA) x play date (AUS) (canny lad (AUS))
Race 9 - Beautiful You Program (Bm62) (1600m)
Class: Benchmark 62 Track: Good(4) Time: 1:39.23 (37.79)
Prizemoney: $16,000
1
1/1F
T: B J Lockwood
R: James Orman (57)
1/1F
6m god's own (AUS) x mirrant (NZ) (new trumps (IRE))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
7/1
T: Ms W Bannerot
R: Jackson Murphy (59)
7/1
6g lucky owners (NZ) x political pet (AUS) (bureaucracy (NZ))
3
2.6
Nossuh (15)
16/1
T: D L Heinemann
R: N Thomas (55)
16/1
5g husson (ARG) x miss deception (AUS) (stravinsky (USA))
4
2.8
10/1
T: R L Heathcote
R: Dale Smith (55.5)
10/1
5
3.2
16/1
T: G R Duncan
R: N Fazackerley (58)
16/1
7g rock hard ten (USA) x to the brim (CAN) (ascot knight (CAN))
6
7.2
14/1
T: Michael Frappell
R: J Byrne (56.5)
14/1
5g tycoon ruler (AUS) x miss ceeshee (AUS) (monashee mountain (USA))
7
7.4
20/1
T: Amy McDonald
R: Anthony Allen (55.5)
20/1
8
9.2
16/1
T: T N Miller
R: Clayton Gallagher (52)
16/1
9
9.3
40/1
T: Trevor White
R: M Gray (57.5)
40/1
7g dark lord (NZ) x urania (AUS) (skilful star (AUS))
10
9.6
Cinzia (7)
5/1
T: S W Kendrick
R: M McGillivray (56.5)
5/1
3f choisir (AUS) x donya nene (AUS) (royal academy (USA))
* Nick figures are for Australasia.