Breednet Results

SUNSHINE COAST - Sunday, January 13

Race 1 - Perry's Event Hire Hcp (C2) (1600m)
Class: Class 2 Track: Good(4) Time: 1:38.41 (35.92)
Prizemoney: $21,000
1
4/1
T: S Strazzieri
R: Ron Stewart (55.5)
4/1
5g dream ahead (USA) x porcelain (AUS) (redoute's choice (AUS))
Winning siblings: Meditate,
This nick: 10 runners; 7 winners; 4 SW. Details
2017 Inglis Australian Easter Yearling Sale Session 2
Vendor: Edinglassie Stud, Muswellbrook
Buyer: Passed $ 32,000 / Reserve $ 40,000
2
0.4
2/1F
T: L J Gough
R: J Lloyd (57)
2/1F
5g snitzel (AUS) x quiet maggy (USA) (quiet american (USA))
3
2.4
Adsum (2)
5/1
T: L J Hatch
R: Baylee Nothdurft (58)
5/1
4g sebring (AUS) x chordata (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
4
2.7
4/1
T: B and D Guy
R: Daniel Griffin (56)
4/1
5m show a heart (AUS) x wabeel (AUS) (commands (AUS))
5
8.7
9/4
T: Michael Costa
R: S Galloway (59)
9/4
4g ocean park (NZ) x mohegan sky (USA) (straight man (USA))
6
9
50/1
T: Neil Hocking
R: Ms S Lacy (54)
50/1
7g minardi (USA) x eye candy (AUS) (desert king (IRE))
Race 2 - Coastal Style Constructions-C3 (1000m)
Class: Class 3 Track: Good(4) Time: 0:57.88 (33.44)
Prizemoney: $21,000
1
11/4
T: P P Jenkins
R: J Lloyd (54)
11/4
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
20/1
T: Bruce Hill
R: Clayton Gallagher (52.5)
20/1
3
2.6
7/2
T: Ms D Newham
R: M Cahill (58)
7/2
6g reset (AUS) x did you call (AUS) (falvelon (AUS))
4
3.4
15/4
T: L D Kelly
R: Ron Stewart (54)
15/4
4m hidden dragon (AUS) x maximum chance (AUS) (jan murray (USA))
5
3.6
7/4F
T: Richard Litt
R: Ms T Harrison (56.5)
7/4F
3c denman (AUS) x christmas lily (AUS) (more than ready (USA))
6
5.4
16/1
T: B P Park
R: K Yoshida (54)
16/1
5g publishing (AUS) x hay annie (AUS) (hayil (USA))
7
5.9
40/1
T: B P Phillips
R: Hannah Phillips (51)
40/1
5g snitzel (AUS) x take charge (AUS) (dehere (USA))
Race 3 - Love & Partners C.A. Mdn Plate (1000m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 0:58.65 (34.42)
Prizemoney: $21,000
1
5/2F
T: T N Miller
R: M Powell (57)
5/2F
2c time for war (AUS) x lady mahler (AUS) (al maher (AUS))
Winning siblings: Lady Patrika, Magic Lad,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2
9/1
T: P Duff
R: M Cahill (55)
9/1
2f rothesay (AUS) x unica bahaya (AUS) (piccolo (GB))
3
2.1
7/1
T: Chris Munce
R: Daniel Griffin (57)
7/1
2c smart missile (AUS) x tempting lady (AUS) (northern meteor (AUS))
4
3.6
15/4
T: L J Hatch
R: Baylee Nothdurft (57)
15/4
2g seidnazar (AUS) x picabelle (AUS) (piccolo (GB))
5
3.7
20/1
T: Joel Pengilly
R: Clayton Gallagher (55.5)
20/1
2g sidestep (AUS) x sun kisses (AUS) (hennessy (USA))
6
5
40/1
T: S W Kendrick
R: Ron Stewart (57)
40/1
7
5.5
5/1
T: Chris Munce
R: Michael Murphy (57)
5/1
2c time for war (AUS) x emerald downs (AUS) (churchill downs (AUS))
8
5.9
Kasita (8)
40/1
T: Mark F Webb
R: G Geran (55)
40/1
2f denman (AUS) x hidden treasure (AUS) (iglesia (AUS))
9
6.4
100/1
T: P Duff
R: Mikiko Nakao (54)
100/1
10
9.7
7/2
T: G D Hickman
R: J Lloyd (55)
7/2
11
13.5
25/1
T: S W Kendrick
R: Luke Tarrant (55)
25/1
Race 4 - Nightowl Caloundra Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:12.73 (35.33)
Prizemoney: $21,000
1
1/2F
T: Michael Costa
R: S Galloway (54)
1/2F
3f red dazzler (AUS) x fashion opera (AUS) (librettist (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
3.8
20/1
T: R L Heathcote
R: Dale Smith (55.5)
20/1
4m commands (AUS) x bonne famille (AUS) (anabaa (USA))
3
5.1
8/1
T: S A Mackinnon
R: M Cahill (57.5)
8/1
4g lucas cranach (GER) x cointreau (AUS) (bluebird (USA))
4
5.4
10/1
T: Mark F Webb
R: N Thomas (56)
10/1
3g helmet (AUS) x sweet sugar (AUS) (ferocity (AUS))
5
6.7
10/1
T: R L Heathcote
R: Ms T Harrison (55.5)
10/1
4m show a heart (AUS) x shoved out (AUS) (shovhog (AUS))
6
7.7
25/1
T: Tony Haydon
R: Ms S Lacy (54)
25/1
3f mahisara (AUS) x great leap forward (AUS) (general nediym (AUS))
7
7.8
6/1
T: S W Kendrick
R: Ron Stewart (54)
6/1
8
8.6
50/1
T: Ms K Geran
R: G Geran (55.5)
50/1
4m your song (AUS) x margiela (NZ) (redoute's choice (AUS))
9
11.4
66/1
T: K J Walker
R: Adam Sewell (55.5)
66/1
6m conatus (AUS) x piculet (AUS) (timber country (USA))
Race 5 - Q Advertising (Bm65) (2200m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(4) Time: 2:20.32 (35.30)
Prizemoney: $21,000
1
9/1
T: Chris Anderson
R: Dale Smith (56)
9/1
6m pendragon (NZ) x garryurra (GB) (daylami (IRE))
Winning siblings: Buzet, Typhoon Rose, Yurrapendi,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2016 Inglis Classic Yearling Sale Book 2
$3,000
Vendor: Think Big Stud, Burradoo
Buyer: M Thwaites
2
1.8
15/8F
T: P P Jenkins
R: J Hodge (57)
15/8F
5m tavistock (NZ) x je suis (NZ) (stravinsky (USA))
3
4.1
9/1
T: Kristie Clark-Peoples
R: G Geran (58.5)
9/1
7g floral pegasus (AUS) x safety first (AUS) (well protected (AUS))
4
4.2
7/1
T: B J Smith
R: M Hellyer (55)
7/1
6m longhorn (AUS) x star council (AUS) (langfuhr (CAN))
5
4.4
15/4
T: B and D Guy
R: P Hammersley (56.5)
15/4
6
4.6
30/1
T: Tony Haydon
R: M Cahill (61.5)
30/1
7g high chaparral (IRE) x tentpole (USA) (rainbow quest (USA))
7
6.1
15/2
T: Ben Currie
R: Baylee Nothdurft (55.5)
15/2
6g high chaparral (IRE) x mithila (AUS) (encosta de lago (AUS))
8
6.4
20/1
T: B J Smith
R: Boris Thornton (56.5)
20/1
9
8.7
16/1
T: Ben Ahrens
R: Ron Stewart (54)
16/1
10
11.2
150/1
T: Diane Murphy
R: Ms S Lacy (54.5)
150/1
8g choisir (AUS) x flighty (AUS) (zabeel (NZ))
11
15.5
16/1
T: Ms K Purdy
R: L V Cassidy (59.5)
16/1
Race 6 - Meredith Kitchens (Bm75) (1200m)
Class: Benchmark 75 Track: Good(4) Time: 1:11.73 (34.81)
Prizemoney: $21,000
1
15/4
T: Ben Currie
R: B Pengelly (60.5)
15/4
5g publishing (AUS) x power'n'water (AUS) (waterford road (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
13/4
T: B K Wakefield
R: L V Cassidy (58.5)
13/4
3
0.9
8/1
T: G R Duncan
R: Adam Sewell (56)
8/1
7g tavistock (NZ) x wahaha (NZ) (stravinsky (USA))
4
1.1
8/1
T: L J Hatch
R: Baylee Nothdurft (57.5)
8/1
5g northern meteor (AUS) x power play (AUS) (last tycoon (IRE))
5
2.4
14/1
T: L J Hatch
R: J Lloyd (61)
14/1
7g sequalo (AUS) x miss semi (AUS) (semipalatinsk (USA))
6
2.6
Mana (3)
30/1
T: P P Jenkins
R: J Hodge (58)
30/1
7g conatus (AUS) x green jade (AUS) (jade robbery (USA))
7
3.4
5/4F
T: Ben Ahrens
R: Ron Stewart (55.5)
5/4F
4g captain sonador (AUS) x too few (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
8
3.6
100/1
T: M J Mair
R: Taylor Williams (57)
100/1
8g lion heart (USA) x the spear (AUS) (lion hunter (AUS))
Race 7 - South East Civil Hcp (C1) (1200m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:12.53 (35.74)
Prizemoney: $21,000
1
25/1
T: Ben Ahrens
R: P Hammersley (56)
25/1
Winning siblings: Cezanne, Encosta Belief,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
14/1
T: G Heinrich and B Rodgers
R: Luke Tarrant (54.5)
14/1
4m sepoy (AUS) x ambers waltz (AUS) (danehill dancer (IRE))
3
2
100/1
T: Beau Gorman
R: Ms T Harrison (54)
100/1
6m fastnet rock (AUS) x second sight (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
4
2.1
11/1
T: B K Wakefield
R: L V Cassidy (54.5)
11/1
4m rothesay (AUS) x ghost story (JPN) (dance in the dark (JPN))
5
3.6
66/1
T: P Duff
R: Leslie Tilley (54)
66/1
3f sequalo (AUS) x knight's emotion (AUS) (sunday knight (AUS))
6
3.9
2/7F
T: A J Edmonds
R: J Lloyd (56)
2/7F
7
4.1
30/1
T: Rochelle Smith
R: Ron Stewart (57)
30/1
4g golden archer (AUS) x road block (AUS) (sea road (AUS))
8
4.2
100/1
T: T J Hurley
R: Daniel Griffin (55.5)
100/1
9
5.5
20/1
T: Mark F Webb
R: G Geran (57.5)
20/1
3c poet's voice (GB) x senchel (AUS) (tiger hill (IRE))
10
6.5
25/1
T: Neil Hocking
R: K Yoshida (54)
25/1
4m o'lonhro (AUS) x angelic (AUS) (giant's causeway (USA))
11
6.8
60/1
T: R L Heathcote
R: Dale Smith (56)
60/1
4g real saga (AUS) x crimson belle (AUS) (red ransom (USA))
12
16.6
14/1
T: A P Williamson
R: M Cahill (58)
14/1
4g sepoy (AUS) x gai's choice (AUS) (general nediym (AUS))
13
19.9
100/1
T: T N Miller
R: Clayton Gallagher (52.5)
100/1
6g lonhro (AUS) x salina cruz (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
* Nick figures are for Australasia.