Breednet Results

SUNSHINE COAST - Sunday, August 11

Race 1 - Hans Primo Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:26.15 (37.22)
Prizemoney: $21,000
1
5/2
T: T J Gollan
R: J Byrne (56)
5/2
Winning siblings: Combativite,
This nick: 10 runners; 8 winners; 0 SW. Details
2019 MM Gold Coast March Yearling Sale
$70,000
Vendor: Eureka Stud Cambooya Qld
Buyer: Steve Morley Bloodstock
2
0.1
2/1F
T: T J Sears
R: Ms T Harrison (58.5)
2/1F
3g whittington (AUS) x red kate (AUS) (red dazzler (AUS))
3
3.6
9/2
T: Tom Bourke
R: M Powell (58)
9/2
3g love conquers all (AUS) x maggi mee (AUS) (prince arthur (AUS))
4
3.8
11/1
T: Leon Phillips
R: M Cahill (56)
11/1
3f jet spur (AUS) x scarlet tanager (AUS) (red dazzler (AUS))
5
4.2
60/1
T: B C Gill
R: Ms R Palmer (59)
60/1
3g not a single doubt (AUS) x cheyne walk (USA) (royal academy (USA))
6
4.3
3/1
T: L F Birchley
R: R Wiggins (59)
3/1
3g magic albert (AUS) x she's prissy (AUS) (untouchable (AUS))
7
4.7
50/1
T: Krystle Johnston
R: J Missen (55.5)
50/1
3c warhead (AUS) x chinese princess (AUS) (new regent (CAN))
8
10.2
30/1
T: S W Kendrick
R: Tiffani Brooker (59)
30/1
3g so you think (NZ) x sontweni (IRE) (sadler's wells (USA))
9
20.2
150/1
T: Krystle Johnston
R: Zoe White (54)
150/1
3f warhead (AUS) x melrina miss (AUS) (moon rocket (JPN))
Race 2 - Nestle Professional Mdn Hcp (1400m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:25.98 (37.81)
Prizemoney: $21,000
1
15/8F
T: K A Lees
R: M McGillivray (55.5)
15/8F
4m savabeel (AUS) x shandream (NZ) (pins (AUS))
This nick: 109 runners; 83 winners; 15 SW. Details
2018 Inglis Australian Easter Yearling Sale
$320,000
Vendor: Little Avondale Stud, Masterton, NZ
Buyer: Lindsay Park Racing
2
0.1
10/1
T: Anderson Heathcote Racing
R: Dale Smith (56.5)
10/1
4g rip van winkle (IRE) x cerberus (NZ) (o'reilly (NZ))
3
1.9
60/1
T: W P Nugent
R: A Spinks (54)
60/1
5m your song (AUS) x swing dance (AUS) (danehill dancer (IRE))
4
2
30/1
T: Selina Leef
R: N Thomas (54)
30/1
8g casino prince (AUS) x catalina (AUS) (zeditave (AUS))
5
2.8
9/4
T: L G Ross
R: Sheriden Tomlinson (51.5)
9/4
4m hidden dragon (AUS) x northern friends (AUS) (distinctly north (USA))
6
3.1
40/1
T: J G Symons and S Laxon
R: Ron Stewart (59)
40/1
4g stryker (AUS) x margiela (NZ) (redoute's choice (AUS))
7
3.2
11/1
T: L F Birchley
R: R Wiggins (56)
11/1
4g all american (AUS) x gag order (AUS) (conatus (AUS))
8
3.5
14/1
T: Leon Phillips
R: Ryan Maloney (58.5)
14/1
9
3.7
12/1
T: Malcolm Reynolds
R: Carly Frater-Hill (52)
12/1
10
5.2
10/1
T: B and D Guy
R: J Byrne (55)
10/1
4g benfica (AUS) x la redoute (AUS) (redoute's choice (AUS))
11
5.3
Lofty (4)
60/1
T: Diane Murphy
R: Alannah Fancourt (58)
60/1
12
6.3
25/1
T: G M Hay
R: M Cahill (54)
25/1
5m red element (AUS) x swank (USA) (stephen got even (USA))
Race 3 - Pfd Foodservices Hcp (C4) (1000m)
Class: Class 4 Track: Good(4) Time: 0:58.60 (34.64)
Prizemoney: $21,000
1
11/8F
T: P H Duncan
R: B Pengelly (59)
11/8F
5g wanted (AUS) x vintage triumph (AUS) (cape cross (IRE))
Winning siblings: Vietti,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
13/4
T: B J Lockwood
R: Dale Smith (60.5)
13/4
5g i am invincible (AUS) x la capone (AUS) (untouchable (AUS))
3
0.4
15/4
T: P Duff
R: R Fradd (54)
15/4
6m rothesay (AUS) x crazy as (AUS) (royal academy (USA))
4
0.8
12/1
T: Robert G Smith
R: Leslie Tilley (54)
12/1
6m pressday (AUS) x magic of success (AUS) (success express (USA))
5
1.6
11/1
T: S W Kendrick
R: M R Du Plessis (54)
11/1
6m magnus (AUS) x invited (AUS) (iglesia (AUS))
6
1.9
11/1
T: Ms G Heinrich
R: M Cahill (56.5)
11/1
7
3.7
10/1
T: Ben Ahrens
R: Ron Stewart (57.5)
10/1
4g jet spur (AUS) x refix (AUS) (reset (AUS))
Race 4 - McCain Mdn Plate (1000m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 0:58.93 (34.87)
Prizemoney: $21,000
1
7/4F
T: David Vandyke
R: M Powell (53)
7/4F
3f sebring (AUS) x scorched (AUS) (exceed and excel (AUS))
Winning siblings: Scorched Earth, Smelting,
This nick: 24 runners; 19 winners; 0 SW. Details
2
0.5
Eeyore (12)
14/1
T: L G Ross
R: Sheriden Tomlinson (52)
14/1
3
1.3
100/1
T: J L Johnston
R: N Thomas (55.5)
100/1
4m show a heart (AUS) x some joy (AUS) (my joy (AUS))
4
2.3
8/1
T: B J Lockwood
R: Corey Bayliss (55.5)
8/1
4m reset (AUS) x ambazar (AUS) (starcraft (NZ))
5
2.5
10/1
T: Natalie McCall
R: Ron Stewart (57.5)
10/1
5g denmarket (AUS) x tycoon tango (NZ) (last tycoon (IRE))
7
3.1
20/1
T: D J Hansen
R: Tiffani Brooker (55)
20/1
3g bel esprit (AUS) x made of diamonds (AUS) (made of gold (USA))
8
3.3
50/1
T: S A Mackinnon
R: M Cahill (57.5)
50/1
4g duporth (AUS) x woodstock hussey (AUS) (hussonet (USA))
9
5.1
100/1
T: Tom Bourke
R: A Spinks (53)
100/1
3f whittington (AUS) x foures (AUS) (french deputy (USA))
10
5.2
12/1
T: L F Birchley
R: R Wiggins (57.5)
12/1
4g iffraaj (GB) x glorious summer (GB) (dansili (GB))
11
7
80/1
T: M J Mair
R: Ms T Harrison (57.5)
80/1
4g swiss ace (AUS) x make me strong (AUS) (danehill (USA))
12
8.5
60/1
T: Melissa Taylor
R: Dale Smith (55.5)
60/1
13
15
100/1
T: Courtney Rabjones-Tyrell
R: S Cormack (55.5)
100/1
100
30/1
T: Ms G Heinrich
R: Ryan Maloney (57.5)
30/1
7g testa rossa (AUS) x insistence (AUS) (black hawk (GB))
Race 5 - Steggles Hcp (C1) (1000m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 0:59.10 (35.73)
Prizemoney: $30,000
1
30/1
T: B K Wakefield
R: S Cormack (55.5)
30/1
5m real saga (AUS) x ramani (AUS) (redoute's choice (AUS))
This nick: 16 runners; 8 winners; 0 SW. Details
2
0.1
8/1
T: T J Gollan
R: Baylee Nothdurft (56)
8/1
2018 MM Gold Coast March Yearling Sale
$225,000
Vendor: Eureka Stud Cambooya Qld
Buyer: James Harron Bloodstock
3
0.2
11/2
T: M G Nolan
R: M Schrapel (54)
11/2
3f better than ready (AUS) x vegas luck (AUS) (break the vault (AUS))
4
0.4
9/10F
T: D J Hansen
R: J Byrne (55.5)
9/10F
3g deep field (AUS) x que cee (AUS) (choisir (AUS))
5
0.7
40/1
T: M A Currie
R: Michael Murphy (55)
40/1
3g hvasstan (AUS) x big jet plane (AUS) (jet spur (AUS))
6
2
3/1
T: T N Miller
R: M Powell (55.5)
3/1
3g time for war (AUS) x lady mahler (AUS) (al maher (AUS))
7
2.8
100/1
T: S and A Barling
R: N Thomas (54)
100/1
5m dubleo (USA) x pagan county (AUS) (marechal (AUS))
8
3.2
Dukatti (12)
40/1
T: S B Lee
R: M R Du Plessis (54)
40/1
9
4
60/1
T: Ms J Aitkenhead
R: Jackson Murphy (54)
60/1
5m sidereus (AUS) x my counsel (AUS) (legal opinion (AUS))
10
5.3
40/1
T: G F Burns
R: Corey Bayliss (58.5)
40/1
5g tycoon ruler (AUS) x akordat (NZ) (danasinga (AUS))
11
9.1
Targets (14)
100/1
T: Kym Afford
R: Melissa Cox (54)
100/1
5m warhead (AUS) x regal finale (AUS) (paris prince (USA))
12
29.9
150/1
T: Kym Afford
R: Mikiko Nakao (51)
150/1
5g love conquers all (AUS) x silverscreen queen (AUS) (exceed and excel (AUS))
Race 6 - Masterfoods Hcp (C2) (1600m)
Class: Class 2 Track: Good(4) Time: 1:38.54 (35.32)
Prizemoney: $21,000
1
7/4F
T: D J Hansen
R: J Byrne (58.5)
7/4F
4m dream ahead (USA) x tempest bay (AUS) (savoire vivre (GB))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
3
13/2
T: T J Hurley
R: Ms T Harrison (54)
13/2
5m pierro (AUS) x spurcific (AUS) (flying spur (AUS))
3
3.8
6/1
T: K C Anderson
R: A Spinks (56.5)
6/1
4
3.9
16/1
T: B and D Guy
R: M R Du Plessis (57)
16/1
5g animal kingdom (USA) x frenchs forest (AUS) (french deputy (USA))
5
4.4
6/1
T: A J and T Edmonds
R: James Orman (58)
6/1
6m foxwedge (AUS) x brave choice (AUS) (dr fong (USA))
6
6.2
30/1
T: J L Johnston
R: N Thomas (54)
30/1
8g patapan (USA) x kashann (NZ) (kashani (USA))
7
6.6
20/1
T: G R Duncan
R: N Fazackerley (56)
20/1
7g pins (AUS) x enjoy (NZ) (o'reilly (NZ))
8
6.7
30/1
T: L J Mayfield-Smith
R: Michael Murphy (56)
30/1
4m monaco consul (NZ) x susie jane (AUS) (king of kings (IRE))
9
6.8
40/1
T: Malcolm Reynolds
R: Carly Frater-Hill (52)
40/1
10m clangalang (AUS) x blue rose gem (AUS) (king of kings (IRE))
10
8.6
6/1
T: Michael Costa
R: Jackson Murphy (59)
6/1
11
10.1
100/1
T: T B Thomas
R: M Powell (54)
100/1
6g street cry (IRE) x gayika (AUS) (galileo (IRE))
12
11.6
12/1
T: J E Murdoch
R: Mikiko Nakao (53.5)
12/1
5g husson (ARG) x bellagamba (AUS) (danzero (AUS))
Race 7 - Priestley's Gourmet (Bm65) (1400m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(4) Time: 1:24.89 (36.51)
Prizemoney: $21,000
1
8/1
T: Ms M Brosnan
R: Alannah Fancourt (54.5)
8/1
This nick: 22 runners; 16 winners; 1 SW. Details
2
1
11/2
T: C A Cousins
R: Sheriden Tomlinson (56.5)
11/2
4m spirit of boom (AUS) x swing and miss (NZ) (celtic swing (GB))
2018 MM National Yearling Sale
$35,000
Vendor: Eureka Stud Cambooya Qld
Buyer: Roll The Dice Rcg/Darren Weir/John Foote Bstk
3
2.3
20/1
T: P Duff
R: Ms T Harrison (54)
20/1
5m love conquers all (AUS) x dane peggy (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
4
2.4
10/9F
T: David Vandyke
R: Ryan Maloney (58)
10/9F
5
2.6
15/1
T: M J Mair
R: Corey Bayliss (60.5)
15/1
6m champions gallery (GB) x all yours (AUS) (more than ready (USA))
6
2.7
7/1
T: Gary Doughty
R: M Cahill (57)
7/1
4m zoustar (AUS) x go again (AUS) (husson (ARG))
7
4
14/1
T: K M Schweida
R: J Byrne (58.5)
14/1
5m dutch harry (AUS) x tomboy (AUS) (murphy's blu boy (AUS))
8
4.2
30/1
T: J G Symons and S Laxon
R: M R Du Plessis (54)
30/1
9
4.3
12/1
T: Louise White
R: M McGillivray (56.5)
12/1
5m tavistock (NZ) x satisfact (NZ) (lucky unicorn (AUS))
10
4.7
30/1
T: A J and T Edmonds
R: Jackson Murphy (56)
30/1
4m star witness (AUS) x casuarina (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
11
4.9
30/1
T: Scott Pedron
R: Ms R Palmer (54.5)
30/1
6m arlington (AUS) x fasting (AUS) (anabaa (USA))
12
6.7
100/1
T: I A Livingstone
R: Taylor Marshall (57)
100/1
7m onemorenomore (AUS) x lady hepburn (NZ) (more than ready (USA))
Race 8 - Cracker Barrell (Bm65) (1400m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(4) Time: 1:25.25 (35.99)
Prizemoney: $21,000
1
6/4F
T: L F Birchley
R: R Wiggins (57)
6/4F
4g all too hard (AUS) x hussousa (AUS) (husson (ARG))
Winning siblings: Didn't Mention It,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.5
7/1
T: Mick Attard
R: Justin P Stanley (61.5)
7/1
7g rothesay (AUS) x falcrest (NZ) (faltaat (USA))
2015 MM Gold Coast March Yearling Sale
$42,500
Vendor: Yarramalong Park, Kalbar, Qld
Buyer: Magic Millions As Agent
2015 NZB Ready To Run Sale of 2YOs
Vendor: Riversley Park Ltd
Buyer: Withdrawn
3
1.6
9/2
T: S W Kendrick
R: Tiffani Brooker (57)
9/2
6g sepoy (AUS) x raise (AUS) (arena (AUS))
4
2
Capeos (10)
13/2
T: Anderson Heathcote Racing
R: Dale Smith (55.5)
13/2
5g captain sonador (AUS) x the goddess (AUS) (antonius pius (USA))
5
2.5
11/1
T: G R Duncan
R: N Fazackerley (54)
11/1
8g written tycoon (AUS) x temple fire (AUS) (bletchingly (AUS))
6
2.6
Recital (15)
40/1
T: Jon Walk
R: Jackson Murphy (54)
40/1
6g poet's voice (GB) x ready on sunday (AUS) (more than ready (USA))
7
2.7
8/1
T: T J Hurley
R: J Byrne (55.5)
8/1
5g harbour watch (IRE) x jade tempest (AUS) (danehill dancer (IRE))
8
6
13/2
T: A J and T Edmonds
R: Ryan Maloney (57.5)
13/2
6g echoes of heaven (AUS) x idea (AUS) (danewin (AUS))
9
7.8
50/1
T: M W Lewis
R: M F Crawford (54)
50/1
8g hidden dragon (AUS) x zerelda (NZ) (zabeel (NZ))
10
9.1
100/1
T: T N Miller
R: N Thomas (54)
100/1
* Nick figures are for Australasia.