Breednet Results

SUNSHINE COAST - Sunday, January 12

Race 1 - Number One Quality Homes Hcp (1000m)
Class: Open Track: Soft(5) Time: 0:59.09 (35.20)
Prizemoney: $30,000
1
13/8F
T: S W Kendrick
R: Baylee Nothdurft (58)
13/8F
2c spirit of boom (AUS) x pheebles (AUS) (encosta de lago (AUS))
Winning siblings: Blooming Spirit, Charcuterie, Gallinari,
This nick: 10 runners; 7 winners; 0 SW. Details
2
1
5/1
T: B J Smith
R: L V Cassidy (58)
5/1
2g hvasstan (AUS) x moonan kathleen (AUS) (afleetaffair (CAN))
3
1.4
3/1
T: L G Ross
R: B N Stewart (58)
3/1
2g jet spur (AUS) x mishani sinner (AUS) (falvelon (AUS))
5
4
3/1
T: Natalie McCall
R: Ron Stewart (56)
3/1
6
10.7
20/1
T: Chris Munce
R: Justin Huxtable (58)
20/1
7
13.7
30/1
T: L G Ross
R: Madeleine Wishart (56)
30/1
2g rothesay (AUS) x cuddlesome (AUS) (canny lad (AUS))
Race 2 - Contract Hydraulics P/L Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:38.70 (36.90)
Prizemoney: $21,000
1
5/1
T: G K Taylor
R: Ron Stewart (56.5)
5/1
3f zariz (AUS) x princess chloe (AUS) (king cugat (USA))
This nick: 7 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
3
9/2
T: H J Norman
R: Brooke Ainsworth (54)
9/2
3g helmet (AUS) x lake mountain (AUS) (monashee mountain (USA))
3
3.8
15/1
T: P Duff
R: Corey Bayliss (55.5)
15/1
3g jet spur (AUS) x empress of rome (AUS) (holy roman emperor (IRE))
4
3.9
3/1F
T: P Duff
R: B N Stewart (56.5)
3/1F
3g rothesay (AUS) x traffic stopper (NZ) (volksraad (GB))
5
4
7/2
T: Gary Doughty
R: James Orman (58)
7/2
3g smart missile (AUS) x tasmania (GB) (rock of gibraltar (IRE))
6
8
Domo (5)
14/1
T: Tony & Maddysen Sears
R: M Hellyer (57)
14/1
3f uncle mo (USA) x wisp o' will (AUS) (red dazzler (AUS))
7
9.3
100/1
T: B J Dais
R: R Plumb (59)
100/1
3g canford cliffs (IRE) x my caper (AUS) (cape cross (IRE))
8
9.8
100/1
T: I A Livingstone
R: Melissa Cox (56)
100/1
3g mahisara (AUS) x gloriana girl (AUS) (flying spur (AUS))
9
15.8
9/2
T: K A Lees
R: A Mallyon (57)
9/2
3f reliable man (GB) x savanite (NZ) (savabeel (AUS))
Race 3 - Kerry's Korner Shop Mdn Hcp (1200m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:12.51 (35.10)
Prizemoney: $21,000
1
7/4F
T: G F Burns
R: A Spinks (58)
7/4F
Winning siblings: Dunners, Le Beau Renard,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.4
4/1
T: Chris Anderson
R: James Orman (58)
4/1
3g adelaide (IRE) x jaipur princess (AUS) (redoute's choice (AUS))
3
3.4
12/1
T: Chris Munce
R: Justin Huxtable (59)
12/1
4
3.5
Mended (9)
3/1
T: Jon Walk
R: S Cormack (55.5)
3/1
5
6.5
Doriss (5)
5/2
T: Kacy Fogden
R: A Mallyon (58)
5/2
3g more than ready (USA) x starry light (NZ) (danehill dancer (IRE))
6
10.2
100/1
T: T B Thomas
R: Adin Thompson (53.5)
100/1
4g instinction (AUS) x solar racer (AUS) (desert sun (GB))
Race 4 - Neil Mansell Concrete Mdn Hcp (1200m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:12.92 (36.90)
Prizemoney: $21,000
1
11/1
T: S A Marr
R: R Plumb (58.5)
11/1
4m swiss ace (AUS) x miss only you (AUS) (falbrav (IRE))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.4
Dench (1)
25/1
T: C W Weston
R: Alex Patis (57)
25/1
4m denman (AUS) x princess wiltons (AUS) (fastnet rock (AUS))
3
1.9
100/1
T: T N Miller
R: S Cormack (55)
100/1
5m benfica (AUS) x comzelita (AUS) (commands (AUS))
4
2
Jomera (15)
8/1
T: S W Kendrick
R: M R Du Plessis (55.5)
8/1
3f foxwedge (AUS) x irgunette (AUS) (irgun (USA))
5
2.1
10/1
T: T J Gollan
R: Baylee Nothdurft (57)
10/1
6
2.3
5/4F
T: Matthew Cumani
R: James Orman (57)
5/4F
3f holy roman emperor (IRE) x church on sunday (AUS) (bubble gum fellow (JPN))
7
2.8
11/1
T: Damien Batters
R: L V Cassidy (57.5)
11/1
4m i am invincible (AUS) x sweet ransom (AUS) (red ransom (USA))
8
3
5/2
T: J G Symons & S Laxon
R: Ron Stewart (59)
5/2
4m swiss ace (AUS) x derrydane (NZ) (danehill (USA))
9
3.1
30/1
T: J L Johnston
R: N Thomas (55.5)
30/1
6m masked assassin (AUS) x my tinny (AUS) (shadow creek (NZ))
10
4.8
100/1
T: B C Gill
R: R Faehr (56.5)
100/1
4m drumbeats (AUS) x mystic dragon (AUS) (hidden dragon (AUS))
11
5.1
60/1
T: Glen Baker
R: Adin Thompson (52.5)
60/1
12
5.5
100/1
T: M J Lakey
R: Beau Appo (57)
100/1
Race 5 - Suncoast Cabs Plate (C2) (1200m)
Class: Class 2 Track: Soft(5) Time: 1:12.67 (35.50)
Prizemoney: $21,000
1
15/4
T: S W Kendrick
R: Ryan Maloney (59)
15/4
5g elzaam (AUS) x sheathy (NZ) (howbaddouwantit (USA))
Winning siblings: Caviar Girl, Magooey, Rubidus,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
10/9F
T: D J Hansen
R: Jag Guthmann-Chester (59)
10/9F
4g publishing (AUS) x toiling (AUS) (spinning world (USA))
3
0.6
8/1
T: B J Dais
R: B N Stewart (57)
8/1
5m longhorn (AUS) x swiss miss (AUS) (snowland (AUS))
4
2.1
7/1
T: W K Sutton
R: S Galloway (57)
7/1
6m falvelon (AUS) x burning fig (AUS) (show a heart (AUS))
5
2.6
25/1
T: Matt Boland
R: Montanna Savva (53)
25/1
3g smart missile (AUS) x romantic moon (AUS) (more than ready (USA))
6
5.3
12/1
T: M J Mair
R: Dale Smith (59)
12/1
4h rothesay (AUS) x detroit daisy (AUS) (falvelon (AUS))
7
5.8
20/1
T: J L Johnston
R: Jackson Murphy (57)
20/1
4m artie schiller (USA) x inthenameofliberty (AUS) (statue of liberty (USA))
8
6.3
30/1
T: G R Schwenke
R: R Goltz (57)
30/1
5m red dazzler (AUS) x khaptrina (AUS) (flying spur (AUS))
9
6.4
12/1
T: L C Anderson
R: Adin Thompson (57.5)
12/1
4g master of design (AUS) x tale of harmony (AUS) (tale of the cat (USA))
10
7.7
40/1
T: Des Trindall
R: Mikiko Nakao (57)
40/1
6m rothesay (AUS) x star of asia (AUS) (mossman (AUS))
Race 6 - Stripe Pro Signs (Bm68) (1400m)
Class: Benchmark 68 Track: Soft(5) Time: 1:25.38 (37.40)
Prizemoney: $21,000
1
7/2
T: Brent Stanley
R: Alex Patis (56)
7/2
5g zizou (AUS) x shantha's girl (AUS) (redoute's choice (AUS))
Winning siblings: Fill Me Up, Violate,
This nick: 4 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1
50/1
T: R W Stephenson
R: K Yoshida (54)
50/1
6m red dazzler (AUS) x hanawi (AUS) (saratoga springs (CAN))
3
3
30/1
T: Tony Haydon
R: M R Du Plessis (55)
30/1
6g duporth (AUS) x whoever (AUS) (redoute's choice (AUS))
4
4
20/1
T: P Duff
R: L V Cassidy (55.5)
20/1
4g show a heart (AUS) x mcfly (AUS) (perugino (USA))
5
4.4
25/1
T: P H Duncan
R: Adin Thompson (58.5)
25/1
6
5.4
80/1
T: Rob Davidson
R: N Thomas (54)
80/1
6m time thief (AUS) x may expire (AUS) (twining (USA))
7
5.9
13/8F
T: A P Williamson
R: B N Stewart (59)
13/8F
4g ocean park (NZ) x cape city flyer (NZ) (volksraad (GB))
8
6.1
8/1
T: S W Kendrick
R: Baylee Nothdurft (56.5)
8/1
4g so you think (NZ) x gaelic princess (AUS) (king of kings (IRE))
9
6.3
20/1
T: Paul Butterworth
R: Brooke Ainsworth (58.5)
20/1
7g publishing (AUS) x mine counter (AUS) (zeditave (AUS))
10
6.8
100/1
T: J G Symons & S Laxon
R: M Hellyer (57.5)
100/1
7g postponed (USA) x mrs petrov (AUS) (king's best (USA))
11
7
5/2
T: David Vandyke
R: Ryan Maloney (59.5)
5/2
Race 7 - Tab Hcp (C1) (1600m)
Class: Class 1 Track: Soft(5) Time: 1:38.77 (35.50)
Prizemoney: $21,000
1
12/1
T: Kacy Fogden
R: A Mallyon (59)
12/1
4g hinchinbrook (AUS) x noanoa (AUS) (reset (AUS))
Winning siblings: Macchina Volante,
This nick: 5 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2018 Inglis Classic Yearling Sale
$70,000
Vendor: Fairview Park Stud, Grose Wold
Buyer: P Robl
2
1
14/1
T: Paul Butterworth
R: Brooke Ainsworth (55)
14/1
5m hidden dragon (AUS) x rainbow express (AUS) (success express (USA))
3
1.2
16/1
T: M A Kropp
R: L V Cassidy (56.5)
16/1
3g excites (AUS) x bitasilk (AUS) (markane (AUS))
4
1.4
Concave (18)
7/4F
T: C J Waller
R: James Orman (55.5)
7/4F
4g zoustar (AUS) x teardrop rock (AUS) (fastnet rock (AUS))
5
1.5
14/1
T: Chris Anderson
R: Adin Thompson (52.5)
14/1
3f hallowed crown (AUS) x astriege (USA) (war chant (USA))
6
1.6
25/1
T: M A Currie
R: S Cormack (54)
25/1
3f manhattan rain (AUS) x non stop rock (AUS) (fastnet rock (AUS))
7
2.8
7/2
T: C J Waller
R: B N Stewart (57)
7/2
4m savabeel (AUS) x decipher (AUS) (timber country (USA))
8
3.3
25/1
T: G R Duncan
R: Corey Bayliss (54)
25/1
9
3.5
30/1
T: T A Hall
R: Dale Smith (55)
30/1
10
3.6
20/1
T: L H Wheeler
R: M R Du Plessis (54.5)
20/1
5g collate (AUS) x jarhnne (AUS) (sequalo (AUS))
11
3.8
Brybeck (20)
150/1
T: Ms V Chalmers
R: B Powell (54)
150/1
12
4.3
15/1
T: R L Heathcote
R: Ron Stewart (54)
15/1
13
4.8
100/1
T: B C Gill
R: R Faehr (54)
100/1
5g drumbeats (AUS) x abode (AUS) (strategic (AUS))
14
4.9
20/1
T: W P Nugent
R: R Goltz (54.5)
20/1
15
5.1
25/1
T: David Murphy
R: S Galloway (56)
25/1
4m americain (USA) x rose of dana (NZ) (volksraad (GB))
16
6.6
15/1
T: K R Kemp
R: M Hellyer (56.5)
15/1
5g bradbury's luck (AUS) x faisande (AUS) (quest for fame (GB))
* Nick figures are for Australasia.