Breednet Results

SUNSHINE COAST - Friday, September 25

Race 1 - Tab Create Spring Calendar Mdn (1000m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 0:57.92 (34.40)
Prizemoney: $21,000
1
12/1
T: D J Hansen
R: M Mc Gillivray (57.5)
12/1
5g helmet (AUS) x doubtful diva (AUS) (not a single doubt (AUS))
Winning siblings: Charmacys, Heluva Diva, Toorak Road,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.5
4/13F
T: B J Lockwood
R: S Cormack (57.5)
4/13F
4g hidden dragon (AUS) x palastrum (AUS) (stratum (AUS))
3
5
Kick Hi (10)
100/1
T: B C Gill
R: Luke Tarrant (55)
100/1
3g scissor kick (AUS) x esprit hi (AUS) (bel esprit (AUS))
4
5.4
30/1
T: K R Kemp
R: Madeleine Wishart (54)
30/1
4m tycoon ruler (AUS) x belldini lass (AUS) (bernardini (USA))
5
5.7
100/1
T: R G Kelly
R: Minonette Kennedy (53.5)
100/1
6
5.9
60/1
T: John Holcombe
R: M R Du Plessis (55.5)
60/1
7
6.4
25/1
T: S W Kendrick
R: Jake Bayliss (55)
25/1
3g star witness (AUS) x aragonce (AUS) (lake coniston (IRE))
8
7.4
80/1
T: Alan L Jones
R: K J Cowan (53.5)
80/1
4m bel esprit (AUS) x call me paris (AUS) (hotel grand (AUS))
9
7.6
4/1
T: Steven O'Dea
R: Justin Huxtable (55)
4/1
3g choisir (AUS) x crazyonyou (AUS) (encosta de lago (AUS))
10
7.7
200/1
T: Scott Barker
R: Jackson Murphy (57.5)
200/1
4g al samer (AUS) x xaaroon (AUS) (xaar (GB))
11
9.5
100/1
T: J E Murdoch
R: Taylor Marshall (53)
100/1
12
10
150/1
T: T B Thomas
R: Adam Sewell (55.5)
150/1
4m tycoon ruler (AUS) x zartacus (AUS) (spartacus (AUS))
Race 2 - Wimmers Prem. Soft Drinks-Bm68 (1600m)
Class: Benchmark 68 Track: Good(4) Time: 1:39.84 (34.71)
Prizemoney: $21,000
1
4/1
T: Steven O'Dea
R: Anthony Allen (56)
4/1
5m sizzling (AUS) x hold for ransom (AUS) (oratorio (IRE))
Winning siblings: Beauty Secrets, Bribery,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
5/2
T: K R Kemp
R: Madeleine Wishart (54)
5/2
7m exceedingly good (AUS) x thumb (AUS) (octagonal (NZ))
3
0.4
10/9F
T: Desleigh Forster
R: Taylor Marshall (59)
10/9F
5g real saga (AUS) x noosa princess (AUS) (monashee mountain (USA))
4
1.7
15/1
T: Matt Boland
R: Ms S Thornton (55.5)
15/1
4m not a single doubt (AUS) x apple martini (AUS) (encosta de lago (AUS))
5
1.8
9/1
T: David Fletcher
R: M Hellyer (58)
9/1
Race 3 - Sctc Membership Mdn Plate (1400m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:25.35 (36.25)
Prizemoney: $21,000
1
2/11F
T: David Vandyke
R: Ryan Maloney (55.5)
2/11F
4m sepoy (AUS) x irish blues (NZ) (o'reilly (NZ))
Winning siblings: Musical Blues,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.8
40/1
T: P Duff
R: James Orman (57.5)
40/1
4g top echelon (AUS) x spinning heart (AUS) (show a heart (AUS))
3
0.9
8/1
T: B J Smith
R: L V Cassidy (57.5)
8/1
4g poet's voice (GB) x yonderstar (AUS) (galileo (IRE))
4
1.7
30/1
T: S W Kendrick
R: Jake Bayliss (57.5)
30/1
5h so you think (NZ) x oludenz (AUS) (palace music (USA))
5
2.7
9/1
T: S W Kendrick
R: Baylee Nothdurft (57.5)
9/1
4g shooting to win (AUS) x koala bear (AUS) (exceed and excel (AUS))
6
5.7
50/1
T: T B Thomas
R: Ben Thompson (57.5)
50/1
7
6.7
40/1
T: G M Hay
R: M R Du Plessis (57.5)
40/1
8
15
200/1
T: Scott Barker
R: Jackson Murphy (55.5)
200/1
6m masterpiece (ARG) x heaven's bells (AUS) (god's own (AUS))
9
18.3
100/1
T: T N Miller
R: Ms T Harrison (57.5)
100/1
4g more than ready (USA) x blonde mafia (AUS) (redoute's choice (AUS))
10
20.3
200/1
T: T B Thomas
R: Adam Sewell (57.5)
200/1
5g lucas cranach (GER) x dancing darl (AUS) (danehill dancer (IRE))
Race 4 - Happy 40th Bec (Bm65) (1000m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(4) Time: 0:56.87 (33.48)
Prizemoney: $21,000
1
1/4F
T: David Vandyke
R: Ryan Maloney (56.5)
1/4F
4g shamexpress (NZ) x cora lynn (NZ) (golan (IRE))
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
2.3
15/2
T: S W Kendrick
R: Luke Tarrant (57.5)
15/2
4g all too hard (AUS) x l'amoureuse (AUS) (more than ready (USA))
3
2.4
16/1
T: Damien Batters
R: Jake Bayliss (56.5)
16/1
4
3.7
30/1
T: Jason Edwards
R: M Mc Gillivray (58.5)
30/1
5g easy rocking (AUS) x miss kaydee (AUS) (rapid man (AUS))
5
5.7
20/1
T: R R Wilson
R: Ms T Harrison (59)
20/1
6
6.1
20/1
T: M G Molander
R: Ben Thompson (56.5)
20/1
7
6.2
Biggie (10)
80/1
T: A G Sawden
R: Ms S Thornton (56)
80/1
8
9.5
100/1
T: Steven Thomas
R: James Orman (58)
100/1
7g denman (AUS) x vicereine (GB) (zamindar (USA))
9
13.3
30/1
T: L G Ross
R: Sheriden Tomlinson (54)
30/1
4g poet's voice (GB) x allawara (AUS) (von costa de hero (AUS))
Race 5 - Variety R Sheehan Memorial-C2 (1200m)
Class: Class 2 Track: Good(4) Time: 1:11.21 (35.45)
Prizemoney: $21,000
1
9/10F
T: Chris Munce
R: Justin Huxtable (57)
9/10F
4m smart missile (AUS) x fortune of war (AUS) (general nediym (AUS))
Winning siblings: Interram,
This nick: 9 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
2.3
25/1
T: Mark Renehan
R: Ben Thompson (59)
25/1
5g all too hard (AUS) x marquardt (NZ) (shamardal (USA))
3
3.1
15/1
T: L G Ross
R: Sheriden Tomlinson (55)
15/1
4m rothesay (AUS) x disputed bid (AUS) (show a heart (AUS))
4
3.3
30/1
T: J G Symons & S Laxon
R: L V Cassidy (55.5)
30/1
5m swiss ace (AUS) x derrydane (NZ) (danehill (USA))
5
4.3
200/1
T: Laura Cronan
R: Hannah Richardson (57)
200/1
5m drumbeats (AUS) x boardwalk babe (AUS) (belong to me (USA))
6
4.6
9/2
T: J Wehlow
R: R Wiggins (59)
9/2
7
4.7
10/1
T: B K Wakefield
R: James Orman (57.5)
10/1
4g rothesay (AUS) x addiction (AUS) (viscount (AUS))
8
6
9/2
T: G R Duncan
R: R Fradd (57)
9/2
9
6.2
100/1
T: P Duff
R: K J Cowan (53.5)
100/1
5m star witness (AUS) x coffee shop (USA) (silver ghost (USA))
10
6.7
20/1
T: S W Kendrick
R: M Mc Gillivray (55.5)
20/1
Race 6 - Auscredits Hcp (62) (1400m)
Class: Restricted 62 Track: Good(4) Time: 1:24.35 (36.14)
Prizemoney: $30,000
1
11/8F
T: T J Gollan
R: Ben Thompson (58.5)
11/8F
4g al maher (AUS) x shirra nui (AUS) (viscount (AUS))
This nick: 7 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
0.1
9/2
T: Bette Anne Harden
R: S Cormack (57.5)
9/2
5g delago deluxe (AUS) x birkin (AUS) (sequalo (AUS))
2017 Inglis Australian Weanling Sales Select Session
Vendor: Newhaven Park, Boorowa
Buyer: Withdrawn
3
0.6
12/1
T: Steven O'Dea
R: Justin Huxtable (56.5)
12/1
4m olympic glory (IRE) x personification (AUS) (redoute's choice (AUS))
4
1.9
100/1
T: Louise White
R: Dale Smith (56)
100/1
5
2.2
11/1
T: S W Kendrick
R: James Orman (57.5)
11/1
5g stratum (AUS) x recently (AUS) (red ransom (USA))
6
3.2
30/1
T: Chris Attard
R: M Hellyer (57)
30/1
7
3.5
9/1
T: S W Kendrick
R: Baylee Nothdurft (56)
9/1
8
4
60/1
T: R L Heathcote
R: Ms S Thornton (55)
60/1
4m rothesay (AUS) x red lighter (AUS) (red element (AUS))
9
4.2
20/1
T: Clinton Taylor
R: M Mc Gillivray (57)
20/1
4m real saga (AUS) x dulacca diva (AUS) (lion hunter (AUS))
10
6.5
9/1
T: Dallas Urand
R: Ms T Harrison (56.5)
9/1
6g all too hard (AUS) x zouzou (AUS) (redoute's choice (AUS))
11
8
8/1
T: Alan L Jones
R: K J Cowan (55.5)
8/1
4m foxwedge (AUS) x biscuit biter (NZ) (o'reilly (NZ))
12
19.3
Ramrod (14)
150/1
T: Raymond West
R: Adam Sewell (54)
150/1
5g pierro (AUS) x never forget (FR) (westerner (GB))
Race 7 - Bampak Hcp (C4) (1800m)
Class: Class 4 Track: Good(4) Time: 1:53.09 (35.70)
Prizemoney: $21,000
1
1/1F
T: M J Lakey
R: R Fradd (54.5)
1/1F
6g rothesay (AUS) x our sweet moss (AUS) (mossman (AUS))
This nick: 10 runners; 8 winners; 0 SW. Details
2
1.8
25/1
T: Leanne Gore
R: A Spinks (54)
25/1
8g power of destiny (AUS) x play date (AUS) (canny lad (AUS))
3
2
20/1
T: Scott Pedron
R: Ms R Palmer (54)
20/1
7g excites (AUS) x chantilly babe (AUS) (dehere (USA))
4
2.2
4/1
T: K A Lees
R: Ben Thompson (54)
4/1
5g camelot (GB) x elle elle bee (AUS) (oratorio (IRE))
5
2.5
5/1
T: P H Duncan
R: B Pengelly (57.5)
5/1
6
8.8
4/1
T: S W Kendrick
R: Luke Tarrant (59)
4/1
6g artie schiller (USA) x diamond life (AUS) (dynaformer (USA))
* Nick figures are for Australasia.