Breednet Results

TOOWOOMBA - Saturday, February 1

Race 1 - Richard Adams Homes Hcp (C5) (1200m)
Class: Class 5 Track: Good(4) Time: 1:10.97 (35.31)
Prizemoney: $19,000
1
7/1
T: R G Lipp
R: Carly Frater (55.5)
7/1
4g spirit of boom (AUS) x star of kristle (AUS) (general nediym (AUS))
Winning siblings: Gem Of Scotland, Rotindy, Seq The Star,
This nick: 9 runners; 8 winners; 1 SW. Details
2
1
5/1
T: Donald Baker
R: Ms S Bogenhuber (58.5)
5/1
6g tickets (AUS) x happen (AUS) (zeditave (AUS))
3
1.8
4/1
T: B F Cavanough
R: Emma Ljung (57.5)
4/1
4
3
3/1
T: P A Nolan Jnr
R: K Yoshida (57)
3/1
7g jet spur (AUS) x decadel (AUS) (fasliyev (USA))
5
3.2
16/1
T: J A Hanna
R: Noriyuki Masuda (53)
16/1
5g wanted (AUS) x cheeky nature (USA) (tiznow (USA))
6
3.9
20/1
T: Patrick Sexton
R: N Fazackerley (54)
20/1
6g street cry (IRE) x camarena (NZ) (danehill (USA))
7
6.9
15/8F
T: Beau Gorman
R: Joshua Oliver (56.5)
15/8F
4m spirit of boom (AUS) x brunequilda (CHI) (merchant of venice (USA))
8
7.1
30/1
T: R W Connolly
R: Ms C Eaton (54)
30/1
7g flying spur (AUS) x bella sunday (AUS) (sunday silence (USA))
Race 2 - Furneys Hcp (C1) (1300m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:18.43 (36.30)
Prizemoney: $19,000
1
2/1F
T: L J Hatch
R: Joshua Oliver (55)
2/1F
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
Tesarc (1)
7/1
T: M A Currie
R: N Fazackerley (57)
7/1
5g testa rossa (AUS) x special deece (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
1
8/1
T: M A Kropp
R: Noriyuki Masuda (54.5)
8/1
5g rothesay (AUS) x meringue (AUS) (over (AUS))
2018 MM Gold Coast March Yearling Sale
$9,000
Vendor: Tamac Stud Farm Walcha NSW
Buyer: Green Racing
4
1.7
16/1
T: Corey & Kylie Geran
R: Ms S Lacy (54)
16/1
5m all american (AUS) x ellie boo (AUS) (elvstroem (AUS))
5
3.9
9/2
T: Matt Boland
R: Montanna Savva (54.5)
9/2
3g smart missile (AUS) x romantic moon (AUS) (more than ready (USA))
6
5.2
25/1
T: M A Kropp
R: Zoe White (54.5)
25/1
4m reliable man (GB) x wee tipple (NZ) (centaine (AUS))
7
6.7
60/1
T: Patrick Sexton
R: N Tomizawa (54)
60/1
3f spirit of boom (AUS) x tat's raku (AUS) (clay hero (AUS))
8
6.8
6/1
T: Alan Boyd
R: J Woodhouse (57)
6/1
4g mahisara (AUS) x little slapper (AUS) (danzero (AUS))
9
8.5
8/1
T: James Hepworth
R: Adam Spinks (54)
8/1
10
12.5
8/1
T: B F Cavanough
R: Emma Ljung (54)
8/1
4m choisir (AUS) x lacada siren (AUS) (giant's causeway (USA))
11
21
100/1
T: P B Moncrieff
R: Ms C Eaton (54)
100/1
5g dixie prospect (USA) x sutton destiny (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
Race 3 - Shannon Sign Company (Bm62) (1100m)
Class: Benchmark 62 Track: Good(4) Time: 1:06.00 (36.21)
Prizemoney: $19,000
1
4/1
T: Ben Ahrens
R: Corey Bayliss (54)
4/1
4m rothesay (AUS) x princess qualo (AUS) (sequalo (AUS))
Winning siblings: Clairvue, Damn Fine, Roasted,
This nick: 10 runners; 8 winners; 1 SW. Details
2
0.2
15/2
T: R G Lipp
R: Carly Frater (59.5)
15/2
7g drumbeats (AUS) x royal shiraz (AUS) (sequalo (AUS))
3
1.2
7/1
T: Corey & Kylie Geran
R: Ms S Lacy (57)
7/1
5m star witness (AUS) x dollhouse (AUS) (snitzel (AUS))
2018 MM Gold Coast Yearling Sale
$150,000
Vendor: Fernrigg Farm Denman NSW
Buyer: DGR Thoroughbred Services Pty Ltd (FBAA)
4
1.9
11/1
T: Patrick Sexton
R: N Fazackerley (58.5)
11/1
6g northern meteor (AUS) x power play (AUS) (last tycoon (IRE))
5
4.2
30/1
T: Steven Thomas
R: Adam Spinks (55.5)
30/1
9g thunder king (AUS) x marine rose (AUS) (sea road (AUS))
6
4.3
7/1
T: Tony & Maddysen Sears
R: Zoe White (56.5)
7/1
4g real saga (AUS) x gran torino (AUS) (shovhog (AUS))
7
6
100/1
T: B J Hudson
R: P Romeo (54)
100/1
8g hidden dragon (AUS) x snipps safari (AUS) (lion hunter (AUS))
8
8.8
9/10F
T: M A Currie
R: Joshua Oliver (57.5)
9/10F
5g sidereus (AUS) x canadian caper (AUS) (canadian silver (CAN))
Race 4 - Create With Cottee Mdn Plate (1050m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:02.65 (35.88)
Prizemoney: $19,000
1
6/4F
T: L J Hatch
R: Joshua Oliver (55.5)
6/4F
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
15/2
T: Matt Boland
R: Noriyuki Masuda (55.5)
15/2
4g zoustar (AUS) x fine society (AUS) (marscay (AUS))
3
2.5
9/2
T: K R Kemp
R: K Yoshida (57.5)
9/2
4g jet spur (AUS) x dulacca rose (AUS) (falvelon (AUS))
4
3.5
20/1
T: Michael Frappell
R: Ms C Eaton (55.5)
20/1
5m easy rocking (AUS) x lokesa (AUS) (snaadee (USA))
5
4.7
25/1
T: Ms L Baskett
R: N Fazackerley (54)
25/1
6
6.2
20/1
T: Paula Davidson
R: J Woodhouse (56.5)
20/1
3g tycoon ruler (AUS) x saddle your pride (AUS) (buck's pride (AUS))
7
7.2
30/1
T: Michael Frappell
R: N Tomizawa (55.5)
30/1
5m tycoon ruler (AUS) x poncho (AUS) (danachenka (AUS))
8
8.2
150/1
T: B J Hudson
R: P Romeo (56.5)
150/1
3g mahisara (AUS) x camino moon (AUS) (iglesia (AUS))
9
9
8/1
T: Rob Davidson
R: Corey Bayliss (57.5)
8/1
5g seidnazar (AUS) x for hearts sake (AUS) (lion heart (USA))
10
9.3
40/1
T: K J Sims
R: Zoe White (55.5)
40/1
11
11.3
7/1
T: L J Hatch
R: Ms S Bogenhuber (55.5)
7/1
12
12.8
20/1
T: Stephen Kirkwood
R: Michael Murphy (57.5)
20/1
13
15
30/1
T: Matt Boland
R: Emma Ljung (57.5)
30/1
Race 5 - Living Gems (Bm65) (1850m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(4) Time: 1:56.82 (35.38)
Prizemoney: $19,000
1
15/4
T: L J Hatch
R: Joshua Oliver (55)
15/4
5m darci brahma (NZ) x pavan (NZ) (centaine (AUS))
Winning siblings: Bogart, Let Loushe, Ours, Sovereign Rose, Yours,
This nick: 19 runners; 13 winners; 1 SW. Details
2
0.8
2/1F
T: Leanne Gore
R: Montanna Savva (52.5)
2/1F
7g power of destiny (AUS) x play date (AUS) (canny lad (AUS))
3
1.6
3/1
T: Michael Frappell
R: K Yoshida (58.5)
3/1
5g tycoon ruler (AUS) x add it up (AUS) (langfuhr (CAN))
4
1.7
9/1
T: H R Richardson
R: N Evans (54)
9/1
7g mossman (AUS) x gould (AUS) (danehill dancer (IRE))
5
10.4
5/2
T: Dale Groves
R: N Fazackerley (58.5)
5/2
4g fastnet rock (AUS) x elite circle (AUS) (encosta de lago (AUS))
Race 6 - Hello Harry Mdn Plate (1050m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:02.12 (34.97)
Prizemoney: $19,000
1
4/13F
T: M G Nolan
R: Ms S Bogenhuber (55)
4/13F
2f bel esprit (AUS) x kiss for gran (AUS) (show a heart (AUS))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
7.5
Ursula (7)
11/1
T: B F Cavanough
R: Emma Ljung (55)
11/1
2f panzer division (AUS) x clean sweep (NZ) (end sweep (USA))
3
9
10/1
T: R G Lipp
R: K Yoshida (55)
10/1
2f golden archer (AUS) x kamadiva (AUS) (choisir (AUS))
4
10.2
11/2
T: Ms J Crompton
R: Zoe White (57)
11/2
2g spill the beans (AUS) x project compassion (AUS) (dubai destination (USA))
5
11.5
14/1
T: K R Kemp
R: Madeleine Wishart (55)
14/1
2g mahisara (AUS) x dulacca rose (AUS) (falvelon (AUS))
6
12.5
My Bye (3)
50/1
T: Corey & Kylie Geran
R: Ms S Lacy (57)
50/1
2g rothesay (AUS) x lucky few (AUS) (choisir (AUS))
Race 7 - Hygain Mdn Hcp (1300m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:19.75 (36.97)
Prizemoney: $19,000
1
20/1
T: Garry Osborne
R: M Shimodaira (52)
20/1
Winning siblings: Athlone River,
This nick: 3 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
10/9F
T: Kacy Fogden
R: Corey Bayliss (59)
10/9F
3g unencumbered (AUS) x barabba star (AUS) (youthful legs (USA))
3
3.2
9/2
T: M G Nolan
R: Ms S Bogenhuber (57.5)
9/2
3g mahisara (AUS) x sunlight express (AUS) (desert prince (IRE))
4
3.4
12/1
T: Thomas Lunney
R: Jordan Grob (56)
12/1
3f players choice (AUS) x sweet sweet love (AUS) (easy rocking (AUS))
5
4.4
9/2
T: Michael Frappell
R: K Yoshida (58.5)
9/2
6
9.9
15/1
T: Ms K Stabe
R: Beau Appo (54)
15/1
7
15.9
4/1
T: Dale Groves
R: Joshua Oliver (57)
4/1
4g zoustar (AUS) x misstrum (AUS) (stratum (AUS))
* Nick figures are for Australasia.