Breednet Results

WAGGA - Saturday, February 28

Race 1 - The Rules Club Mdn Plate (1600m)
Class: Maiden Track: Good Time: 1:37.90
Prizemoney: $9,000
1
IZGREY (3)
5/4F
T: W G CARROLL
R: BRAD CLARK (58.00)
5/4F
4g zariz (AUS) x sportive dancer (AUS) (groom dancer (USA))
Winning siblings: Demi Dancer,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
30/1
T: LESLIE BRYANT
R: A BLOOMFIELD (55.50)
30/1
3f danehill star (AUS) x suzereine (AUS) (kingston rule (USA))
2
1.3
7/2
T: T G SUTHERLAND
R: S PAWSEY (56.00)
7/2
4m high rolling (AUS) x natural time (AUS) (naturalism (NZ))
4
2.2
4/1
T: N F GARDNER
R: M TRAVERS (58.00)
4/1
5g carnegie (IRE) x portview (AUS) (handy proverb (AUS))
5
3.3
12/1
T: K P WEIR
R: B P WARD (57.50)
12/1
3g high rolling (AUS) x goucho girl (AUS) (savage toss (ARG))
6
4.6
30/1
T: MS T SCHMETZER
R: J STARR (55.50)
30/1
3f mull of kintyre (USA) x rory's leap (AUS) (salmon leap (USA))
7
5.2
TAHULA (4)
30/1
T: JAMES BOLGER
R: B VALE (58.00)
30/1
4g taos (AUS) x love to hula (AUS) (french current (AUS))
8
7.1
10/1
T: JODIE BOHR
R: MS S HUNTER (58.00)
10/1
5g lacryma cristi (IRE) x lolita (AUS) (crown jester (AUS))
9
9.2
20/1
T: N E LOY
R: N SOUQUET (56.00)
20/1
4m king of prussia (AUS) x tokino (AUS) (mr. greeley (USA))
Race 2 - Oilsplus Pty Ltd Hcp (77) (1600m)
Class: Restricted 77 Track: Good Time: 1:36.50
Prizemoney: $9,000
1
PYANG (4)
7/2
T: G J MCDERMOTT
R: J MACONACHIE (53.00)
7/2
6g shovhog (AUS) x symmetrical (NZ) (nassipour (USA))
Winning siblings: Tallawang,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
13/8F
T: D J MCCARTHY
R: N SOUQUET (59.50)
13/8F
6g made of gold (USA) x rivers secret (AUS) (flying spur (AUS))
3
2
3/1
T: GARY SHERER
R: S NOLEN (60.00)
3/1
7g perugino (USA) x miss alera (AUS) (islero (NZ))
4
2.6
14/1
T: MS T SCHMETZER
R: J STARR (55.00)
14/1
8g bellotto (USA) x saytana (AUS) (don't say halo (USA))
5
3.8
GOTH (8)
20/1
T: R T WATERS
R: BRAD CLARK (54.00)
20/1
6g dracula (AUS) x critique (AUS) (boucher (USA))
6
4
25/1
T: ALAN PATEMAN
R: A BLOOMFIELD (54.00)
25/1
5g fuji kiseki (JPN) x attire (USA) (wild again (USA))
7
5.2
7/1
T: JODIE BOHR
R: B P WARD (54.00)
7/1
5g lacryma cristi (IRE) x fine habit (AUS) (habituate (IRE))
8
10.3
VERNIS (6)
25/1
T: JAMES BOLGER
R: B VALE (54.00)
25/1
5g quest for fame (GB) x bouquets (AUS) (canny lad (AUS))
Race 3 - Commins Hendriks Mdn Plate (1000m)
Class: Maiden Track: Good Time: 0:58.40
Prizemoney: $9,000
1
12/1
T: MS M TEALE
R: A GAIN (56.00)
12/1
3f bureaucracy (NZ) x laureate lady (AUS) (clear choice (USA))
Winning siblings: Lord Biga,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
2/1F
T: T G SUTHERLAND
R: M TRAVERS (56.00)
2/1F
3f fubu (AUS) x rubisue (AUS) (switch in time (IRE))
3
3.5
16/1
T: B F CAVANOUGH
R: A BLOOMFIELD (58.00)
16/1
3g sunday knight (AUS) x spirit of venus (AUS) (celestial dancer (IRE))
4
4.3
2/1F
T: N J OLIVE
R: S PAWSEY (55.50)
2/1F
2g al maher (AUS) x halcyon daze (AUS) (rory's jester (AUS))
5
4.7
4/1
T: R BODSWORTH
R: MS S HUNTER (56.00)
4/1
3f beautiful crown (USA) x circle of smiles (AUS) (carry a smile (AUS))
6
4.8
XYLENE (11)
6/1
T: K A DAVISON
R: B P WARD (56.00)
6/1
3f delago brom (AUS) x sonic animation (AUS) (miesque's son (USA))
7
5.3
9/1
T: G J MCDERMOTT
R: N SOUQUET (56.00)
9/1
3f distant music (USA) x benmore (AUS) (mukddaam (USA))
8
9
ZARBOLT (13)
20/1
T: G J MCDERMOTT
R: TIM PHILLIPS (55.50)
20/1
2g zariz (AUS) x brindisi girl (AUS) (fairy king (USA))
9
9.8
PONDER (10)
8/1
T: T D CAREY
R: B MURPHY (56.00)
8/1
3f strategic (AUS) x brainwork (NZ) (entrepreneur (GB))
10
11
10/1
T: P S CLANCY
R: MS SHELLEY POLLARD (54.00)
10/1
3f statue of liberty (USA) x kadidja (AUS) (lord seymour (IRE))
11
14.3
AZARAX (16)
25/1
T: C HEYWOOD
R: BRAD CLARK (58.00)
25/1
3g king of prussia (AUS) x just like red (AUS) (volcanic prince (AUS))
12
16.5
25/1
T: N J OSBORNE
R: R BENSLEY (54.00)
25/1
2f royal academy (USA) x tintagel head (AUS) (rory's jester (AUS))
13
17.4
40/1
T: R R WESTON
R: MS J WHIPP (56.00)
40/1
3f king's best (USA) x hurricane watch (AUS) (hurricane sky (AUS))
14
18.1
30/1
T: JOHN MCGREGOR
R: B VALE (56.00)
30/1
3f jetball (AUS) x blevita (AUS) (blevic (AUS))
Race 4 - Batkin & Damme Smash Repair-C2 (1000m)
Class: Class 2 Track: Good Time: 0:58.30
Prizemoney: $9,000
1
15/1
T: MS M TEALE
R: A GAIN (55.00)
15/1
7g marauding (NZ) x cloudlet (AUS) (zephyr zip (NZ))
Winning siblings: July Opera, Suribachi,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
9/2
T: CHERYL KARDOL
R: B P WARD (55.00)
9/2
3f fantastic light (USA) x ruby doll (AUS) (desert style (IRE))
3
0.8
13/4
T: ALAN PATEMAN
R: N SOUQUET (58.00)
13/4
5g lacryma cristi (IRE) x casa loma (AUS) (prince echo (IRE))
4
2.3
3/1F
T: R D PURCELL
R: M TRAVERS (56.00)
3/1F
5
2.5
5/1
T: B WITT
R: A BLOOMFIELD (55.50)
5/1
6g elnadim (USA) x fleet carla (USA) (afleet (CAN))
6
2.6
WAFER (7)
4/1
T: T D CAREY
R: B MURPHY (55.00)
4/1
7
4.7
20/1
T: JOHN MCGREGOR
R: BRAD CLARK (54.00)
20/1
6g danetrice (AUS) x in-vita-lady (AUS) (vitalic (AUS))
8
9.2
20/1
T: JAMES BOLGER
R: B VALE (54.00)
20/1
4g oamaru force (AUS) x paula's gift (AUS) (spartacus (AUS))
Race 5 - Chamberlains S B R Hcp (C2) (1400m)
Class: Class 2 Track: Good Time: 1:23.40 (35.49)
Prizemoney: $9,000
1
WYORA (1)
2.50F
T: D P BLUNDELL
R: A GAIN (58.50)
2.50F
4g zariz (AUS) x bold shift (AUS) (night shift (USA))
Winning siblings: Billo Road, Bondo, Darbalara, Micalong, Wondalga,
This nick: 6 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
1.5
7.00
T: R BODSWORTH
R: J DUFFY (52.00)
7.00
6m toy pindarri (NZ) x raj be it (AUS) (maharajah (NZ))
3
1.8
5.00
T: J W SCOBIE
R: MS SHELLEY POLLARD (53.50)
5.00
3g way of light (USA) x shelbey (AUS) (gilded time (USA))
4
4.4
DRUMS (8)
9.00
T: G J MCDERMOTT
R: MS J WHIPP (54.00)
9.00
4h arazi (USA) x trojan orchestra (AUS) (western symphony (USA))
5
5.5
17.00
T: MARK SCHMETZER
R: T LOVELOCK-WIGGINS (51.00)
17.00
6
8.3
METTAYA (10)
31.00
T: JAMES BOLGER
R: J MACONACHIE (53.00)
31.00
6g taos (AUS) x meteors (AUS) (brief truce (USA))
7
9.6
7.00
T: M M HARTNEY
R: MS A BEER (54.00)
7.00
8
10.9
13.00
T: DOUGLAS VICKERS
R: MS E THEOBALD (52.50)
13.00
5g arena (AUS) x redceda (AUS) (archregent (CAN))
800
17.00
T: JOHN MCGREGOR
R: MS R GRINTELL (51.00)
17.00
5g golden snake (USA) x surprise move (IRE) (simply great (FR))
Race 6 - Avis Riverina Hcp (C1) (1200m)
Class: Class 1 Track: Good Time: 1:11.10
Prizemoney: $9,000
1
15/4F
T: L T HODGSON
R: T LOVELOCK-WIGGINS (54.50)
15/4F
3c invincible spirit (IRE) x alizari (AUS) (canonise (AUS))
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.3
8/1
T: W CAMP
R: BRAD CLARK (56.50)
8/1
4g marwina (AUS) x stella d'oro (AUS) (the rogers four (USA))
3
0.4
5/1
T: N E LOY
R: M TRAVERS (54.00)
5/1
3g rohatyn (NZ) x sea rizza (NZ) (kingfisher mill (USA))
4
1.7
25/1
T: JOHN WEST
R: TIM PHILLIPS (54.00)
25/1
5
2.4
7/1
T: C HEYWOOD
R: B P WARD (58.00)
7/1
3g clang (AUS) x lets embrace (AUS) (king tristram (AUS))
6
3.1
10/1
T: MS B JOSEPH
R: B MURPHY (54.00)
10/1
3f beautiful crown (USA) x baby grand (AUS) (grand lodge (USA))
7
3.8
5/1
T: B O COX
R: A BLOOMFIELD (56.00)
5/1
4h brief truce (USA) x sovehet (AUS) (paint the town red (AUS))
8
3.9
6/1
T: G J COLVIN
R: A GAIN (54.50)
6/1
4g marwina (AUS) x thursday girl (AUS) (karaman (NZ))
9
4.5
25/1
T: DOUGLAS VICKERS
R: MS SHELLEY POLLARD (52.00)
25/1
5g made of gold (USA) x wartime lady (AUS) (final card (AUS))
10
8.6
14/1
T: J W SCOBIE
R: R BENSLEY (54.50)
14/1
6g bureaucracy (NZ) x karioi rose (AUS) (vain karioi (AUS))
11
12.2
FUBZEE (13)
60/1
T: LESLIE BRYANT
R: MS E THEOBALD (54.00)
60/1
7m marwina (AUS) x victory dinner (AUS) (victory prince (AUS))
12
13.5
20/1
T: NEIL NISBET
R: MS A BEER (54.00)
20/1
13
23.8
40/1
T: JAMES BOLGER
R: B VALE (52.50)
40/1
6g happy giggle (AUS) x witchette (AUS) (kampala (GB))
Race 7 - Southwest Stockfeeds Hcp (67) (1200m)
Class: Restricted 67 Track: Good Time: 1:10.60
Prizemoney: $9,000
1
6/1
T: CHERYL KARDOL
R: R BENSLEY (55.00)
6/1
5g testa rossa (AUS) x rich counter (AUS) (geiger counter (USA))
Winning siblings: Perfect Timing,
This nick: 7 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
2.3
10/1
T: T G SUTHERLAND
R: T LOVELOCK-WIGGINS (55.50)
10/1
4g fubu (AUS) x vain baroness (AUS) (imperial baron (AUS))
3
2.4
FABVIEW (12)
25/1
T: K P WEIR
R: M TRAVERS (54.00)
25/1
5g fubu (AUS) x scenic review (AUS) (scenic (IRE))
4
2.5
5/1
T: G J COLVIN
R: A GAIN (55.50)
5/1
6m filante (NZ) x kapvadar (NZ) (kaapstad (NZ))
5
4.1
16/1
T: G J MCDERMOTT
R: TIM PHILLIPS (55.00)
16/1
4m marwina (AUS) x our grey rein (AUS) (white bridle (USA))
6
4.3
5/2F
T: W G CARROLL
R: A BLOOMFIELD (56.00)
5/2F
3g marechal (AUS) x chinese wedding (AUS) (kala dancer (GB))
7
7.6
VOLTS (2)
16/1
T: K P WEIR
R: BRAD CLARK (59.50)
16/1
5g volcanic prince (AUS) x lets embrace (AUS) (king tristram (AUS))
8
8.7
30/1
T: LESLIE BRYANT
R: MS K McEWEN (56.00)
30/1
5g mujahid (USA) x search (AUS) (royal academy (USA))
9
9
16/1
T: B WITT
R: MS E THEOBALD (52.50)
16/1
5g viscount (AUS) x gone on sheila (USA) (gone west (USA))
10
11.4
14/1
T: M M HARTNEY
R: B P WARD (54.00)
14/1
6g general nediym (AUS) x sweet anchor (NZ) (sea anchor (IRE))
11
15.4
12/1
T: MICK MILADINOVIC
R: Y UEKI (54.50)
12/1
4g brave hawk (AUS) x can you beat that (AUS) (daybreak lover (AUS))
12
19.6
HERESY (4)
30/1
T: MS T SCHMETZER
R: J STARR (58.50)
30/1
9g canny lad (AUS) x miss believe (AUS) (kaoru star (AUS))
Race 8 - Myer Mdn Hcp (1200m)
Class: Maiden Track: Good Time: 1:09.10
Prizemoney: $9,000
1
ADAMON (6)
5/1
T: V T NOLEN
R: S NOLEN (57.00)
5/1
3g adam (AUS) x monde jeune (AUS) (monde bleu (GB))
Winning siblings: All Amuk,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
4
12/1
T: B WITT
R: TIM PHILLIPS (57.50)
12/1
4g bellotto (USA) x cinquefoilette (AUS) (canny lad (AUS))
3
3
40/1
T: J W SCOBIE
R: MS SHELLEY POLLARD (52.00)
40/1
7m sports works (AUS) x bella belle (AUS) (prince tattenham (AUS))
4
7.8
20/1
T: A M MOLLOY
R: T LOVELOCK-WIGGINS (51.00)
20/1
4m youthful legs (USA) x finchey (AUS) (royal pardon (NZ))
5
8.5
6/1
T: LESLIE BRYANT
R: R BENSLEY (54.00)
6/1
5g encosta de lago (AUS) x akarana (AUS) (akaaber (USA))
6
9.2
10/1
T: LEONARD MCINTYRE
R: MS J WHIPP (54.50)
10/1
3f song of tara (IRE) x folklaucracy (AUS) (bureaucracy (NZ))
7
11.3
9/2
T: MS M JONES
R: MS S HUNTER (56.00)
9/2
4g royal academy (USA) x classic dream (AUS) (regal classic (CAN))
8
11.5
5/1
T: T G SUTHERLAND
R: B MURPHY (58.00)
5/1
4g tabkir (USA) x huda (AUS) (thehool (USA))
9
11.8
4/1F
T: PETER CHURCHE
R: BRAD CLARK (54.50)
4/1F
4m high rolling (AUS) x video lass (AUS) (provideo (IRE))
10
12.2
16/1
T: R A FREYER
R: A GAIN (58.00)
16/1
5g rubiton (AUS) x princeton belle (AUS) (taj rossi (AUS))
11
13
8/1
T: T G SUTHERLAND
R: M TRAVERS (55.50)
8/1
3f mr. henrysee (USA) x wonder road (AUS) (sea road (AUS))
12
16.6
9/1
T: T P DONNELLY
R: A BLOOMFIELD (57.50)
9/1
3g street cry (IRE) x dunand (AUS) (lord seymour (IRE))
13
18.6
12/1
T: P S CLANCY
R: N SOUQUET (57.50)
12/1
3g fubu (AUS) x cake tin (AUS) (majaahed (USA))
14
18.8
40/1
T: K P WEIR
R: B P WARD (57.00)
40/1
4h elusive quality (USA) x tregurrian (AUS) (rory's jester (AUS))
* Nick figures are for Australasia.