Breednet Results

Other Meetings ▶
Sunday, May 9
Woodville
Saturday, May 8
Riccarton Park
Te Rapa
Thursday, May 6
Riverton
Wednesday, May 5
Ruakaka
Sunday, May 2
Phar Lap Raceway
Saturday, May 1
Hastings
Te Rapa
Thursday, April 29
Wingatui
Wednesday, April 28
Arawa Park
Monday, April 26
Avondale
Sunday, April 25
Awapuni
Saturday, April 24
Ellerslie
Riccarton Park
Thursday, April 22
Woodville
Wednesday, April 21
Tauranga
Sunday, April 18
Ascot Park
Saturday, April 17
Hastings
Te Rapa
Friday, April 16
Matamata
Thursday, April 15
Otaki
Wednesday, April 14
Ruakaka
Sunday, April 11
Pukekohe Park
Saturday, April 10
Riccarton Park
Te Aroha
Friday, April 9
Awapuni
Thursday, April 8
Wanganui

ARAWA PARK - Thursday, December 27

Race 1 - Macmillan Accountants Mdn (2200m)
Class: Maiden Track: Dead(6) Time: 2:19.53
Prizemoney: $10,000
1
5/2F
T: M Baker and A Forsman
R: J K Riddell (58.5)
5/2F
4g cape blanco (IRE) x high heels (NZ) (high chaparral (IRE))
Winning siblings: Catwalk Girl, Sneakers,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.8
5/2F
T: Debbie Sweeney
R: O P Bosson (57)
5/2F
3g nom du jeu (NZ) x kirra (AUS) (monashee mountain (USA))
3
5.3
20/1
T: J W Bell
R: M T Coleman (56.5)
20/1
4
5.5
25/1
T: P P Mirabelli
R: D J Danis (54)
25/1
3g guillotine (NZ) x dancing embers (NZ) (istidaad (USA))
5
5.6
8/1
T: A W Pike
R: S M McKay (58.5)
8/1
4g roc de cambes (NZ) x majolica (NZ) (prized (USA))
6
5.7
15/1
T: J K Mason
R: S T Collett (58.5)
15/1
7
8.7
Komrad (6)
66/1
T: Debbie Sweeney
R: C Dell (58.5)
66/1
4g gorky park (NZ) x hi time (NZ) (bold venture (NZ))
8
8.9
15/2
T: M Moroney and P Gerard
R: Paddy Pilley (56.5)
15/2
5g cape blanco (IRE) x minkam (NZ) (minardi (USA))
9
10
13/2
T: E F Griffiths
R: A J Calder (56.5)
13/2
5m falkirk (NZ) x alcina (NZ) (wallenda (USA))
10
12.3
30/1
T: M, M L and M F Rogers
R: M Cameron (58.5)
30/1
5g casino prince (AUS) x goodeve (USA) (pleasant colony (USA))
11
17
16/1
T: J K Mason
R: T D Thornton (58.5)
16/1
6g zed (NZ) x go annie go (NZ) (racing is fun (USA))
Race 2 - Nzb Ins. Pearl Series (Bm65) (1400m)
Class: Benchmark 65 Track: Dead(5) Time: 1:24.46
Prizemoney: $10,000
1
4/5F
T: J W Richards
R: O P Bosson (57.5)
4/5F
3f savabeel (AUS) x ampin (NZ) (pins (AUS))
Winning siblings: Adelaide Ace, Auron,
This nick: 109 runners; 83 winners; 15 SW. Details
2019 Inglis Australian Easter Yearling Sale
Vendor: Edinglassie Stud, Muswellbrook
Buyer: Passed in - $ 150,000
2
1.8
11/2
T: G Richardson and G Parker
R: T D Thornton (57.5)
11/2
6m huckleberry finn (AUS) x canzano (AUS) (canny lad (AUS))
3
2.3
7/1
T: I B Kennedy
R: S T Collett (59.5)
7/1
4
2.7
8/1
T: S J McKee
R: A J Calder (57.5)
8/1
5m pins (AUS) x under and over (NZ) (danasinga (AUS))
5
4.5
7/1
T: Luke Pepper
R: M T Coleman (55.5)
7/1
5m o'reilly (NZ) x pinot gris (NZ) (pentire (GB))
6
6
25/1
T: P and J Brosnan
R: A F Jones (56.5)
25/1
5m echoes of heaven (AUS) x mighty gold (NZ) (mighty grey (AUS))
7
11
8/1
T: R R Manning
R: M Cameron (59.5)
8/1
4m iffraaj (GB) x chaparella (NZ) (high chaparral (IRE))
Race 3 - Rydges (Bm65) (1560m)
Class: Benchmark 65 Track: Dead(5) Time: 1:36.52
Prizemoney: $10,000
1
4/5F
T: S B Marsh
R: M Cameron (58.5)
4/5F
4g reliable man (GB) x chivvy (AUS) (flying spur (AUS))
This nick: 6 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
2.5
6/1
T: T L Riddell
R: S M McKay (55)
6/1
5m jimmy choux (NZ) x caley marie (NZ) (keeper (AUS))
3
4
9/1
T: Tayla Wenn
R: T D Thornton (54.5)
9/1
4
4.2
7/2
T: Ms K Fursdon
R: T Yanagida (52)
7/2
6m patapan (USA) x starkella (NZ) (stark south (USA))
5
8.7
15/2
T: S J McKee
R: D J Danis (56)
15/2
5g thewayyouare (USA) x reflection (NZ) (thorn park (AUS))
6
9.1
16/1
T: T W Mitchell
R: A J Calder (58)
16/1
6g thewayyouare (USA) x bellona (NZ) (volksraad (GB))
Race 4 - Interislander Festival Mdn (1560m)
Class: Maiden Track: Dead(5) Time: 1:35.26
Prizemoney: $10,000
1
11/1
T: Ms L Anderson
R: A J Calder (55.5)
11/1
3f reliable man (GB) x innovation (NZ) (keeper (AUS))
This nick: 8 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
2.3
5/1
T: A W Pike
R: S M McKay (57.5)
5/1
3c o'reilly (NZ) x miss opera (NZ) (paris opera (AUS))
2
2.3
4/1
T: M Baker and A Forsman
R: J K Riddell (57.5)
4/1
3g iffraaj (GB) x no tolerance (NZ) (savabeel (AUS))
4
3.1
9/4F
T: S Ramsay and J Ritchie
R: M T Coleman (57)
9/4F
4m darci brahma (NZ) x pavan (NZ) (centaine (AUS))
5
3.6
9/2
T: M Baker and A Forsman
R: M Cameron (55.5)
9/2
3f shocking (AUS) x vision (AUS) (henny hughes (USA))
6
4.4
12/1
T: S Ralph
R: D J Danis (54)
12/1
5m man of power (AUS) x shutricia (NZ) (grosvenor (NZ))
7
4.6
16/1
T: M Baker and A Forsman
R: L H Satherley (55.5)
16/1
3f viking ruler (AUS) x impish (AUS) (street cry (IRE))
8
6.9
Tups (7)
20/1
T: M Moroney and P Gerard
R: C E Lammas (57)
20/1
4m rip van winkle (IRE) x xabeel (NZ) (zabeel (NZ))
9
7
25/1
T: G Richardson and G Parker
R: T D Thornton (55.5)
25/1
3f pierro (AUS) x oyster island (AUS) (fastnet rock (AUS))
10
10.3
20/1
T: T F Leahy
R: S T Collett (57.5)
20/1
3g rios (NZ) x likely story (NZ) (high yield (USA))
Race 5 - House Of Elliott (Bm72) (1560m)
Class: Benchmark 72 Track: Dead(5) Time: 1:36.00
Prizemoney: $11,000
1
5/4F
T: S F Ritchie
R: J K Riddell (57.5)
5/4F
4g ocean park (NZ) x unplanned (NZ) (king of kings (IRE))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
8/1
T: G J Lord
R: O P Bosson (59)
8/1
7g tavistock (NZ) x steal (AUS) (red ransom (USA))
3
0.7
16/1
T: Team Rogerson
R: Jake Bayliss (56.5)
16/1
4m swiss ace (AUS) x eclaircissement (AUS) (hussonet (USA))
4
1.5
5/2
T: M Baker and A Forsman
R: M Cameron (56.5)
5/2
4m bel esprit (AUS) x posavina (NZ) (tiger hill (IRE))
5
1.8
8/1
T: S R Autridge
R: A J Calder (55.5)
8/1
6m guillotine (NZ) x marzia (NZ) (elusive city (USA))
6
2.2
9/2
T: R R Manning
R: D J Danis (57)
9/2
6g per incanto (USA) x lutine belle (NZ) (o'reilly (NZ))
Race 6 - Lime Cafe Mdn (1215m)
Class: Maiden Track: Dead(5) Time: 1:13.10
Prizemoney: $10,000
1
5/2F
T: A W Pike
R: M T Coleman (55.5)
5/2F
3f tavistock (NZ) x drom (NZ) (johar (USA))
Winning siblings: Montserrat,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.8
11/4
T: L O'Sullivan and A Scott
R: T Yanagida (52.5)
11/4
3f savabeel (AUS) x quest for quality (AUS) (elusive quality (USA))
3
3.3
12/1
T: M Baker and A Forsman
R: L H Satherley (55.5)
12/1
3f canford cliffs (IRE) x vereza (NZ) (zabeel (NZ))
4
4.1
20/1
T: J W Bell
R: T D Thornton (55.5)
20/1
3f swiss ace (AUS) x pose for me (NZ) (lord ballina (AUS))
5
4.9
7/2
T: I B Kennedy
R: M Cameron (57.5)
7/2
3g burgundy (NZ) x lottery (NZ) (carnegie (IRE))
6
7.2
9/1
T: F T Ritchie
R: S T Collett (57.5)
9/1
7
7.9
10/1
T: C J Henderson
R: A J Calder (57.5)
10/1
3g wanted (AUS) x buttermilk (AUS) (more than ready (USA))
8
10.3
16/1
T: M G Forbes
R: Jake Bayliss (55.5)
16/1
3f echoes of heaven (AUS) x nellie (NZ) (natural (NZ))
9
71.7
40/1
T: Ms E Shattock
R: C E Lammas (55.5)
40/1
3f haradasun (AUS) x faberge (NZ) (towkay (AUS))
Race 7 - Laser Electrical Mdn (1215m)
Class: Maiden Track: Dead(5) Time: 1:12.50
Prizemoney: $10,000
1
8/1
T: Ms C Cameron
R: D J Danis (53.5)
8/1
4m falkirk (NZ) x reflection (NZ) (thorn park (AUS))
This nick: 5 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.3
9/2
T: C R McCarroll
R: T Yanagida (53.5)
9/2
4m tavistock (NZ) x cross examine (NZ) (cape cross (IRE))
2018 NZB Karaka - Book 1
Vendor: Hyde Park
Buyer: Psd, Res $75,000
3
3.1
20/1
T: S B Marsh
R: Jake Bayliss (56.5)
20/1
4m dalghar (FR) x mrs no name (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
2018 NZB Karaka - Book 3
$10,000
Vendor: Brighthill Farm
Buyer: Mr SA Sharrock
4
4.9
7/2
T: R R Manning
R: O P Bosson (58.5)
7/2
4g super easy (NZ) x touch of spark (NZ) (spartacus (IRE))
5
5
40/1
T: L K Collins
R: J K Riddell (58.5)
40/1
4g charge forward (AUS) x magic briar (NZ) (thorn park (AUS))
6
5.1
30/1
T: J C Pender
R: A J Calder (56.5)
30/1
4m guillotine (NZ) x so regal (NZ) (shinko king (IRE))
7
7.1
50/1
T: S J McKee
R: L H Satherley (58.5)
50/1
4g fully fledged (NZ) x kate cross (NZ) (cape cross (IRE))
8
7.2
11/1
T: S J McKee
R: S T Collett (56.5)
11/1
4m savabeel (AUS) x wolfmother (AUS) (secret savings (USA))
9
7.3
20/1
T: T G Autridge
R: C E Lammas (58.5)
20/1
4g electronic zone (USA) x tena koe lucy (NZ) (lord ballina (AUS))
10
21.6
6/4F
T: M Fraser-Campin and C Campin
R: T D Thornton (58.5)
6/4F
11
31.1
25/1
T: S B Marsh
R: M J McNab (56.5)
25/1
4m magic albert (AUS) x shabana (AUS) (quest for fame (GB))
Race 8 - Barcode Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Dead(5) Time: 1:24.43
Prizemoney: $10,000
1
13/4F
T: M Baker and A Forsman
R: J K Riddell (57)
13/4F
3g camelot (GB) x imposingly (AUS) (zabeel (NZ))
This nick: 5 runners; 4 winners; 1 SW. Details
2
2.3
5/1
T: S F Ritchie
R: M T Coleman (56.5)
5/1
4m swiss ace (AUS) x floramour (AUS) (more than ready (USA))
3
3.1
20/1
T: Ms S Logan
R: T D Thornton (55)
20/1
3f ekraar (USA) x straight ace (NZ) (straight strike (USA))
4
3.4
13/2
T: S J McKee
R: S T Collett (58.5)
13/2
4g iffraaj (GB) x tangoette (NZ) (thorn park (AUS))
5
5.2
15/4
T: L O'Sullivan and A Scott
R: T Yanagida (54)
15/4
3g snitzel (AUS) x nobody gets (AUS) (forestry (USA))
6
5.7
7/2
T: G Richardson and G Parker
R: M Hashizume (54.5)
7/2
5g darci brahma (NZ) x state circus (GB) (dr fong (USA))
7
7.6
Ollie (9)
12/1
T: S B Marsh
R: Jake Bayliss (57)
12/1
8
9.7
Pushmee (15)
25/1
T: W P Hillis
R: D J Danis (52)
25/1
3f shamoline warrior (AUS) x dutowin (NZ) (danasinga (AUS))
9
13.5
20/1
T: C J Henderson
R: A J Calder (57)
20/1
3g stratum (AUS) x enzed girl (NZ) (stravinsky (USA))
* Nick figures are for Australasia.