Breednet Results

Other Meetings ▶
Thursday, June 24
Phar Lap Raceway
Wednesday, June 23
Pukekohe Park
Saturday, June 19
Awapuni
Ruakaka
Friday, June 18
Oamaru
Thursday, June 17
Wanganui
Wednesday, June 16
Cambridge
Sunday, June 13
Phar Lap Raceway
Saturday, June 12
Te Rapa
Trentham
Thursday, June 10
New Plymouth Raceway
Wednesday, June 9
Matamata
Monday, June 7
Ellerslie
Sunday, June 6
Wingatui
Saturday, June 5
Ellerslie
Wanganui
Friday, June 4
Ashburton
Thursday, June 3
Awapuni
Wednesday, June 2
Cambridge
Saturday, May 29
Ellerslie
Trentham
Friday, May 28
Wingatui
Thursday, May 27
Pukekohe Park
Wednesday, May 26
Hastings
Sunday, May 23
Hawera

AWAPUNI - Thursday, November 16

Race 1 - Precast Concrete Manawatu Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:23.68
Prizemoney: $10,000
1
7/4F
T: G T Hennessy
R: Jake Bayliss (58.5)
7/4F
4g testa rossa (AUS) x flying change (AUS) (flying spur (AUS))
Winning siblings: Oceans Away, Senrima Tide,
This nick: 31 runners; 23 winners; 3 SW. Details
2
1.3
9/4
T: Ms L Latta
R: L T Hemi (56.5)
9/4
3
1.5
11/2
T: S K Gordon
R: M Singh (53.5)
11/2
4
3
14/1
T: J V Wallace
R: R J Myers (58.5)
14/1
4g nadeem (AUS) x rites of spring (NZ) (stravinsky (USA))
5
3.5
30/1
T: Angela Greig
R: D G Bradley (58.5)
30/1
6
3.7
50/1
T: M N Eales
R: H R Andrew (56.5)
50/1
7
4.2
40/1
T: G R Vile
R: D L Turner (57)
40/1
3g burgundy (NZ) x jazzcat (NZ) (one cool cat (USA))
8
4.5
25/1
T: J G Bary
R: M R Du Plessis (58.5)
25/1
4g thorn park (AUS) x sirani (AUS) (galileo (IRE))
9
8.5
Suffign (11)
50/1
T: S M Hamill
R: A Y Shin (52.5)
50/1
10
9.3
25/1
T: Ms T Keegan
R: A B Collett (56.5)
25/1
11
9.6
30/1
T: L Knight
R: S T Collett (58.5)
30/1
4g faltaat (USA) x leonucasam (NZ) (captain rio (GB))
12
9.9
12/1
T: F J Auret
R: J Parkes (58.5)
12/1
6g pentire (GB) x besty coup (NZ) (justice prevails (AUS))
13
25.7
30/1
T: G N Nicholson
R: R T Elliot (55.5)
30/1
4m sirocco (ARG) x hurricane hannah (NZ) (no excuse needed (GB))
Race 2 - Altherm Window Systems Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:10.28
Prizemoney: $10,000
1
25/1
T: Ms L Elliot
R: R T Elliot (56.5)
25/1
3g redwood (GB) x rock on rye (AUS) (catcher in the rye (IRE))
Winning siblings: Youvebeenlitup,
This nick: 3 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2019 NZB Karaka Book 2
$65,000
Vendor: Long Acres Stud
Buyer: Hiwi Lodge
2
2.3
5/4F
T: D M Goldsbury
R: J Parkes (57.5)
5/4F
3g burgundy (NZ) x strictly time (NZ) (o'reilly (NZ))
3
3.1
10/1
T: J G Bary
R: S T Collett (55.5)
10/1
3f swiss ace (AUS) x with ice (AUS) (snowland (AUS))
4
3.9
20/1
T: Ms L Latta
R: D L Turner (57.5)
20/1
3g o'reilly (NZ) x elusive dreams (NZ) (elusive city (USA))
5
4.7
11/2
T: S A Sharrock
R: J K Riddell (57.5)
11/2
3g bachelor duke (USA) x black grace (NZ) (postponed (USA))
6
7.2
40/1
T: Ms L Latta
R: L T Hemi (55.5)
40/1
7
9.2
5/1F
T: Joshua Shaw
R: M T Coleman (55.5)
5/1F
3f super easy (NZ) x la celestina (NZ) (don eduardo (NZ))
8
9.5
25/1
T: J G Bary
R: M R Du Plessis (55.5)
25/1
3f darci brahma (NZ) x bonaichi (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
9
11
Magico (7)
14/1
T: J Benner and H Wynyard
R: R J Myers (55.5)
14/1
3f per incanto (USA) x our aspiration (NZ) (mi preferido (USA))
10
12
25/1
T: J G Bary
R: C W Johnson (55.5)
25/1
3f roc de cambes (NZ) x traditional bride (NZ) (traditionally (USA))
11
21.5
50/1
T: K R Hercock
R: J A Bassett (53)
50/1
3f showcasing (GB) x lady pompallier (NZ) (postponed (USA))
12
43.5
40/1
T: Ms L Tanner
R: D A Hirini (54.5)
40/1
3f dalghar (FR) x dido (NZ) (danasinga (AUS))
Race 3 - F & R Insulation Panels Hcp (1200m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:10.38
Prizemoney: $35,000
1
11/8
T: W S Gulliver
R: J Parkes (55.5)
11/8
7g keeninsky (NZ) x foxy boss (NZ) (oregon (USA))
Winning siblings: Argentum, King's Secret,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
7/2
T: Ms L Latta
R: R J Myers (55.5)
7/2
7g darci brahma (NZ) x tarzie (NZ) (city on a hill (USA))
3
1.5
14/1
T: R J Bergerson
R: A Y Shin (50)
14/1
4
1.8
15/4
T: S A Sharrock
R: R T Elliot (54.5)
15/4
6g darci brahma (NZ) x bellaroof (NZ) (maroof (USA))
5
1.9
4/1F
T: K T Myers
R: S J Macnab (58)
4/1F
6
2.7
12/1
T: Ms L Latta
R: M Tanaka (54)
12/1
5m darci brahma (NZ) x irish belle (NZ) (o'reilly (NZ))
Race 4 - Greaves Electrical Serv. Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:23.21
Prizemoney: $10,000
1
30/1
T: W R Jones
R: C E Lammas (56.5)
30/1
4m helmet (AUS) x benko (AUS) (bianconi (USA))
Winning siblings: Maddison, Mintenko, Prisoner Of War,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1
8/1
T: S A Sharrock
R: J K Riddell (58.5)
8/1
4g swiss ace (AUS) x bacio del vinto (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
1.3
20/1
T: K Gray
R: H R Andrew (56.5)
20/1
4
1.7
9/2
T: Ms L Latta
R: M Singh (54.5)
9/2
4m onemorenomore (AUS) x la paiva (AUS) (flying spur (AUS))
5
2.2
10/1
T: Nz-David Hayes
R: A B Collett (56.5)
10/1
4m fully fledged (NZ) x very english (NZ) (grosvenor (NZ))
6
3.8
15/4
T: D and E Haworth
R: J Parkes (58.5)
15/4
4g nom du jeu (NZ) x ballinhand (NZ) (lord ballina (AUS))
7
4.1
40/1
T: Ms L Latta
R: M Tanaka (56.5)
40/1
4m shocking (AUS) x allegory (AUS) (woodman (USA))
8
5.1
16/1
T: Nicola Marshall
R: S J Macnab (54.5)
16/1
4m road to rock (AUS) x miss daphne (NZ) (diamond express (NZ))
9
6.4
25/1
T: Ms E L Holmes
R: C L O'Beirne (53.5)
25/1
4m towkay (AUS) x thundabel (AUS) (thunder gulch (USA))
10
7.1
6/1F
T: Ms D J Parry
R: M J McNelis (55.5)
6/1F
5g buffalo man (CAN) x alma june (NZ) (almutawakel (GB))
11
8.2
40/1
T: E and J Rayner
R: C W Johnson (58.5)
40/1
4g fully fledged (NZ) x sampier (NZ) (senor pete (USA))
12
9.7
11/2
T: R J Bergerson
R: R J Myers (56.5)
11/2
4m per incanto (USA) x marekash (NZ) (kashani (USA))
13
14.2
30/1
T: Ms T M Yeates
R: L T Hemi (56.5)
30/1
Race 5 - Martin Beveridge Painters-Bm65 (1200m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(3) Time: 1:10.93
Prizemoney: $22,500
1
4/1F
T: K Gray
R: H R Andrew (54)
4/1F
3f power (GB) x lazaan (NZ) (zabeel (NZ))
Winning siblings: Playoffs, Whipped,
This nick: 8 runners; 6 winners; 1 SW. Details
2
0.2
8/1
T: M P Breslin
R: R J Myers (59.5)
8/1
4m per incanto (USA) x lottery (NZ) (carnegie (IRE))
3
3
13/2
T: A R Macgregor
R: J K Riddell (58)
13/2
5g per incanto (USA) x miss sarah (NZ) (towkay (AUS))
4
3.2
Margot (6)
10/1
T: Ms S Gordon
R: M Singh (53.5)
10/1
4m swiss ace (AUS) x peggy hookham (NZ) (joyeux danseur (USA))
5
3.6
60/1
T: J G Bary
R: D L Turner (56)
60/1
5g shocking (AUS) x etna court (NZ) (pompeii court (USA))
6
3.7
7/2
T: R J Bergerson
R: M Tanaka (57)
7/2
4m iffraaj (GB) x tinkerbabu (AUS) (giant's causeway (USA))
7
4.2
13/2
T: B W Hawtin
R: M Cameron (55.5)
13/2
5m keeper (AUS) x indian squaw (NZ) (carolingian (AUS))
8
6
16/1
T: Ms E L Holmes
R: L T Hemi (57.5)
16/1
6g brilliance (USA) x lady flossie (NZ) (al akbar (AUS))
9
6.5
60/1
T: Ms M Loveday
R: A K Chan (52)
60/1
6m fully fledged (NZ) x cee cee's gold (NZ) (high stepper (AUS))
10
6.8
15/1
T: B W Hawtin
R: D G Bradley (55)
15/1
6m thewayyouare (USA) x no porsche needed (NZ) (no excuse needed (GB))
11
7.1
14/1
T: M P Breslin
R: D A Hirini (56.5)
14/1
12
9.6
30/1
T: Anne Davies
R: C W Johnson (55.5)
30/1
8g handsome ransom (AUS) x lutaana (NZ) (o'reilly (NZ))
Race 6 - Patton Engineering (Bm75) (2100m)
Class: Benchmark 75 Track: Good(3) Time: 2:08.80
Prizemoney: $25,000
1
8/1
T: Ms J Millar
R: R J Myers (54)
8/1
Winning siblings: Sparkling Dragon,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.5
12/1
T: Ms L Latta
R: A B Collett (57.5)
12/1
7g thorn park (AUS) x en passant (NZ) (defensive play (USA))
3
0.8
12/1
T: B W Hawtin
R: J K Riddell (58.5)
12/1
5g encosta de lago (AUS) x hidden strings (AUS) (weasel clause (AUS))
4
0.9
20/1
T: B C McDermott
R: M Singh (51)
20/1
7g gold centre (AUS) x miss shania (NZ) (oregon (USA))
5
3.2
4/1F
T: M P Breslin
R: J Parkes (59)
4/1F
4m alamosa (NZ) x st jessie (AUS) (jetball (AUS))
6
3.3
5/1
T: D and E Haworth
R: M R Du Plessis (56.5)
5/1
4m o'reilly (NZ) x qwikchik (NZ) (grosvenor (NZ))
7
4.6
5/2
T: B E Newman
R: L T Hemi (56.5)
5/2
4g gorky park (NZ) x gimmeawink (AUS) (carnegie (IRE))
8
5.1
14/1
T: Ms T Keegan
R: H R Andrew (54.5)
14/1
9
8.6
15/2
T: G Richardson and G Parker
R: S T Collett (56.5)
15/2
5m darci brahma (NZ) x nostalgic (AUS) (quest for fame (GB))
10
11.9
30/1
T: Ms L Latta
R: A Y Shin (53.5)
30/1
8g gallant guru (AUS) x greyling (NZ) (sandtrap (USA))
Race 7 - Humphries Construction Hcp (1550m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:32.48
Prizemoney: $35,000
1
7/2
T: Ms L Tanner
R: S M McKay (54)
7/2
7g savabeel (AUS) x eden (AUS) (zeditave (AUS))
This nick: 4 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.1
5/2
T: D G Greene
R: M R Du Plessis (54)
5/2
5m red giant (USA) x derrydane (NZ) (danehill (USA))
3
0.5
3/1F
T: M Baker and A Forsman
R: M Cameron (54)
3/1F
5m tavistock (NZ) x purnima (AUS) (dubai destination (USA))
4
1.8
8/1
T: H E Wilson
R: R J Myers (56.5)
8/1
5
2.6
15/2
T: G R Vile
R: A B Collett (54)
15/2
6m castledale (IRE) x tenor of joy (NZ) (kingfisher mill (USA))
6
3
12/1
T: K T Myers
R: C W Johnson (60)
12/1
8g gold centre (AUS) x miss leading (NZ) (casual lies (USA))
7
4
12/1
T: Ms J Millar
R: M Tanaka (54)
12/1
8
5
30/1
T: Ms T Keegan
R: S T Collett (54)
30/1
6m librettist (USA) x sophie's storm (AUS) (last tycoon (IRE))
Race 8 - Hotchilly (Bm75) (1400m)
Class: Benchmark 75 Track: Good(3) Time: 0:00.00
Prizemoney: $25,000
1
14/1
T: N J Auret
R: L T Hemi (58)
14/1
This nick: 6 runners; 5 winners; 1 SW. Details
2
0.5
50/1
T: G I Alton
R: S M McKay (56)
50/1
7g alamosa (NZ) x cannsea (AUS) (canny lad (AUS))
3
0.7
60/1
T: Ms S Cookson
R: H R Andrew (58)
60/1
7g patapan (USA) x dorothy lamour (NZ) (westminster (NZ))
4
0.9
15/2
T: Ms J Millar
R: M Tanaka (54.5)
15/2
4m nadeem (AUS) x tinkermia (NZ) (johar (USA))
5
1.7
6/1F
T: Ms L Pickford
R: M Cameron (55)
6/1F
5m guillotine (NZ) x marzia (NZ) (elusive city (USA))
6
2.5
9/2
T: D and E Haworth
R: R J Myers (54.5)
9/2
4m pins (AUS) x bird (NZ) (danasinga (AUS))
7
2.8
7/2
T: M Baker and A Forsman
R: M T Coleman (58)
7/2
4m savabeel (AUS) x celtic crown (USA) (doneraile court (USA))
8
3.4
15/2
T: J and K Parsons
R: R T Elliot (57.5)
15/2
6m darci brahma (NZ) x instant divorce (NZ) (fiesta star (AUS))
9
4.2
11/1
T: Ms L Latta
R: M R Du Plessis (54)
11/1
5m savabeel (AUS) x showileo (AUS) (galileo (IRE))
10
4.9
30/1
T: E and J Rayner
R: C W Johnson (54)
30/1
4m keeper (AUS) x harmony (NZ) (zabeel (NZ))
10
4.9
40/1
T: S L Brown
R: Jake Bayliss (54.5)
40/1
6m pins (AUS) x flirting (NZ) (o'reilly (NZ))
12
5
25/1
T: J M Bliss
R: K J Cowan (53)
25/1
4g fully fledged (NZ) x ziggyinthemiddle (NZ) (fantastic light (USA))
13
5.8
16/1
T: Ms L Latta
R: A Y Shin (55.5)
16/1
14
10.5
25/1
T: F J Auret
R: A B Collett (54)
25/1
Race 9 - McIntosh Farm Machinery (Bm65) (1550m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(3) Time: 1:32.88
Prizemoney: $22,500
1
6/1F
T: S Ramsay and J Ritchie
R: A B Collett (57)
6/1F
5m fastnet rock (AUS) x butterfly blue (IRE) (sadler's wells (USA))
This nick: 32 runners; 21 winners; 2 SW. Details
2
0.8
20/1
T: Ms T Keegan
R: J K Riddell (57.5)
20/1
5g chinese dragon (USA) x satin cinders (NZ) (dance floor (USA))
3
3.1
15/4
T: J R Lynds
R: R J Myers (56.5)
15/4
4
3.5
15/1
T: Ms L Latta
R: M Tanaka (58.5)
15/1
5
3.8
7/1
T: G R Vile
R: J Parkes (60)
7/1
6g tavistock (NZ) x douzaine (NZ) (minardi (USA))
6
6.3
Adonis (7)
50/1
T: A I Bambry
R: M Singh (55)
50/1
5g perfectly ready (AUS) x veil (NZ) (faltaat (USA))
7
7.1
8/1
T: R J Bergerson
R: A Y Shin (56)
8/1
6g savabeel (AUS) x cantante (NZ) (centaine (AUS))
8
7.3
25/1
T: Ms M Paewai
R: A K Chan (56)
25/1
4m bachelor duke (USA) x catalano (NZ) (montjeu (IRE))
9
8.1
8/1
T: G D Innes
R: M R Du Plessis (59)
8/1
4g per incanto (USA) x seathepost (NZ) (postponed (USA))
10
8.3
20/1
T: Ms S Cookson
R: C E Lammas (56.5)
20/1
11
9.3
10/1
T: Joshua Shaw
R: M T Coleman (56.5)
10/1
4g showcasing (GB) x warren's sister (NZ) (savabeel (AUS))
12
10.1
20/1
T: J Benner and H Wynyard
R: S M McKay (54)
20/1
5m per incanto (USA) x senagalia (NZ) (don eduardo (NZ))
13
14.9
8/1
T: M D O'Brien
R: C W Johnson (59)
8/1
4g pour moi (IRE) x fifty fifty (NZ) (justice prevails (AUS))
14
20.7
100/1
T: Ms L Latta
R: D L Turner (57)
100/1
6g roc de cambes (NZ) x fidgette (AUS) (viking ruler (AUS))
* Nick figures are for Australasia.