Breednet Results

Other Meetings ▶
Saturday, April 10
Riccarton Park
Te Aroha
Friday, April 9
Awapuni
Thursday, April 8
Wanganui
Wednesday, April 7
Ashburton
Monday, April 5
Riverton
Tauranga
Saturday, April 3
Awapuni
Ellerslie
Riverton
Wednesday, March 31
Matamata
Sunday, March 28
Tauherenikau
Saturday, March 27
Riccarton Park
Tauranga
Friday, March 26
New Plymouth Raceway
Wednesday, March 24
Pukekohe Park
Monday, March 22
Wingatui
Sunday, March 21
Te Aroha
Saturday, March 20
Tauranga
Trentham
Thursday, March 18
Ashburton
Wednesday, March 17
Matamata
Sunday, March 14
Gore
Saturday, March 13
Ellerslie
Trentham
Friday, March 12
Pukekohe Park
Thursday, March 11
Riccarton Park
Wednesday, March 10
Otaki

AWAPUNI - Sunday, January 7

Race 1 - Farmlands (Bm85) (1550m)
Class: Benchmark 85 Track: Dead(5) Time: 1:33.28
Prizemoney: $30,000
1
3/1F
T: T W Mitchell
R: S T Collett (58)
3/1F
6h civics (AUS) x autumn queen (NZ) (take your partner (AUS))
Winning siblings: I Chianti, Win A Dozen,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
9/2
T: G R Vile
R: A B Collett (54)
9/2
7m gold centre (AUS) x robinson girl (NZ) (paris house (GB))
3
2.8
5/2
T: W J Thurlow
R: R J Myers (54)
5/2
5m red giant (USA) x bilancia (NZ) (montjeu (IRE))
4
3.6
7/4
T: N J Auret
R: M Singh (57.5)
7/4
5
9.5
8/1
T: Ms L Latta
R: C W Johnson (54)
8/1
Race 2 - Bjw Motors (Bm85) (1200m)
Class: Benchmark 85 Track: Dead(5) Time: 1:10.69
Prizemoney: $30,000
1
1/5F
T: Team Rogerson
R: C W Johnson (54)
1/5F
3f power (GB) x capital diamond (NZ) (lucky unicorn (AUS))
This nick: 3 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.3
3/1
T: M P Breslin
R: R J Myers (54)
3/1
4m per incanto (USA) x lottery (NZ) (carnegie (IRE))
3
2.8
8/1
T: K T Myers
R: C Waddell (54)
8/1
6m iffraaj (GB) x ciampino (AUS) (woodman (USA))
Race 3 - Southern Rangitikei Vet. 3yo (1300m)
Class: Open Track: Dead(5) Time: 1:17.89
Prizemoney: $25,000
1
11/4
T: J Benner and H Wynyard
R: R J Myers (57.5)
11/4
3g dalghar (FR) x extra celestial (AUS) (danehill dancer (IRE))
Winning siblings: Golden Organic, Shaman,
This nick: 5 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2019 NZB Karaka Book 1
Vendor: Brighthill Farm
Buyer: Psd, Res $80,000
2
1.3
5/1F
T: A and H Bull
R: A B Collett (57.5)
5/1F
3g sakhee's secret (GB) x eagle feather (AUS) (quest for fame (GB))
3
1.4
9/1
T: Team Rogerson
R: C W Johnson (55.5)
9/1
3f power (GB) x solitary (NZ) (prince echo (IRE))
4
2.9
5/4F
T: J G Bary
R: S T Collett (58.5)
5/4F
3g burgundy (NZ) x silk slipper (AUS) (woodman (USA))
5
5.4
12/1
T: G R Vile
R: D S Johnson (55.5)
12/1
6
6.7
7/1
T: Ms L Latta
R: M Tanaka (55.5)
7/1
3f i am invincible (AUS) x i'm jester gal (AUS) (rory's jester (AUS))
Race 4 - Prout Products Pty (Bm75) (1400m)
Class: Benchmark 75 Track: Dead(5) Time: 1:24.30
Prizemoney: $25,000
1
14/1
T: Team Rogerson
R: C W Johnson (56)
14/1
6m postponed (USA) x subglacial (AUS) (encosta de lago (AUS))
Winning siblings: Below Zero, Frozen, Laundy, Lord Snow,
This nick: 20 runners; 14 winners; 0 SW. Details
2
0.8
3/1F
T: A R Campbell
R: D S Johnson (54)
3/1F
3c tavistock (NZ) x limbea (NZ) (zabeel (NZ))
3
1.6
9/2
T: J G Bary
R: S T Collett (58)
9/2
6g pins (AUS) x reputedly (AUS) (quest for fame (GB))
4
3.4
9/2
T: J and K Parsons
R: A Y Shin (55)
9/2
6m darci brahma (NZ) x instant divorce (NZ) (fiesta star (AUS))
4
3.4
7/2
T: S Autridge and J Richards
R: T L Newman (52)
7/2
6m tavistock (NZ) x megapins (NZ) (pins (AUS))
6
4.9
Finn (4)
9/1
T: A R Macgregor
R: R J Myers (58)
9/1
6g le bec fin (NZ) x rosetta stone (NZ) (pat's victory (USA))
7
6.9
5/1
T: S R Mercer
R: M J McNab (58)
5/1
4g per incanto (USA) x da vinci code (NZ) (danasinga (AUS))
Race 5 - Central Itm Hcp (1400m)
Class: Open Track: Dead(5) Time: 1:24.37
Prizemoney: $40,000
1
9/4
T: M K Oulaghan
R: A B Collett (57)
9/4
5g per incanto (USA) x ages past (NZ) (slavic (USA))
Winning siblings: Twilight Doll,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
1.8
5/2F
T: G R Vile
R: D G Bradley (53)
5/2F
6m castledale (IRE) x tenor of joy (NZ) (kingfisher mill (USA))
3
2.8
5/1F
T: W S Gulliver
R: Jake Bayliss (56)
5/1F
7g keeninsky (NZ) x foxy boss (NZ) (oregon (USA))
4
3
11/2
T: Ms L Latta
R: R J Myers (54)
11/2
7g darci brahma (NZ) x tarzie (NZ) (city on a hill (USA))
5
3.3
5/2F
T: K T Myers
R: C Waddell (57)
5/2F
8g bachelor duke (USA) x kadesa (NZ) (zabeel (NZ))
Race 6 - Carbon White Nz (Bm65) (1550m)
Class: Benchmark 65 Track: Dead(5) Time: 1:33.74
Prizemoney: $22,500
1
12/1
T: Team Rogerson
R: C E Lammas (56.5)
12/1
5g tavistock (NZ) x esprit d'garde (NZ) (keeper (AUS))
This nick: 30 runners; 24 winners; 1 SW. Details
2
0.8
15/1
T: A I Bambry
R: C L O'Beirne (56)
15/1
6g pins (AUS) x martini (NZ) (centaine (AUS))
3
1.2
9/2
T: S A Sharrock
R: R J Myers (57.5)
9/2
4
2.2
2/1F
T: L O'Sullivan and A Scott
R: Jake Bayliss (57.5)
2/1F
3g rock 'n' pop (AUS) x soph (NZ) (lord ballina (AUS))
5
3.5
20/1
T: G R Vile
R: M Tanaka (59.5)
20/1
6g tavistock (NZ) x douzaine (NZ) (minardi (USA))
6
3.6
25/1
T: G R Vile
R: S T Collett (54)
25/1
4m nadeem (AUS) x our shinia (NZ) (marju (IRE))
7
3.7
13/2
T: Ms L Latta
R: C W Johnson (57.5)
13/2
5m savabeel (AUS) x showileo (AUS) (galileo (IRE))
8
4.4
11/2
T: A R Macgregor
R: J L Waddell (58.5)
11/2
5g per incanto (USA) x miss sarah (NZ) (towkay (AUS))
9
5.1
15/1
T: Ms L Latta
R: D S Johnson (57)
15/1
4m onemorenomore (AUS) x la paiva (AUS) (flying spur (AUS))
9
5.1
30/1
T: A I Bambry
R: D L Turner (58.5)
30/1
6g starcraft (NZ) x holly go lightly (AUS) (desert king (IRE))
11
10.1
20/1
T: R M Connors
R: D G Bradley (57)
20/1
6g thewayyouare (USA) x caernarfon (NZ) (volksraad (GB))
Race 7 - Marton Cup (2100m) LR
Class: Open Track: Dead(5) Time: 2:09.63
Prizemoney: $55,000
1
11/4F
T: S Ramsay and J Ritchie
R: D S Johnson (53)
11/4F
5m rip van winkle (IRE) x ethereal (NZ) (rhythm (USA))
Winning siblings: Duquesa, Ebullient, Imperium,
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.2
15/1
T: K Gray
R: Jake Bayliss (58)
15/1
8g handsome ransom (AUS) x itsa belt (NZ) (istidaad (USA))
3
1
20/1
T: G R Vile
R: C E Lammas (53)
20/1
4g darci brahma (NZ) x screen siren (NZ) (montjeu (IRE))
4
1.1
12/1
T: Ms S Kay
R: R J Myers (56.5)
12/1
6g handsome ransom (AUS) x dame ngaio (NZ) (deputy governor (USA))
5
1.2
20/1
T: Ms L Latta
R: M Tanaka (53)
20/1
7m chinese dragon (USA) x venus bay (NZ) (o'reilly (NZ))
6
1.3
12/1
T: Terry Kennedy
R: C W Johnson (58)
12/1
6m raise the flag (GB) x lesley brook (NZ) (no excuse needed (GB))
7
2.8
15/4
T: P and D Williams
R: S T Collett (56)
15/4
5g roc de cambes (NZ) x sunshine park (NZ) (thorn park (AUS))
8
4.1
40/1
T: K M Duncan
R: A B Collett (53)
40/1
7g zed (NZ) x isadora (NZ) (victory dance (IRE))
9
5.9
15/2
T: A R Macgregor
R: J L Waddell (60)
15/2
8g colombia (NZ) x miss yachtie (NZ) (yachtie (AUS))
10
9.2
13/4
T: A R Campbell
R: S C Spratt (58.5)
13/4
5g tavistock (NZ) x bagalollies (AUS) (zabeel (NZ))
11
22
40/1
T: G Lowry and G Cullen
R: M J McNab (59)
40/1
8g keeper (AUS) x southern cry (NZ) (kaapstad (NZ))
Race 8 - Spreading Rural Bulk (Bm75) (2100m)
Class: Benchmark 75 Track: Dead(5) Time: 2:13.95
Prizemoney: $25,000
1
25/1
T: B C McDermott
R: M J McNab (56)
25/1
7g gold centre (AUS) x miss shania (NZ) (oregon (USA))
Winning siblings: Kairanga,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.4
4/1
T: A J Meadows
R: Jake Bayliss (58.5)
4/1
3
1.7
11/2
T: Ms L Latta
R: C W Johnson (56.5)
11/2
7g thorn park (AUS) x en passant (NZ) (defensive play (USA))
4
1.9
15/2
T: Ms S Kay
R: R J Myers (56)
15/2
5g road to rock (AUS) x pensive (NZ) (pentire (GB))
5
2.1
16/1
T: G H Sharrock
R: A B Collett (56)
16/1
6g ekraar (USA) x efrosini (AUS) (royal academy (USA))
6
3.7
15/1
T: J R Lynds
R: T K Allan (59)
15/1
8g ad valorem (USA) x tully lea (NZ) (senor pete (USA))
7
4.1
3/1F
T: R M Connors
R: S T Collett (54.5)
3/1F
5g shocking (AUS) x material girl (NZ) (al akbar (AUS))
8
5
8/1
T: Ms L Latta
R: D G Bradley (56.5)
8/1
7g bahhare (USA) x bawl (NZ) (generous (IRE))
9
5.1
8/1
T: Ms S Gordon
R: M Singh (52)
8/1
5m brilliance (USA) x whatronnielikes (NZ) (hunza court (NZ))
10
5.3
12/1
T: G J Haigh
R: J L Waddell (58)
12/1
* Nick figures are for Australasia.