Breednet Results

Other Meetings ▶
Saturday, April 17
Hastings
Te Rapa
Friday, April 16
Matamata
Thursday, April 15
Otaki
Wednesday, April 14
Ruakaka
Sunday, April 11
Pukekohe Park
Saturday, April 10
Riccarton Park
Te Aroha
Friday, April 9
Awapuni
Thursday, April 8
Wanganui
Wednesday, April 7
Ashburton
Monday, April 5
Riverton
Tauranga
Saturday, April 3
Awapuni
Ellerslie
Riverton
Wednesday, March 31
Matamata
Sunday, March 28
Tauherenikau
Saturday, March 27
Riccarton Park
Tauranga
Friday, March 26
New Plymouth Raceway
Wednesday, March 24
Pukekohe Park
Monday, March 22
Wingatui
Sunday, March 21
Te Aroha
Saturday, March 20
Tauranga
Trentham
Thursday, March 18
Ashburton
Wednesday, March 17
Matamata

ELLERSLIE - Saturday, July 11

Race 1 - Barfoot & Thompson Mdn (880m)
Class: Maiden Track: Heavy(10) Time: 0:53.17
Prizemoney: $15,000
1
13/8F
T: A W Pike
R: A C Goindasamy (57.5)
13/8F
3g sacred falls (NZ) x neraan (AUS) (elusive quality (USA))
Winning siblings: Zeina,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
4.3
Mouton (5)
9/1
T: S L Crawford
R: C J Grylls (59.5)
9/1
3g swiss ace (AUS) x chateau latour (AUS) (hussonet (USA))
3
4.5
12/1
T: M, M L & M F Rogers
R: S C Spratt (59.5)
12/1
4g bullbars (AUS) x snazzy lass (AUS) (viscount (AUS))
4
4.7
25/1
T: R R Manning
R: J J Fawcett (56.5)
25/1
4m super easy (NZ) x blue skies (NZ) (spectatorial (AUS))
5
7.7
Sussex (11)
15/1
T: Ms K Fawcett
R: S R Weatherley (57.5)
15/1
4m tavistock (NZ) x lavender hill (NZ) (sovereign edition (IRE))
6
10.2
14/1
T: Team Rogerson
R: S T Collett (55)
14/1
2f snitzel (AUS) x lady krovanh (AUS) (dehere (USA))
7
10.3
50/1
T: C R Isdale
R: N Alam (53.5)
50/1
3f burgundy (NZ) x red tulip (AUS) (red ransom (USA))
8
12.5
Mr Fox (3)
6/1
T: J W Bell
R: T D Thornton (59.5)
6/1
3g swiss ace (AUS) x dowellbyme (NZ) (dubawi (IRE))
9
12.6
13/2
T: C Gibbs & M Bradley
R: D S Johnson (55)
13/2
2f contributer (IRE) x lilly belle (NZ) (savabeel (AUS))
10
13.9
Cheers (7)
25/1
T: R R Manning
R: M Cameron (57.5)
25/1
4m align (AUS) x tons of bubbles (NZ) (generous (IRE))
11
18.7
66/1
T: Ms Kim Knight
R: C Dell (55)
66/1
12
22.7
100/1
T: I L George
R: T L Newman (54.5)
100/1
4m jakkalberry (IRE) x goody two shoes (NZ) (danasinga (AUS))
13
29.6
20/1
T: T & M Carter
R: C M Burdan (55.5)
20/1
3f shamexpress (NZ) x lady de chine (AUS) (fastnet rock (AUS))
14
29.8
25/1
T: Ms L Anderson
R: E H Nicholas (55.5)
25/1
4g excelebration (IRE) x rafaela's aim (AUS) (bernardini (USA))
Race 2 - Stella Artois Mdn (880m)
Class: Maiden Track: Heavy(10) Time: 0:54.04
Prizemoney: $15,000
1
9/2
T: C J Waller
R: Callum Jones (53.5)
9/2
3f dalghar (FR) x chilli (NZ) (generous (IRE))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.5
13/2
T: R R Manning
R: A C Goindasamy (55.5)
13/2
3f shocking (AUS) x lily l'amour (NZ) (volksraad (GB))
3
2.3
25/1
T: S T Wenn
R: J J Fawcett (56.5)
25/1
3f he's remarkable (NZ) x nine gems (NZ) (royal gem (USA))
4
4.1
9/1
T: N P Bishara
R: T D Thornton (55)
9/1
2f showcasing (GB) x cheetie (NZ) (felix the cat (USA))
5
4.2
40/1
T: Kevin & Annette Hinton
R: T L Newman (56.5)
40/1
4g rios (NZ) x poppy rose (NZ) (thorn park (AUS))
6
4.6
20/1
T: S L Crawford
R: D S Johnson (57.5)
20/1
3f power (GB) x kool gal (NZ) (danroad (AUS))
7
4.7
Burton (2)
16/1
T: M, M L & M F Rogers
R: S C Spratt (59.5)
16/1
8
6.4
Nitro (5)
40/1
T: Ms D Waddell
R: N Alam (55.5)
40/1
5g niagara (AUS) x lady of petersburg (NZ) (san luis (AUS))
9
6.5
5/2F
T: P N McKay
R: S M Mc Kay (56.5)
5/2F
2g jimmy choux (NZ) x queen of navarre (NZ) (guillotine (NZ))
10
7.3
5/1
T: S R Autridge
R: C J Grylls (55)
5/1
2f vespa (NZ) x langara (AUS) (street cry (IRE))
11
9.1
16/1
T: Debbie Sweeney
R: L H Satherley (59.5)
16/1
3g proisir (AUS) x pique (NZ) (pins (AUS))
12
11.9
40/1
T: J Hatton
R: M Kareem (53.5)
40/1
13
12
25/1
T: G K Opie
R: A J Calder (59.5)
25/1
3c shamexpress (NZ) x zeppling (IRE) (barathea (IRE))
Race 3 - Skycity Auckland Hcp (83) (880m)
Class: Restricted 83 Track: Heavy(10) Time: 0:52.96 (35.28)
Prizemoney: $15,000
1
11/2
T: N W Tiley
R: Callum Jones (51)
11/2
4m ocean park (NZ) x pussycat dream (GB) (oasis dream (GB))
Winning siblings: Desert Realm, What's New,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.8
9/2
T: Ms L Poulson
R: C Dell (55.5)
9/2
6m gold centre (AUS) x airlia (NZ) (colombia (NZ))
3
3.2
5/1
T: N P Bishara
R: A J Calder (55)
5/1
4g rip van winkle (IRE) x miss ottey (AUS) (flying spur (AUS))
4
3.4
15/4F
T: S B Marsh
R: D S Johnson (55)
15/4F
5
4.9
9/1
T: N W Tiley
R: M Cameron (55)
9/1
5m swiss ace (AUS) x camouflaged (AUS) (strategic (AUS))
6
6.4
20/1
T: M, M L & M F Rogers
R: A C Goindasamy (53)
20/1
4m keeper (AUS) x lakeland queen (NZ) (lake coniston (IRE))
7
7.5
12/1
T: P N McKay
R: S M Mc Kay (59)
12/1
4g darci brahma (NZ) x flying firebird (NZ) (stravinsky (USA))
8
10
The Dom (16)
20/1
T: M, M L & M F Rogers
R: S C Spratt (55)
20/1
7g swiss ace (AUS) x joiya (AUS) (stravinsky (USA))
9
10.1
80/1
T: I L George
R: T L Newman (53)
80/1
8g tavistock (NZ) x arlanda (NZ) (straight strike (USA))
10
11.8
40/1
T: T & M Carter
R: C M Burdan (53)
40/1
5m showcasing (GB) x peinbird (AUS) (peintre celebre (USA))
11
12.1
20/1
T: K & I Taplin
R: E H Nicholas (51)
20/1
3f sacred falls (NZ) x toss up (NZ) (zabeel (NZ))
12
12.3
25/1
T: S & E Clotworthy
R: C K Ormsby (63)
25/1
6g iffraaj (GB) x valentina rossi (NZ) (o'reilly (NZ))
13
21.3
66/1
T: M H Brosnan
R: L H Satherley (55)
66/1
3g power (GB) x missy elliott (NZ) (magic of sydney (AUS))
14
22.6
12/1
T: Jared Prangley
R: S T Collett (55)
12/1
3g jimmy choux (NZ) x sacsayhuaman (AUS) (encosta de lago (AUS))
Race 4 - Dunstan Feeds Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Heavy(10) Time: 1:16.96 (37.78)
Prizemoney: $15,000
1
4/1
T: C W Cole
R: S R Weatherley (57.5)
4/1
3f rip van winkle (IRE) x wishing (NZ) (montjeu (IRE))
Winning siblings: Chill, Mt Mort Shark,
This nick: 5 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2019 NZB Ready To Run Sale
$65,000
Vendor: Riverrock Farm
Buyer: Matt Kropp Racing
2
2.3
15/2
T: W P Hillis
R: T L Newman (56.5)
15/2
4g guillotine (NZ) x artemesia (NZ) (peintre celebre (USA))
3
5.6
7/2F
T: S Ramsay & J Ritchie
R: J K Riddell (59.5)
7/2F
4g ocean park (GER) x boito belle (NZ) (centaine (AUS))
4
6.9
14/1
T: Jared Prangley
R: Callum Jones (55.5)
14/1
4g ekraar (USA) x reward (NZ) (pins (AUS))
5
8.7
12/1
T: K G Harrison
R: C J Grylls (59.5)
12/1
4g guillotine (NZ) x coterie (NZ) (keeper (AUS))
6
8.9
5/1
T: Ms C Cameron
R: A J Calder (57.5)
5/1
3f jimmy choux (NZ) x tiaralae (AUS) (beautiful crown (USA))
7
9.2
40/1
T: N & T Elliott
R: T Yanagida (56.5)
40/1
3f el roca (AUS) x white nymph (NZ) (sir percy (GB))
8
9.5
30/1
T: K Rae & K Williams-Tuhoro
R: T D Thornton (59.5)
30/1
3g pentire (GB) x madam speaker (NZ) (volksraad (GB))
9
11.1
30/1
T: M B Garrett
R: A C Goindasamy (55.5)
30/1
4m showcasing (GB) x em's a gem (NZ) (royal gem (USA))
10
12.3
11/2
T: J W Richards
R: S T Collett (57.5)
11/2
4m o'reilly (NZ) x so pristine (AUS) (zabeel (NZ))
11
13.6
25/1
T: G N Richardson
R: L H Satherley (57.5)
25/1
12
17.3
20/1
T: M & K Murdoch
R: J J Fawcett (56.5)
20/1
3f dalghar (FR) x donaquillo (NZ) (don eduardo (NZ))
99
80/1
T: M H Brosnan
R: S M Mc Kay (57.5)
80/1
4m tavistock (NZ) x leica queen (NZ) (faltaat (USA))
Race 5 - Eagle Technology Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Heavy(10) Time: 1:17.61 (38.30)
Prizemoney: $15,000
1
4/1F
T: K Rae & K Williams-Tuhoro
R: S R Weatherley (59.5)
4/1F
3g reliable man (GB) x wahaha (NZ) (stravinsky (USA))
This nick: 11 runners; 7 winners; 0 SW. Details
2019 NZB Karaka Book 2
$18,000
Vendor: Anistay Lodge
Buyer: Mr PP Mirabelli
2019 NZB Ready To Run Sale
$50,000
Vendor: Woburn Farm
Buyer: Mr FH Gillespie
2
0.4
12/1
T: Ms D Jeffcoat
R: T D Thornton (57.5)
12/1
5m ego (NZ) x manderley (NZ) (postponed (USA))
3
0.5
20/1
T: R P Liefting
R: M Hashizume (54.5)
20/1
4m move faster (NZ) x radiant jewel (NZ) (painted black (JPN))
4
2.3
11/1
T: N P Bishara
R: C J Grylls (57.5)
11/1
4m ego (NZ) x saphira (NZ) (o'reilly (NZ))
5
2.5
16/1
T: Ms C Evans
R: C M Burdan (55.5)
16/1
5m power (GB) x cat's account (USA) (tale of the cat (USA))
6
4.5
25/1
T: B & R Hollinshead
R: S C Spratt (57.5)
25/1
7
4.6
10/1
T: G Richardson & R Norvall
R: D S Johnson (57.5)
10/1
4m falkirk (NZ) x justawins (NZ) (stark south (USA))
8
4.7
5/1
T: Ms S Logan
R: A C Goindasamy (57.5)
5/1
3g snitzel (AUS) x viva valaria (GB) (oasis dream (GB))
9
5.3
6/1
T: J W Richards
R: C K Ormsby (59.5)
6/1
3g charm spirit (IRE) x courtney (NZ) (montjeu (IRE))
10
6.9
5/1
T: J A Price
R: S T Collett (57.5)
5/1
11
7
50/1
T: Debbie Sweeney
R: L H Satherley (57.5)
50/1
4m swiss ace (AUS) x regally (AUS) (general nediym (AUS))
12
7.1
Macros (3)
16/1
T: S Ralph
R: C E Lammas (59.5)
16/1
3g redwood (GB) x sadie belle (NZ) (exploding prospect (USA))
13
11
Mi Sky (12)
66/1
T: P P Mirabelli
R: A J Calder (57.5)
66/1
6m stravinsky (USA) x chico (NZ) (high chaparral (IRE))
14
12
40/1
T: N & T Elliott
R: T L Newman (54.5)
40/1
5m blue tsunami (AUS) x riunite on ice (NZ) (spectacular love (USA))
Race 6 - Barfoot & Thompson Hwt (94) (1600m)
Class: Restricted 94 Track: Heavy(10) Time: 1:46.89 (40.15)
Prizemoney: $15,000
1
5/2F
T: K Rae & K Williams-Tuhoro
R: E J Farr (68.5)
5/2F
6g red giant (USA) x letsgoparty (NZ) (oregon (USA))
Winning siblings: Party Crasher, Playboy Prince,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
9/1
T: Ms L Munro
R: D M Parker (63)
9/1
5g zed (NZ) x outburst (NZ) (manntari (IRE))
3
3.1
7/2
T: A W Pike
R: A N Kuru (66)
7/2
6g tavistock (NZ) x hidden passion (AUS) (desert prince (IRE))
4
4.6
Mishka (14)
20/1
T: E & D Browne
R: H A Mc Neill (65)
20/1
6g gorky park (NZ) x chiming in (GB) (niniski (USA))
5
5.1
30/1
T: K Rae & K Williams-Tuhoro
R: R S Cole (71)
30/1
8g ad valorem (USA) x mon jolie (NZ) (montjeu (IRE))
6
8.4
Gabriel (12)
12/1
T: P G Tucker
R: I Fraser-Hayes (63)
12/1
6g man of power (AUS) x angel breeze (NZ) (city on a hill (USA))
7
14.8
Sentito (10)
20/1
T: Ms D C Kennedy
R: E H Nicholas (63)
20/1
4m postponed (USA) x limbea (NZ) (zabeel (NZ))
8
15.4
7/1
T: P A Gordon
R: M J Roustoby (63)
7/1
6g guillotine (NZ) x courting (NZ) (green perfume (USA))
9
16.1
Seemax (5)
10/1
T: B & S Anderton
R: N H Downs (65)
10/1
10
16.4
100/1
T: Ms S Houston
R: J Seivwright (64)
100/1
4g ferlax (NZ) x lilies (AUS) (encosta de lago (AUS))
11
18.5
20/1
T: S Ralph
R: L Douglas (63)
20/1
5g gorky park (NZ) x opera rose (NZ) (straussbrook (AUS))
12
21.5
60/1
T: M H Brosnan
R: S H Fannin (66)
60/1
5g zed (NZ) x heather's magic (NZ) (magic of sydney (AUS))
13
22.5
20/1
T: S & E Clotworthy
R: R T Elliot (66)
20/1
5g thewayyouare (USA) x lago rider (AUS) (encosta de lago (AUS))
14
24.6
100/1
T: A W Wright
R: C M Studd (64)
100/1
5m burgundy (NZ) x summer heights (NZ) (stark south (USA))
15
31.3
30/1
T: R R Manning
R: S O'Malley (65)
30/1
5g zed (NZ) x gaybrianne (NZ) (keeper (AUS))
Race 7 - Barfoot & Thompson Hwt (83) (2200m)
Class: Restricted 83 Track: Heavy(10) Time: 2:34.86
Prizemoney: $15,000
1
Zedman (16)
30/1
T: Ms D C Kennedy
R: A N Kuru (66)
30/1
7g zed (NZ) x sazerac (NZ) (bertolini (USA))
Winning siblings: Exceptional, The Poormanzabeel,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
2.5
12/1
T: Ms K A Little
R: C M Studd (72)
12/1
8m zed (NZ) x miss akebono (NZ) (gold and ivory (USA))
3
2.7
Charred (15)
8/1
T: P P Mirabelli
R: R T Elliot (66)
8/1
4g guillotine (NZ) x dancing embers (NZ) (istidaad (USA))
4
4.7
4/1
T: A D Fuller
R: R S Cole (66.5)
4/1
8g electronic zone (USA) x matangi (NZ) (spartacus (IRE))
5
5.5
3/1F
T: S N Rees
R: S H Fannin (67.5)
3/1F
5g mastercraftsman (IRE) x argegno (AUS) (unbridled's song (USA))
6
9
20/1
T: K Rae & K Williams-Tuhoro
R: E J Farr (66)
20/1
7
12.3
30/1
T: Ms S Logan
R: J Seivwright (64)
30/1
9g gold centre (AUS) x desdemona (NZ) (truly vain (AUS))
8
15.4
50/1
T: Ms S Logan
R: L Douglas (63)
50/1
9
16.8
10/1
T: R R Manning
R: S O'Malley (67)
10/1
10
17.2
Raaj (10)
40/1
T: Ms S Houston
R: N H Downs (65)
40/1
8g iffraaj (GB) x lilly pilly (NZ) (jahafil (GB))
11
17.5
4/1
T: Craig & Shaun Phelan
R: E H Nicholas (67)
4/1
6g nom du jeu (NZ) x rarima (NZ) (grosvenor (NZ))
12
23.2
20/1
T: R R Manning
R: D M Parker (63)
20/1
9g spartacus (IRE) x mintelle (NZ) (traditionally (USA))
13
24.4
20/1
T: M Van Lierde
R: M J Roustoby (63)
20/1
5g captain rio (GB) x electracute (NZ) (postponed (USA))
14
25.6
40/1
T: S & E Clotworthy
R: H A Mc Neill (65)
40/1
10g coats choice (AUS) x truly tops (NZ) (truly vain (AUS))
15
40.6
Cashel (19)
100/1
T: S L Cameron
R: I Fraser-Hayes (63)
100/1
6g bachelor duke (USA) x castlebar (NZ) (volksraad (GB))
Race 8 - Barfoot & Thompson M'ment Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Heavy(10) Time: 1:33.35
Prizemoney: $15,000
1
10/1
T: S L Crawford
R: R T Elliot (59.5)
10/1
3g fiorente (IRE) x temper tantrum (AUS) (hold that tiger (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
5/1
T: C R Isdale
R: L H Satherley (59.5)
5/1
3g prince conti (NZ) x waitomo (NZ) (castledale (IRE))
3
3.8
25/1
T: E & D Browne
R: C E Lammas (59.5)
25/1
4g gorky park (NZ) x pouri chimes (NZ) (occidental tourist (USA))
4
4
Husk (9)
50/1
T: K G Harrison
R: M Kareem (55.5)
50/1
3g jakkalberry (IRE) x enfadado (NZ) (librettist (USA))
5
4.8
11/4F
T: S & E Clotworthy
R: D S Johnson (59.5)
11/4F
3g redwood (GB) x windfall (NZ) (swiss ace (AUS))
6
8.6
50/1
T: Team Rogerson
R: B D Rogerson (53.5)
50/1
3f roc de cambes (NZ) x speak up (NZ) (duelled (AUS))
7
9.3
25/1
T: S & E Clotworthy
R: J J Fawcett (58.5)
25/1
3g glass harmonium (IRE) x sorenstam (AUS) (encosta de lago (AUS))
8
11.1
15/2
T: N P Bishara
R: S C Spratt (57.5)
15/2
3f sufficient (NZ) x star road (NZ) (danroad (AUS))
9
11.2
16/1
T: Team Rogerson
R: T Yanagida (58.5)
16/1
10
12.7
50/1
T: M H Brosnan
R: T D Thornton (59.5)
50/1
4g jimmy choux (NZ) x heather's magic (NZ) (magic of sydney (AUS))
11
12.9
13/4
T: R P Liefting
R: M Hashizume (54.5)
13/4
4m move faster (NZ) x haere ra (NZ) (pentire (GB))
12
16.7
14/1
T: N P Bishara
R: Callum Jones (55.5)
14/1
4g zed (NZ) x my pentire (NZ) (pentire (GB))
13
17.2
66/1
T: P P Mirabelli
R: C Dell (59.5)
66/1
3g el roca (AUS) x solitary (NZ) (prince echo (IRE))
14
17.6
Astro (14)
100/1
T: M B Garrett
R: A C Goindasamy (55.5)
100/1
4m he's remarkable (NZ) x astralita (AUS) (kenny's best pal (AUS))
15
17.9
30/1
T: Ms K Fursdon
R: C M Burdan (57.5)
30/1
3g he's remarkable (NZ) x stargino (AUS) (perugino (USA))
16
21.8
100/1
T: M Van Lierde
R: A J Calder (57.5)
100/1
4m jakkalberry (IRE) x shezapearla (NZ) (fast 'n' famous (AUS))
Race 9 - Barfoot & Thompson Rural (76) (1400m)
Class: Restricted 76 Track: Heavy(10) Time: 1:32.02
Prizemoney: $15,000
1
30/1
T: A J Morley
R: A C Goindasamy (60.5)
30/1
6g bullbars (AUS) x sunday whisper (AUS) (sunday silence (USA))
Winning siblings: Chuchoter, Social Assassin,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.3
11/1
T: V A Prendergast
R: S T Collett (56.5)
11/1
4m super easy (NZ) x touch of spark (NZ) (spartacus (IRE))
3
0.6
9/2
T: N W Tiley
R: Callum Jones (59)
9/2
5g sufficient (NZ) x cool talk (NZ) (shinko king (IRE))
4
0.8
11/1
T: A D Fuller
R: J J Fawcett (55.5)
11/1
5g jimmy choux (NZ) x speechless (AUS) (redoute's choice (AUS))
5
2.8
10/1
T: R P Liefting
R: C Dell (62.5)
10/1
4g nom du jeu (NZ) x good reason (NZ) (lord ballina (AUS))
6
3
12/1
T: Ms L Brennan
R: L H Satherley (57)
12/1
7
3.9
40/1
T: P & J Brosnan
R: S M Mc Kay (56.5)
40/1
8
9.4
12/1
T: M Baker & A Forsman
R: J K Riddell (60.5)
12/1
9
13.2
11/4F
T: M Baker & A Forsman
R: M Cameron (56)
11/4F
4m darci brahma (NZ) x red magnolia (NZ) (red ransom (USA))
10
14.2
10/1
T: Team Rogerson
R: R T Elliot (58.5)
10/1
4g swiss ace (AUS) x princesse de paris (AUS) (belong to me (USA))
11
15.1
60/1
T: S T Wenn
R: S C Spratt (55)
60/1
5g showcasing (GB) x not a word (NZ) (strike diamonds (NZ))
12
16.3
Firoden (14)
25/1
T: S J Reid
R: C J Grylls (55)
25/1
4g denman (AUS) x firostefani (AUS) (stratum (AUS))
13
18
Dr Hank (16)
80/1
T: D B Hollinshead
R: T D Thornton (55)
80/1
6g redwood (GB) x bellaforte (NZ) (generous (IRE))
14
18.6
11/1
T: Ms C Cameron
R: A J Calder (55)
11/1
15
19.5
25/1
T: N W Tiley
R: D S Johnson (59.5)
25/1
6g remind (USA) x switches (AUS) (naturalism (NZ))
16
24.7
50/1
T: S & E Clotworthy
R: M Hashizume (54.5)
50/1
7g fast 'n' famous (AUS) x el ardiente (NZ) (desert sun (GB))
Race 10 - Barfoot&Thompson Body Corp.-87 (1200m)
Class: Restricted 87 Track: Heavy(10) Time: 1:17.49
Prizemoney: $15,000
1
3/1F
T: N W Tiley
R: Callum Jones (57)
3/1F
8m nom du jeu (NZ) x la pucelle (NZ) (tale of the cat (USA))
Winning siblings: Presume, Twilight Rebel,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
Ritani (4)
13/4
T: S B Marsh
R: D S Johnson (58)
13/4
5m makfi (GB) x elegant emerald (AUS) (unbridled's song (USA))
3
1.2
6/1
T: G K Opie
R: A C Goindasamy (61)
6/1
5m ekraar (USA) x dahling (NZ) (generous (IRE))
4
2
20/1
T: W P Hillis
R: M Kareem (55.5)
20/1
6m redwood (GB) x it's my sin (AUS) (success express (USA))
5
3.3
25/1
T: M & K Murdoch
R: S M Mc Kay (57)
25/1
5g fully fledged (NZ) x closing time (NZ) (woodbury lad (USA))
6
3.8
Symbio (11)
9/1
T: Ms J K Mahoney
R: S C Spratt (55)
9/1
7
4
12/1
T: J & B Vance
R: A J Calder (56.5)
12/1
6g reset (AUS) x riddles (AUS) (distorted humor (USA))
8
4.6
11/2
T: Ms D Guy
R: C E Lammas (55.5)
11/2
4m jakkalberry (IRE) x explosive girl (NZ) (san luis (AUS))
9
6.4
8/1
T: M & K Murdoch
R: J J Fawcett (55)
8/1
4m redwood (GB) x redwood forest (AUS) (timber country (USA))
10
6.5
Bruzo (8)
25/1
T: S & E Clotworthy
R: M Hashizume (53)
25/1
4g ego (NZ) x sophia (NZ) (spectatorial (AUS))
Race 11 - Barfoot & Thompson Comm. (63) (1200m)
Class: Restricted 63 Track: Heavy(10) Time: 1:17.81
Prizemoney: $15,000
1
4/1F
T: K & B Kelso
R: S T Collett (56.5)
4/1F
3f sacred falls (NZ) x dee i why (NZ) (zabeel (NZ))
This nick: 13 runners; 6 winners; 2 SW. Details
2019 NZB Karaka Book 1
$50,000
Vendor: Waikato Stud Ltd
Buyer: Ms F Kelly
2
3.3
Trouble (12)
12/1
T: M & K Murdoch
R: J J Fawcett (55.5)
12/1
4g guillotine (NZ) x penny hill (NZ) (pentire (GB))
3
3.8
9/1
T: C Gibbs & M Bradley
R: M Cameron (57.5)
9/1
3f swiss ace (AUS) x atomic dancer (AUS) (danehill dancer (IRE))
4
4
15/2
T: Ms K McQuade
R: C E Lammas (57.5)
15/2
5
5.5
Nuttee (14)
30/1
T: M H Brosnan
R: A C Goindasamy (53)
30/1
6m ego (NZ) x just la don (NZ) (don eduardo (NZ))
6
6
12/1
T: R J Tanner
R: Callum Jones (55)
12/1
4g niagara (AUS) x astana (NZ) (keeper (AUS))
7
7
15/1
T: R P Liefting
R: L H Satherley (59)
15/1
8
8.9
12/1
T: C Gibbs & M Bradley
R: C J Grylls (57.5)
12/1
3f shooting to win (AUS) x fast gal (AUS) (fastnet rock (AUS))
9
10.6
10/1
T: Jason Price
R: C M Burdan (55)
10/1
3f rios (NZ) x diamond lindauer (NZ) (fast 'n' famous (AUS))
10
11.6
Ludus (11)
9/1
T: S B Marsh
R: D S Johnson (56.5)
9/1
4m redwood (GB) x frolicsome (AUS) (encosta de lago (AUS))
11
11.9
66/1
T: K Rae & K Williams-Tuhoro
R: T D Thornton (57.5)
66/1
4g shamexpress (NZ) x finishing school (AUS) (royal academy (USA))
12
13.9
Rusavy (9)
5/1
T: C J Wood
R: T Yanagida (56.5)
5/1
5g savabeel (AUS) x kahurangi (AUS) (elusive quality (USA))
13
15.1
15/1
T: Ms K D Nicholson
R: J K Riddell (59)
15/1
3g keeper (AUS) x gina may (NZ) (pentire (GB))
14
16.5
50/1
T: E & D Browne
R: B D Rogerson (52)
50/1
5m mastercraftsman (IRE) x genaffair (NZ) (generous (IRE))
* Nick figures are for Australasia.