Breednet Results

Other Meetings ▶
Sunday, May 22
Hawera
Saturday, May 21
Te Rapa
Trentham
Thursday, May 19
Riccarton
Riccarton Park Synthetic
Wednesday, May 18
Cambridge
Sunday, May 15
Ascot Park
Saturday, May 14
Arawa Park
Hawera
Friday, May 13
Matamata
Thursday, May 12
Wanganui
Wednesday, May 11
Riverton
Saturday, May 7
Riccarton Park
Te Rapa
Friday, May 6
Otaki
Thursday, May 5
Riccarton Park Synthetic
Wednesday, May 4
Ruakaka
Sunday, May 1
Wingatui
Saturday, April 30
Te Rapa
Wanganui
Friday, April 29
Arawa Park
Thursday, April 28
Phar Lap Raceway
Wednesday, April 27
Hawera
Monday, April 25
Avondale
Sunday, April 24
Awapuni
Saturday, April 23
Pukekohe Park
Riccarton Park

HASTINGS - Saturday, April 14

Race 1 - Stella Artois (Bm65) (1600m)
Class: Benchmark 65 Track: Slow(7) Time: 1:38.67
Prizemoney: $22,500
1
9/1
T: G Lowry and G Cullen
R: S T Collett (58.5)
9/1
4g lope de vega (IRE) x spurcent (AUS) (flying spur (AUS))
This nick: 10 runners; 7 winners; 0 SW. Details
2
0.1
20/1
T: Ms L Latta
R: R J Hannam (59)
20/1
5g savabeel (AUS) x samantha jane (NZ) (danasinga (AUS))
3
1.4
30/1
T: P and T Ebbett
R: S M McKay (55.5)
30/1
4m per incanto (USA) x snippins (NZ) (pins (AUS))
4
1.6
Lubaya (9)
7/2
T: R J Bergerson
R: J Parkes (56.5)
7/2
3f rip van winkle (IRE) x lioness (NZ) (generous (IRE))
5
2.4
15/1
T: J G Bary
R: Jake Bayliss (57.5)
15/1
4g jimmy choux (NZ) x xpectacular (NZ) (shinko king (IRE))
6
3.7
13/2
T: J R Lynds
R: L J Allpress (57)
13/2
5m road to rock (AUS) x abit rusty (NZ) (straight strike (USA))
7
3.8
Wafer (8)
13/4
T: M P Breslin
R: R J Myers (57)
13/4
5m alamosa (NZ) x salada (NZ) (sandtrap (USA))
8
5.8
2/1F
T: M Baker and A Forsman
R: M Cameron (58.5)
2/1F
9
6.3
40/1
T: G D Innes
R: A Y Shin (54.5)
40/1
5g zed (NZ) x springvale lass (NZ) (magic ring (IRE))
Race 2 - Livamol (Bm65) (1200m)
Class: Benchmark 65 Track: Slow(7) Time: 1:12.29
Prizemoney: $22,500
1
15/2
T: P W Lock
R: S C Spratt (59.5)
15/2
Winning siblings: Oregon Dreamer,
This nick: 44 runners; 34 winners; 4 SW. Details
2
0.4
7/1
T: K Gray
R: T K Allan (58)
7/1
3g rip van winkle (IRE) x all in black (NZ) (don eduardo (NZ))
3
0.6
7/1
T: M Moroney and P Gerard
R: Jake Bayliss (58)
7/1
4m showcasing (GB) x she's invincible (NZ) (elusive city (USA))
4
2.6
20/1
T: Ms E Osborne
R: R J Hannam (56.5)
20/1
5m per incanto (USA) x ziggyinthemiddle (NZ) (fantastic light (USA))
5
2.9
20/1
T: Ms K Lawrence
R: L T Hemi (58.5)
20/1
4g nadeem (AUS) x cosmic flight (NZ) (star way (GB))
6
3.3
5/2F
T: J G Bary
R: L J Allpress (59.5)
5/2F
4g stratum (AUS) x dressed (NZ) (zabeel (NZ))
7
5.6
14/1
T: C Gibbs and M Bradley
R: S M McKay (56.5)
14/1
8
6.4
11/2
T: R J Bergerson
R: J Parkes (59)
11/2
3g alamosa (NZ) x shanro (AUS) (lonhro (AUS))
9
7.2
11/1
T: G Lowry and G Cullen
R: S T Collett (56.5)
11/1
4m cape blanco (IRE) x splendid in spring (USA) (best of luck (USA))
10
7.6
12/1
T: Ms C McDougal
R: M Cameron (57)
12/1
6m tavistock (NZ) x whistling jazz (NZ) (hey baba riba (NZ))
11
18.6
Exhibit (13)
20/1
T: D M Goldsbury
R: M Tanaka (55)
20/1
4m iffraaj (GB) x royal show (NZ) (deputy governor (USA))
Race 3 - The Elbow Room Bar Mahora 2yo (1300m)
Class: Open Track: Slow(7) Time: 1:19.28
Prizemoney: $22,500
1
13/4
T: M Baker and A Forsman
R: M Cameron (57)
13/4
2g pins (AUS) x red delicious (NZ) (no excuse needed (GB))
This nick: 11 runners; 6 winners; 1 SW. Details
2
0.2
11/1
T: P N McKay
R: S M McKay (57)
11/1
2g helmet (AUS) x shortblackmini (NZ) (black minnaloushe (USA))
3
4
16/1
T: C J Waller
R: Jake Bayliss (55)
16/1
2f pierro (AUS) x purple muse (NZ) (redoute's choice (AUS))
4
4.1
6/1
T: R G Allen
R: J Parkes (57)
6/1
2g alamosa (NZ) x hazel (NZ) (handsome ransom (AUS))
5
5.6
3/1F
T: K Gray
R: L J Allpress (56.5)
3/1F
2f swiss ace (AUS) x fortelo (AUS) (armidale (AUS))
6
6.4
30/1
T: Jacob McKay
R: C E Lammas (57)
30/1
2g sebring (AUS) x kallisan (NZ) (stratum (AUS))
7
6.6
14/1
T: G Lowry and G Cullen
R: S T Collett (57)
14/1
2g super easy (NZ) x today not tomorrow (NZ) (occidental tourist (USA))
8
13.6
Danelyn (11)
25/1
T: P N McKay
R: S C Spratt (55)
25/1
2f sepoy (AUS) x conferre (AUS) (encosta de lago (AUS))
9
21.7
20/1
T: G R Vile
R: R J Hannam (57)
20/1
2g the factor (USA) x sicilia (AUS) (flying spur (AUS))
10
22
6/1
T: M Baker and A Forsman
R: R J Myers (57)
6/1
11
22.4
40/1
T: P N McKay
R: L T Hemi (57)
40/1
2g bernardini (USA) x almrose (IRE) (holy roman emperor (IRE))
12
24.2
25/1
T: Ms L Latta
R: M Tanaka (57)
25/1
2g all too hard (AUS) x may rain (AUS) (written tycoon (AUS))
Race 4 - Winning Edge (Bm75) (2500m)
Class: Benchmark 75 Track: Slow(7) Time: 2:40.15
Prizemoney: $25,000
1
7/4
T: Ms S Logan
R: M Cameron (57)
7/4
4g redwood (GB) x for love (NZ) (omnicorp (NZ))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.3
10/1
T: Ms K A Little
R: S T Collett (55)
10/1
6m zed (NZ) x miss akebono (NZ) (gold and ivory (USA))
3
0.4
5/1F
T: P S Nelson
R: J Parkes (59)
5/1F
9g shinko king (IRE) x grosveness (NZ) (grosvenor (NZ))
4
2.7
5/2F
T: A and H Bull
R: R J Myers (54)
5/2F
4m road to rock (AUS) x halfyaluck (NZ) (montjeu (IRE))
5
5.5
16/1
T: S Nickalls
R: S C Spratt (54)
16/1
5g el hermano (NZ) x malvern lass (NZ) (kreisler (IRE))
6
6
Voxer (10)
20/1
T: G Lowry and G Cullen
R: T K Allan (54)
20/1
7g savabeel (AUS) x lady ista (NZ) (istidaad (USA))
7
11.3
15/1
T: Peter Rudkin
R: M Tanaka (56.5)
15/1
8
13.6
Owned (9)
8/1
T: D and E Haworth
R: Jake Bayliss (54)
8/1
4m savabeel (AUS) x kept (NZ) (keeper (AUS))
Race 5 - Nz Contractors Federation-Bm85 (1400m)
Class: Benchmark 85 Track: Slow(7) Time: 1:24.45
Prizemoney: $30,000
1
15/2
T: F P Campbell
R: A Y Shin (55)
15/2
5g shocking (AUS) x grandissima (NZ) (savabeel (AUS))
Winning siblings: Avery, Grand Express, Mista Razzledazzle,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
5/1F
T: B Joseph and P and M Jones
R: C Waddell (53)
5/1F
4g thewayyouare (USA) x zafonique (NZ) (bigstone (IRE))
3
0.9
7/4
T: P W Lock
R: S C Spratt (56)
7/4
4m falkirk (NZ) x laurel (AUS) (woodman (USA))
4
1.3
9/1
T: A W Pike
R: Jake Bayliss (55)
9/1
6m pentire (GB) x blue hope (NZ) (bigstone (IRE))
5
2.3
11/4
T: Ms K A Little
R: S T Collett (57.5)
11/4
6m captain rio (GB) x forever tango (NZ) (sound reason (CAN))
6
3.8
15/2
T: G T Hennessy
R: S M McKay (57)
15/2
6g tiger prawn (SAF) x suzie temple (NZ) (mellifont (USA))
7
4.8
20/1
T: M P Breslin
R: R J Hannam (58)
20/1
6g i am invincible (AUS) x swentre (AUS) (peintre celebre (USA))
Race 6 - Royston Hosp. Hawke's Bay Cup (2200m) LR
Class: Open Track: Slow(7) Time: 2:18.69
Prizemoney: $75,000
1
6/1
T: C Gibbs and M Bradley
R: Jake Bayliss (53.5)
6/1
5g redoute's choice (AUS) x boundless (NZ) (van nistelrooy (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.4
10/1
T: J W Richards
R: R S Rusof (59)
10/1
5m lookin at lucky (USA) x highland lights (AUS) (fantastic light (USA))
3
1.7
5/1F
T: F P Campbell
R: S T Collett (55.5)
5/1F
4
3.7
5/1F
T: C Gibbs and M Bradley
R: C E Lammas (53.5)
5/1F
4g bullbars (AUS) x commendable (NZ) (the commander (NZ))
5
3.8
12/1
T: H W Mathews
R: J Parkes (59.5)
12/1
6
5.1
13/4
T: M Baker and A Forsman
R: M Cameron (58)
13/4
7
6.4
10/1
T: G N Nicholson
R: R J Myers (60)
10/1
6g tavistock (NZ) x grove nymph (NZ) (grosvenor (NZ))
8
6.6
14/1
T: P and T Ebbett
R: S C Spratt (53)
14/1
5m per incanto (USA) x proof (NZ) (maroof (USA))
9
6.7
10/1
T: B J Lockwood
R: L J Allpress (57.5)
10/1
5m pins (AUS) x tall poppy (NZ) (kaapstad (NZ))
10
17.7
30/1
T: G Lowry and G Cullen
R: T K Allan (58.5)
30/1
8g keeper (AUS) x southern cry (NZ) (kaapstad (NZ))
Race 7 - Nzb Finance Sprint (1200m) LR
Class: Open Track: Slow(7) Time: 1:11.68
Prizemoney: $50,000
1
20/1
T: A W Pike
R: Jake Bayliss (53.5)
20/1
4m per incanto (USA) x yeah nah (NZ) (kinjite (NZ))
Winning siblings: VIADANA,
This nick: 4 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
2.3
3/1F
T: M Baker and A Forsman
R: L J Allpress (54)
3/1F
4m iffraaj (GB) x fascinator (NZ) (spinning world (USA))
3
2.5
13/2
T: C Gibbs and M Bradley
R: S T Collett (53)
13/2
4m tavistock (NZ) x macinally (NZ) (volksraad (GB))
4
2.6
Akoya (8)
13/2
T: S B Marsh
R: R J Myers (53)
13/2
4m bullbars (AUS) x penny bright (NZ) (pentire (GB))
5
3.1
11/4
T: Team Rogerson
R: M Cameron (53)
11/4
3f power (GB) x capital diamond (NZ) (lucky unicorn (AUS))
6
3.6
20/1
T: M P Breslin
R: S C Spratt (58)
20/1
7g alamosa (NZ) x anca (NZ) (howbaddouwantit (USA))
7
4.9
Ringo (1)
30/1
T: M P Breslin
R: L T Hemi (60)
30/1
8g fastnet rock (AUS) x akris (NZ) (zabeel (NZ))
8
5.1
9/1
T: Team Rogerson
R: J Parkes (57)
9/1
5m volksraad (GB) x next century (NZ) (stravinsky (USA))
9
5.5
16/1
T: Ms L Latta
R: R J Hannam (57)
16/1
7g darci brahma (NZ) x tarzie (NZ) (city on a hill (USA))
10
10.3
11/1
T: P N McKay
R: S M McKay (53)
11/1
4g alamosa (NZ) x light majesty (NZ) (zabeel (NZ))
Race 8 - Congratulations Ms Wilson-Bm75 (1300m)
Class: Benchmark 75 Track: Slow(7) Time: 1:19.03
Prizemoney: $25,000
1
12/1
T: P N McKay
R: S M McKay (59.5)
12/1
5g o'reilly (NZ) x shikoba (NZ) (chief bearhart (CAN))
Winning siblings: Surefire,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
9/2
T: W J Thurlow
R: R J Myers (55.5)
9/2
5m red giant (USA) x bilancia (NZ) (montjeu (IRE))
3
1
15/4
T: C R McCarroll
R: L J Allpress (54.5)
15/4
4m alamosa (NZ) x bluzero (AUS) (danzero (AUS))
3
1
11/2
T: Ms R Frost
R: Jake Bayliss (58)
11/2
4g captain rio (GB) x miss defy (NZ) (grosvenor (NZ))
5
2.3
6/1F
T: D G Greene
R: S C Spratt (56.5)
6/1F
5m roc de cambes (NZ) x arthena (NZ) (desert sun (GB))
6
3.1
12/1
T: Ms L Latta
R: M Tanaka (54)
12/1
5m pins (AUS) x wailea miss (NZ) (o'reilly (NZ))
7
5.1
20/1
T: Peter Rudkin
R: S T Collett (55.5)
20/1
4m beneteau (AUS) x la lune (AUS) (dehere (USA))
8
8.9
11/2
T: M P Breslin
R: J Parkes (57)
11/2
4m alamosa (NZ) x st jessie (AUS) (jetball (AUS))
9
9.7
Hutch (7)
30/1
T: C Connors
R: S J Macnab (54)
30/1
6g st reims (NZ) x verna (NZ) (al akbar (AUS))
10
12
11/1
T: L O'Sullivan and A Scott
R: C E Lammas (58)
11/1
* Nick figures are for Australasia.