Breednet Results

Other Meetings ▶
Friday, May 14
Matamata
Thursday, May 13
Wanganui
Wednesday, May 12
Ashburton
Sunday, May 9
Woodville
Saturday, May 8
Riccarton Park
Te Rapa
Thursday, May 6
Riverton
Wednesday, May 5
Ruakaka
Sunday, May 2
Phar Lap Raceway
Saturday, May 1
Hastings
Te Rapa
Thursday, April 29
Wingatui
Wednesday, April 28
Arawa Park
Monday, April 26
Avondale
Sunday, April 25
Awapuni
Saturday, April 24
Ellerslie
Riccarton Park
Thursday, April 22
Woodville
Wednesday, April 21
Tauranga
Sunday, April 18
Ascot Park
Saturday, April 17
Hastings
Te Rapa
Friday, April 16
Matamata
Thursday, April 15
Otaki
Wednesday, April 14
Ruakaka

MATAMATA - Wednesday, July 26

Race 1 - Matamata Saddlery Mdn (2000m)
Class: Maiden Track: Heavy(11) Time: 2:15.62
Prizemoney: $10,000
1
3/3
T: B J McKeagg
R: R T Elliot (55.5)
3/3
3f bullbars (AUS) x middlebrook (AUS) (royal academy (USA))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.5
1/1F
T: G Richardson and G Parker
R: M J McNab (58.5)
1/1F
3g redwood (GB) x red mariete (AUS) (red ransom (USA))
3
6
5/5
T: Ms S Logan
R: S R Weatherley (57.5)
5/5
4g perfectly ready (AUS) x vega belle (NZ) (thorn park (AUS))
4
8.8
9/9
T: M H Brosnan
R: B R Jones (58.5)
9/9
4g nom du jeu (NZ) x heather's magic (NZ) (magic of sydney (AUS))
5
9.6
7/7
T: M Roustoby and J McIlroy
R: D J Danis (53.5)
7/7
3f shamoline warrior (AUS) x rosegreen (AUS) (giant's causeway (USA))
6
12.6
10/11
T: G I Alton
R: T N Harris (58.5)
10/11
3g civics (AUS) x rush'n red (NZ) (soviet star (USA))
7
13.7
2/2
T: K and L Rae and K Williams-Tuhoro
R: M Cameron (56.5)
2/2
4m savabeel (AUS) x frivolous (NZ) (black minnaloushe (USA))
8
15.3
4/4
T: Ms C Pomare
R: V A Colgan (56.5)
4/4
9
16.4
Rippy (6)
8/8
T: S B Marsh
R: T D Thornton (58.5)
8/8
3g rip van winkle (IRE) x tina temple (NZ) (diamond express (NZ))
10
22.1
11/10
T: C B Stevenson
R: S M McKay (58.5)
11/10
7g le bec fin (NZ) x tui akarana (NZ) (our jimmy (USA))
11
22.3
6/6
T: C W Thornton
R: J K Riddell (58.5)
6/6
3g thano (ARG) x isabella soraya (NZ) (al akbar (AUS))
12
24.6
12/12
T: S Wright
R: J J Fawcett (53.5)
12/12
7m istidaad (USA) x josinda (NZ) (cache of gold (USA))
Race 2 - Matamata Hire Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Heavy(11) Time: 1:17.59
Prizemoney: $10,000
1
1/1F
T: M Baker and A Forsman
R: M Cameron (57.5)
1/1F
2g falkirk (NZ) x satin gold (NZ) (woodborough (USA))
Winning siblings: Elusive Gold,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.3
3/3
T: S D Cole
R: J K Riddell (57.5)
3/3
3
4.3
6/6
T: G Richardson and G Parker
R: S M McKay (55.5)
6/6
2f duporth (AUS) x silk pins (NZ) (pins (AUS))
4
6.6
2/2
T: A W Pike
R: T N Harris (57.5)
2/2
2g redwood (GB) x lacustrine (AUS) (encosta de lago (AUS))
5
9.9
4/4
T: L O'Sullivan and A Scott
R: C E Lammas (57.5)
4/4
2g i am invincible (AUS) x quirina (GB) (red ransom (USA))
6
10.1
5/5
T: D Logan and C Gibbs
R: T D Thornton (55.5)
5/5
2f dalghar (FR) x angel by me (NZ) (captain rio (GB))
7
16
Hingis (8)
7/7
T: G and D Rogerson
R: R T Elliot (54.5)
7/7
2f swiss ace (AUS) x avec joie (AUS) (general nediym (AUS))
8
18.7
8/8
T: S R Dowling
R: V A Colgan (55.5)
8/8
2f falkirk (NZ) x portobello road (NZ) (volksraad (GB))
Race 3 - Colin West Panelbeaters Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Heavy(11) Time: 1:17.30
Prizemoney: $10,000
1
1/1F
T: G J Old
R: A F Jones (58.5)
1/1F
Winning siblings: Perfection,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
6
4/3
T: S B Marsh
R: M Cameron (56.5)
4/3
3f pins (AUS) x lasting luck (AUS) (iglesia (AUS))
3
6.5
2/4
T: Ms L M Laing
R: B R Jones (56.5)
2/4
4
8.8
6/5
T: S F Ritchie
R: C E Lammas (56.5)
6/5
3f pour moi (IRE) x songfest (AUS) (unbridled's song (USA))
5
10.3
5/6
T: K and L Rae and K Williams-Tuhoro
R: T N Harris (58.5)
5/6
3g coats choice (AUS) x mrs pea (NZ) (pentire (GB))
6
10.8
3/2
T: Ms C Cameron
R: S M McKay (58.5)
3/2
3g captain rio (GB) x toposhforu (NZ) (howbaddouwantit (USA))
7
11.5
9/9
T: B S Wallbank
R: A J Sims (55.5)
9/9
3g iffraaj (GB) x monzahra (NZ) (montjeu (IRE))
8
12.2
8/8
T: P G Tucker
R: T Wenn (55.5)
8/8
3g man of power (AUS) x angel breeze (NZ) (city on a hill (USA))
9
16.6
7/7
T: P Adlington
R: V E Gatu (56.5)
7/7
4m tavistock (NZ) x je suis (NZ) (stravinsky (USA))
Race 4 - Bdo Rotorua (Bm65) (1200m)
Class: Benchmark 65 Track: Heavy(11) Time: 1:16.42
Prizemoney: $10,000
1
1/1F
T: L O'Sullivan and A Scott
R: S R Weatherley (56.5)
1/1F
Winning siblings: Firming, Queen Of Excuses, Rock Royalty,
This nick: 16 runners; 11 winners; 2 SW. Details
2
1.3
6/6
T: P and J Brosnan
R: V E Gatu (54)
6/6
5m tiger prawn (SAF) x dahling (NZ) (generous (IRE))
3
3.6
2/2
T: G J Old
R: B R Jones (58.5)
2/2
4g tiger prawn (SAF) x verry fast (NZ) (fast 'n' famous (AUS))
4
7.6
7/8
T: S R Nickel
R: J K Riddell (58)
7/8
5
8
8/9
T: Ms D Venn
R: E J Farr (58)
8/9
7g sandtrap (USA) x klocked (NZ) (kaapstad (NZ))
6
8.1
5/5
T: R R Manning
R: V A Colgan (59.5)
5/5
4g cecconi (AUS) x arduous (NZ) (mohamed abdu (IRE))
7
10.6
Smoochy (12)
10/10
T: Ms E Osborne
R: S M McKay (55.5)
10/10
4m patapan (USA) x love bite (NZ) (germano (GB))
8
14.9
Stryda (15)
12/11
T: S Lucock and S Gillespie
R: T Wenn (52)
12/11
4g lucky unicorn (AUS) x polyana (NZ) (pyrus (USA))
9
15
Cascata (10)
9/7
T: S B Marsh
R: M Cameron (56)
9/7
3f postponed (USA) x sabino creek (AUS) (encosta de lago (AUS))
10
15.6
4/4
T: S Autridge and J Richards
R: T L Newman (54)
4/4
4g bel esprit (AUS) x vercors (NZ) (catbird (AUS))
11
16.2
3/3
T: P P Mirabelli
R: D J Danis (54.5)
3/3
5m swiss ace (AUS) x boogie nights (AUS) (galileo (IRE))
12
17.1
14/14
T: Ms J Wadham
R: K H Marzuki (55)
14/14
6g myboycharlie (IRE) x ella maree (AUS) (red ransom (USA))
13
19.8
11/12
T: G J Haigh
R: M J McNab (56.5)
11/12
3g snippetson (AUS) x molta (NZ) (danske (NZ))
14
23.6
13/13
T: C B Stevenson
R: S C Spratt (55)
13/13
5g battle paint (USA) x show royal (NZ) (traditionally (USA))
Race 5 - Nzb Insurance Pearl Series Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Heavy(11) Time: 1:33.30
Prizemoney: $12,000
1
1/1F
T: Ms J Dalley
R: V E Gatu (57.5)
1/1F
Winning siblings: Imprint,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
2/2
T: K and G Opie
R: M J McNab (57.5)
2/2
4m shocking (AUS) x classy bawn (NZ) (pins (AUS))
3
3.1
3/3
T: M Baker and A Forsman
R: M Cameron (57.5)
3/3
3f o'reilly (NZ) x pinderella (NZ) (pins (AUS))
4
11.6
Nuttee (6)
6/7
T: M H Brosnan
R: C E Lammas (57.5)
6/7
3f ego (NZ) x just la don (NZ) (don eduardo (NZ))
5
12.9
8/8
T: K and L Rae and K Williams-Tuhoro
R: T D Thornton (57.5)
8/8
3f rip van winkle (IRE) x frivolous (NZ) (black minnaloushe (USA))
6
14.2
4/4
T: M and M Pitman
R: R T Elliot (56.5)
4/4
4m savabeel (AUS) x dandee topwin (AUS) (danewin (AUS))
7
15.2
5/5
T: B W Foote
R: K H Marzuki (54.5)
5/5
8
15.3
9/9
T: R Patel
R: S R Weatherley (56.5)
9/9
6m bel danoro (AUS) x adalah (NZ) (lord ballina (AUS))
9
27.5
10/10
T: Ms R Cave
R: T I Miles (53.5)
10/10
5m istidaad (USA) x brett's daughter (NZ) (mellifont (USA))
10
30.7
7/6
T: G J Old
R: A F Jones (57.5)
7/6
Race 6 - Meat Co Rob'ows Two Tones Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Heavy(11) Time: 1:46.97
Prizemoney: $10,000
1
1/1F
T: G Richardson and G Parker
R: M J McNab (56.5)
1/1F
3f darci brahma (NZ) x nostalgic (AUS) (quest for fame (GB))
This nick: 4 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.8
5/5
T: G K Thomas
R: J W Nason (54.5)
5/5
3f mastercraftsman (IRE) x next century (NZ) (stravinsky (USA))
3
4.1
2/2
T: S and E Clotworthy
R: T N Harris (58.5)
2/2
3g captain rio (GB) x karaka mist (NZ) (elusive city (USA))
4
5.6
4/4
T: T R Gillies
R: D J Danis (55.5)
4/4
3g faltaat (USA) x trikkala girl (NZ) (northerly native (USA))
5
15.6
3/3
T: T W Mitchell
R: C E Lammas (56.5)
3/3
4m sakhee's secret (GB) x mer de chine (NZ) (almutawakel (GB))
6
45.6
6/6
T: P G Tucker
R: T Wenn (55.5)
6/6
7g align (AUS) x miss hi tech (NZ) (hula town (NZ))
Race 7 - Fairview Motors (Bm70) (1600m)
Class: Benchmark 70 Track: Heavy(11) Time: 1:44.14
Prizemoney: $10,000
1
1/1F
T: G Richardson and G Parker
R: R T Elliot (58.5)
1/1F
4g paco boy (IRE) x romancing (NZ) (o'reilly (NZ))
Winning siblings: Love Affair, Spooning,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
6/7
T: A D Fuller
R: A F Jones (58.5)
6/7
4g shinko king (IRE) x heather lyn (NZ) (yamanin vital (NZ))
3
1.2
12/12
T: D B Hollinshead
R: D J Hain (54)
12/12
5m guillotine (NZ) x wie michelle (NZ) (volksraad (GB))
4
1.3
4/5
T: M Moroney and P Gerard
R: B R Jones (58.5)
4/5
4g savabeel (AUS) x dreamworks (NZ) (maroof (USA))
5
5.6
Lamason (10)
8/8
T: G I Alton
R: T D Thornton (55)
8/8
6g keeper (AUS) x chelse (NZ) (zabeel (NZ))
6
9.1
3/3
T: S B Marsh
R: K H Marzuki (55.5)
3/3
4g postponed (USA) x belleza (NZ) (zabeel (NZ))
7
9.6
5/4
T: R Gavin
R: S C Spratt (58.5)
5/4
4g lucky unicorn (AUS) x fast arrival (NZ) (entrepreneur (GB))
8
16.3
2/2
T: P and D Williams
R: T N Harris (58.5)
2/2
3g shocking (AUS) x cabal (NZ) (carnegie (IRE))
9
21.9
7/6
T: I L George
R: D J Danis (54.5)
7/6
5g tavistock (NZ) x arlanda (NZ) (straight strike (USA))
10
22.8
10/10
T: N P Bishara
R: R E Scott (51)
10/10
4g thewayyouare (USA) x tyndinsky (NZ) (stravinsky (USA))
11
23.5
9/9
T: P and J Brosnan
R: L H Satherley (54)
9/9
6m any suggestion (AUS) x dahling (NZ) (generous (IRE))
12
27.8
11/11
T: P A Coutts
R: V E Gatu (54)
11/11
Race 8 - Daltons Ltd (Bm65) (2000m)
Class: Benchmark 65 Track: Heavy(11) Time: 2:15.79
Prizemoney: $10,000
1
4/4
T: T R Gillies
R: A F Jones (56)
4/4
5m el hermano (NZ) x exposed (NZ) (exploding prospect (USA))
Winning siblings: Cactus, Jack Bauer,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
4
10/10
T: M H Brosnan
R: B R Jones (55.5)
10/10
4g mastercraftsman (IRE) x rhyme (NZ) (spinning world (USA))
3
5.8
1/3F
T: L O'Sullivan and A Scott
R: S R Weatherley (58)
1/3F
4g bachelor duke (USA) x ave maree (NZ) (cape cross (IRE))
4
8.3
8/8
T: S Wright
R: A B Collett (54)
8/8
5m battle paint (USA) x elaia (NZ) (elvstroem (AUS))
5
10.1
7/7
T: P N Coppins
R: R T Elliot (53.5)
7/7
6
10.3
12/12
T: G K Thomas
R: K H Marzuki (51)
12/12
7m istidaad (USA) x elle weaver (NZ) (paris opera (AUS))
7
10.8
6/6
T: Ms N Kelly
R: A J Sims (54.5)
6/6
4m castledale (IRE) x cool magic (NZ) (magic ring (IRE))
8
11.1
9/9
T: S T Wenn
R: D J Danis (54.5)
9/9
9g aries diamond (SAF) x misscello (NZ) (karensky (USA))
9
11.2
2/1
T: N F Ridley
R: T Wenn (57)
2/1
10
27.6
3/2
T: S B Marsh
R: T D Thornton (56)
3/2
4m mastercraftsman (IRE) x royale wannabe (IRE) (sadler's wells (USA))
11
30.1
5/5
T: Cindy Mortimer
R: S M McKay (58.5)
5/5
4g lucky unicorn (AUS) x aeropraise (NZ) (prince of praise (NZ))
12
33.3
11/11
T: Ms S Houston
R: S C Spratt (55)
11/11
5g zed (NZ) x change of habit (NZ) (four seasons (GB))
13
35.5
Bo Ying (17)
14/13
T: L G Ansley
R: V E Gatu (54)
14/13
6m st reims (NZ) x madame piquant (NZ) (daggers drawn (USA))
14
37.9
13/14
T: P A Coutts
R: J J Fawcett (52)
13/14
8g jahafil (GB) x lotus biddie (NZ) (slavic (USA))
* Nick figures are for Australasia.