Breednet Results

Other Meetings ▶
Sunday, September 26
Tauranga
Saturday, September 25
Awapuni
Matamata
Friday, September 24
Gore
Thursday, September 23
Wanganui
Wednesday, September 22
Cambridge
Sunday, September 19
Te Aroha
Saturday, September 18
Hastings
Riccarton Park
Friday, September 17
Taupo
Thursday, September 16
Otaki
Wednesday, September 15
Cambridge
Saturday, September 11
New Plymouth Raceway
Te Rapa
Friday, September 10
Wingatui
Thursday, September 9
Woodville
Wednesday, September 8
Taupo
Monday, September 6
Ashburton
Sunday, September 5
Te Aroha
Saturday, September 4
Te Rapa
Wanganui
Friday, September 3
Hawera
Thursday, September 2
Cambridge
Wednesday, September 1
Ashburton
Matamata

OTAKI - Friday, December 1

Race 1 - Dunstan Feeds (Bm85) (2300m)
Class: Benchmark 85 Track: Good(3) Time: 2:21.35
Prizemoney: $35,000
1
10/9
T: G R Vile
R: J Parkes (58.5)
10/9
5g road to rock (AUS) x st jessie (AUS) (jetball (AUS))
This nick: 6 runners; 5 winners; 1 SW. Details
2
0.5
9/2
T: H W Mathews
R: K J Cowan (59.5)
9/2
3
4.3
5/1
T: Ms L Latta
R: D S Johnson (54)
5/1
7g thorn park (AUS) x en passant (NZ) (defensive play (USA))
4
5.1
14/1
T: Ms J Guilford
R: S T Collett (54)
14/1
6m el hermano (NZ) x te akau jo (NZ) (sir tristram (IRE))
5
10.4
3/1F
T: Ms L Latta
R: M Tanaka (54)
3/1F
4g savabeel (AUS) x our careyes (IRE) (sadler's wells (USA))
6
12.8
20/1
T: G N Nicholson
R: R J Myers (54)
20/1
8g gold centre (AUS) x lady alate (NZ) (lord ballina (AUS))
Race 2 - Fasttrack Insurance 2yo (1000m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 0:58.41
Prizemoney: $22,500
1
11/4
T: M D Moroney
R: Patrick Moloney (57)
11/4
2c foxwedge (AUS) x whiffle (USA) (red ransom (USA))
This nick: 6 runners; 4 winners; 1 SW. Details
2
0.2
7/4
T: E and D Browne
R: M Cameron (55)
7/4
2f bernardini (USA) x flighty (AUS) (zabeel (NZ))
3
0.5
11/1
T: G Lowry and G Cullen
R: S T Collett (55)
11/1
2f showcasing (GB) x xpress (NZ) (don eduardo (NZ))
4
3.5
3/1F
T: W J Thurlow
R: R J Myers (57)
3/1F
2g showcasing (GB) x lemonade (NZ) (bertolini (USA))
5
7
6/1
T: B E Newman
R: J Parkes (55)
6/1
6
8.8
14/1
T: G L Georgetti
R: Timothy Johnson (55)
14/1
2c guillotine (NZ) x star lass (AUS) (johannesburg (USA))
Race 3 - Summerset On The Coast (Bm65) (2300m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(3) Time: 2:22.50
Prizemoney: $22,500
1
11/2
T: J Lupton
R: J Parkes (57.5)
11/2
5m shocking (AUS) x evaline (NZ) (van nistelrooy (USA))
Winning siblings: Minerva,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.3
5/2F
T: B E Newman
R: L T Hemi (59.5)
5/2F
4g gorky park (NZ) x gimmeawink (AUS) (carnegie (IRE))
3
1.6
11/1
T: A M Clement
R: C E Lammas (57)
11/1
6g red giant (USA) x veda em (NZ) (cape cross (IRE))
4
2.6
5/2F
T: K T Myers
R: S J Macnab (56)
5/2F
5m savabeel (AUS) x yanna marie (NZ) (lord ballina (AUS))
5
3.4
15/4
T: J G Bary
R: S T Collett (56.5)
15/4
5m darci brahma (NZ) x spiriting (NZ) (montjeu (IRE))
6
3.9
12/1
T: Ms M Loveday
R: A K Chan (54.5)
12/1
8g electronic zone (USA) x cee cee's gold (NZ) (high stepper (AUS))
7
5.4
11/1
T: G D Innes
R: M Singh (56.5)
11/1
5g zed (NZ) x springvale lass (NZ) (magic ring (IRE))
8
20.9
40/1
T: G D Innes
R: D G Bradley (54)
40/1
4g red giant (USA) x havana miss (AUS) (red ransom (USA))
Race 4 - Red Diamond Services (Bm75) (1200m)
Class: Benchmark 75 Track: Good(3) Time: 1:09.27
Prizemoney: $25,000
1
11/4
T: F P Campbell
R: C W Johnson (59)
11/4
5g shocking (AUS) x grandissima (NZ) (savabeel (AUS))
Winning siblings: Avery, Grand Express, Mista Razzledazzle,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.3
12/1
T: Ms E L Holmes
R: S R Weatherley (60)
12/1
6g stratum (AUS) x rhone ranger (AUS) (danzero (AUS))
3
2.1
13/2
T: S A Sharrock
R: A K Chan (54)
13/2
4g dalghar (FR) x tudor park (NZ) (parkdale (GB))
2019 NZB Karaka Book 3
$7,000
Vendor: Sanderston Park
Buyer: Fraser Auret Racing
4
2.5
7/1F
T: E and J Rayner
R: R J Myers (55.5)
7/1F
4m savabeel (AUS) x authoress (AUS) (fuji kiseki (JPN))
5
2.6
11/2
T: S R Mercer
R: M Cameron (57)
11/2
4g per incanto (USA) x da vinci code (NZ) (danasinga (AUS))
6
3.4
12/1
T: P J Kiernan
R: T K Allan (56.5)
12/1
5g per incanto (USA) x criss cross (NZ) (cape cross (IRE))
7
3.7
20/1
T: K Gray
R: C Waddell (54.5)
20/1
6m handsome ransom (AUS) x silver fox (NZ) (desert fox (GB))
8
3.8
14/1
T: S G Lennox
R: S T Collett (56)
14/1
4g o'reilly (NZ) x fabulist (NZ) (savabeel (AUS))
9
4.3
9/1
T: R J Bergerson
R: A Y Shin (54)
9/1
10
4.8
30/1
T: H W Mathews
R: K J Cowan (51)
30/1
5m postponed (USA) x wolfmother (AUS) (secret savings (USA))
11
13.6
11/1
T: M P Breslin
R: J Parkes (57)
11/1
4g alamosa (NZ) x red cougar (AUS) (lion heart (USA))
Race 5 - Fasttrack Insurance Levin Stks (1200m) LR
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:10.38
Prizemoney: $50,000
1
9/2
T: S Autridge and J Richards
R: C E Lammas (53.5)
9/2
7g zabeel (NZ) x miss montjeu (NZ) (montjeu (IRE))
Winning siblings: Gardenier, King Dragon,
This nick: 4 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
0.4
3/1F
T: E and J Rayner
R: J Parkes (61)
3/1F
7g eighth wonder (NZ) x roseanbar (NZ) (al akbar (AUS))
3
1.4
9/2
T: W S Gulliver
R: D S Johnson (55)
9/2
7g keeninsky (NZ) x foxy boss (NZ) (oregon (USA))
4
3.4
9/4
T: Ms S Kay
R: S T Collett (56)
9/4
5g per incanto (USA) x our shiraz (NZ) (nediym (IRE))
5
4.7
20/1
T: T J Perry
R: L T Hemi (53)
20/1
5m pins (AUS) x really reputable (NZ) (o'reilly (NZ))
6
6.7
15/4
T: Ms L Latta
R: R J Myers (53.5)
15/4
7g darci brahma (NZ) x tarzie (NZ) (city on a hill (USA))
Race 6 - Levin Tab & Sports Bar (Bm75) (1600m)
Class: Benchmark 75 Track: Good(3) Time: 1:35.61
Prizemoney: $25,000
1
9/1
T: S L Cameron
R: D S Johnson (59)
9/1
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
11/4
T: M Moroney and P Gerard
R: Patrick Moloney (57)
11/4
5g savabeel (AUS) x dreamworks (NZ) (maroof (USA))
3
1
4/1F
T: M P Breslin
R: C W Johnson (58.5)
4/1F
5g alamosa (NZ) x boxapins (NZ) (pins (AUS))
4
1.2
25/1
T: S Autridge and J Richards
R: C E Lammas (56)
25/1
5m iffraaj (GB) x nikey davone (NZ) (bertolini (USA))
5
1.6
16/1
T: J G Bary
R: S T Collett (57)
16/1
6
1.7
6/1
T: Ms J Millar
R: M Tanaka (55)
6/1
4m nadeem (AUS) x tinkermia (NZ) (johar (USA))
7
3.2
Joby (1)
16/1
T: Andrew Carston
R: L T Hemi (59)
16/1
8
3.5
16/1
T: F P Campbell
R: M T Coleman (55.5)
16/1
4m falkirk (NZ) x grace park (NZ) (danske (NZ))
9
4.8
10/1
T: M P Breslin
R: J Parkes (58.5)
10/1
4g smart missile (AUS) x lovetheoneyourwith (AUS) (tale of the cat (USA))
10
5.1
30/1
T: Ms T Keegan
R: M D Hills (55.5)
30/1
6m librettist (USA) x sophie's storm (AUS) (last tycoon (IRE))
11
5.5
Piazza (6)
14/1
T: L O'Sullivan and A Scott
R: S R Weatherley (57)
14/1
5m sir percy (GB) x biennale (AUS) (danewin (AUS))
12
7
50/1
T: Ms S Kay
R: T K Allan (57)
50/1
5g road to rock (AUS) x pensive (NZ) (pentire (GB))
13
7.5
30/1
T: D and E Haworth
R: R J Myers (54.5)
30/1
4m redwood (GB) x sierra gold (AUS) (encosta de lago (AUS))
14
7.6
50/1
T: Ms L Latta
R: A Y Shin (54.5)
50/1
7m chinese dragon (USA) x venus bay (NZ) (o'reilly (NZ))
Race 7 - Lucia Valentina Wellington Stk (1600m) Gr3
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:36.57
Prizemoney: $70,000
1
7/2F
T: F J Auret
R: C W Johnson (56.5)
7/2F
3g makfi (GB) x pineau (NZ) (carnegie (IRE))
Winning siblings: Not Santa, Puke Park, Travimyfriend,
This nick: 6 runners; 5 winners; 1 SW. Details
2
0.1
11/1
T: R B Priscott
R: M T Coleman (54.5)
11/1
3f roc de cambes (NZ) x hot pursuit (NZ) (spartacus (IRE))
3
1.4
13/2
T: K Gray
R: J Parkes (54.5)
13/2
3f power (GB) x lazaan (NZ) (zabeel (NZ))
4
2.7
11/4
T: M Baker and A Forsman
R: M Cameron (56.5)
11/4
3c written tycoon (AUS) x verkko (AUS) (flying spur (AUS))
5
3
20/1
T: K Gray
R: H R Andrew (54.5)
20/1
3f power (GB) x marcey's belt (AUS) (golan (IRE))
6
3.1
16/1
T: N F Ridley
R: R J Myers (54.5)
16/1
3f bernardini (USA) x contessa rossa (AUS) (testa rossa (AUS))
7
3.2
14/1
T: Ms L Latta
R: M Tanaka (56.5)
14/1
3g dalghar (FR) x tyndinsky (NZ) (stravinsky (USA))
8
4.2
15/1
T: G R Vile
R: D S Johnson (54.5)
15/1
9
6.2
50/1
T: J Benner and H Wynyard
R: S R Weatherley (54.5)
50/1
3f power (GB) x ransom success (AUS) (red ransom (USA))
10
12.5
40/1
T: A I Bambry
R: S T Collett (54.5)
40/1
11
13.3
Mofara (6)
16/1
T: E and D Browne
R: S M McKay (56.5)
16/1
3g iffraaj (GB) x lullaby (NZ) (o'reilly (NZ))
300
13/2
T: M D Moroney
R: Patrick Moloney (56.5)
13/2
Race 8 - Madge Coachlines (Bm65) (1400m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(3) Time: 1:22.52
Prizemoney: $22,500
1
11/2
T: F J Auret
R: J Parkes (57)
11/2
4m darci brahma (NZ) x cape princess (NZ) (cape cross (IRE))
This nick: 16 runners; 10 winners; 1 SW. Details
2
1.8
11/2
T: G T Hennessy
R: M D Hills (59)
11/2
4g testa rossa (AUS) x flying change (AUS) (flying spur (AUS))
3
2.8
6/1F
T: Ms J Millar
R: M Tanaka (57)
6/1F
4m jimmy choux (NZ) x beejay belle (NZ) (perfectly ready (AUS))
4
3.2
Voxer (16)
60/1
T: G Lowry and G Cullen
R: S M McKay (57)
60/1
7g savabeel (AUS) x lady ista (NZ) (istidaad (USA))
5
3.3
14/1
T: E and J Rayner
R: S T Collett (58)
14/1
5g showcasing (GB) x starbelly (NZ) (stravinsky (USA))
6
5.1
11/1
T: Ms L Latta
R: Timothy Johnson (54)
11/1
5m per incanto (USA) x princess chapel (NZ) (king's chapel (AUS))
7
5.3
9/1
T: G Sanders and D Sweeney
R: M T Coleman (58)
9/1
4g bachelor duke (USA) x teen a te (NZ) (cape cross (IRE))
8
5.4
50/1
T: Ms R Frost
R: C L O'Beirne (53.5)
50/1
4m towkay (AUS) x hula bar (NZ) (al akbar (AUS))
9
5.7
Wapiti (3)
20/1
T: S G Lennox
R: D G Bradley (58.5)
20/1
5g iffraaj (GB) x rosecroft (NZ) (montjeu (IRE))
10
6.5
7/1
T: W R Jones
R: C E Lammas (57)
7/1
4m helmet (AUS) x benko (AUS) (bianconi (USA))
11
7.8
30/1
T: J Benner and H Wynyard
R: T K Allan (54)
30/1
5m per incanto (USA) x senagalia (NZ) (don eduardo (NZ))
12
8.8
Avastin (12)
25/1
T: Ms S Dougan
R: M Singh (53)
25/1
5m tavistock (NZ) x byzantium (CAN) (silver bluff (USA))
13
9.6
6/1F
T: A R Fieldes
R: M Cameron (58.5)
6/1F
4g falkirk (NZ) x miss tuff (NZ) (montjeu (IRE))
14
10.9
25/1
T: G Lowry and G Cullen
R: R J Myers (54.5)
25/1
* Nick figures are for Australasia.