Breednet Results

Other Meetings ▶
Wednesday, April 14
Ruakaka
Sunday, April 11
Pukekohe Park
Saturday, April 10
Riccarton Park
Te Aroha
Friday, April 9
Awapuni
Thursday, April 8
Wanganui
Wednesday, April 7
Ashburton
Monday, April 5
Riverton
Tauranga
Saturday, April 3
Awapuni
Ellerslie
Riverton
Wednesday, March 31
Matamata
Sunday, March 28
Tauherenikau
Saturday, March 27
Riccarton Park
Tauranga
Friday, March 26
New Plymouth Raceway
Wednesday, March 24
Pukekohe Park
Monday, March 22
Wingatui
Sunday, March 21
Te Aroha
Saturday, March 20
Tauranga
Trentham
Thursday, March 18
Ashburton
Wednesday, March 17
Matamata
Sunday, March 14
Gore
Saturday, March 13
Ellerslie
Trentham

RIVERTON - Monday, April 2

Race 1 - The Cribb Cafe Hcp (1400m)
Class: Open Track: Slow(9) Time: 1:28.19
Prizemoney: $15,000
1
9/1
T: P Harris and K Moore
R: C A Campbell (51)
9/1
7g sakhee's secret (GB) x khapers (NZ) (king's best (USA))
Winning siblings: Grand Duke, Hirapour, Roc De Khaper,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
6
Shaara (2)
4/5
T: Jo-Ann Gordon
R: S Toolooa (54)
4/5
7g castledale (IRE) x perky lass (NZ) (kyoei dapper (AUS))
3
13.3
2/1F
T: M and M Pitman
R: Bb Hong (57)
2/1F
8g one cool cat (USA) x mystical (NZ) (my halo (ARG))
4
15.6
15/4
T: E E Winsloe
R: T R Moseley (54)
15/4
6g king's chapel (AUS) x karen coup (NZ) (volksraad (GB))
Race 2 - Central Southland Freight Mdn (2147m)
Class: Maiden Track: Slow(9) Time: 2:24.11
Prizemoney: $10,000
1
30/1
T: P Harris and K Moore
R: C A Campbell (55.5)
30/1
5g roc de cambes (NZ) x darciolaria (NZ) (darci brahma (NZ))
Winning siblings: Castlepoint,
This nick: 5 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1
20/1
T: Kennedy Moore
R: G A Jogoo (55.5)
20/1
5m roc de cambes (NZ) x arena pride (NZ) (nassipour (USA))
3
2.3
8/1
T: J Yeo
R: T R Moseley (58.5)
8/1
4g coats choice (AUS) x roseline (NZ) (howbaddouwantit (USA))
4
4.1
Minue (8)
40/1
T: N and B Blatch
R: R Firdhaus (54.5)
40/1
5m gallant guru (AUS) x how generous (NZ) (generous (IRE))
5
5.6
13/2
T: Dennis Bros and R Dennis
R: A Comignaghi (54.5)
13/2
5m thorn park (AUS) x the freckle (NZ) (grosvenor (NZ))
6
6.9
5/4F
T: B J Anderton
R: C R Barnes (58.5)
5/4F
6g raise the flag (GB) x sumtime (NZ) (flying pegasus (IRE))
7
8.7
16/1
T: Jo-Anne Dalton
R: J D Laking (58.5)
16/1
4g uncle mo (USA) x amanusa (AUS) (alzao (USA))
8
10.7
60/1
T: Steven Prince
R: L Callaway (56.5)
60/1
9
12
20/1
T: E E Winsloe
R: K Mudhoo (57.5)
20/1
4g nom du jeu (NZ) x gladiator's choice (NZ) (the gladiator (NZ))
10
12.3
11/1
T: B and S Anderton
R: J R Lowry (58.5)
11/1
5g raise the flag (GB) x vital satin (NZ) (yamanin vital (NZ))
11
21.1
20/1
T: J M Curran
R: J L Morris (56.5)
20/1
4m nom du jeu (NZ) x lilly's choice (NZ) (the gladiator (NZ))
12
23.1
6/1
T: B and S Anderton
R: S Muniandy (56.5)
6/1
4m raise the flag (GB) x flyby (NZ) (danzighill (AUS))
Race 3 - Monkey Bay Estate Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Slow(9) Time: 1:16.71
Prizemoney: $10,000
1
5/2F
T: Kelvin Tyler
R: B M Murray (55.5)
5/2F
4g coats choice (AUS) x skite (NZ) (pins (AUS))
Winning siblings: Timy Tyler, Waldorf,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.8
Verify (6)
5/2F
T: Ms G Robinson
R: S Muniandy (56.5)
5/2F
3
5.8
8/1
T: E E Winsloe
R: T R Moseley (56.5)
8/1
5m coats choice (AUS) x claymour star (NZ) (clay hero (AUS))
4
6.1
40/1
T: S D Blair-Edie
R: A Bohorun (55.5)
40/1
4g castledale (IRE) x fly the coop (NZ) (flying pegasus (IRE))
5
9.1
13/2
T: Ms S McKay
R: S Toolooa (55)
13/2
3g road to rock (AUS) x la reine (NZ) (kaapstad (NZ))
6
9.5
12/1
T: S D Blair-Edie
R: L Callaway (58.5)
12/1
4g king of roses (AUS) x cooliky (NZ) (o'reilly (NZ))
7
9.8
14/1
T: Anna Hewitson
R: J R Lowry (58.5)
14/1
8
13.3
Tap Tap (10)
25/1
T: K and I Taplin
R: D N Skerrett (56.5)
25/1
4m thewayyouare (USA) x perfect tap (NZ) (sandtrap (USA))
9
13.6
15/2
T: Bruce Tapper
R: R D Beeharry (53.5)
15/2
4m no excuse needed (GB) x top spinner (NZ) (danasinga (AUS))
10
19.6
30/1
T: Ms S McKay
R: K Mudhoo (55)
30/1
3f nom du jeu (NZ) x mrs. guilty (USA) (mr. leader (USA))
Race 4 - Mennies Mini Dig Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Slow(8) Time: 1:16.45
Prizemoney: $10,000
1
8/1
T: Kelvin Tyler
R: B M Murray (53)
8/1
3f jimmy choux (NZ) x royal theatre (AUS) (royal academy (USA))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1
3/1F
T: S J Kirkland
R: J R Lowry (58)
3/1F
3g swiss ace (AUS) x carmen jones (NZ) (keeper (AUS))
3
1.5
5/1
T: M and M Pitman
R: P Shaikh (56.5)
5/1
5m postponed (USA) x thistle cove (AUS) (quest for fame (GB))
4
1.8
20/1
T: Bruce Tapper
R: R D Beeharry (55)
20/1
3g ocean park (NZ) x rhone ranger (AUS) (danzero (AUS))
5
3.8
10/1
T: L A Beck
R: S Muniandy (58.5)
10/1
4g gallant guru (AUS) x drumyellow (NZ) (personal escort (USA))
6
4.3
Macpac (6)
9/1
T: J M Curran
R: J L Morris (56.5)
9/1
5m don eduardo (NZ) x alluring (NZ) (volksraad (GB))
7
5.8
7/1
T: Ms A K Schwarz
R: K Mudhoo (55)
7/1
3f bachelor duke (USA) x ultra vires (NZ) (woodborough (USA))
8
7.1
20/1
T: Ms S McKay
R: S Toolooa (53.5)
20/1
6m gallant guru (AUS) x suzidiva (NZ) (kilimanjaro (GB))
9
7.6
20/1
T: G and M Eade
R: L Callaway (56.5)
20/1
4m painted black (JPN) x ruakiwi gem (NZ) (kingfisher mill (USA))
10
9.1
40/1
T: G Gibson
R: D N Skerrett (58.5)
40/1
4g onemorenomore (AUS) x silent smytzer (AUS) (rory's jester (AUS))
11
16.4
25/1
T: Anna Hewitson
R: T R Moseley (56)
25/1
3f highly recommended (AUS) x coryal (NZ) (coral reef (FR))
12
24.9
8/1
T: S D Blair-Edie
R: A Bohorun (53.5)
8/1
4m stravinsky (USA) x bermuda (NZ) (straight strike (USA))
Race 5 - Riverton Supervalue (Bm75) (1200m)
Class: Benchmark 75 Track: Slow(8) Time: 1:15.23
Prizemoney: $11,000
1
10/9
T: Dennis Bros and R Dennis
R: A Comignaghi (57.5)
10/9
4m roc de cambes (NZ) x streets ahead (NZ) (spartacus (IRE))
This nick: 8 runners; 7 winners; 0 SW. Details
2
2
5/2F
T: M and M Pitman
R: Bb Hong (53)
5/2F
5g swiss ace (AUS) x edie (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
3
3.5
6/1
T: Jo-Ann Gordon
R: R Firdhaus (52)
6/1
6m perfectly ready (AUS) x skewing (USA) (skimming (USA))
4
5.5
10/1
T: M F Boyle
R: J D Laking (58)
10/1
6g keeper (AUS) x queen's colours (GB) (rainbow quest (USA))
5
12.8
9/2
T: Kelvin Tyler
R: B M Murray (54.5)
9/2
6g road to rock (AUS) x la mondo (NZ) (spinning world (USA))
Race 6 - Bruce Thomas @ Harcourts Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Slow(8) Time: 1:45.09
Prizemoney: $10,000
1
15/8
T: Jo-Ann Gordon
R: T R Moseley (56.5)
15/8
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2
40/1
T: M and N White
R: D N Skerrett (58.5)
40/1
5g keeper (AUS) x stellar genes (NZ) (centaine (AUS))
3
3.5
30/1
T: G and M Eade
R: J R Lowry (58.5)
30/1
4g painted black (JPN) x ivory eve (NZ) (gold and ivory (USA))
4
4.5
13/2
T: L A Beck
R: S Muniandy (58.5)
13/2
5g gallant guru (AUS) x russian diva (NZ) (stravinsky (USA))
5
5.3
15/1
T: Ms A Dickson
R: L Callaway (58.5)
15/1
5g ekraar (USA) x la luciole (AUS) (last tycoon (IRE))
6
9.8
14/1
T: G Gibson
R: J D Laking (58.5)
14/1
5h gallant guru (AUS) x popeta (NZ) (imperial seal (GB))
7
11.1
11/2
T: B and S Anderton
R: C R Barnes (56.5)
11/2
4m captain rio (GB) x drom (NZ) (johar (USA))
8
11.9
3/1F
T: Kelvin Tyler
R: B M Murray (55.5)
3/1F
4g road to rock (AUS) x chennai (NZ) (towkay (AUS))
9
34.2
50/1
T: N and B Blatch
R: J L Morris (56.5)
50/1
4m jimmy choux (NZ) x likes to rule (NZ) (deputy governor (USA))
10
54.5
11/1
T: Bruce Tapper
R: R D Beeharry (53)
11/1
3f tavistock (NZ) x deinira (NZ) (savabeel (AUS))
Race 7 - Forde Auto Servs/Go Fuel-Bm75 (1600m)
Class: Benchmark 75 Track: Slow(8) Time: 1:45.19
Prizemoney: $11,000
1
11/8
T: Kelvin Tyler
R: B M Murray (55)
11/8
4g shocking (AUS) x princess latifah (AUS) (flying spur (AUS))
This nick: 5 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.4
7/2F
T: B and S Anderton
R: C A Campbell (54.5)
7/2F
7g gallant guru (AUS) x vital note (NZ) (yamanin vital (NZ))
3
6.7
20/1
T: H B Tapper
R: S Toolooa (51)
20/1
4
7.5
9/2
T: Kelvin Tyler
R: T R Moseley (54)
9/2
4m red giant (USA) x julez (AUS) (zabeel (NZ))
5
8.8
10/1
T: L A Beck
R: R D Beeharry (56)
10/1
8g shinko king (IRE) x vincerla (NZ) (j.o. dahlia (USA))
6
11.1
15/4
T: B and S Anderton
R: J R Lowry (57.5)
15/4
6g gallant guru (AUS) x auntie (NZ) (sepulveda (USA))
Race 8 - Euan Shearing Contr. (Bm65) (1400m)
Class: Benchmark 65 Track: Slow(8) Time: 1:28.81
Prizemoney: $10,000
1
7/1
T: B Laking
R: J D Laking (57.5)
7/1
4g fully fledged (NZ) x danport (NZ) (danehill dancer (IRE))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
11/4
T: Kelvin Tyler
R: B M Murray (52.5)
11/4
4m makfi (GB) x fledgling (NZ) (captain rio (GB))
3
2.3
9/1
T: Ms G Robinson
R: S Muniandy (58)
9/1
3g falkirk (NZ) x southern cloud (NZ) (kaapstad (NZ))
4
2.8
16/1
T: Kennedy Moore
R: T R Moseley (58.5)
16/1
5
3
6/1F
T: S D Blair-Edie
R: A Bohorun (57)
6/1F
5g showcasing (GB) x warren's sister (NZ) (savabeel (AUS))
6
3.2
10/1
T: Steve Tyler
R: C A Campbell (53)
10/1
3f super easy (NZ) x surraar (NZ) (ekraar (USA))
7
3.7
16/1
T: M and M Pitman
R: J R Lowry (57.5)
16/1
8g red ransom (USA) x formal combat (AUS) (fuji kiseki (JPN))
8
9.2
16/1
T: M and M Pitman
R: Bb Hong (55.5)
16/1
4g swiss ace (AUS) x more than sassy (AUS) (more than ready (USA))
9
10.5
12/1
T: B and S Anderton
R: C R Barnes (58)
12/1
4g raise the flag (GB) x miss agavero (AUS) (with class (CAN))
10
12
20/1
T: Kelvin Tyler
R: L Callaway (55.5)
20/1
5m road to rock (AUS) x superjet (NZ) (jetball (AUS))
11
12.8
30/1
T: K T Myers
R: D N Skerrett (57)
30/1
6g bunker (NZ) x ocean princess (NZ) (prince of praise (NZ))
12
20.1
10/1
T: P Harris and K Moore
R: K Mudhoo (55.5)
10/1
6g iffraaj (GB) x pentura (NZ) (pentire (GB))
13
20.6
66/1
T: Ms K Dickson
R: R D Beeharry (52)
66/1
4g per incanto (USA) x the bindi girl (NZ) (seasoned star (AUS))
Race 9 - Southern Champion (Bm85) (2147m)
Class: Benchmark 85 Track: Slow(8) Time: 2:20.78
Prizemoney: $12,000
1
11/4
T: S D Blair-Edie
R: A Comignaghi (52)
11/4
5g castledale (IRE) x batterysnotncluded (NZ) (yamanin vital (NZ))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.8
5/2F
T: S D Blair-Edie
R: L Callaway (55)
5/2F
7g kingmaker (NZ) x wisborough green (NZ) (entrepreneur (GB))
3
3.1
Sir Ed (8)
12/1
T: Kelvin Tyler
R: B M Murray (51)
12/1
4
5.4
9/4
T: Kelvin Tyler
R: K Mudhoo (54.5)
9/4
5m mastercraftsman (IRE) x point park (NZ) (thorn park (AUS))
5
5.7
7/1
T: S D Blair-Edie
R: A Bohorun (51)
7/1
7g shinko king (IRE) x lei lark (NZ) (kinjite (NZ))
6
16
13/2
T: Barbara Verlinden
R: C A Campbell (52.5)
13/2
6g tavistock (NZ) x beauty queen (NZ) (keeper (AUS))
Race 10 - Suffolk Stud Longwood-Jmp&Bm65 (2147m)
Class: Benchmark 65 Track: Slow(8) Time: 2:21.05
Prizemoney: $10,000
1
60/1
T: Jo-Ann Gordon
R: R Firdhaus (53)
60/1
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.5
25/1
T: Kelvin Tyler
R: C A Campbell (52)
25/1
7g shinko king (IRE) x elaia (NZ) (elvstroem (AUS))
3
2
11/1
T: Ms A Frye
R: B M Murray (51)
11/1
6m darci brahma (NZ) x open stage (IRE) (sadler's wells (USA))
2016 NZB Select Yearling Sale
$40,000
Vendor: The Oaks Stud
Buyer: Mr JR Wheeler
4
5.8
8/1
T: Ms G Robinson
R: Bb Hong (52.5)
8/1
6g mr. nancho (ARG) x franchice (NZ) (icelandic (IRE))
5
8.3
9/2
T: B and S Anderton
R: C R Barnes (57)
9/2
6m raise the flag (GB) x comedy mill (NZ) (kingfisher mill (USA))
6
8.5
16/1
T: L A Beck
R: S Muniandy (56.5)
16/1
9g st reims (NZ) x drumyellow (NZ) (personal escort (USA))
7
9.5
9/2
T: Jo-Anne Dalton
R: J D Laking (59)
9/2
6g gallant guru (AUS) x personal princess (NZ) (personal escort (USA))
8
11.3
7/1
T: Ms S McKay
R: S Toolooa (55)
7/1
6m chianti (IRE) x daulomani (NZ) (dance floor (USA))
9
12.6
Tai Ho (10)
40/1
T: E E Winsloe
R: G A Jogoo (54)
40/1
7g winning boy (USA) x gladiator's choice (NZ) (the gladiator (NZ))
10
16.6
20/1
T: D J Horrell
R: J L Morris (54)
20/1
11
22.4
30/1
T: Ms A K Schwarz
R: K Mudhoo (54.5)
30/1
5g no excuse needed (GB) x battle the blues (NZ) (blues traveller (IRE))
12
26.2
12/1
T: J and K Parsons
R: A Comignaghi (61)
12/1
8g zabeel (NZ) x la madelina (USA) (giant's causeway (USA))
13
26.5
6/1F
T: L A Beck
R: T R Moseley (57.5)
6/1F
14
39.3
25/1
T: Ms A Dickson
R: L Callaway (58)
25/1
9g mediator (USA) x jammy dodger (NZ) (mcginty (NZ))
* Nick figures are for Australasia.