Breednet Results

Other Meetings ▶
Sunday, May 9
Woodville
Saturday, May 8
Riccarton Park
Te Rapa
Thursday, May 6
Riverton
Wednesday, May 5
Ruakaka
Sunday, May 2
Phar Lap Raceway
Saturday, May 1
Hastings
Te Rapa
Thursday, April 29
Wingatui
Wednesday, April 28
Arawa Park
Monday, April 26
Avondale
Sunday, April 25
Awapuni
Saturday, April 24
Ellerslie
Riccarton Park
Thursday, April 22
Woodville
Wednesday, April 21
Tauranga
Sunday, April 18
Ascot Park
Saturday, April 17
Hastings
Te Rapa
Friday, April 16
Matamata
Thursday, April 15
Otaki
Wednesday, April 14
Ruakaka
Sunday, April 11
Pukekohe Park
Saturday, April 10
Riccarton Park
Te Aroha
Friday, April 9
Awapuni
Thursday, April 8
Wanganui
Wednesday, April 7
Ashburton

RUAKAKA - Tuesday, December 18

Race 1 - Led Media Solutions Mdn (2200m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 2:19.29 (35.53)
Prizemoney: $10,000
1
8/1
T: P P Mirabelli
R: S T Collett (57)
8/1
This nick: 6 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
15/4
T: R R Manning
R: A C Goindasamy (52.5)
15/4
4m darci brahma (NZ) x double image (NZ) (stravinsky (USA))
2018 NZB Karaka - Book 1
Vendor: The Oaks Stud
Buyer: Psd, Res $100,000
2018 NZB Ready To Run Sale of 2YOs
Vendor: The Oaks Stud
Buyer: Psd, Res $80,000
3
1.5
Mi Sky (5)
1/1F
T: C Gibbs and M Bradley
R: M Cameron (56.5)
1/1F
5m stravinsky (USA) x chico (NZ) (high chaparral (IRE))
4
2.8
Grant (1)
9/2
T: S F Ritchie
R: J K Riddell (58.5)
9/2
4g redwood (GB) x daisy louise (NZ) (catbird (AUS))
5
6.3
16/1
T: C Gibbs and M Bradley
R: C E Lammas (57)
16/1
6
6.4
8/1
T: S Ramsay and J Ritchie
R: S C Spratt (56.5)
8/1
4m high chaparral (IRE) x filante etoile (NZ) (soviet star (USA))
7
10.4
50/1
T: Ms K Zimmerman
R: D J Danis (53.5)
50/1
4m redwood (GB) x bittersweet (NZ) (grosvenor (NZ))
Race 2 - Hirepool Mdn (1000m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 0:58.35 (34.03)
Prizemoney: $10,000
1
20/1
T: B Wallace and A Peard
R: A J Calder (57.5)
20/1
3g sufficient (NZ) x double okay (NZ) (towkay (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
5/2F
T: S L Crawford
R: V A Colgan (57.5)
5/2F
3c foxwedge (AUS) x golden sparkle (NZ) (gold brose (AUS))
3
1.8
7/2
T: C Gibbs and M Bradley
R: M Cameron (55.5)
7/2
3f super easy (NZ) x champagne jewel (NZ) (diamond express (NZ))
4
3.3
3/1
T: K Rae and K Williams-Tuhoro
R: J K Riddell (57.5)
3/1
3g keeper (AUS) x little jess (NZ) (tuscany flyer (AUS))
5
3.6
10/1
T: S D Cole
R: J J Fawcett (55.5)
10/1
3g smart missile (AUS) x irish colleen (NZ) (shinko king (IRE))
6
5.1
Honovi (4)
15/4
T: N W Tiley
R: L G Innes (57.5)
15/4
3g super easy (NZ) x eagle feather (AUS) (quest for fame (GB))
7
7.5
30/1
T: Ms Kim Knight
R: T D Thornton (57.5)
30/1
3g buffalo man (CAN) x sun 'n' surf (NZ) (rusty spur (USA))
8
12
16/1
T: S J McKee
R: S C Spratt (55.5)
16/1
3f echoes of heaven (AUS) x mawah vellous (NZ) (southern image (USA))
Race 3 - Northland Waste Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:10.86 (35.44)
Prizemoney: $10,000
1
5/2F
T: N W Tiley
R: L G Innes (56.5)
5/2F
4m swiss ace (AUS) x river nymph (NZ) (captain rio (GB))
Winning siblings: Heza Looker, Phantom Falcon,
This nick: 6 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
0.8
13/4
T: C Gibbs and M Bradley
R: T D Thornton (55)
13/4
3f super easy (NZ) x coat du roan (NZ) (any suggestion (AUS))
3
2.1
11/2
T: C Gibbs and M Bradley
R: C E Lammas (55)
11/2
3f guillotine (NZ) x kablues (NZ) (danske (NZ))
4
2.9
7/1
T: S J McKee
R: S T Collett (58.5)
7/1
4h darci brahma (NZ) x state circus (GB) (dr fong (USA))
5
3.1
25/1
T: J Hatton
R: S C Spratt (55)
25/1
3f jimmy choux (NZ) x starry heights (NZ) (scaredee cat (NZ))
6
4.4
66/1
T: S and E Clotworthy
R: J K Riddell (58.5)
66/1
4g dalghar (FR) x playacting (AUS) (royal academy (USA))
7
4.9
11/1
T: Ms K Zimmerman
R: D J Danis (54)
11/1
3g dalghar (FR) x our sacred anna (AUS) (darci brahma (NZ))
8
5.8
8/1
T: C Gibbs and M Bradley
R: O P Bosson (58.5)
8/1
4g burgundy (NZ) x saltatio (NZ) (holy roman emperor (IRE))
9
6.8
12/1
T: C Gibbs and M Bradley
R: M Cameron (56.5)
12/1
4m tavistock (NZ) x zendaya (NZ) (keeper (AUS))
10
12.9
25/1
T: R D Collett
R: A J Calder (57)
25/1
Race 4 - Majestic Horse Floats (Bm65) (1600m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(3) Time: 1:36.62 (35.58)
Prizemoney: $10,000
1
5/4F
T: C Gibbs and M Bradley
R: C E Lammas (56.5)
5/4F
4m align (AUS) x lady cherokee (USA) (cherokee run (USA))
Winning siblings: Lord And Master,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
3.5
14/1
T: S J McKee
R: S T Collett (55.5)
14/1
4m cape blanco (IRE) x inshelucky (NZ) (volksraad (GB))
3
4.8
O'Sam (9)
8/1
T: S J McKee
R: S C Spratt (55)
8/1
4m o'reilly (NZ) x marahau (NZ) (pins (AUS))
4
5.6
20/1
T: S and E Clotworthy
R: V A Colgan (56)
20/1
7g brilliance (USA) x lady flossie (NZ) (al akbar (AUS))
5
7.1
11/1
T: Ms R Whiteside
R: T D Thornton (60)
11/1
9g darci brahma (NZ) x paolino (NZ) (housebuster (USA))
6
10.1
15/4
T: R D Collett
R: A J Calder (56)
15/4
4m medaglia d'oro (USA) x lunar eclipse (NZ) (darci brahma (NZ))
7
16.1
20/1
T: Team Rogerson
R: R T Elliot (57)
20/1
6g shamoline warrior (AUS) x ilinca (NZ) (star way (GB))
8
18.2
5/1
T: Ms K Zimmerman
R: D J Danis (53.5)
5/1
5g cape blanco (IRE) x donelmi (NZ) (stravinsky (USA))
Race 5 - Coresteel Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:36.92 (35.75)
Prizemoney: $10,000
1
2/1F
T: C Gibbs and M Bradley
R: S T Collett (57)
2/1F
3g redwood (GB) x margravine (AUS) (red ransom (USA))
This nick: 8 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
3.5
11/2
T: S J McKee
R: S C Spratt (57)
11/2
3c foxwedge (AUS) x apercu (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
6
12/1
T: S J McKee
R: J J Fawcett (53)
12/1
3f savabeel (AUS) x kansas (NZ) (o'reilly (NZ))
2019 NZB Karaka Book 1
Vendor: Waikato Stud Ltd
Buyer: Withdrawn
2019 NZB Ready To Run Sale
Vendor: Ohukia Lodge Ltd
Buyer: Psd, Res $150,000
4
9.5
30/1
T: Ms D Jeffcoat
R: T D Thornton (58.5)
30/1
5
9.8
25/1
T: C Gibbs and M Bradley
R: R T Elliot (56)
25/1
3g reliable man (GB) x kaarera (NZ) (kaapstad (NZ))
6
10
66/1
T: S J McKee
R: L G Innes (56.5)
66/1
4m foxwedge (AUS) x spinner's magic (NZ) (o'reilly (NZ))
7
11
9/2
T: C Gibbs and M Bradley
R: M Cameron (58.5)
9/2
4g ocean park (NZ) x luna tudor (AUS) (military plume (NZ))
8
11.1
50/1
T: Ms D Waddell
R: D J Danis (55.5)
50/1
4g echoes of heaven (AUS) x road to rio (NZ) (captain rio (GB))
9
13.5
60/1
T: R D Collett
R: A J Calder (56.5)
60/1
10
13.6
6/1
T: C Gibbs and M Bradley
R: C E Lammas (57)
6/1
3g ekraar (USA) x diva in red (AUS) (high yield (USA))
11
17.1
20/1
T: S L Crawford
R: V A Colgan (58.5)
20/1
4g sidereus (AUS) x real pleasure (AUS) (octagonal (NZ))
12
21.6
8/1
T: J W Richards
R: C M Burdan (54.5)
8/1
4g pour moi (IRE) x villa wanda (GB) (grand lodge (USA))
Race 6 - Interislander Festival 5/1 Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:24.78 (35.63)
Prizemoney: $10,000
1
4/5F
T: J W Richards
R: O P Bosson (57)
4/5F
3g savabeel (AUS) x foiled (AUS) (snippets (AUS))
This nick: 3 runners; 3 winners; 2 SW. Details
2
2
Bahamas (16)
20/1
T: S J McKee
R: S T Collett (58.5)
20/1
4g iffraaj (GB) x tangoette (NZ) (thorn park (AUS))
3
2.1
9/4
T: Ms J K Mahoney
R: V A Colgan (58.5)
9/4
4g bel esprit (AUS) x venezuela (AUS) (johannesburg (USA))
4
2.9
Nitro (5)
50/1
T: Ms D Waddell
R: D J Danis (55.5)
50/1
4g niagara (AUS) x lady of petersburg (NZ) (san luis (AUS))
5
4.7
20/1
T: S and E Clotworthy
R: J K Riddell (58.5)
20/1
4g sufficient (NZ) x tonitesthenite (NZ) (van nistelrooy (USA))
6
5
11/1
T: B Wallace and A Peard
R: A J Calder (58.5)
11/1
4g ocean park (NZ) x jesmonds gift (NZ) (magic of sydney (AUS))
7
5.4
50/1
T: Team Rogerson
R: T D Thornton (57)
50/1
3g roc de cambes (NZ) x animate (NZ) (zabeel (NZ))
8
6.6
O'Rob (12)
25/1
T: S J McKee
R: S C Spratt (57)
25/1
3g o'reilly (NZ) x feelin' pretty (NZ) (thorn park (AUS))
9
7.2
40/1
T: S D Cole
R: J J Fawcett (56.5)
40/1
4g magic albert (AUS) x hansom cab (USA) (awesome again (CAN))
10
10.2
80/1
T: Ms Kim Knight
R: A C Goindasamy (51)
80/1
3f buffalo man (CAN) x nicci's gift (NZ) (rusty spur (USA))
11
10.9
30/1
T: N P Bishara
R: T L Newman (53.5)
30/1
5m redwood (GB) x it's you (AUS) (celtic swing (GB))
Race 7 - Seasons Greetings (Bm65) (1400m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(3) Time: 1:23.72 (35.87)
Prizemoney: $10,000
1
9/4F
T: J W Richards
R: O P Bosson (58.5)
9/4F
3g declaration of war (USA) x cat shmea (NZ) (felix the cat (USA))
Winning siblings: Maastricht, Velocitea,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.2
7/2
T: C Gibbs and M Bradley
R: C E Lammas (58)
7/2
4m coats choice (AUS) x coya pasca (NZ) (cape cross (IRE))
3
0.7
13/2
T: Ms J K Mahoney
R: J K Riddell (59)
13/2
6m swiss ace (AUS) x hot rocks (AUS) (conatus (AUS))
4
0.8
30/1
T: S J McKee
R: L G Innes (58.5)
30/1
5g o'reilly (NZ) x breezy (NZ) (pins (AUS))
5
1.3
11/2
T: P and D Williams
R: A J Calder (56.5)
11/2
4m postponed (USA) x subglacial (AUS) (encosta de lago (AUS))
6
3.1
20/1
T: Luke Pepper
R: S C Spratt (55)
20/1
5m o'reilly (NZ) x pinot gris (NZ) (pentire (GB))
7
3.4
Badea (6)
10/1
T: B Wallace and A Peard
R: R T Elliot (57)
10/1
4m darci brahma (NZ) x barbadine (USA) (giant's causeway (USA))
8
4.8
Nopele (4)
12/1
T: S and E Clotworthy
R: S T Collett (58.5)
12/1
5g bullbars (AUS) x storm bubble (NZ) (storm creek (USA))
9
5.5
15/2
T: P and D Williams
R: D J Danis (53.5)
15/2
4m snitzel (AUS) x geisha (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
* Nick figures are for Australasia.