Breednet Results

Other Meetings ▶
Saturday, April 10
Riccarton Park
Te Aroha
Friday, April 9
Awapuni
Thursday, April 8
Wanganui
Wednesday, April 7
Ashburton
Monday, April 5
Riverton
Tauranga
Saturday, April 3
Awapuni
Ellerslie
Riverton
Wednesday, March 31
Matamata
Sunday, March 28
Tauherenikau
Saturday, March 27
Riccarton Park
Tauranga
Friday, March 26
New Plymouth Raceway
Wednesday, March 24
Pukekohe Park
Monday, March 22
Wingatui
Sunday, March 21
Te Aroha
Saturday, March 20
Tauranga
Trentham
Thursday, March 18
Ashburton
Wednesday, March 17
Matamata
Sunday, March 14
Gore
Saturday, March 13
Ellerslie
Trentham
Friday, March 12
Pukekohe Park
Thursday, March 11
Riccarton Park
Wednesday, March 10
Otaki

TAUHERENIKAU - Monday, January 2

Race 1 - 150th Jubilee Summer Cup-Bm85 (2050m)
Class: Benchmark 85 Track: Good(3) Time: 2:08.95
Prizemoney: $8,000
1
1/3F
T: Ms L Tanner
R: J Parkes (56)
1/3F
6g savabeel (AUS) x eden (AUS) (zeditave (AUS))
This nick: 4 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.3
Wiggle (1)
2/1
T: T L Riddell
R: J K Riddell (59.5)
2/1
7g gold centre (AUS) x faberge (NZ) (towkay (AUS))
3
1.3
3/2
T: R G Allen
R: M Tanaka (54)
3/2
6m howbaddouwantit (USA) x subtle (NZ) (istidaad (USA))
4
5.6
4/4
T: Ms L Latta
R: D G Bradley (54)
4/4
6g thorn park (AUS) x udiditagain (NZ) (d'cash (AUS))
Race 2 - Pope & Gray Contractors Mdn (2050m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 2:08.79
Prizemoney: $7,000
1
5/5
T: Ms L Latta
R: J K Riddell (58.5)
5/5
5g pentire (GB) x julinsky princess (NZ) (stravinsky (USA))
Winning siblings: Foreign Prince, Julinsky Prince, Nudge,
This nick: 6 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
3.5
3/3
T: B E Newman
R: L T Hemi (55.5)
3/3
5m red giant (USA) x real defensive (NZ) (defensive play (USA))
3
3.6
10/10
T: Ms R Frost
R: K A Smith (58.5)
10/10
4g shinko king (IRE) x gironde (NZ) (val d'arno (USA))
4
4.4
1/2F
T: K T Myers
R: S J Macnab (54.5)
1/2F
4g zed (NZ) x dont kick my float (NZ) (paris opera (AUS))
5
5.2
4/4
T: Ms R Frost
R: N Teeluck (53)
4/4
3f towkay (AUS) x hula bar (NZ) (al akbar (AUS))
6
5.5
6/6
T: F Stammers
R: Timothy Johnson (54.5)
6/6
5m nom du jeu (NZ) x bubble act (AUS) (snowland (AUS))
7
6
8/8
T: G R Vile
R: R J Myers (56.5)
8/8
4m o'reilly (NZ) x pinderella (NZ) (pins (AUS))
8
7.3
2/1
T: R M Connors
R: H S Tinsley (58.5)
2/1
4g shocking (AUS) x material girl (NZ) (al akbar (AUS))
9
23.1
9/9
T: K Gray
R: D L Turner (56.5)
9/9
4m alamosa (NZ) x all in grace (NZ) (prized (USA))
10
40.9
7/7
T: K Gray
R: J Parkes (56.5)
7/7
4m keeper (AUS) x minnie belt (NZ) (oregon (USA))
Race 3 - Wairarapa Times Age (Bm75) (1400m)
Class: Benchmark 75 Track: Good(3) Time: 1:22.55
Prizemoney: $8,000
1
1/1F
T: M K Oulaghan
R: M Tanaka (60)
1/1F
4g per incanto (USA) x ages past (NZ) (slavic (USA))
Winning siblings: Twilight Doll,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
3
2/2
T: R M Connors
R: D G Bradley (57)
2/2
8g danroad (AUS) x springtime romance (AUS) (last tycoon (IRE))
3
4
5/5
T: R G Allen
R: Timothy Johnson (53)
5/5
6g howbaddouwantit (USA) x anz time (NZ) (anziyan (USA))
4
8.3
3/4
T: H W Mathews
R: R J Myers (54)
3/4
6m postponed (USA) x edie (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
5
10.6
4/3
T: Ms L Latta
R: H S Tinsley (58.5)
4/3
6g myboycharlie (IRE) x princess carolina (AUS) (more than ready (USA))
Race 4 - Pukemanu Bar & Eatery Mdn (1000m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 0:58.25
Prizemoney: $7,000
1
1/1F
T: F J Auret
R: J Parkes (57)
1/1F
3g jimmy choux (NZ) x switch belle (AUS) (rory's jester (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.4
3/3
T: Ms E L Holmes
R: D L Turner (58.5)
3/3
3
1.9
7/7
T: K R Hercock
R: Timothy Johnson (54.5)
7/7
5m st reims (NZ) x petty (AUS) (brief truce (USA))
4
3.4
2/2
T: T L Riddell
R: J K Riddell (57)
2/2
3g nadeem (AUS) x virgin islands (NZ) (o'reilly (NZ))
5
4.2
4/4
T: J Benner and H Wynyard
R: R J Myers (55)
4/4
3f pins (AUS) x gio (NZ) (centaine (AUS))
6
4.6
5/5
T: Ms K Lawrence
R: L T Hemi (55.5)
5/5
7
4.8
Liana (6)
8/8
T: G R Vile
R: R M Goldsbury (54.5)
8/8
4m tobique (AUS) x climb the vine (AUS) (chanteclair (AUS))
8
6.1
Ethnee (4)
6/6
T: B Wallace
R: K A Smith (56.5)
6/6
4m iffraaj (GB) x striking asset (NZ) (van nistelrooy (USA))
Race 5 - Powershop (Bm65) (1000m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(3) Time: 0:57.67
Prizemoney: $7,000
1
3/3
T: R P Caddy
R: Timothy Johnson (53)
3/3
4m per incanto (USA) x little hazel (NZ) (black minnaloushe (USA))
Winning siblings: Mcedith,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.2
2/2
T: Ms L Latta
R: J K Riddell (59)
2/2
4g manhattan rain (AUS) x charming estelle (AUS) (redoute's choice (AUS))
3
0.5
5/5
T: R G Allen
R: M Tanaka (56)
5/5
5m nom du jeu (NZ) x anz time (NZ) (anziyan (USA))
4
0.6
1/1F
T: Ms L Latta
R: D G Bradley (54)
1/1F
3f foxwedge (AUS) x silver sparks (USA) (mt. livermore (USA))
5
1.6
6/6
T: G R Vile
R: R M Goldsbury (52.5)
6/6
5m elusive city (USA) x impulse (NZ) (flying spur (AUS))
6
5.1
4/4
T: S Autridge and J Richards
R: R J Myers (56)
4/4
4m exceed and excel (AUS) x household (USA) (chester house (USA))
7
5.4
7/7
T: Ms E Rennie
R: L T Hemi (53)
7/7
5m elusive city (USA) x voyeur (NZ) (volksraad (GB))
Race 6 - More Fm Mdn (1300m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:17.53
Prizemoney: $7,000
1
5/5
T: J G Bary
R: J K Riddell (58.5)
5/5
4g shocking (AUS) x etna court (NZ) (pompeii court (USA))
Winning siblings: Silver Court, Xpectacular,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
1/2F
T: J R Lynds
R: R J Myers (56.5)
1/2F
4m road to rock (AUS) x abit rusty (NZ) (straight strike (USA))
3
0.9
2/1
T: F J Auret
R: J Parkes (56.5)
2/1
4m pins (AUS) x porotene bella (NZ) (al akbar (AUS))
4
1
Zip Zap (11)
3/4
T: S Autridge and J Richards
R: M Tanaka (55)
3/4
3f stravinsky (USA) x miss zapper (AUS) (red ransom (USA))
5
2.8
7/7
T: K Gray
R: D L Turner (55)
7/7
3f alamosa (NZ) x special belt (NZ) (pentire (GB))
6
3.6
8/8
T: Ms K Lawrence
R: K A Smith (56.5)
8/8
5m magnus (AUS) x jambala (NZ) (mughtanim (USA))
7
3.7
4/3
T: D M Goldsbury
R: R M Goldsbury (54.5)
4/3
5m tiger prawn (SAF) x pacific heights (NZ) (kingfisher mill (USA))
8
4.5
6/6
T: G S Andrew
R: H S Tinsley (58.5)
6/6
5g tavistock (NZ) x crack a dawn (NZ) (diamond express (NZ))
Race 7 - B & B Contracting Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:25.77
Prizemoney: $7,000
1
2/2
T: S Autridge and J Richards
R: H S Tinsley (57.5)
2/2
3g alamosa (NZ) x sweet dreams baby (NZ) (van nistelrooy (USA))
This nick: 5 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.1
9/9
T: J V Wallace
R: K A Smith (57.5)
9/9
3g remind (USA) x kaytee (NZ) (senor pete (USA))
3
1.4
8/8
T: D and E Haworth
R: J Parkes (57.5)
8/8
3g makfi (GB) x redwood forest (AUS) (timber country (USA))
4
2.4
1/1F
T: J G Bary
R: J K Riddell (57.5)
1/1F
3g jimmy choux (NZ) x nimbletoes (AUS) (flying spur (AUS))
5
2.5
7/7
T: J G Bary
R: D L Turner (57.5)
7/7
6
3.3
6/6
T: B R Lammas
R: D G Bradley (55.5)
6/6
3f alamosa (NZ) x awesome (NZ) (high chaparral (IRE))
7
3.5
3/3
T: M K Oulaghan
R: Timothy Johnson (53.5)
3/3
3f savabeel (AUS) x crossword (NZ) (cape cross (IRE))
8
4.8
5/5
T: Ms L Latta
R: R J Myers (55.5)
5/5
3f onemorenomore (AUS) x la paiva (AUS) (flying spur (AUS))
9
4.9
11/11
T: K Gray
R: N Teeluck (53.5)
11/11
3f keeper (AUS) x marcey's belt (AUS) (golan (IRE))
10
7.4
10/10
T: M K Oulaghan
R: M Tanaka (55.5)
10/10
3f pentire (GB) x nordic dancer (NZ) (generous (IRE))
11
8.9
4/4
T: B E Newman
R: L T Hemi (54.5)
4/4
Race 8 - The Marquis Carterton (Bm65) (1600m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(3) Time: 1:35.93
Prizemoney: $7,000
1
9/9
T: R G Allen
R: M Tanaka (54.5)
9/9
Winning siblings: Cheville,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.5
4/4
T: M N Eales
R: D G Bradley (57)
4/4
5g road to rock (AUS) x pub singa (NZ) (danasinga (AUS))
3
1.9
3/3
T: H T Gillies
R: D L Turner (55)
3/3
5m cecconi (AUS) x cugini (NZ) (centaine (AUS))
4
5.7
5/5
T: Ms L Latta
R: Timothy Johnson (53)
5/5
6m thorn park (AUS) x freequent (NZ) (mistral dancer (CAN))
5
5.9
1/1F
T: F J Auret
R: J Parkes (58)
1/1F
4g postponed (USA) x mrs petrov (AUS) (king's best (USA))
6
7.4
2/2
T: K R Hercock
R: H S Tinsley (57)
2/2
7g scaredee cat (NZ) x avgenia (AUS) (sir laurence (NZ))
7
10.4
7/7
T: J R Lynds
R: R C Harris (55.5)
7/7
7g ad valorem (USA) x tully lea (NZ) (senor pete (USA))
8
12
6/6
T: H W Mathews
R: L T Hemi (54.5)
6/6
6m o'reilly (NZ) x vont to chat (NZ) (volksraad (GB))
9
14.8
10/10
T: Ms K Estreich
R: R M Goldsbury (53)
10/10
8g gold centre (AUS) x riverina (NZ) (val d'arno (USA))
10
19.1
8/8
T: K T Myers
R: S J Macnab (50)
8/8
4m showcasing (GB) x shana singa (NZ) (danasinga (AUS))
* Nick figures are for Australasia.