Breednet Results

Other Meetings ▶
Sunday, April 11
Pukekohe Park
Saturday, April 10
Riccarton Park
Te Aroha
Friday, April 9
Awapuni
Thursday, April 8
Wanganui
Wednesday, April 7
Ashburton
Monday, April 5
Riverton
Tauranga
Saturday, April 3
Awapuni
Ellerslie
Riverton
Wednesday, March 31
Matamata
Sunday, March 28
Tauherenikau
Saturday, March 27
Riccarton Park
Tauranga
Friday, March 26
New Plymouth Raceway
Wednesday, March 24
Pukekohe Park
Monday, March 22
Wingatui
Sunday, March 21
Te Aroha
Saturday, March 20
Tauranga
Trentham
Thursday, March 18
Ashburton
Wednesday, March 17
Matamata
Sunday, March 14
Gore
Saturday, March 13
Ellerslie
Trentham
Friday, March 12
Pukekohe Park

TAUHERENIKAU - Thursday, January 2

Race 1 - Wairarapa Times Age (Bm72) (1000m)
Class: Benchmark 72 Track: Good(3) Time: 0:56.44
Prizemoney: $11,000
1
13/4
T: M P Breslin
R: D A Hirini (57)
13/4
4g per incanto (USA) x sahara (NZ) (keeper (AUS))
Winning siblings: Karima,
This nick: 9 runners; 7 winners; 1 SW. Details
2
0.4
Magico (3)
1/1F
T: J Benner & H Wynyard
R: L J Allpress (57)
1/1F
5m per incanto (USA) x our aspiration (NZ) (mi preferido (USA))
3
2.7
2/1
T: J Benner & H Wynyard
R: C L O'Beirne (59)
2/1
5g power (GB) x java silk (AUS) (kashani (USA))
4
3.7
12/1
T: S L Brown
R: B M Ansell (58.5)
12/1
6g fully fledged (NZ) x tabitha (NZ) (oregon (USA))
5
4.2
11/1
T: P W Lock
R: S J Macnab (52)
11/1
5m sun ruler (AUS) x rococoa (NZ) (sirocco (ARG))
Race 2 - Valley Plumbing Mdn (1000m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 0:57.14
Prizemoney: $10,000
1
7/2
T: M Hill
R: M Hill (57.5)
7/2
3g deep field (AUS) x sienna gold (AUS) (more than ready (USA))
Winning siblings: Elenara, Nova Spirit,
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.8
11/2
T: N & H Auret
R: L T Hemi (57)
11/2
4m showcasing (GB) x danbourne (AUS) (danzero (AUS))
3
0.9
2/1F
T: J W Richards
R: R J Myers (55.5)
2/1F
3f burgundy (NZ) x iconic (NZ) (centaine (AUS))
4
3.2
Me (2)
7/2
T: G Lowry & G Cullen
R: J Parkes (57.5)
7/2
3g savabeel (AUS) x simply you (NZ) (o'reilly (NZ))
5
3.4
13/2
T: Ms L Latta
R: L J Allpress (57)
13/2
4m thewayyouare (USA) x im just holly (NZ) (one cool cat (USA))
6
5.4
12/1
T: Ms L Pickford
R: R J Hannam (55.5)
12/1
3f sun ruler (AUS) x cheeky red (NZ) (volksraad (GB))
7
8.4
12/1
T: A J Dravitzki
R: B M Ansell (54)
12/1
4m dalghar (FR) x joypoloy (NZ) (viking ruler (AUS))
Race 3 - The Hits & Life Members (Bm82) (2050m)
Class: Benchmark 82 Track: Good(3) Time: 2:06.01
Prizemoney: $11,000
1
9/2
T: R J Bergerson
R: R J Myers (55)
9/2
7m per incanto (USA) x alyssum (NZ) (prized (USA))
Winning siblings: Pero,
This nick: 5 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
1.3
14/1
T: P Nelson & C McDougal
R: H R Andrew (59)
14/1
3
1.8
3/1F
T: R J Bergerson
R: L J Allpress (56)
3/1F
8g savabeel (AUS) x cantante (NZ) (centaine (AUS))
4
3.8
Balham (1)
11/2
T: D & E Haworth
R: J Parkes (59)
11/2
9g don eduardo (NZ) x fifty fifty (NZ) (justice prevails (AUS))
5
4.8
8/1
T: B E Newman
R: D G Bradley (54.5)
8/1
7g iffraaj (GB) x lady sakura (NZ) (jungle pocket (JPN))
6
5
3/1F
T: F J Auret
R: M K Hudson (52)
3/1F
6g darci brahma (NZ) x assertive princess (AUS) (desert prince (IRE))
7
5.2
4/1
T: Ms L Latta
R: R J Hannam (54)
4/1
4g all too hard (AUS) x may rain (AUS) (written tycoon (AUS))
Race 4 - Pukemanu Bar & Eatery Mdn (1300m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:16.92
Prizemoney: $10,000
1
15/8
T: N & H Auret
R: L T Hemi (57)
15/8
3g power (GB) x stracile (NZ) (stravinsky (USA))
Winning siblings: Sainted Pearl,
This nick: 10 runners; 7 winners; 0 SW. Details
2
1.5
7/4F
T: A M Bull
R: R J Myers (58.5)
7/4F
4g reliable man (GB) x charlotte russe (NZ) (red ransom (USA))
2018 NZB Karaka May Sale
Vendor: Westbury Stud
Buyer: Psd, Res $20,000
2018 NZB Ready To Run Sale of 2YOs
Vendor: Westbury Stud
Buyer: Psd, Res $25,000
3
1.8
11/2
T: D & E Haworth
R: H R Andrew (58.5)
11/2
4g burgundy (NZ) x waimiha (NZ) (pins (AUS))
4
5.6
13/2
T: Ms L Latta
R: R J Hannam (56.5)
13/2
5m per incanto (USA) x authentic cross (NZ) (cape cross (IRE))
5
5.7
Mick (5)
6/1
T: Peter Didham
R: J Parkes (58.5)
6/1
4g alamosa (NZ) x cold shoulder (NZ) (volksraad (GB))
6
15.7
14/1
T: P W Lock
R: D G Bradley (58.5)
14/1
4g savabeel (AUS) x lashings (NZ) (pins (AUS))
Race 5 - Cotter & Stevens Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:22.84
Prizemoney: $10,000
1
4/5F
T: G R Vile
R: C L O'Beirne (55.5)
4/5F
3g iffraaj (GB) x regal ash (GB) (green desert (USA))
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.2
14/1
T: R J Bergerson
R: M K Hudson (52.5)
14/1
3f shamoline warrior (AUS) x wyde ryde (NZ) (shinko king (IRE))
3
4.5
7/1
T: G Lowry & G Cullen
R: L J Allpress (57.5)
7/1
3g atlante (AUS) x springvale lass (NZ) (magic ring (IRE))
4
4.7
13/2
T: Aaron Bidlake
R: R M Goldsbury (55.5)
13/2
3f proisir (AUS) x jungle queen (NZ) (jungle pocket (JPN))
5
9.7
6/1
T: F J Auret
R: J Parkes (57.5)
6/1
3g per incanto (USA) x hayley rose (NZ) (floral dynamite (AUS))
6
20.7
15/1
T: D & E Haworth
R: H R Andrew (55.5)
15/1
3f atlante (AUS) x senatorial (NZ) (savabeel (AUS))
7
21.7
25/1
T: S L Brown
R: L T Hemi (55.5)
25/1
3f road to rock (AUS) x sunlit (NZ) (kreisler (IRE))
8
34
15/1
T: P W Lock
R: S J Macnab (53.5)
15/1
3f proisir (AUS) x gypsy rose (NZ) (centaine (AUS))
Race 6 - Boulcott Suites Challenge Mdn (2050m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 2:07.38
Prizemoney: $10,000
1
9/2
T: B E Newman
R: D G Bradley (55)
9/2
3f rip van winkle (IRE) x mermaid in the rye (AUS) (catcher in the rye (IRE))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
11/2
T: G D Innes
R: M Singh (57)
11/2
3g atlante (AUS) x pew (NZ) (king's chapel (AUS))
2
1
Ammons (2)
80/1
T: G J Haigh
R: C L O'Beirne (56.5)
80/1
5g alamosa (NZ) x anam cara (NZ) (straight strike (USA))
4
1.1
40/1
T: Ms L Latta
R: J K Riddell (58.5)
40/1
5g edenwold (CAN) x outlay (NZ) (spartacus (IRE))
5
1.6
3/1
T: D & E Haworth
R: R J Myers (56.5)
3/1
5m rock 'n' pop (AUS) x qwikchik (NZ) (grosvenor (NZ))
6
3.1
20/1
T: N & H Auret
R: L T Hemi (58.5)
20/1
5g mastercraftsman (IRE) x floaisha (NZ) (one cool cat (USA))
7
3.6
5/4F
T: F J Auret
R: J Parkes (57)
5/4F
3c shocking (AUS) x take three (NZ) (al akbar (AUS))
8
4.4
16/1
T: Ms L Latta
R: L J Allpress (55)
16/1
3f proisir (AUS) x ma belle ami (NZ) (commands (AUS))
9
13.9
60/1
T: Joshua Shaw
R: H R Andrew (58.5)
60/1
10
22.2
60/1
T: Ms L Pickford
R: R J Hannam (58.5)
60/1
Race 7 - South Wairarapa Vet Serv. Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:37.46
Prizemoney: $10,000
1
9/10F
T: Peter Didham
R: R J Hannam (57)
9/10F
3g uncle mo (USA) x gone wild (AUS) (viscount (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2
8/1
T: N & H Auret
R: L T Hemi (56.5)
8/1
4m cape blanco (IRE) x volaisha (NZ) (volksraad (GB))
3
2.2
8/1
T: G R Vile
R: L J Allpress (58.5)
8/1
4g alamosa (NZ) x hell yeah (NZ) (pyrus (USA))
4
2.4
4/1
T: J Benner & H Wynyard
R: J K Riddell (57)
4/1
3g zed (NZ) x adriatico (NZ) (stravinsky (USA))
5
2.5
25/1
T: G R Vile
R: J Parkes (58.5)
25/1
4g darci brahma (NZ) x double image (NZ) (stravinsky (USA))
6
2.6
30/1
T: H Renall
R: H R Andrew (58.5)
30/1
4g tavistock (NZ) x canso (NZ) (don eduardo (NZ))
7
6.4
6/1
T: Ms L Latta
R: R J Myers (56.5)
6/1
4m makfi (GB) x potions (AUS) (encosta de lago (AUS))
8
8.4
40/1
T: B E Newman
R: D G Bradley (57)
40/1
4g rip van winkle (IRE) x ali spur (NZ) (more than ready (USA))
9
11.9
50/1
T: G R Vile
R: M Singh (56.5)
50/1
4m pentire (GB) x kincaple belle (NZ) (bertolini (USA))
Race 8 - Jackson St Bar (Bm65) (1600m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(3) Time: 1:34.86
Prizemoney: $10,000
1
15/8F
T: R J Bergerson
R: L J Allpress (56.5)
15/8F
4m pins (AUS) x kumari (NZ) (zabeel (NZ))
Winning siblings: Semari, Speranta,
This nick: 54 runners; 36 winners; 4 SW. Details
2
0.4
9/1
T: A M Wallace
R: T L Taiaroa (52.5)
9/1
6g nadeem (AUS) x pay roll (NZ) (jahafil (GB))
3
1.4
3/1
T: J W Richards
R: R J Myers (58.5)
3/1
4g camelot (GB) x chorus of angels (GB) (rock of gibraltar (IRE))
4
2.7
9/1
T: Ms L Latta
R: J K Riddell (57)
9/1
5g mastercraftsman (IRE) x chapchick (NZ) (high chaparral (IRE))
5
5
15/1
T: Ms L Latta
R: R J Hannam (55.5)
15/1
4m ocean park (NZ) x girls on top (NZ) (o'reilly (NZ))
6
10
25/1
T: G N Nicholson
R: L T Hemi (55)
25/1
6g keeper (AUS) x grove nymph (NZ) (grosvenor (NZ))
7
10.1
4/1
T: J Benner & H Wynyard
R: C L O'Beirne (54)
4/1
5m zed (NZ) x martini (NZ) (centaine (AUS))
8
19.4
15/2
T: G D Innes
R: M Singh (56)
15/2
5m super easy (NZ) x flower girl (NZ) (bachelor duke (USA))
* Nick figures are for Australasia.