Breednet Results

Other Meetings ▶
Friday, June 18
Oamaru
Thursday, June 17
Wanganui
Wednesday, June 16
Cambridge
Sunday, June 13
Phar Lap Raceway
Saturday, June 12
Te Rapa
Trentham
Thursday, June 10
New Plymouth Raceway
Wednesday, June 9
Matamata
Monday, June 7
Ellerslie
Sunday, June 6
Wingatui
Saturday, June 5
Ellerslie
Wanganui
Friday, June 4
Ashburton
Thursday, June 3
Awapuni
Wednesday, June 2
Cambridge
Saturday, May 29
Ellerslie
Trentham
Friday, May 28
Wingatui
Thursday, May 27
Pukekohe Park
Wednesday, May 26
Hastings
Sunday, May 23
Hawera
Saturday, May 22
Awapuni
Te Rapa
Thursday, May 20
Phar Lap Raceway
Wednesday, May 19
Cambridge

TAUPO - Friday, August 18

Race 1 - Per Incanto Proven Mdn (1300m)
Class: Maiden Track: Slow(8) Time: 1:22.27
Prizemoney: $10,000
1
4/4
T: C J Henderson
R: J J Fawcett (55.5)
4/4
4g alamosa (NZ) x airflight (NZ) (golan (IRE))
Winning siblings: All Black Bourbon,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
3/3
T: S L Crawford
R: L G Innes (58.5)
3/3
4g longhorn (AUS) x second attempt (AUS) (secret savings (USA))
3
2.2
1/1F
T: G Lowry and G Cullen
R: T N Harris (58.5)
1/1F
4g lope de vega (IRE) x spurcent (AUS) (flying spur (AUS))
4
5
6/5
T: G and D Rogerson
R: R T Elliot (55.5)
6/5
5
5.5
12/12
T: S Thompson-Brown and M Brown
R: A F Jones (58.5)
12/12
5g captain rio (GB) x golden gaates (NZ) (faltaat (USA))
6
6.3
5/6
T: Ms C Cameron
R: S M McKay (58.5)
5/6
4g captain rio (GB) x toposhforu (NZ) (howbaddouwantit (USA))
7
6.4
2/2
T: T and M Cruz
R: T D Thornton (58.5)
2/2
4g not a single doubt (AUS) x radiant star (AUS) (success express (USA))
8
8.6
7/7
T: N P Bishara
R: A B Collett (56.5)
7/7
5m showcasing (GB) x contemplate (NZ) (dream well (FR))
9
11.8
11/11
T: Logan Hall
R: M D Hills (58.5)
11/11
4g lucky unicorn (AUS) x dazzling dama (NZ) (senor pete (USA))
10
12.4
10/10
T: B R Cook
R: K H Marzuki (53.5)
10/10
4m buffalo man (CAN) x hot elle (NZ) (al akbar (AUS))
11
14.3
Macario (15)
9/9
T: G and D Rogerson
R: C W Johnson (56.5)
9/9
5m duelled (AUS) x vivache (NZ) (magic of sydney (AUS))
12
24.2
8/8
T: P A Stevens
R: M T Coleman (56.5)
8/8
5m darci brahma (NZ) x orquidea (NZ) (montjeu (IRE))
Race 2 - The Oaks Stud (Bm65) (1300m)
Class: Benchmark 65 Track: Slow(8) Time: 1:21.21
Prizemoney: $10,000
1
9/9
T: G Lowry and G Cullen
R: S C Spratt (57.5)
9/9
6m iffraaj (GB) x windsorclass (NZ) (masterclass (USA))
Winning siblings: Caitlin's Spirit, Falls, Workingclass,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.2
2/2
T: C J Henderson
R: S T Collett (58.5)
2/2
5g keeper (AUS) x black widow (NZ) (black minnaloushe (USA))
3
0.3
1/1F
T: S Ramsay and J Ritchie
R: L G Innes (57)
1/1F
5m fastnet rock (AUS) x butterfly blue (IRE) (sadler's wells (USA))
4
1.8
5/5
T: G Richardson and G Parker
R: M T Coleman (56.5)
5/5
5m darci brahma (NZ) x mistrale (NZ) (volksraad (GB))
5
3.2
Do Ya (12)
10/10
T: Ms K Lawrence
R: C W Johnson (55.5)
10/10
6m howbaddouwantit (USA) x miss aquarius (NZ) (deputy governor (USA))
6
3.7
8/8
T: R R Manning
R: V A Colgan (58.5)
8/8
5g per incanto (USA) x lutine belle (NZ) (o'reilly (NZ))
7
4
3/3
T: G J Old
R: A F Jones (59)
3/3
8
4.5
Senassy (13)
7/7
T: R C Lang
R: S R Weatherley (54.5)
7/7
6m istidaad (USA) x lassy senor (NZ) (senor pete (USA))
9
7.5
Saignon (15)
13/13
T: G and D Rogerson
R: R T Elliot (54)
13/13
4m duelled (AUS) x rosa marada (NZ) (yamanin vital (NZ))
10
8.6
12/11
T: R R Manning
R: A B Collett (55)
12/11
11
12.2
4/4
T: S B Marsh
R: D S Johnson (56.5)
4/4
4m zacinto (GB) x our lily belle (NZ) (bertolini (USA))
12
14.1
Maenoha (16)
11/12
T: R B Priscott
R: T D Thornton (55)
11/12
4m bachelor duke (USA) x arthena (NZ) (desert sun (GB))
13
16.1
6/6
T: F J Auret
R: M Cameron (56)
6/6
5m sir percy (GB) x shinko princess (NZ) (shinko king (IRE))
14
20.4
14/14
T: G and D Rogerson
R: C E Lammas (56.5)
14/14
4g postponed (USA) x buttonhook (NZ) (encosta de lago (AUS))
Race 3 - The Cambridge Stud Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Slow(8) Time: 1:15.33
Prizemoney: $10,000
1
7/7
T: S B Marsh
R: D S Johnson (56.5)
7/7
5m paco boy (IRE) x sequential (NZ) (keeper (AUS))
Winning siblings: Let Them Talk,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
3
1.8
10/10
T: Ms K Fawcett
R: S R Weatherley (57.5)
10/10
4
3.3
Mofara (10)
1/1F
T: E and D Browne
R: L J Allpress (56)
1/1F
3c iffraaj (GB) x lullaby (NZ) (o'reilly (NZ))
5
3.6
5/5
T: S L Crawford
R: T N Harris (58.5)
5/5
4g tobique (AUS) x chatter box (NZ) (al akbar (AUS))
6
4.2
9/8
T: Ms K Fursdon
R: A F Jones (56.5)
9/8
4m patapan (USA) x compass rose (NZ) (stark south (USA))
7
4.5
4/2
T: G and D Rogerson
R: C W Johnson (58.5)
4/2
4g pour moi (IRE) x lacango (AUS) (encosta de lago (AUS))
8
4.9
2/4
T: K and B Kelso
R: C E Lammas (56.5)
2/4
4m pins (AUS) x paolino (NZ) (housebuster (USA))
9
6.5
Thelma (6)
3/3
T: G and D Rogerson
R: R T Elliot (55.5)
3/3
4m pins (AUS) x masquerade (NZ) (no excuse needed (GB))
10
41.1
8/9
T: R Simpson
R: A B Collett (58.5)
8/9
4g alamosa (NZ) x mi starose (NZ) (danasinga (AUS))
Race 4 - Marks Ewen & Associates (Bm75) (1200m)
Class: Benchmark 75 Track: Slow(8) Time: 1:14.41
Prizemoney: $11,000
1
2/3
T: L O'Sullivan and A Scott
R: M T Coleman (55)
2/3
Winning siblings: Tiffen,
This nick: 5 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.4
4/2
T: K and B Kelso
R: T N Harris (59)
4/2
6m shamardal (USA) x kaatoon (NZ) (kaapstad (NZ))
3
3.2
6/6
T: G T Hennessy
R: J J Fawcett (57)
6/6
6g tiger prawn (SAF) x suzie temple (NZ) (mellifont (USA))
4
4.2
5/4
T: M J Murray
R: S C Spratt (56.5)
5/4
6m gold centre (AUS) x unconditional (NZ) (more than ready (USA))
5
4.3
7/7
T: H D Wilson
R: K H Marzuki (53)
7/7
5g patapan (USA) x sea of dreams (NZ) (cape cross (IRE))
6
4.7
3/5
T: J C Collett
R: S T Collett (54.5)
3/5
5m swiss ace (AUS) x ringside (AUS) (marauding (NZ))
7
6.8
9/10
T: G and D Rogerson
R: R T Elliot (61)
9/10
6g swiss ace (AUS) x eclaircissement (AUS) (hussonet (USA))
8
7.5
Piazza (8)
10/9
T: L O'Sullivan and A Scott
R: S R Weatherley (53.5)
10/9
5m sir percy (GB) x biennale (AUS) (danewin (AUS))
9
7.7
1/1F
T: R D Collett
R: A B Collett (59.5)
1/1F
10
9
Sherpa (10)
8/8
T: A L Tait
R: M D Hills (54)
8/8
6g chinese dragon (USA) x gypsy rose (NZ) (centaine (AUS))
Race 5 - Nzb Insurance Pearl Series 3yo (1100m)
Class: Open Track: Slow(8) Time: 1:07.30
Prizemoney: $12,000
1
Astor (2)
2/2
T: Ms D Guy
R: C W Johnson (56.5)
2/2
3f iffraaj (GB) x hukba (AUS) (shamardal (USA))
Winning siblings: Bowing, Master Magic Al, Mucker,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
1.5
1/1F
T: E and D Browne
R: L J Allpress (56.5)
1/1F
3f reliable man (GB) x bankside belle (NZ) (volksraad (GB))
3
1.6
3/4
T: Ms L Latta
R: J K Riddell (56.5)
3/4
3f burgundy (NZ) x pristino (AUS) (more than ready (USA))
4
2.9
4/3
T: M Baker and A Forsman
R: M Cameron (56.5)
4/3
3f nicconi (AUS) x caesour's promise (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
5
3.7
6/6
T: J G Bary
R: S T Collett (55)
6/6
3f savabeel (AUS) x audi (NZ) (viking ruler (AUS))
6
4.9
5/5
T: G and D Rogerson
R: R T Elliot (55.5)
5/5
3f swiss ace (AUS) x eclaircissement (AUS) (hussonet (USA))
Race 6 - Tivaci @ Waikato Stud (Bm65) (1000m)
Class: Benchmark 65 Track: Slow(8) Time: 1:00.36
Prizemoney: $10,000
1
3/3
T: M R Blackie
R: M D Hills (56.5)
3/3
4m iffraaj (GB) x voliera (AUS) (keeper (AUS))
Winning siblings: Kiwianna, Presentatie, Rockin Robin,
This nick: 6 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
0.4
2/2
T: K and B Kelso
R: M T Coleman (58)
2/2
4m pins (AUS) x fleur d'amour (NZ) (thorn park (AUS))
3
3.2
10/10
T: P N McKay
R: S M McKay (55.5)
10/10
4
4.2
9/9
T: I B Kennedy
R: C E Lammas (55)
9/9
5
5
7/8
T: S Ralph
R: A F Jones (54.5)
7/8
7m elusive city (USA) x ticketyboo (NZ) (twenty four karat (USA))
6
5.9
Rayas (3)
1/1F
T: Joshua Shaw
R: L J Allpress (58)
1/1F
4m rip van winkle (IRE) x imco main (ITY) (danehill (USA))
7
6.6
4/4
T: G and D Rogerson
R: R T Elliot (58)
4/4
5g makfi (GB) x lichen moss (AUS) (mossman (AUS))
8
6.9
Bigsie (5)
12/12
T: C E Smith
R: E E Smith (54.5)
12/12
9
7
8/7
T: W P Hillis
R: A B Collett (56.5)
8/7
4m redwood (GB) x it's my sin (AUS) (success express (USA))
10
7.2
5/5
T: G J Old
R: L G Innes (56.5)
5/5
4m alamosa (NZ) x halloween (AUS) (encosta de lago (AUS))
11
8.6
6/6
T: B W Hawtin
R: K H Marzuki (54.5)
6/6
6m thewayyouare (USA) x no porsche needed (NZ) (no excuse needed (GB))
12
14.2
11/11
T: Joshua Shaw
R: C W Johnson (56)
11/11
4g showcasing (GB) x warren's sister (NZ) (savabeel (AUS))
Race 7 - Telperion Mdn (1000m)
Class: Maiden Track: Slow(8) Time: 1:00.30
Prizemoney: $10,000
1
1/1F
T: M Baker and A Forsman
R: M Cameron (56)
1/1F
3g hard spun (USA) x star leader (AUS) (galileo (IRE))
Winning siblings: Lady Brook, Moana Marie, Rebel Rebel,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
3.3
7/7
T: S Ralph
R: A B Collett (56.5)
7/7
4m per incanto (USA) x monarch (NZ) (volksraad (GB))
3
7.1
3/3
T: C J Henderson
R: T D Thornton (56)
3/3
3g zoffany (IRE) x ready on sunday (AUS) (more than ready (USA))
4
7.6
5/4
T: J C Collett
R: S T Collett (56)
5/4
3c makfi (GB) x more assertive (AUS) (zeditave (AUS))
5
8.6
4/5
T: S Autridge and J Richards
R: D S Johnson (54)
4/5
6
9.4
6/6
T: P N McKay
R: S M McKay (54)
6/6
3f darci brahma (NZ) x cascade emerald (AUS) (hurricane sky (AUS))
7
11.1
Lavish (10)
10/10
T: G and D Rogerson
R: R T Elliot (53)
10/10
3f duelled (AUS) x lavoca (NZ) (johar (USA))
8
11.5
11/11
T: W P Hillis
R: J J Fawcett (55.5)
11/11
5g showcasing (GB) x fascinator (NZ) (spinning world (USA))
9
13.3
Bojack (7)
8/8
T: E and D Browne
R: L J Allpress (56)
8/8
3g mastercraftsman (IRE) x krysia (AUS) (elvstroem (AUS))
10
14.3
2/2
T: Ms L Brennan
R: J K Riddell (56)
2/2
3c commands (AUS) x fluffy duck (NZ) (tale of the cat (USA))
11
17.6
9/9
T: G and D Rogerson
R: C W Johnson (56.5)
9/9
5m swiss ace (AUS) x liliflora (AUS) (flying spur (AUS))
* Nick figures are for Australasia.