Breednet Results

Other Meetings ▶
Wednesday, April 14
Ruakaka
Sunday, April 11
Pukekohe Park
Saturday, April 10
Riccarton Park
Te Aroha
Friday, April 9
Awapuni
Thursday, April 8
Wanganui
Wednesday, April 7
Ashburton
Monday, April 5
Riverton
Tauranga
Saturday, April 3
Awapuni
Ellerslie
Riverton
Wednesday, March 31
Matamata
Sunday, March 28
Tauherenikau
Saturday, March 27
Riccarton Park
Tauranga
Friday, March 26
New Plymouth Raceway
Wednesday, March 24
Pukekohe Park
Monday, March 22
Wingatui
Sunday, March 21
Te Aroha
Saturday, March 20
Tauranga
Trentham
Thursday, March 18
Ashburton
Wednesday, March 17
Matamata
Sunday, March 14
Gore
Saturday, March 13
Ellerslie
Trentham

TAURANGA - Saturday, November 17

Race 1 - Tauranga H'ware & Plumbing 3yo (1400m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:24.08 (36.06)
Prizemoney: $25,000
1
20/1
T: Team Rogerson
R: T D Thornton (57.5)
20/1
Winning siblings: Iago, Rusalka, Trench Warfare,
This nick: 7 runners; 6 winners; 1 SW. Details
2
0.8
Hypnos (3)
7/2
T: R James and R Wellwood
R: J L Waddell (57.5)
7/2
3g reliable man (GB) x quality dream (AUS) (elusive quality (USA))
2019 NZB Karaka Book 2
$270,000
Vendor: Westbury Stud
Buyer: Mr BL Jenkins
2019 Inglis Ready 2 Race Sale
Vendor: BJS Bloodstock, Melbourne, Vic
Buyer: Passed in - $ 400,000
3
2.3
13/2
T: N W Tiley
R: R L Smyth (58.5)
13/2
2019 Inglis Classic Yearling Sale
$130,000
Vendor: Eureka Stud, Cambooya, Qld
Buyer: Ohukia Lodge
4
3.3
11/4
T: A W Pike
R: L G Innes (57.5)
11/4
3g o'reilly (NZ) x chorus (NZ) (danasinga (AUS))
5
3.4
5/4F
T: M Moroney and P Gerard
R: O P Bosson (57.5)
5/4F
3g foxwedge (AUS) x whiffle (USA) (red ransom (USA))
6
5.2
20/1
T: M Baker and A Forsman
R: L H Satherley (55.5)
20/1
3f ferlax (NZ) x this is your life (AUS) (fastnet rock (AUS))
7
6.7
20/1
T: S F Ritchie
R: G L Cooksley (55.5)
20/1
3f magic albert (AUS) x grand bird (AUS) (catbird (AUS))
Race 2 - O'Connor Warren Insurance Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:38.87 (35.31)
Prizemoney: $10,000
1
11/2
T: W K Pomare
R: A C Goindasamy (52.5)
11/2
5m guillotine (NZ) x shinko bay (NZ) (shinko king (IRE))
Winning siblings: Donna Anne Billy,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
5/4F
T: A W Pike
R: J L Waddell (56.5)
5/4F
4m ocean park (NZ) x under and over (NZ) (danasinga (AUS))
3
2.1
15/2
T: M Baker and A Forsman
R: J Parkes (56.5)
15/2
4m reliable man (GB) x consumer (AUS) (zabeel (NZ))
4
5.6
7/1
T: P J Huxtable
R: R T Elliot (57.5)
7/1
4g tiger prawn (SAF) x neil sudurka (NZ) (sudurka (AUS))
5
6.9
11/1
T: L O'Sullivan and A Scott
R: T Yanagida (53.5)
11/1
4m alamosa (NZ) x zabex (AUS) (zabeel (NZ))
6
7.1
20/1
T: C R Isdale
R: A J Calder (58.5)
20/1
4g bullbars (AUS) x boulevardofdreams (NZ) (daggers drawn (USA))
7
9.6
30/1
T: S B Marsh
R: S M McKay (58.5)
30/1
4g sun ruler (AUS) x kinellan (NZ) (yachtie (AUS))
8
10.1
30/1
T: G Richardson and G Parker
R: T D Thornton (55)
30/1
3f bernardini (USA) x tsutsumi (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
9
10.6
40/1
T: G Richardson and G Parker
R: D J Danis (52)
40/1
3f jakkalberry (IRE) x goody two shoes (NZ) (danasinga (AUS))
10
10.7
8/1
T: J W Bell
R: D Prastiyou (58.5)
8/1
4g commands (AUS) x mareva (NZ) (zabeel (NZ))
11
11.2
50/1
T: S L Crawford
R: B E Grylls (55)
50/1
3f reliable man (GB) x innocent lady (NZ) (viking ruler (AUS))
Race 3 - Ixom (Bm82) (1200m)
Class: Benchmark 82 Track: Good(3) Time: 1:09.72 (34.72)
Prizemoney: $30,000
1
9/4
T: C R McCarroll
R: D J Danis (51)
9/4
Winning siblings: Kubera Warrior,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.5
5/4F
T: S B Marsh
R: J L Waddell (56)
5/4F
5g road to rock (AUS) x deft (NZ) (stravinsky (USA))
3
4.3
9/1
T: J W Richards
R: O P Bosson (58.5)
9/1
5g savabeel (AUS) x almaviva (NZ) (catbird (AUS))
4
4.6
Mahalo (8)
9/1
T: G Richardson and G Parker
R: T D Thornton (54)
9/1
6m darci brahma (NZ) x lucky be lucky (USA) (storm cat (USA))
5
5.4
9/1
T: W K Pomare
R: J J Fawcett (53.5)
9/1
9m viking ruler (AUS) x flying free (NZ) (heroicity (AUS))
6
7.7
20/1
T: M Moroney and P Gerard
R: T L Newman (56.5)
20/1
6g shinko king (IRE) x errant (NZ) (jungle pocket (JPN))
7
8.1
30/1
T: S R Autridge
R: S M McKay (58.5)
30/1
7m iffraaj (GB) x latestu (AUS) (royal academy (USA))
8
11.6
16/1
T: R R Manning
R: L H Satherley (55.5)
16/1
6m sakhee's secret (GB) x miss smugg (NZ) (volksraad (GB))
Race 4 - Iline Construction (Bm72) (2100m)
Class: Benchmark 72 Track: Good(3) Time: 2:11.75 (35.28)
Prizemoney: $25,000
1
3/1F
T: Ms D Guy
R: J Parkes (56.5)
3/1F
4m mastercraftsman (IRE) x spray (NZ) (entrepreneur (GB))
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.1
8/1
T: G Richardson and G Parker
R: T D Thornton (58)
8/1
4m rock 'n' pop (AUS) x zoe spice (NZ) (o'reilly (NZ))
2018 NZB Ready To Run Sale of 2YOs
$40,000
Vendor: Ohukia Lodge Ltd
Buyer: Mr ECK Wong
3
0.3
7/2
T: M Baker and A Forsman
R: O P Bosson (57.5)
7/2
4m savabeel (AUS) x danex (NZ) (danasinga (AUS))
4
0.4
11/2
T: J C Collett
R: R T Elliot (53.5)
11/2
6m savabeel (AUS) x merengue (NZ) (senor pete (USA))
5
1.2
20/1
T: I B Kennedy
R: B E Grylls (56)
20/1
6
2.5
16/1
T: N P Bishara
R: R L Smyth (54)
16/1
7m towkay (AUS) x opulence (NZ) (danroad (AUS))
7
3.3
Tryfan (5)
9/1
T: Ms A S Johnson
R: L H Satherley (57.5)
9/1
5g makfi (GB) x katmai (AUS) (strategic (AUS))
8
5.7
12/1
T: V A Prendergast
R: D J Danis (56)
12/1
6g alamosa (NZ) x market leader (GB) (marju (IRE))
9
6.2
El Jodi (10)
9/1
T: Ms C Cameron
R: S M McKay (54)
9/1
7m el hermano (NZ) x te akau jo (NZ) (sir tristram (IRE))
10
7.2
12/1
T: C J Wood
R: A C Goindasamy (55.5)
12/1
7g have no fear (NZ) x oh my girl (NZ) (istidaad (USA))
Race 5 - Dominator Tauranga (Bm72) (1600m)
Class: Benchmark 72 Track: Good(3) Time: 1:37.00 (35.86)
Prizemoney: $25,000
1
9/2
T: M Baker and A Forsman
R: O P Bosson (57.5)
9/2
5m fastnet rock (AUS) x hinemoa (NZ) (elusive city (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.2
3/1F
T: P N McKay
R: S M McKay (60.5)
3/1F
2
0.2
11/2
T: D B Hollinshead
R: J Parkes (58)
11/2
6m mastercraftsman (IRE) x vinskible (NZ) (stravinsky (USA))
4
1.7
9/2
T: D G Greene
R: J L Waddell (58.5)
9/2
4g guillotine (NZ) x arthena (NZ) (desert sun (GB))
5
2.5
9/2
T: L O'Sullivan and A Scott
R: L G Innes (58)
9/2
5g smart missile (AUS) x ballet society (NZ) (stravinsky (USA))
6
2.6
8/1
T: G Richardson and G Parker
R: T D Thornton (56)
8/1
5m per incanto (USA) x tutuland (FR) (green desert (USA))
7
2.9
25/1
T: L O'Sullivan and A Scott
R: A J Calder (55.5)
25/1
5m pour moi (IRE) x tin goose (NZ) (pentire (GB))
8
5.8
16/1
T: Team Rogerson
R: H J Parkes (57.5)
16/1
6m shocking (AUS) x tinkerbabu (AUS) (giant's causeway (USA))
9
8
50/1
T: Team Rogerson
R: R T Elliot (56.5)
50/1
7g swiss ace (AUS) x eclaircissement (AUS) (hussonet (USA))
10
9.4
Pursued (11)
30/1
T: P A Gordon
R: D J Danis (52)
30/1
5g guillotine (NZ) x courting (NZ) (green perfume (USA))
Race 6 - Walker & Hall Hcp (1400m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:24.86 (34.38)
Prizemoney: $35,000
1
5/1
T: W K Pomare
R: A C Goindasamy (50)
5/1
6m tavistock (NZ) x shinko bay (NZ) (shinko king (IRE))
Winning siblings: Lauramia,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.1
12/1
T: S F Ritchie
R: J L Waddell (60)
12/1
6g bachelor duke (USA) x queen cha cha (NZ) (high chaparral (IRE))
3
1.4
16/1
T: T and M Carter
R: A J Calder (57)
16/1
8g el hermano (NZ) x lady of oakview (NZ) (diamond express (NZ))
4
1.5
11/4
T: C R McCarroll
R: D J Danis (51.5)
11/4
6m perfectly ready (AUS) x donaquillo (NZ) (don eduardo (NZ))
5
4.8
1/1F
T: J W Richards
R: O P Bosson (58.5)
1/1F
4h savabeel (AUS) x bling (NZ) (o'reilly (NZ))
6
6.3
6/1
T: F J Auret
R: J Parkes (59.5)
6/1
6m street sense (USA) x cape princess (NZ) (cape cross (IRE))
Race 7 - Tauranga Stakes (1600m) Gr2
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:36.69 (35.00)
Prizemoney: $100,000
1
3/1F
T: G T Hennessy
R: L H Satherley (59)
3/1F
7h zabeel (NZ) x tootsie (NZ) (pins (AUS))
Winning siblings: Easy Go Easy Win, Movie,
This nick: 2 runners; 2 winners; 2 SW. Details
2
1.3
3/1F
T: M Baker and A Forsman
R: J L Waddell (57)
3/1F
5m savabeel (AUS) x celtic crown (USA) (doneraile court (USA))
3
1.6
13/4
T: F J Auret
R: J Parkes (57)
13/4
5m darci brahma (NZ) x cape princess (NZ) (cape cross (IRE))
4
2.4
12/1
T: T W Cole
R: C Dell (59)
12/1
7g road to rock (AUS) x dancing daze (NZ) (dance floor (USA))
5
3.7
3/1F
T: M Baker and A Forsman
R: O P Bosson (57)
3/1F
5m savabeel (AUS) x romancing (NZ) (o'reilly (NZ))
6
7.5
20/1
T: S J McKee
R: L G Innes (57)
20/1
7m postponed (USA) x kate cross (NZ) (cape cross (IRE))
7
8
30/1
T: N Hanley and K Whiting
R: T D Thornton (59)
30/1
4g el hermano (NZ) x broker's dream (NZ) (elusive city (USA))
8
8.9
16/1
T: T R Gillies
R: A F Jones (59)
16/1
7g mastercraftsman (IRE) x silkwood (NZ) (grosvenor (NZ))
Race 8 - Devan Plastics (Bm65) (1600m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(3) Time: 1:37.40 (35.88)
Prizemoney: $22,500
1
7/1F
T: S A Sharrock
R: J L Waddell (57)
7/1F
Winning siblings: Rikki Tikki Tavi,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
12/1
T: A W Pike
R: L G Innes (57.5)
12/1
4m iffraaj (GB) x skaapa (NZ) (kaapstad (NZ))
3
1.6
Masque (10)
11/1
T: Team Rogerson
R: R T Elliot (56.5)
11/1
3c savabeel (AUS) x disguised (NZ) (o'reilly (NZ))
4
2.4
9/1
T: D B Hollinshead
R: D J Hain (59)
9/1
4g mastercraftsman (IRE) x vinskible (NZ) (stravinsky (USA))
5
2.5
11/4
T: K and B Kelso and M Donoghue
R: O P Bosson (58)
11/4
4m nadeem (AUS) x zenno queen (NZ) (zenno rob roy (JPN))
6
2.7
Elate (13)
11/2
T: R James and R Wellwood
R: S M McKay (56)
11/2
3f savabeel (AUS) x high joy (NZ) (high chaparral (IRE))
7
2.8
8/1
T: A W Pike
R: J Parkes (57.5)
8/1
5m savabeel (AUS) x poppies last (NZ) (masterclass (USA))
8
4
25/1
T: S B Marsh
R: J J Fawcett (54)
25/1
4m rip van winkle (IRE) x tina temple (NZ) (diamond express (NZ))
9
4.4
15/1
T: M Baker and A Forsman
R: A J Calder (57.5)
15/1
4m mastercraftsman (IRE) x tiz kate (NZ) (black minnaloushe (USA))
10
5.1
30/1
T: S B Marsh
R: T Yanagida (54)
30/1
4m iffraaj (GB) x dazzling walk (NZ) (zabeel (NZ))
11
9.4
20/1
T: Ms M Falconer
R: L H Satherley (57.5)
20/1
6m swiss ace (AUS) x tycoon's gold (AUS) (last tycoon (IRE))
12
12.1
30/1
T: S L Crawford
R: B E Grylls (56)
30/1
5m iffraaj (GB) x sokool (NZ) (bin ajwaad (IRE))
13
12.4
20/1
T: T J Lammas
R: D J Danis (55.5)
20/1
7g alamosa (NZ) x something majic (NZ) (mohamed abdu (IRE))
14
15.5
50/1
T: C J Wood
R: A C Goindasamy (54)
50/1
4g bachelor duke (USA) x sista (NZ) (magic of sydney (AUS))
* Nick figures are for Australasia.