Breednet Results

Other Meetings ▶
Saturday, April 17
Hastings
Te Rapa
Friday, April 16
Matamata
Thursday, April 15
Otaki
Wednesday, April 14
Ruakaka
Sunday, April 11
Pukekohe Park
Saturday, April 10
Riccarton Park
Te Aroha
Friday, April 9
Awapuni
Thursday, April 8
Wanganui
Wednesday, April 7
Ashburton
Monday, April 5
Riverton
Tauranga
Saturday, April 3
Awapuni
Ellerslie
Riverton
Wednesday, March 31
Matamata
Sunday, March 28
Tauherenikau
Saturday, March 27
Riccarton Park
Tauranga
Friday, March 26
New Plymouth Raceway
Wednesday, March 24
Pukekohe Park
Monday, March 22
Wingatui
Sunday, March 21
Te Aroha
Saturday, March 20
Tauranga
Trentham
Thursday, March 18
Ashburton
Wednesday, March 17
Matamata

TAURANGA - Friday, December 14

Race 1 - Gear Welding Services Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Dead(6) Time: 1:12.31 (36.59)
Prizemoney: $10,000
1
9/2
T: J W Bell
R: R S Rusof (55.5)
9/2
3f pins (AUS) x lafleur (NZ) (zabeel (NZ))
Winning siblings: Amaryllis, Bonito, Enough, Flourishing, Papilio,
This nick: 54 runners; 36 winners; 4 SW. Details
2
0.5
30/1
T: I B Kennedy
R: A C Goindasamy (53.5)
30/1
3g burgundy (NZ) x lottery (NZ) (carnegie (IRE))
3
1.3
12/1
T: J C Pender
R: T D Thornton (55.5)
12/1
3f shocking (AUS) x loviste (NZ) (black minnaloushe (USA))
4
1.8
11/8F
T: S J McKee
R: S C Spratt (55.5)
11/8F
3f darci brahma (NZ) x shipsterns (NZ) (cape cross (IRE))
5
2
7/2
T: T and M Carter
R: L H Satherley (57.5)
7/2
3g darci brahma (NZ) x affirmed lane (USA) (affirmed (USA))
6
3.5
8/1
T: P J Huxtable
R: S M McKay (55.5)
8/1
3f burgundy (NZ) x squall (NZ) (black minnaloushe (USA))
7
7.4
60/1
T: Team Rogerson
R: D J Danis (52.5)
60/1
3f minstrel court (AUS) x cullcha (NZ) (cullen (AUS))
8
7.5
Bingwa (7)
40/1
T: G B Swann
R: G B Swann (55.5)
40/1
3f redwood (GB) x princess reims (NZ) (st reims (NZ))
9
15.3
8/1
T: L O'Sullivan and A Scott
R: T Yanagida (52.5)
8/1
3f power (GB) x snippets' miss (AUS) (snippets (AUS))
Race 2 - Fertco Limited Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Dead(6) Time: 1:12.58 (36.27)
Prizemoney: $10,000
1
12/1
T: J C Pender
R: T D Thornton (58.5)
12/1
5g rios (NZ) x angelwithattitude (NZ) (thorn park (AUS))
Winning siblings: Rockwithattitude,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
12/1
T: A D Fuller
R: L H Satherley (56.5)
12/1
4m per incanto (USA) x youtoofast (NZ) (fast 'n' famous (AUS))
3
0.3
8/11F
T: S B Marsh
R: S T Collett (56.5)
8/11F
4m zacinto (GB) x udiditagain (NZ) (d'cash (AUS))
4
0.5
25/1
T: G F Brick
R: A J Calder (56.5)
25/1
4m zacinto (GB) x nureyeva (NZ) (soviet star (USA))
5
4.8
25/1
T: T G Autridge
R: D J Danis (55.5)
25/1
4g electronic zone (USA) x tena koe lucy (NZ) (lord ballina (AUS))
6
5.2
9/4
T: M Baker and A Forsman
R: J L Waddell (57)
9/4
7
5.3
15/1
T: Ms C A Bambry
R: R S Rusof (58.5)
15/1
4g any suggestion (AUS) x game call (NZ) (montjeu (IRE))
Race 3 - Young Read Woudberg C.A (Bm65) (2100m)
Class: Benchmark 65 Track: Dead(6) Time: 2:12.05 (37.90)
Prizemoney: $10,000
1
5/2
T: Team Rogerson
R: R T Elliot (54.5)
5/2
5m savabeel (AUS) x she's got spunk (NZ) (o'reilly (NZ))
Winning siblings: Pearl Warm Warm, Ripped, Urashima Taro,
This nick: 145 runners; 105 winners; 18 SW. Details145 runners; 105 winners; 18 SW. Details
2
0.2
Mamba (5)
10/1
T: M Baker and A Forsman
R: M Cameron (57)
10/1
4m pour moi (IRE) x arabian nights (NZ) (almutawakel (GB))
3
2.5
9/10F
T: J W Richards
R: O P Bosson (60)
9/10F
4
4.5
14/1
T: B Wallace and A Peard
R: A J Calder (59)
14/1
4g jimmy choux (NZ) x lionstar (NZ) (pentire (GB))
5
5
60/1
T: Team Rogerson
R: D J Danis (52.5)
60/1
5g cape blanco (IRE) x pierian (NZ) (montjeu (IRE))
6
5.8
30/1
T: I L George
R: C E Lammas (57)
30/1
7g tavistock (NZ) x arlanda (NZ) (straight strike (USA))
7
6.3
30/1
T: Ms K Fursdon
R: S M McKay (56)
30/1
4g iffraaj (GB) x so you (NZ) (grosvenor (NZ))
8
9.3
Rodmar (4)
12/1
T: A D Fuller
R: B E Grylls (57.5)
12/1
6g shocking (AUS) x speechless (AUS) (redoute's choice (AUS))
9
14.7
16/1
T: D B Hollinshead
R: S T Collett (56)
16/1
4m redwood (GB) x riverina girl (NZ) (black minnaloushe (USA))
Race 4 - Nzb Insurance Pearl Series Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Dead(6) Time: 1:24.50 (36.78)
Prizemoney: $10,000
1
Yamuna (4)
7/2
T: C J Wood
R: S M McKay (57.5)
7/2
4m iffraaj (GB) x yamanna (NZ) (yamanin vital (NZ))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
2
5/1
T: S B Marsh
R: S T Collett (57.5)
5/1
3
3.8
14/1
T: Eamonn Green
R: B R Jones (56)
14/1
3f savabeel (AUS) x lia (NZ) (oratorio (IRE))
4
4
13/4F
T: R D Collett
R: A J Calder (56)
13/4F
3f ferlax (NZ) x boston symphony (AUS) (street sense (USA))
5
4.2
30/1
T: S R Autridge
R: C E Lammas (57.5)
30/1
4m snitzel (AUS) x marie rose (GB) (sadler's wells (USA))
6
5.5
10/1
T: B W Hawtin
R: B E Grylls (56)
10/1
3f zoffany (IRE) x star of broadway (AUS) (quest for fame (GB))
7
5.9
13/4
T: M Moroney and P Gerard
R: J L Waddell (57.5)
13/4
4m redwood (GB) x marsh harbour (NZ) (volksraad (GB))
8
7.7
20/1
T: Team Rogerson
R: R T Elliot (56.5)
20/1
4m savabeel (AUS) x lilies (AUS) (encosta de lago (AUS))
9
9.3
40/1
T: E and D Browne
R: J K Riddell (57.5)
40/1
4m zed (NZ) x optical illusion (NZ) (danasinga (AUS))
10
15.6
30/1
T: J C Pender
R: S C Spratt (57.5)
30/1
4m guillotine (NZ) x so regal (NZ) (shinko king (IRE))
11
16.8
60/1
T: R D Gussey
R: L H Satherley (57.5)
60/1
4m guillotine (NZ) x thyme (NZ) (thorn park (AUS))
Race 5 - Don Griffiths Contractor Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Dead(6) Time: 1:25.94 (36.86)
Prizemoney: $10,000
1
3/1F
T: P J Huxtable
R: O P Bosson (58.5)
3/1F
4g tiger prawn (SAF) x neil sudurka (NZ) (sudurka (AUS))
Winning siblings: Rocky Elmano,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
Verses (1)
12/1
T: Ms E Osborne
R: T Yanagida (55.5)
12/1
4g sakhee's secret (GB) x vice versa (NZ) (bachelor duke (USA))
3
1
8/1
T: T W Mitchell
R: A J Calder (58.5)
8/1
6g exceed and excel (AUS) x wood lane (IRE) (sadler's wells (USA))
4
1.2
15/2
T: R R Manning
R: M Cameron (56.5)
15/2
5
1.4
13/2
T: J W Richards
R: R S Rusof (55)
13/2
3f per incanto (USA) x moss lady (NZ) (authorized (IRE))
6
1.7
30/1
T: G Richardson and G Parker
R: T D Thornton (57)
30/1
7
2.9
13/4
T: S F Ritchie
R: S T Collett (56.5)
13/4
4m swiss ace (AUS) x floramour (AUS) (more than ready (USA))
8
3.7
15/2
T: A Oliveira
R: L H Satherley (56.5)
15/2
4m azamour (IRE) x spirit of sandford (NZ) (kilimanjaro (GB))
9
4.5
80/1
T: H J Trumper
R: D J Danis (53.5)
80/1
5m any suggestion (AUS) x guess (NZ) (entrepreneur (GB))
10
7.6
60/1
T: B W Hawtin
R: D J Hain (58.5)
60/1
4g makfi (GB) x perfect paradise (GB) (giant's causeway (USA))
11
9.1
40/1
T: S J McKee
R: S C Spratt (57)
40/1
3g jimmy choux (NZ) x sheila cheval (NZ) (mi preferido (USA))
12
12.1
Quintos (15)
20/1
T: C J Wood
R: S M McKay (58.5)
20/1
5g zacinto (GB) x terri o'reilly (NZ) (o'reilly (NZ))
Race 6 - Real Chartered Accountant-Bm72 (1400m)
Class: Benchmark 72 Track: Dead(6) Time: 1:23.93 (36.82)
Prizemoney: $11,000
1
3/1
T: K and B Kelso and M Donoghue
R: S C Spratt (56)
3/1
4m darci brahma (NZ) x josephines fortune (NZ) (encosta de lago (AUS))
Winning siblings: Axel, My Empire,
This nick: 13 runners; 10 winners; 2 SW. Details
2
4
8/1
T: J C Pender
R: S T Collett (54)
8/1
3f savabeel (AUS) x ahna (NZ) (o'reilly (NZ))
2019 NZB Karaka Book 1
Vendor: Waikato Stud Ltd
Buyer: Withdrawn
2019 NZB Ready To Run Sale
Vendor: Ohukia Lodge Ltd
Buyer: Withdrawn
3
6.5
30/1
T: S R Autridge
R: A J Calder (55.5)
30/1
6m guillotine (NZ) x marzia (NZ) (elusive city (USA))
4
6.8
12/1
T: Team Rogerson
R: R T Elliot (59)
12/1
6m shocking (AUS) x tinkerbabu (AUS) (giant's causeway (USA))
5
7.3
5/2F
T: J W Richards
R: O P Bosson (59.5)
5/2F
4g snitzel (AUS) x malibu road (USA) (malibu moon (USA))
6
7.7
50/1
T: G J Lord
R: J K Riddell (59.5)
50/1
7g tavistock (NZ) x steal (AUS) (red ransom (USA))
7
9.3
15/1
T: W K Pomare
R: A C Goindasamy (56)
15/1
9m viking ruler (AUS) x flying free (NZ) (heroicity (AUS))
8
10.8
16/1
T: I B Kennedy
R: S M McKay (54.5)
16/1
9
10.9
11/2
T: P A Stevens
R: M Cameron (55.5)
11/2
6m high chaparral (IRE) x fairygem (NZ) (viscount (AUS))
10
21.8
6/1
T: R R Manning
R: R S Rusof (57.5)
6/1
4g niagara (AUS) x equals that (NZ) (traditionally (USA))
Race 7 - The Show Must Go On (Bm65) (1600m)
Class: Benchmark 65 Track: Dead(6) Time: 1:37.82
Prizemoney: $10,000
1
Adis (4)
6/4F
T: K and B Kelso and M Donoghue
R: O P Bosson (58)
6/4F
Winning siblings: Bordeaux Le Rouge, Divine Ransom,
This nick: 8 runners; 6 winners; 1 SW. Details
2
6.5
20/1
T: Team Rogerson
R: T D Thornton (56.5)
20/1
3
8.5
11/1
T: T L Riddell
R: S M McKay (55.5)
11/1
5m jimmy choux (NZ) x caley marie (NZ) (keeper (AUS))
4
10.8
5/2
T: T A Da Cruz
R: J L Waddell (57.5)
5/2
4m falkirk (NZ) x guinevere (IRE) (fairy king (USA))
5
11
20/1
T: Ms S House
R: D J Danis (53.5)
20/1
6g o'reilly (NZ) x tempranillo (NZ) (faltaat (USA))
6
11.2
6/1
T: K T Myers
R: R T Elliot (57.5)
6/1
6g savabeel (AUS) x conquisteraad (NZ) (volksraad (GB))
7
12.9
20/1
T: S B Marsh
R: R S Rusof (58.5)
20/1
4g super easy (NZ) x karmadini (NZ) (keeper (AUS))
8
17
10/1
T: G F Brick
R: L H Satherley (59)
10/1
6g danroad (AUS) x it's spring again (AUS) (last tycoon (IRE))
9
19.8
Ivette (12)
15/1
T: M Moroney and P Gerard
R: S T Collett (56)
15/1
5m jimmy choux (NZ) x no reins (AUS) (show a heart (AUS))
Race 8 - Kiwi Bus Builders Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Dead(6) Time: 1:39.40 (36.26)
Prizemoney: $10,000
1
25/1
T: S R Autridge
R: A J Calder (55.5)
25/1
3f tavistock (NZ) x sara ann (NZ) (stravinsky (USA))
This nick: 32 runners; 20 winners; 3 SW. Details
2019 NZB Karaka Book 1
$100,000
Vendor: Cambridge Stud
Buyer: Moody Racing
2
0.3
7/2
T: D B Hollinshead
R: S T Collett (55.5)
7/2
3f rip van winkle (IRE) x bak da chief (NZ) (chief bearhart (CAN))
3
2.3
50/1
T: R B Priscott
R: A C Goindasamy (51.5)
50/1
4
2.6
11/1
T: B W Hawtin
R: B E Grylls (55.5)
11/1
3f jakkalberry (IRE) x cutluse (NZ) (guillotine (NZ))
5
4.9
5/2F
T: M Baker and A Forsman
R: M Cameron (55.5)
5/2F
3f savabeel (AUS) x patrimonium (IRE) (green desert (USA))
6
5
20/1
T: M Baker and A Forsman
R: J K Riddell (57.5)
20/1
3g iffraaj (GB) x no tolerance (NZ) (savabeel (AUS))
7
5.8
20/1
T: S F Ritchie
R: J L Waddell (57.5)
20/1
3g ekraar (USA) x hill of hope (AUS) (danehill (USA))
8
6.1
15/2
T: A W Pike
R: S M McKay (57.5)
15/2
3c o'reilly (NZ) x miss opera (NZ) (paris opera (AUS))
9
6.9
3/1
T: R James and R Wellwood
R: O P Bosson (57.5)
3/1
3g tavistock (NZ) x palos de lago (NZ) (encosta de lago (AUS))
10
9.4
80/1
T: B W Hawtin
R: D J Hain (55.5)
80/1
3f jakkalberry (IRE) x elle tresor (NZ) (le bec fin (NZ))
11
9.5
16/1
T: J C Collett
R: B R Jones (57.5)
16/1
3g jimmy choux (NZ) x venetian raider (NZ) (rusty spur (USA))
12
16.7
60/1
T: S B Marsh
R: L H Satherley (57.5)
60/1
3g ego (NZ) x leica honey (NZ) (duelled (AUS))
* Nick figures are for Australasia.