Breednet Results

Other Meetings ▶
Saturday, July 24
New Plymouth Raceway
Te Rapa
Thursday, July 22
Hastings
Wednesday, July 21
Avondale
Saturday, July 17
Ruakaka
Friday, July 16
Phar Lap Raceway
Thursday, July 15
Wanganui
Wednesday, July 14
Cambridge
Sunday, July 11
Te Aroha
Saturday, July 10
Awapuni
Te Rapa
Friday, July 9
Waverley
Thursday, July 8
Ashburton
Wednesday, July 7
Arawa Park
Saturday, July 3
Hastings
Ruakaka
Friday, July 2
Wingatui
Wednesday, June 30
Cambridge
Sunday, June 27
Te Aroha
Saturday, June 26
Riccarton Park
Tauranga
Friday, June 25
Otaki
Thursday, June 24
Phar Lap Raceway
Wednesday, June 23
Pukekohe Park

TE AWAMUTU - Friday, September 7

Race 1 - Chipperfield Equine Edu. Mdn (1150m)
Class: Maiden Track: Heavy(11) Time: 1:13.65
Prizemoney: $10,000
1
Taree (11)
25/1
T: Tarissa Mitchell
R: B E Grylls (54)
25/1
3f pins (AUS) x blush (NZ) (o'reilly (NZ))
Winning siblings: Glamour,
This nick: 130 runners; 85 winners; 9 SW. Details
2
1.3
9/4
T: Kennedy Moore
R: L G Innes (58.5)
9/4
5g thewayyouare (USA) x sacsayhuaman (AUS) (encosta de lago (AUS))
2017 NZB Festival Yearling Sale
$14,000
Vendor: Archer Park
Buyer: Mr N Tiley
3
2.3
7/1
T: Team Rogerson
R: R T Elliot (55.5)
7/1
5m swiss ace (AUS) x la bella rouge (NZ) (green perfume (USA))
4
3.6
14/1
T: Ms D Guy
R: D S Johnson (58.5)
14/1
4g any suggestion (AUS) x shaayil (NZ) (haayil (AUS))
5
4.9
4/1F
T: G Richardson and G Parker
R: T D Thornton (54)
4/1F
3f showcasing (GB) x fly silca fly (IRE) (hawk wing (USA))
6
5.4
Olivia (7)
15/8
T: Team Rogerson
R: M T Coleman (56.5)
15/8
4m swiss ace (AUS) x dance partner (AUS) (danehill dancer (IRE))
7
7.6
25/1
T: G F Brick
R: S M McKay (56.5)
25/1
4m zacinto (GB) x nureyeva (NZ) (soviet star (USA))
8
15.6
15/1
T: N J Elliott
R: L H Satherley (58.5)
15/1
4g onceuponatime (NZ) x replete (NZ) (cape cross (IRE))
Race 2 - Waipa Home Of Champions Mdn (1150m)
Class: Maiden Track: Heavy(11) Time: 1:13.43 (39.19)
Prizemoney: $10,000
1
6/4F
T: G Richardson and G Parker
R: C E Lammas (54)
6/4F
Winning siblings: Claptone, Switched,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.4
Razor (10)
8/1
T: S Ralph
R: J J Fawcett (54)
8/1
3g roc de cambes (NZ) x meadows (NZ) (falkirk (NZ))
3
2.2
20/1
T: C R Isdale
R: T K Allan (58.5)
20/1
4g mettre en jeu (NZ) x eucharia (NZ) (howbaddouwantit (USA))
4
2.4
50/1
T: J K Ruddell
R: K Chowdhoory (54.5)
50/1
4g ego (NZ) x fame mouse (NZ) (fast 'n' famous (AUS))
5
3.7
6/1F
T: Ms A S Johnson
R: D S Johnson (58.5)
6/1F
4g swiss ace (AUS) x sting leica bee (NZ) (exploding prospect (USA))
6
3.8
9/2
T: S D Cole
R: M Cameron (56)
9/2
3c high chaparral (IRE) x engraver (USA) (miner's mark (USA))
7
4.9
12/1
T: S T Wenn
R: A J Calder (58.5)
12/1
4g he's remarkable (NZ) x ninety nine (NZ) (shinko king (IRE))
8
5.8
30/1
T: R B Priscott
R: B E Grylls (54)
30/1
9
7.6
12/1
T: L O'Sullivan and A Scott
R: T Yanagida (52.5)
12/1
4m burgundy (NZ) x summer heights (NZ) (stark south (USA))
10
12.4
50/1
T: Ms S Houston
R: E A McCall (52.5)
50/1
10m sandtrap (USA) x quiet one (NZ) (little brown jug (NZ))
11
25.7
40/1
T: Ms D Waddell
R: S C Spratt (56.5)
40/1
7m captain rio (GB) x missundaztood (NZ) (cape cross (IRE))
12
34.4
Get Up (5)
30/1
T: Team Rogerson
R: R T Elliot (57.5)
30/1
4g duelled (AUS) x saveadance (NZ) (savabeel (AUS))
Race 3 - Quinlan Electrical Mdn (1580m)
Class: Maiden Track: Heavy(11) Time: 1:44.43
Prizemoney: $10,000
1
Braced (6)
11/1
T: R D Collett
R: A J Calder (58.5)
11/1
4g postponed (USA) x strengthened (AUS) (woodman (USA))
This nick: 6 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
2
5/2F
T: A W Pike
R: V A Colgan (58.5)
5/2F
5g bullbars (AUS) x sunday whisper (AUS) (sunday silence (USA))
3
3
Dalmar (3)
15/2
T: S N Rees
R: E A McCall (54.5)
15/2
5g dalghar (FR) x darb and marg (NZ) (pentire (GB))
4
9
11/4
T: C J Henderson
R: S T Collett (58.5)
11/4
4g mastercraftsman (IRE) x monrose (NZ) (montjeu (IRE))
5
10.5
40/1
T: Ms D Waddell
R: S C Spratt (58.5)
40/1
4g guillotine (NZ) x courting (NZ) (green perfume (USA))
6
12.1
80/1
T: N H O'Dowd
R: T K Allan (58.5)
80/1
5g chinese dragon (USA) x rosezip (NZ) (vyner's orb (AUS))
7
12.2
14/1
T: S B Marsh
R: D S Johnson (56)
14/1
3g keeper (AUS) x almadaam (USA) (swain (IRE))
8
15
Argyll (2)
13/2
T: B W Foote
R: J L Waddell (58.5)
13/2
5g gallant guru (AUS) x politic (NZ) (corrupt (USA))
9
19.3
20/1
T: S and E Clotworthy
R: J K Riddell (58.5)
20/1
4g zed (NZ) x magnesium (AUS) (with class (CAN))
10
21.6
80/1
T: P P Mirabelli
R: L H Satherley (58.5)
80/1
5g cape blanco (IRE) x volksrascal (NZ) (volksraad (GB))
11
36.7
66/1
T: Ms P Riley
R: R L Smyth (56.5)
66/1
4m fast 'n' famous (AUS) x jet home (NZ) (jetball (AUS))
12
37.9
9/1
T: P and D Williams
R: M Cameron (56.5)
9/1
4m makfi (GB) x the first lady (AUS) (redoute's choice (AUS))
Race 4 - Gibson Construction (Bm72) (1580m)
Class: Benchmark 72 Track: Heavy(11) Time: 1:43.76
Prizemoney: $11,000
1
3/1F
T: J W Bell
R: R S Rusof (54.5)
3/1F
7g vale of york (IRE) x rock exhibition (GB) (rock of gibraltar (IRE))
Winning siblings: Justice Day,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
11/2
T: K and G Opie
R: K J Cowan (55)
11/2
6m shocking (AUS) x classy bawn (NZ) (pins (AUS))
3
7.5
5/1
T: H D Wilson
R: D J Danis (55.5)
5/1
6g patapan (USA) x sea of dreams (NZ) (cape cross (IRE))
4
7.7
30/1
T: S L Cameron
R: B E Grylls (54)
30/1
7g zed (NZ) x change of habit (NZ) (four seasons (GB))
5
7.9
7/2
T: N W Tiley
R: S T Collett (58)
7/2
7m nom du jeu (NZ) x la pucelle (NZ) (tale of the cat (USA))
6
13.9
14/1
T: Ms S Logan
R: R E Scott (54.5)
14/1
6g perfectly ready (AUS) x vega belle (NZ) (thorn park (AUS))
7
14.3
20/1
T: A D Fuller
R: J W Nason (60.5)
20/1
7g electronic zone (USA) x matangi (NZ) (spartacus (IRE))
8
16.8
25/1
T: Ms D Waddell
R: S C Spratt (57.5)
25/1
9
19.6
9/2
T: P W Lock
R: A C Goindasamy (51.5)
9/2
7m clangalang (AUS) x philadelphia (NZ) (gold and ivory (USA))
Race 5 - Nzb Ins. Pearl Series (Bm65) (1400m)
Class: Benchmark 65 Track: Heavy(11) Time: 1:33.83
Prizemoney: $10,000
1
10/9
T: Ms P Riley
R: A J Sims (56)
10/9
4m dalghar (FR) x sharp tip (NZ) (pins (AUS))
Winning siblings: Diggers Rebellion, Opihi Ranger,
This nick: 5 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.2
5/2F
T: B W Hawtin
R: M Cameron (57)
5/2F
6m keeper (AUS) x indian squaw (NZ) (carolingian (AUS))
3
0.5
11/1
T: R E Kramer
R: A C Goindasamy (52.5)
11/1
6m iffraaj (GB) x swiftsure (NZ) (jungle pocket (JPN))
4
1.8
13/4
T: J C Pender
R: T D Thornton (57)
13/4
5m falkirk (NZ) x fairy fingers (NZ) (king's chapel (AUS))
5
8.3
8/1
T: Joseph Waldron
R: B E Grylls (58.5)
8/1
5m shamoline warrior (AUS) x blue lady (AUS) (western symphony (USA))
Race 6 - Nzb Insurance Pearl Series Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Heavy(11) Time: 1:33.66
Prizemoney: $10,000
1
5/2F
T: A W Pike
R: M T Coleman (57.5)
5/2F
4m iffraaj (GB) x capacia (NZ) (cape cross (IRE))
This nick: 9 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
0.2
9/2
T: P and D Williams
R: R S Rusof (57.5)
9/2
4m pierro (AUS) x papilio (NZ) (redoute's choice (AUS))
3
0.4
6/1
T: S B Marsh
R: D S Johnson (57.5)
6/1
4m helmet (AUS) x showileo (AUS) (galileo (IRE))
4
0.9
11/2
T: Team Rogerson
R: R T Elliot (56.5)
11/2
4m savabeel (AUS) x lilies (AUS) (encosta de lago (AUS))
5
3.2
20/1
T: C R Isdale
R: T K Allan (57.5)
20/1
4m rock 'n' pop (AUS) x doyenne (NZ) (kilimanjaro (GB))
6
4.7
Shahana (11)
30/1
T: S T Wenn
R: C E Lammas (57.5)
30/1
5m sakhee's secret (GB) x lady assassin (NZ) (stark south (USA))
7
5.3
8/1
T: Ms S Logan
R: A C Goindasamy (53.5)
8/1
5m per incanto (USA) x royal virtue (NZ) (king's chapel (AUS))
8
6
30/1
T: S N Rees
R: J K Riddell (57.5)
30/1
5m keeper (AUS) x senorita heights (NZ) (senor pete (USA))
9
6.9
50/1
T: G Thomas and M Gillies
R: J W Nason (57.5)
50/1
4m thewayyouare (USA) x never cent (NZ) (centaine (AUS))
10
8.2
Vermont (12)
12/1
T: Ms D Guy
R: J L Waddell (57.5)
12/1
4m mastercraftsman (IRE) x tekeela (NZ) (thorn park (AUS))
11
10.6
25/1
T: D B Hollinshead
R: D J Hain (57.5)
25/1
4m redwood (GB) x riverina girl (NZ) (black minnaloushe (USA))
12
12.5
15/1
T: N J Allen
R: T D Thornton (57.5)
15/1
4m ego (NZ) x laurette (NZ) (centaine (AUS))
Race 7 - Race Images (Bm72) (1150m)
Class: Benchmark 72 Track: Heavy(11) Time: 1:12.08
Prizemoney: $11,000
1
7/1
T: C R Isdale
R: S T Collett (56)
7/1
5g showcasing (GB) x keeper coming (NZ) (keeper (AUS))
Winning siblings: Count Me In, Keep On Coming,
This nick: 11 runners; 8 winners; 0 SW. Details
2
5.5
4/5F
T: B W Hawtin
R: D S Johnson (57)
4/5F
4g align (AUS) x champagne lady (NZ) (volksraad (GB))
3
6.8
10/1
T: S Ralph
R: J J Fawcett (53)
10/1
5m fully fledged (NZ) x wooden masque (NZ) (woodborough (USA))
4
8.6
14/1
T: P and J Brosnan
R: T D Thornton (54)
14/1
5m any suggestion (AUS) x dahling (NZ) (generous (IRE))
5
9
11/2
T: L O'Sullivan and A Scott
R: T Yanagida (55)
11/2
6
13.8
Tryfan (4)
6/1
T: Ms A S Johnson
R: S C Spratt (55.5)
6/1
5g makfi (GB) x katmai (AUS) (strategic (AUS))
7
14.6
20/1
T: K G Harrison
R: B E Grylls (54)
20/1
4m mastercraftsman (IRE) x cats whiskers (NZ) (one cool cat (USA))
Race 8 - Vilagrad Mdn (2000m)
Class: Maiden Track: Heavy(11) Time: 2:19.69
Prizemoney: $10,000
1
9/1
T: C K Phelan
R: J K Riddell (58.5)
9/1
8g don eduardo (NZ) x lightning lass (NZ) (exploding prospect (USA))
Winning siblings: Junior, River City,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.5
8/11
T: N W Tiley
R: K J Cowan (55.5)
8/11
4g pentire (GB) x devant (NZ) (zabeel (NZ))
3
3
15/2
T: Ben Ropiha
R: T Yanagida (52.5)
15/2
5m ekraar (USA) x kylemore abbey (NZ) (one cool cat (USA))
4
4.3
20/1
T: R Patel
R: R L Smyth (56.5)
20/1
6m keeper (AUS) x charlene (NZ) (zabeel (NZ))
5
9.1
50/1
T: P and J Brosnan
R: A J Sims (55.5)
50/1
5g stravinsky (USA) x fleet action (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
6
14.6
12/1
T: M and K Murdoch
R: D S Johnson (56.5)
12/1
7
16.1
50/1
T: S and E Clotworthy
R: R S Rusof (58.5)
50/1
4g nom du jeu (NZ) x miss andrea (NZ) (king's chapel (AUS))
8
34
50/1
T: Ms N Tanner
R: S T Collett (58.5)
50/1
5g tartan bearer (IRE) x scuderia (NZ) (minardi (USA))
9
35.9
100/1
T: A D Fuller
R: J W Nason (56.5)
100/1
4m sun ruler (AUS) x ice arena (NZ) (deputy governor (USA))
10
77.4
4/1F
T: M Baker and A Forsman
R: M Cameron (56.5)
4/1F
5m rip van winkle (IRE) x the minder (NZ) (personal escort (USA))
Race 9 - Merchant Liquor (Bm65) (2000m)
Class: Benchmark 65 Track: Heavy(11) Time: 2:17.75
Prizemoney: $10,000
1
Silk (8)
5/1F
T: J W Bell
R: R S Rusof (57)
5/1F
5m pentire (GB) x de'colletage (NZ) (ekraar (USA))
Winning siblings: I'm Buxom,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.3
Moose (7)
15/2
T: K and G Opie
R: D J Danis (54.5)
15/2
6g lucky unicorn (AUS) x kensington mews (AUS) (royal academy (USA))
3
3.1
40/1
T: R R Manning
R: J J Fawcett (55.5)
40/1
6g raise the flag (GB) x ardent fire (NZ) (danzighill (AUS))
2016 NZB South Island Yearling Sale
$28,000
Vendor: White Robe Lodge
Buyer: Moroney Bloodstock
4
3.4
11/1
T: Ms N Tanner
R: S T Collett (56.5)
11/1
5
3.6
La Foi (11)
7/2
T: G Thomas and M Gillies
R: M T Coleman (56)
7/2
5m pour moi (IRE) x lady cavalier (NZ) (towkay (AUS))
6
4.4
10/1
T: Ms S Logan
R: A C Goindasamy (55)
10/1
5g cape blanco (IRE) x burscay (AUS) (marscay (AUS))
7
5.8
9/2
T: M Baker and A Forsman
R: J K Riddell (57.5)
9/2
5g pour moi (IRE) x stareel (NZ) (zabeel (NZ))
8
6.2
Medini (12)
25/1
T: Team Rogerson
R: T Yanagida (52.5)
25/1
6m duelled (AUS) x maya (NZ) (giant's causeway (USA))
9
9.8
20/1
T: Ms H Pryce
R: A J Calder (58)
20/1
5g red giant (USA) x jeab (AUS) (octagonal (NZ))
10
14.3
Mueled (2)
16/1
T: Ms C Cameron
R: A J Sims (56)
16/1
6g duelled (AUS) x molly 'o (NZ) (o'reilly (NZ))
11
19.8
66/1
T: Ms R Cave
R: C Dell (56)
66/1
8m st reims (NZ) x fondant (AUS) (show a heart (AUS))
12
20.9
20/1
T: P and J Brosnan
R: T D Thornton (55.5)
20/1
7m tiger prawn (SAF) x dahling (NZ) (generous (IRE))
13
22
Raaj (3)
20/1
T: Ms L Munro
R: S C Spratt (58)
20/1
7g iffraaj (GB) x lilly pilly (NZ) (jahafil (GB))
14
30.8
40/1
T: S L Cameron
R: B E Grylls (55.5)
40/1
9g golan (IRE) x crazie punt (NZ) (straight strike (USA))
* Nick figures are for Australasia.