Breednet Results

Other Meetings ▶
Sunday, June 13
Phar Lap Raceway
Saturday, June 12
Te Rapa
Trentham
Thursday, June 10
New Plymouth Raceway
Wednesday, June 9
Matamata
Monday, June 7
Ellerslie
Sunday, June 6
Wingatui
Saturday, June 5
Ellerslie
Wanganui
Friday, June 4
Ashburton
Thursday, June 3
Awapuni
Wednesday, June 2
Cambridge
Saturday, May 29
Ellerslie
Trentham
Friday, May 28
Wingatui
Thursday, May 27
Pukekohe Park
Wednesday, May 26
Hastings
Sunday, May 23
Hawera
Saturday, May 22
Awapuni
Te Rapa
Thursday, May 20
Phar Lap Raceway
Wednesday, May 19
Cambridge
Sunday, May 16
Ascot Park
Saturday, May 15
Arawa Park
New Plymouth Raceway
Friday, May 14
Matamata

TE RAPA - Sunday, November 26

Race 1 - Wentwood Grange Juvenile Mdn (1000m)
Class: Maiden Track: Dead(4) Time: 1:00.36
Prizemoney: $10,000
1
9/4
T: M D Moroney
R: Jake Bayliss (55.5)
9/4
2f showcasing (GB) x steal (AUS) (red ransom (USA))
Winning siblings: Phoenix Park, Pilfer, Valante,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
4.8
10/1
T: A W Pike
R: V A Colgan (55.5)
10/1
2f sweet orange (USA) x wealth queen (NZ) (san luis (AUS))
3
7.1
20/1
T: W P Hillis
R: M Cameron (55.5)
20/1
2f ferlax (NZ) x eleesha (AUS) (encosta de lago (AUS))
4
7.3
1/2F
T: G and D Rogerson
R: L G Innes (55.5)
1/2F
5
7.8
25/1
T: W P Hillis
R: C E Lammas (55.5)
25/1
2f shamoline warrior (AUS) x dutowin (NZ) (danasinga (AUS))
6
8.8
20/1
T: B W Hawtin
R: R T Elliot (54.5)
20/1
2f jakkalberry (IRE) x elle tresor (NZ) (le bec fin (NZ))
Race 2 - Langsford - N & G Ltd Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Dead(4) Time: 1:10.69
Prizemoney: $10,000
1
9/4
T: M Baker and A Forsman
R: M Cameron (56.5)
9/4
5m high chaparral (IRE) x la souvenir (NZ) (nuclear freeze (USA))
Winning siblings: Packing Chaparral,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.3
30/1
T: Ms J Dalley
R: B C Morgenrood (58.5)
30/1
3
3.6
Thelma (10)
9/1
T: J G Bary
R: S T Collett (56.5)
9/1
4m pins (AUS) x masquerade (NZ) (no excuse needed (GB))
4
4.4
9/1
T: M Moroney and P Gerard
R: Jake Bayliss (56.5)
9/1
4m ego (NZ) x showzeel (NZ) (zabeel (NZ))
5
4.9
12/1
T: S J McKee
R: S C Spratt (56.5)
12/1
4m zacinto (GB) x monkey magic (NZ) (golan (IRE))
6
5.2
14/1
T: S House and J Douglas
R: M Vance (58.5)
14/1
5g o'reilly (NZ) x tempranillo (NZ) (faltaat (USA))
7
6
5/2F
T: A W Pike
R: L G Innes (57)
5/2F
3c jimmy choux (NZ) x spinalign (NZ) (align (AUS))
8
10.1
10/1
T: S R Dowling
R: J J Fawcett (55.5)
10/1
4g rios (NZ) x fibbing (NZ) (o'reilly (NZ))
9
13.9
40/1
T: Ms M Falconer
R: J K Riddell (58.5)
40/1
10
14.5
14/1
T: A Oliveira
R: D S Johnson (58.5)
14/1
4g pins (AUS) x tra cee (NZ) (volksraad (GB))
11
15.1
66/1
T: J and B Vance
R: S R Weatherley (58.5)
66/1
4g pentire (GB) x amritsar jet (NZ) (jetball (AUS))
12
25.8
40/1
T: A Oliveira
R: L H Satherley (56.5)
40/1
Race 3 - Randal Judd Memorial Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Dead(4) Time: 1:11.67
Prizemoney: $10,000
1
7/2F
T: C E Goss
R: S R Weatherley (57.5)
7/2F
3g pins (AUS) x red delicious (NZ) (rustington (AUS))
This nick: 3 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
0.2
20/1
T: Ms C Cameron
R: J K Riddell (57.5)
20/1
3g swiss ace (AUS) x blue quail (AUS) (bluebird (USA))
3
1.7
9/1
T: M Baker and A Forsman
R: M Cameron (55.5)
9/1
3f power (GB) x mumtaz (NZ) (cape cross (IRE))
4
1.9
20/1
T: F T Ritchie
R: B R Hutton (57.5)
20/1
5
2.7
16/1
T: M Moroney and P Gerard
R: Jake Bayliss (55.5)
16/1
3f o'reilly (NZ) x zaza top (GER) (lomitas (GB))
6
2.8
7/2F
T: L R Noble
R: L G Innes (55.5)
7/2F
3f denman (AUS) x seduced (AUS) (encosta de lago (AUS))
7
3.3
12/1
T: S J McKee
R: S C Spratt (57.5)
12/1
3g thewayyouare (USA) x lady lucille (NZ) (istidaad (USA))
8
3.5
30/1
T: M Baker and A Forsman
R: M T Coleman (55.5)
30/1
3f ilovethiscity (AUS) x crystalina (IRE) (danehill (USA))
9
5.9
30/1
T: T G Autridge
R: T D Thornton (57.5)
30/1
3g electronic zone (USA) x tena koe lucy (NZ) (lord ballina (AUS))
10
7.8
11/4
T: A W Pike
R: V A Colgan (55.5)
11/4
11
8.4
16/1
T: S Autridge and J Richards
R: M J McNab (57.5)
16/1
3g reliable man (GB) x abbey tralae (NZ) (traditionally (USA))
12
15.2
Sirvolk (15)
80/1
T: R E Kramer
R: L H Satherley (57.5)
80/1
3g sirocco (ARG) x volksoi lady (NZ) (volksraad (GB))
Race 4 - Monovale Sand Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Dead(4) Time: 1:23.81
Prizemoney: $10,000
1
7/2F
T:
R: L H Satherley (58.5)
7/2F
Winning siblings: Obsession,
This nick: 9 runners; 7 winners; 0 SW. Details
2
0.2
9/10
T: B W Hawtin
R: D S Johnson (57)
9/10
3
2.2
Felaar (2)
16/1
T: S B Marsh
R: M J McNab (58.5)
16/1
4g ekraar (USA) x felt that (NZ) (faltaat (USA))
4
2.6
10/1
T: S J McKee
R: S C Spratt (56.5)
10/1
4m o'reilly (NZ) x shemiyra (IRE) (in the wings (GB))
5
3
13/2
T: A W Pike
R: L G Innes (57)
13/2
3g pour moi (IRE) x fairy tipsy (NZ) (casual lies (USA))
6
5.5
14/1
T: M Baker and A Forsman
R: M Cameron (55)
14/1
3f savabeel (AUS) x danex (NZ) (danasinga (AUS))
7
6.2
50/1
T: M Moroney and P Gerard
R: Jake Bayliss (58.5)
50/1
4g cape blanco (IRE) x minkam (NZ) (minardi (USA))
8
6.4
Amelia (11)
60/1
T: S House and J Douglas
R: J W Nason (54.5)
60/1
5m keeper (AUS) x jet home (NZ) (jetball (AUS))
9
7.5
Respin (14)
20/1
T: Ms T Rae
R: V A Colgan (55)
20/1
3f power (GB) x dancing forever (NZ) (keeper (AUS))
10
9
50/1
T: C J Wood
R: M D Hills (57)
50/1
3g align (AUS) x cabella (NZ) (senor pete (USA))
Race 5 - Porritt Sand Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Dead(4) Time: 1:37.44
Prizemoney: $10,000
1
3/1F
T: E and D Browne
R: J K Riddell (58.5)
3/1F
4g rip van winkle (IRE) x visique (AUS) (quest for fame (GB))
Winning siblings: Apellido, Hollows, Nazir, Norzita,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.5
9/4
T: A W Pike
R: V A Colgan (58.5)
9/4
4g bullbars (AUS) x sunday whisper (AUS) (sunday silence (USA))
3
2.7
9/2
T: M Baker and A Forsman
R: M Cameron (56.5)
9/2
4m mastercraftsman (IRE) x maidjeu (NZ) (montjeu (IRE))
4
3.7
7/1
T: L R Noble
R: L G Innes (58.5)
7/1
4g savabeel (AUS) x j'adane (NZ) (danehill (USA))
5
4.5
16/1
T: R R Manning
R: S T Collett (56.5)
16/1
4m uncle mo (USA) x astounded (AUS) (encosta de lago (AUS))
6
5.3
30/1
T: S F Ritchie
R: C W Johnson (58.5)
30/1
4g sebring (AUS) x move on up (AUS) (iglesia (AUS))
7
5.5
7/1
T: M Baker and A Forsman
R: M T Coleman (56.5)
7/1
8
6
30/1
T: Ms M Saunders
R: S C Spratt (58.5)
30/1
5g makfi (GB) x voli court (NZ) (volksraad (GB))
9
7.6
66/1
T: G L Hughes
R: R T Elliot (56)
66/1
10
23.9
20/1
T: P Adlington
R: T D Thornton (56.5)
20/1
5m tavistock (NZ) x je suis (NZ) (stravinsky (USA))
Race 6 - Spraylink Weed Spraying Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Dead(4) Time: 1:38.23
Prizemoney: $10,000
1
4/1F
T: F T Ritchie
R: T D Thornton (55.5)
4/1F
3f skilled (AUS) x villa igea (AUS) (papal power (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.2
9/1
T: J C Collett
R: S T Collett (55.5)
9/1
3f rock 'n' pop (AUS) x french lion (AUS) (lion heart (USA))
3
0.7
6/1
T: M Baker and A Forsman
R: D S Johnson (55.5)
6/1
3f mastercraftsman (IRE) x tiz kate (NZ) (black minnaloushe (USA))
4
1.5
15/2
T: J W Bell
R: M J McNab (57.5)
15/2
3g pour moi (IRE) x miss sivivatu (IRE) (danehill dancer (IRE))
5
1.9
11/1
T: G and D Rogerson
R: R T Elliot (56.5)
11/1
3g nom du jeu (NZ) x brooke (NZ) (straussbrook (AUS))
6
3.4
66/1
T: N Hanley and K Whiting
R: L H Satherley (57.5)
66/1
3g el hermano (NZ) x broker's dream (NZ) (elusive city (USA))
7
3.9
14/1
T: L R Noble
R: L G Innes (57.5)
14/1
3g commands (AUS) x fazzle (NZ) (johar (USA))
8
4.9
30/1
T: N P Bishara
R: S R Weatherley (57.5)
30/1
3g zed (NZ) x opulence (NZ) (danroad (AUS))
9
5
50/1
T: R J Manning
R: J J Fawcett (52.5)
50/1
3f darci brahma (NZ) x double image (NZ) (stravinsky (USA))
10
5.1
10/1
T: J G Bary
R: J K Riddell (57.5)
10/1
3g ocean park (NZ) x dorotea dior (AUS) (redoute's choice (AUS))
11
5.6
15/2
T: S and E Clotworthy
R: M T Coleman (57.5)
15/2
3g pour moi (IRE) x fifty fifty (NZ) (justice prevails (AUS))
12
6.5
9/2
T: M Baker and A Forsman
R: M Cameron (55.5)
9/2
3f darci brahma (NZ) x zaabi (NZ) (zabeel (NZ))
Race 7 - Coolmore Australia (Bm65) (1600m)
Class: Benchmark 65 Track: Dead(4) Time: 1:36.58
Prizemoney: $10,000
1
Repeat (11)
11/1
T: S B Marsh
R: D S Johnson (56.5)
11/1
4m darci brahma (NZ) x chant (NZ) (traditionally (USA))
Winning siblings: In Tune, Recite,
This nick: 14 runners; 9 winners; 2 SW. Details
2018 NZB Karaka - Book 1
Vendor: The Oaks Stud
Buyer: Psd, Res $100,000
2
2
12/1
T: J C Collett
R: S T Collett (57)
12/1
4m makfi (GB) x wolfmother (AUS) (secret savings (USA))
3
2.2
O'Hara (12)
3/1F
T: Ms D Guy
R: M T Coleman (55.5)
3/1F
3f rip van winkle (IRE) x limerick (NZ) (grosvenor (NZ))
4
3
Tobi (4)
20/1
T: G B Whitburn
R: C Dell (58)
20/1
5g tobique (AUS) x charming (NZ) (bold venture (NZ))
5
3.4
6/1
T: R R Manning
R: L G Innes (55)
6/1
4m all american (AUS) x riddling (AUS) (redoute's choice (AUS))
6
4.9
14/1
T: Ms M Saunders
R: M R Du Plessis (57)
14/1
6g mastercraftsman (IRE) x voli court (NZ) (volksraad (GB))
7
5
66/1
T: N P Bishara
R: T Wenn (54)
66/1
6m towkay (AUS) x opulence (NZ) (danroad (AUS))
8
5.5
40/1
T: M Baker and A Forsman
R: J K Riddell (58)
40/1
4g encosta de lago (AUS) x bellerama (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
9
6.2
14/1
T: J W Bell
R: S C Spratt (57)
14/1
4m choisir (AUS) x courtney (NZ) (montjeu (IRE))
10
6.6
14/1
T: B W Hawtin
R: M Cameron (55)
14/1
5m keeper (AUS) x indian squaw (NZ) (carolingian (AUS))
11
8.4
10/1
T: G and D Rogerson
R: C W Johnson (59)
10/1
4g savabeel (AUS) x chai latte (AUS) (danehill dancer (IRE))
12
10.3
12/1
T: S Lucock and S Gillespie
R: Jake Bayliss (56.5)
12/1
4m nadeem (AUS) x polyana (NZ) (pyrus (USA))
13
12.9
6/1
T: A W Pike
R: V A Colgan (58.5)
6/1
5g sir percy (GB) x take the cake (NZ) (san luis (AUS))
Race 8 - Stablecraft (Bm65) (1200m)
Class: Benchmark 65 Track: Dead(4) Time: 1:11.80
Prizemoney: $10,000
1
7/2
T: K and B Kelso
R: M T Coleman (57.5)
7/2
5m savabeel (AUS) x lasting luck (AUS) (iglesia (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
12/1
T: C R McCarroll
R: S R Weatherley (57)
12/1
4m alamosa (NZ) x bluzero (AUS) (danzero (AUS))
3
1.5
12/1
T: G Richardson and G Parker
R: Jake Bayliss (58.5)
12/1
5g thewayyouare (USA) x earnout (NZ) (danasinga (AUS))
4
1.8
40/1
T: C R Isdale
R: J K Riddell (58.5)
40/1
4g showcasing (GB) x keeper coming (NZ) (keeper (AUS))
5
2.1
Saignon (14)
16/1
T: Team Rogerson
R: C W Johnson (55.5)
16/1
4m duelled (AUS) x rosa marada (NZ) (yamanin vital (NZ))
6
3.6
4/1
T: L R Noble
R: L G Innes (57)
4/1
4m fastnet rock (AUS) x midnight ballet (AUS) (peintre celebre (USA))
7
4.8
10/1
T: S B Marsh
R: M R Du Plessis (58.5)
10/1
4m showcasing (GB) x amirar (NZ) (ekraar (USA))
8
5.8
30/1
T: A D Fuller
R: J W Nason (54.5)
30/1
4m swiss ace (AUS) x opononi (AUS) (dolphin street (FR))
9
5.9
30/1
T: S J McKee
R: A C Schwerin (55)
30/1
4g swiss ace (AUS) x conferencia (AUS) (more than ready (USA))
10
6.1
9/1
T: S J McKee
R: S C Spratt (58)
9/1
4g pins (AUS) x show dame (NZ) (savabeel (AUS))
11
8.3
3/1F
T: S F Ritchie
R: S T Collett (56)
3/1F
3f jimmy choux (NZ) x purpose (NZ) (falkirk (NZ))
12
9.9
50/1
T: J C Pender
R: T D Thornton (55)
50/1
* Nick figures are for Australasia.