Breednet Results

Other Meetings ▶
Sunday, August 1
Te Aroha
Saturday, July 31
Arawa Park
Otaki
Thursday, July 29
Awapuni
Wednesday, July 28
Cambridge
Sunday, July 25
Oamaru
Saturday, July 24
New Plymouth Raceway
Te Rapa
Thursday, July 22
Hastings
Wednesday, July 21
Avondale
Saturday, July 17
Ruakaka
Friday, July 16
Phar Lap Raceway
Thursday, July 15
Wanganui
Wednesday, July 14
Cambridge
Sunday, July 11
Te Aroha
Saturday, July 10
Awapuni
Te Rapa
Friday, July 9
Waverley
Thursday, July 8
Ashburton
Wednesday, July 7
Arawa Park
Saturday, July 3
Hastings
Ruakaka
Friday, July 2
Wingatui

TE RAPA - Saturday, August 18

Race 1 - Lowe Schollum Jones Hcp (2100m)
Class: Open Track: Slow(9) Time: 2:17.28 (36.76)
Prizemoney: $35,000
1
6/4
T: T C Wenn
R: A J Sims (51)
6/4
Winning siblings: Gurus Dream,
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
1.5
7/4
T: J W Bell
R: D S Johnson (54)
7/4
7g swiss ace (AUS) x miscellanea (AUS) (vettori (IRE))
2016 NZB Select Yearling Sale
$40,000
Vendor: Westbury Stud
Buyer: Richardsonracing.co.nz
3
3
3/1F
T: R B Priscott
R: B E Grylls (54)
3/1F
6m sufficient (NZ) x five sails (NZ) (yachtie (AUS))
4
5
10/1
T: Team Rogerson
R: C E Lammas (60.5)
10/1
8g montjeu (IRE) x belesta (GB) (xaar (GB))
5
5.3
11/1
T: Team Rogerson
R: R T Elliot (54.5)
11/1
8g montjeu (IRE) x crazy volume (IRE) (machiavellian (USA))
Race 2 - Melville Under 85's (Bm65) (1600m)
Class: Benchmark 65 Track: Slow(9) Time: 1:41.87 (37.21)
Prizemoney: $22,500
1
15/2
T: J R Lynds
R: M Cameron (59.5)
15/2
7g nom du jeu (NZ) x litigate (NZ) (electronic zone (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.8
15/4
T: M G Forbes
R: T D Thornton (57.5)
15/4
5g iffraaj (GB) x many dreams (AUS) (zabeel (NZ))
3
2.9
3/1F
T: J K Mason
R: D J Danis (56)
3/1F
6g notnowcato (GB) x red blossom (GB) (green desert (USA))
4
5.7
11/1
T: Team Rogerson
R: D A Mansour (56.5)
11/1
6g duelled (AUS) x maybe yes (AUS) (last tycoon (IRE))
5
5.9
11/2
T: S B Marsh
R: D S Johnson (57)
11/2
6
6
4/1
T: L O'Sullivan and A Scott
R: T Yanagida (55)
4/1
6g zed (NZ) x sanstar (NZ) (san luis (AUS))
7
6.2
20/1
T: Team Rogerson
R: R T Elliot (56)
20/1
5m ekraar (USA) x flinders (USA) (royal academy (USA))
8
91.8
10/1
T: S J McKee
R: S C Spratt (58.5)
10/1
Race 3 - G Brewsters 90th B'day (Bm82) (1600m)
Class: Benchmark 82 Track: Slow(9) Time: 1:41.35 (37.46)
Prizemoney: $30,000
1
14/1
T: Team Rogerson
R: R T Elliot (54.5)
14/1
6m shocking (AUS) x tinkerbabu (AUS) (giant's causeway (USA))
This nick: 4 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
12/1
T: S and E Clotworthy
R: D S Johnson (54)
12/1
7g sir percy (GB) x wee tipple (NZ) (centaine (AUS))
3
2.1
5/2F
T: K and B Kelso and M Donoghue
R: C E Lammas (54.5)
5/2F
6g keeper (AUS) x play me (GB) (nashwan (USA))
4
2.9
5/1F
T: T J Miller
R: K Chowdhoory (55)
5/1F
9g mr nancho (ARG) x ivy rose (NZ) (don eduardo (NZ))
5
4.9
11/2
T: J Hatton
R: R E Scott (55)
11/2
6
8.7
13/2
T: M Baker and A Forsman
R: M Cameron (56.5)
13/2
6g sufficient (NZ) x divine rio (NZ) (captain rio (GB))
7
8.8
9/1
T: Ms M Falconer
R: S C Spratt (55)
9/1
8
9.3
9/2
T: C J Wood
R: T Yanagida (56)
9/2
6g roc de cambes (NZ) x flower girl (NZ) (bachelor duke (USA))
Race 4 - Kiltannon Stables Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Slow(9) Time: 1:42.06 (38.29)
Prizemoney: $10,000
1
2/1F
T: S B Marsh
R: D S Johnson (56.5)
2/1F
This nick: 10 runners; 10 winners; 1 SW. Details
2
2
15/4
T: S L Crawford
R: M Cameron (58.5)
15/4
3
5.5
Aroader (14)
11/1
T: Ms J Dalley
R: T L Newman (53.5)
11/1
4m civics (AUS) x cinnamon (NZ) (istidaad (USA))
4
6.5
16/1
T: S B Marsh
R: J L Waddell (58.5)
16/1
4g pour moi (IRE) x thee auld hussie (NZ) (spinning world (USA))
5
7.3
60/1
T: P and J Brosnan
R: R L Smyth (58.5)
60/1
6
9.1
11/1
T: R James and R Wellwood
R: M T Coleman (58.5)
11/1
4g pins (AUS) x masquerade (NZ) (no excuse needed (GB))
7
9.2
5/1
T: J C Morell
R: J K Riddell (58.5)
5/1
4g iffraaj (GB) x olivia ann (NZ) (pins (AUS))
8
9.9
Acre (1)
16/1
T: G J Cameron
R: T N Harris (58.5)
16/1
6g captain rio (GB) x helen's rose (NZ) (vice regal (NZ))
9
10.4
80/1
T: Ms C Evans
R: C E Lammas (58.5)
80/1
5g benfica (AUS) x rubimill (AUS) (rubiton (AUS))
10
10.8
60/1
T: Jacob McKay
R: B R Jones (58.5)
60/1
4g hard spun (USA) x instructions (AUS) (commands (AUS))
11
14.4
66/1
T: R R Manning
R: B E Grylls (58.5)
66/1
4g zed (NZ) x pistol packin mama (NZ) (duelled (AUS))
12
15
150/1
T: A W Wright
R: E A McCall (52.5)
150/1
5m jimmy choux (NZ) x prodigious (NZ) (golan (IRE))
13
15.1
12/1
T: M Moroney and P Gerard
R: R S Rusof (58.5)
12/1
4g reliable man (GB) x fiorenza (NZ) (stravinsky (USA))
14
15.6
66/1
T: P P Mirabelli
R: L H Satherley (58.5)
66/1
5g cape blanco (IRE) x volksrascal (NZ) (volksraad (GB))
15
16.8
80/1
T: G F Brick
R: S C Spratt (58.5)
80/1
4g azamour (IRE) x ististar (NZ) (istidaad (USA))
16
24.1
50/1
T: G Richardson and G Parker
R: L G Innes (58.5)
50/1
4g roc de cambes (NZ) x darci's gold (NZ) (darci brahma (NZ))
Race 5 - Melville Sisters Rugby (Bm72) (1400m)
Class: Benchmark 72 Track: Slow(9) Time: 1:29.18 (37.09)
Prizemoney: $25,000
1
20/1
T: H J Trumper
R: T N Harris (59)
20/1
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
9/2
T: Ms J Dalley
R: T L Newman (55.5)
9/2
3
0.6
5/1
T: S D Cole
R: M Cameron (58.5)
5/1
4g power (GB) x assertiveobsession (AUS) (zeditave (AUS))
4
1.1
11/1
T: Ms M Falconer
R: C E Lammas (55.5)
11/1
6m shocking (AUS) x dawn till dusk (NZ) (manntari (IRE))
5
1.2
25/1
T: Team Rogerson
R: R T Elliot (58.5)
25/1
7g swiss ace (AUS) x eclaircissement (AUS) (hussonet (USA))
6
7
15/4
T: B W Hawtin
R: S C Spratt (58)
15/4
4g azamour (IRE) x sonet (NZ) (gold brose (AUS))
7
7.4
4/1F
T: S Autridge and J Richards
R: R S Rusof (57)
4/1F
4m reliable man (GB) x double babu (NZ) (centaine (AUS))
8
8.5
Felaar (1)
7/2
T: S B Marsh
R: D S Johnson (59.5)
7/2
5g ekraar (USA) x felt that (NZ) (faltaat (USA))
Race 6 - Lisa Chittick Foxbridge Plate (1200m) Gr2
Class: Open Track: Slow(9) Time: 1:13.90 (36.99)
Prizemoney: $100,000
1
8/1F
T: J W Richards
R: R S Rusof (56.5)
8/1F
4m commands (AUS) x meleka belle (NZ) (iffraaj (GB))
Winning siblings: Exaltation, Tutukaka,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.1
Julius (6)
9/4
T: J W Bell
R: J L Waddell (58.5)
9/4
7g swiss ace (AUS) x oh so royal (AUS) (danzero (AUS))
3
1.9
40/1
T: Ms L Latta
R: T D Thornton (58.5)
40/1
4
2.3
13/2
T: M Baker and A Forsman
R: M T Coleman (56.5)
13/2
5
3.8
11/1
T: Ms K McQuade
R: C E Lammas (56.5)
11/1
7m el hermano (NZ) x midnight dip (NZ) (o'reilly (NZ))
6
4.8
50/1
T: Ms S Hale
R: L G Innes (58.5)
50/1
8g shinko king (IRE) x regelle (NZ) (exploding prospect (USA))
7
5.2
30/1
T: S B Marsh
R: D S Johnson (58.5)
30/1
8g o'reilly (NZ) x kristique (USA) (kris s. (USA))
8
5.5
30/1
T: C Gibbs and M Bradley
R: M Cameron (56.5)
30/1
9
5.8
60/1
T: M A Da Cruz
R: T N Harris (58.5)
60/1
10
7.2
50/1
T: L O'Sullivan and A Scott
R: S C Spratt (58.5)
50/1
5g myboycharlie (IRE) x giant mystique (AUS) (giant's causeway (USA))
11
7.3
12/1
T: Ms S Hale
R: G L Cooksley (58.5)
12/1
9g shinko king (IRE) x regelle (NZ) (exploding prospect (USA))
12
8.7
15/2
T: E and J Rayner
R: J Parkes (58.5)
15/2
8g eighth wonder (NZ) x roseanbar (NZ) (al akbar (AUS))
13
9.6
9/2
T: M Baker and A Forsman
R: J K Riddell (56.5)
9/2
6m iffraaj (GB) x zenno queen (NZ) (zenno rob roy (JPN))
14
27.7
30/1
T: Team Rogerson
R: R T Elliot (56.5)
30/1
4m bullbars (AUS) x di lusso (AUS) (lonhro (AUS))
Race 7 - Te Rapa Tavern (Bm65) (1200m)
Class: Benchmark 65 Track: Slow(9) Time: 1:15.12 (37.46)
Prizemoney: $22,500
1
13/2
T: Team Rogerson
R: R T Elliot (55)
13/2
4m swiss ace (AUS) x eclaircissement (AUS) (hussonet (USA))
Winning siblings: Ichiban, Staccato,
This nick: 9 runners; 8 winners; 1 SW. Details
2
0.2
15/8
T: B W Hawtin
R: D S Johnson (59.5)
15/8
4g align (AUS) x champagne lady (NZ) (volksraad (GB))
3
2.7
5/1F
T: C J Wood
R: T Yanagida (52.5)
5/1F
6m swiss ace (AUS) x enthralling (NZ) (volksraad (GB))
4
3.5
15/1
T: R S Manning
R: A C Goindasamy (50.5)
15/1
5m keeper (AUS) x bettieboop (NZ) (express duke (AUS))
5
4.5
13/2
T: P and J Brosnan
R: L H Satherley (56.5)
13/2
5m fast 'n' famous (AUS) x ididntdoit (NZ) (no excuse needed (GB))
6
5.4
6/1
T: S B Marsh
R: R S Rusof (56.5)
6/1
3c zed (NZ) x tutuland (FR) (green desert (USA))
7
5.7
20/1
T: C J Wood
R: M D Hills (55)
20/1
5g redwood (GB) x chockaholic (NZ) (kaapstad (NZ))
8
6.5
Nuttee (4)
6/1
T: M H Brosnan
R: J Parkes (56.5)
6/1
5m ego (NZ) x just la don (NZ) (don eduardo (NZ))
Race 8 - Bcd Group (Bm65) (2100m)
Class: Benchmark 65 Track: Slow(9) Time: 2:17.19 (38.87)
Prizemoney: $22,500
1
3/1F
T: L O'Sullivan and A Scott
R: T Yanagida (56)
3/1F
6g bachelor duke (USA) x ave maree (NZ) (cape cross (IRE))
Winning siblings: Ave Maria, Lord Chamberlain,
This nick: 16 runners; 14 winners; 1 SW. Details
2017 NZB Festival Yearling Sale
Vendor: Leanach Lodge Ltd
Buyer: Psd, Res $30,000
2017 NZB Ready To Run Sale of 2YOs
$55,000
Vendor: Ohukia Lodge Ltd
Buyer: Gai Waterhouse Racing / Bluesky Bloodstock
2
15
7/2
T: M Baker and A Forsman
R: M Cameron (57)
7/2
3
15.8
15/1
T: Team Rogerson
R: D A Mansour (59)
15/1
4g pentire (GB) x charmeuse (NZ) (o'reilly (NZ))
4
16.6
66/1
T: M H Brosnan
R: L H Satherley (58)
66/1
6g nom du jeu (NZ) x heather's magic (NZ) (magic of sydney (AUS))
5
16.7
15/4
T: M Baker and A Forsman
R: T N Harris (58)
15/4
5m mastercraftsman (IRE) x maidjeu (NZ) (montjeu (IRE))
6
18.5
20/1
T: S and E Clotworthy
R: J K Riddell (58)
20/1
7g captain rio (GB) x emma peel (NZ) (crested wave (USA))
7
19.8
50/1
T: K G Harrison
R: K J Cowan (54)
50/1
6g istidaad (USA) x mrs king (NZ) (magic of sydney (AUS))
8
20
15/2
T: P G Tucker
R: T L Newman (55.5)
15/2
5g man of power (AUS) x angel breeze (NZ) (city on a hill (USA))
9
20.1
15/2
T: N P Bishara
R: R L Smyth (57.5)
15/2
7m towkay (AUS) x opulence (NZ) (danroad (AUS))
10
26
9/1
T: Ms N Tanner
R: J Parkes (57)
9/1
11
26.1
60/1
T: Ms R Cave
R: C Dell (56)
60/1
8m st reims (NZ) x fondant (AUS) (show a heart (AUS))
* Nick figures are for Australasia.