Breednet Results

Other Meetings ▶
Saturday, July 24
New Plymouth Raceway
Te Rapa
Thursday, July 22
Hastings
Wednesday, July 21
Avondale
Saturday, July 17
Ruakaka
Friday, July 16
Phar Lap Raceway
Thursday, July 15
Wanganui
Wednesday, July 14
Cambridge
Sunday, July 11
Te Aroha
Saturday, July 10
Awapuni
Te Rapa
Friday, July 9
Waverley
Thursday, July 8
Ashburton
Wednesday, July 7
Arawa Park
Saturday, July 3
Hastings
Ruakaka
Friday, July 2
Wingatui
Wednesday, June 30
Cambridge
Sunday, June 27
Te Aroha
Saturday, June 26
Riccarton Park
Tauranga
Friday, June 25
Otaki
Thursday, June 24
Phar Lap Raceway
Wednesday, June 23
Pukekohe Park

TRENTHAM - Sunday, April 22

Race 1 - Lincoln Farms 3yo (1400m)
Class: Open Track: Slow(7) Time: 1:26.21
Prizemoney: $25,000
1
Boss (4)
2/1F
T: J Benner and H Wynyard
R: S T Collett (57.5)
2/1F
3g towkay (AUS) x eutrophy (AUS) (testa rossa (AUS))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.8
5/4
T: Team Rogerson
R: C W Johnson (58.5)
5/4
3g bullbars (AUS) x belle femme (AUS) (zeditave (AUS))
3
5.3
5/1
T: S A Sharrock
R: D L Turner (57.5)
5/1
3g dalghar (FR) x rattle (NZ) (stravinsky (USA))
4
7.1
12/1
T: G C McKay
R: J Parkes (56)
12/1
3g fully fledged (NZ) x sandra dee (NZ) (sandtrap (USA))
5
7.6
10/1
T: K Gray
R: L J Allpress (56.5)
10/1
3f power (GB) x marcey's belt (AUS) (golan (IRE))
6
7.9
12/1
T: Ms L Latta
R: R J Hannam (58.5)
12/1
3g dalghar (FR) x tyndinsky (NZ) (stravinsky (USA))
Race 2 - Savvy Coup Cup Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Slow(7) Time: 1:41.22
Prizemoney: $10,000
1
8/1
T: R J Patterson
R: S T Collett (56)
8/1
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
3.8
6/1
T: G D Innes
R: D G Bradley (56.5)
6/1
4m rios (NZ) x saveke (NZ) (centaine (AUS))
3
4.2
7/1
T: K Gray
R: C Waddell (54.5)
7/1
6g sandtrap (USA) x itsa belt (NZ) (istidaad (USA))
4
5
Sligo (2)
1/1F
T: R J Bergerson
R: R J Myers (58.5)
1/1F
4g pins (AUS) x trocair (AUS) (flying spur (AUS))
5
5.5
5/1
T: R L Heathcote
R: C W Johnson (56)
5/1
3f alamosa (NZ) x gifted lass (AUS) (more than ready (USA))
6
6.3
50/1
T: M K Oulaghan
R: Timothy Johnson (56.5)
50/1
5g don eduardo (NZ) x monterey lass (AUS) (snippets (AUS))
7
6.6
12/1
T: K T Myers
R: L J Allpress (58)
12/1
3g iffraaj (GB) x colombelle (NZ) (zabeel (NZ))
8
9.1
Kiweka (5)
50/1
T: Ms T Keegan
R: S R Weatherley (58.5)
50/1
4g eighth wonder (NZ) x ourdreammaker (NZ) (mellifont (USA))
9
10.6
40/1
T: Ms E L Holmes
R: A B Collett (58.5)
40/1
5g iffraaj (GB) x our jubilee (NZ) (howbaddouwantit (USA))
Race 3 - Avantage Cup (Bm85) (1200m)
Class: Benchmark 85 Track: Slow(7) Time: 1:11.32
Prizemoney: $30,000
1
Rayas (5)
7/1
T: S L Brown
R: D L Turner (54)
7/1
4m rip van winkle (IRE) x imco main (ITY) (danehill (USA))
This nick: 16 runners; 12 winners; 2 SW. Details
2
0.4
1/1F
T: M P Breslin
R: R J Myers (55)
1/1F
4m per incanto (USA) x lottery (NZ) (carnegie (IRE))
3
1.7
9/1
T: Michael Daly
R: S T Collett (59)
9/1
7g sandtrap (USA) x gee baby (NZ) (exploding prospect (USA))
4
3
6/1
T: M K Oulaghan
R: Timothy Johnson (54.5)
6/1
5g patapan (USA) x hula bar (NZ) (al akbar (AUS))
5
3.4
7/2
T: Ms T Egan
R: L T Hemi (54)
7/2
5m tavistock (NZ) x memphis (NZ) (cape cross (IRE))
6
7.2
10/1
T: H W Mathews
R: L J Allpress (54)
10/1
5m per incanto (USA) x venus bay (NZ) (o'reilly (NZ))
Race 4 - Start Wondering Cup Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Slow(7) Time: 1:12.46
Prizemoney: $10,000
1
20/1
T: Ms T Keegan
R: S R Weatherley (56.5)
20/1
Winning siblings: Antonine, Diamond Thorn, Mohini,
This nick: 12 runners; 8 winners; 0 SW. Details
2
0.8
5/4F
T: J Benner and H Wynyard
R: S T Collett (56)
5/4F
3
1.6
12/1
T: Ms S Dougan
R: D L Turner (58.5)
12/1
4g zacinto (GB) x black anna (NZ) (centaine (AUS))
4
3.4
9/1
T: Team Rogerson
R: C W Johnson (56.5)
9/1
4m swiss ace (AUS) x la bella rouge (NZ) (green perfume (USA))
5
3.6
30/1
T: Ms L Pickford
R: R J Hannam (56.5)
30/1
5m road to rock (AUS) x mya (AUS) (desert king (IRE))
6
5.4
Veneto (5)
13/4
T: Ms S Kay
R: L J Allpress (56.5)
13/4
4m per incanto (USA) x pensive (NZ) (pentire (GB))
7
5.6
66/1
T: Ms K Buttimore
R: C Waddell (52.5)
66/1
4m red giant (USA) x poetic music (NZ) (stravinsky (USA))
8
7.4
30/1
T: G J Haigh
R: A B Collett (56)
30/1
3f danroad (AUS) x smokey rose (NZ) (stark south (USA))
9
8.2
11/2
T: S K Gordon
R: J Parkes (56.5)
11/2
10
14
30/1
T: Ms M Loveday
R: A Y Shin (53.5)
30/1
4m mr nancho (ARG) x cee cee's gold (NZ) (high stepper (AUS))
Race 5 - Stolen Dance Cup (Bm65) (1000m)
Class: Benchmark 65 Track: Slow(7) Time: 0:58.98
Prizemoney: $22,500
1
15/1
T: S L Brown
R: D L Turner (59.5)
15/1
5g per incanto (USA) x puan silk (NZ) (towkay (AUS))
This nick: 24 runners; 12 winners; 1 SW. Details
2
0.4
15/1
T: Ms T Keegan
R: S R Weatherley (56.5)
15/1
5m per incanto (USA) x eyesonella (NZ) (keeper (AUS))
3
1.2
8/1
T: G R Vile
R: S J Macnab (52.5)
8/1
4
3.2
3/1F
T: Ms L Latta
R: L J Allpress (56)
3/1F
3f dream ahead (USA) x hussidora (AUS) (hussonet (USA))
5
3.3
9/1
T: P J Kiernan
R: T K Allan (60)
9/1
5g per incanto (USA) x criss cross (NZ) (cape cross (IRE))
6
3.4
50/1
T: Ms K Buttimore
R: C Waddell (51.5)
50/1
8g cecconi (AUS) x blessing (NZ) (sir tristram (IRE))
7
4.2
Margot (10)
13/2
T: Ms S Gordon
R: R J Myers (56)
13/2
4m swiss ace (AUS) x peggy hookham (NZ) (joyeux danseur (USA))
8
4.3
8/1
T: K Gray
R: S M McKay (56.5)
8/1
9
4.4
20/1
T: Ms S Gordon
R: A B Collett (59)
20/1
4g nadeem (AUS) x pay roll (NZ) (jahafil (GB))
10
5.4
Avastin (11)
10/1
T: Ms S Dougan
R: J Parkes (55.5)
10/1
5m tavistock (NZ) x byzantium (CAN) (silver bluff (USA))
11
7.9
16/1
T: Ms S Walsh
R: R J Hannam (58.5)
16/1
5g thano (ARG) x tamahere star (NZ) (star way (GB))
12
9.9
60/1
T: A M Clement
R: Timothy Johnson (55)
60/1
5g o'reilly (NZ) x dame mapperley (NZ) (volksraad (GB))
13
11.9
10/1
T: F J Auret
R: L T Hemi (55.5)
10/1
4m pins (AUS) x monashees (AUS) (woodman (USA))
Race 6 - Five To Midnight Cup (Bm85) (2100m)
Class: Benchmark 85 Track: Slow(7) Time: 2:19.88
Prizemoney: $30,000
1
9/2
T: Ms S Kay
R: S T Collett (54)
9/2
5g road to rock (AUS) x pensive (NZ) (pentire (GB))
Winning siblings: Pondering, Veneto,
This nick: 5 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.4
5/2
T: B E Newman
R: T K Allan (54)
5/2
4g gorky park (NZ) x gimmeawink (AUS) (carnegie (IRE))
3
1.7
7/4
T: M K Oulaghan
R: M Tanaka (54)
7/4
4m nadeem (AUS) x eva kelly (NZ) (o'reilly (NZ))
4
3.5
6/1
T: R J Bergerson
R: A Y Shin (51)
6/1
6g savabeel (AUS) x cantante (NZ) (centaine (AUS))
5
4.8
4/1F
T: K T Myers
R: S J Macnab (57)
4/1F
4g zacinto (GB) x mystique (NZ) (montjeu (IRE))
Race 7 - Scott Base Cup (Bm75) (1400m)
Class: Benchmark 75 Track: Slow(7) Time: 1:26.15
Prizemoney: $25,000
1
16/1
T: G D Innes
R: J Parkes (58)
16/1
5m darci brahma (NZ) x bella rosalia (GB) (singspiel (IRE))
Winning siblings: Elle Eye Are, Management Star,
This nick: 5 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.4
25/1
T: H W Mathews
R: R J Myers (54.5)
25/1
5m pins (AUS) x vont to chat (NZ) (volksraad (GB))
3
0.5
12/1
T: Ms L Latta
R: A B Collett (54)
12/1
5m savabeel (AUS) x showileo (AUS) (galileo (IRE))
4
0.6
13/4
T: Ms T Egan
R: L J Allpress (56.5)
13/4
5m battle paint (USA) x bronte (NZ) (made of gold (USA))
5
0.8
4/1F
T: A R Macgregor
R: A Y Shin (57)
4/1F
5g per incanto (USA) x miss sarah (NZ) (towkay (AUS))
6
0.9
30/1
T: D and E Haworth
R: M Tanaka (54)
30/1
4m o'reilly (NZ) x qwikchik (NZ) (grosvenor (NZ))
7
1.2
10/1
T: R C Balcombe
R: S J Macnab (56)
10/1
5m red giant (USA) x o'erin (NZ) (o'reilly (NZ))
8
1.6
10/1
T: Ms L Pickford
R: R J Hannam (55)
10/1
5m guillotine (NZ) x marzia (NZ) (elusive city (USA))
9
1.9
9/2
T: S L Brown
R: D L Turner (56.5)
9/2
4m guillotine (NZ) x star lass (AUS) (johannesburg (USA))
10
4.2
11/2
T: J Benner and H Wynyard
R: S T Collett (54.5)
11/2
4m makfi (GB) x ballet danseuse (NZ) (stravinsky (USA))
Race 8 - Kawi Cup (Bm65) (1600m)
Class: Benchmark 65 Track: Slow(7) Time: 1:40.22
Prizemoney: $22,500
1
40/1
T: Ms L Latta
R: M Tanaka (55.5)
40/1
4m onemorenomore (AUS) x la paiva (AUS) (flying spur (AUS))
Winning siblings: Recoleta,
This nick: 15 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
0.2
9/2
T: B D Revell
R: S T Collett (56.5)
9/2
3
0.7
11/1
T: M N Eales
R: A B Collett (58)
11/1
3g zacinto (GB) x variation (NZ) (volksraad (GB))
4
0.9
14/1
T: S A Sharrock
R: J Parkes (56.5)
14/1
4m cape blanco (IRE) x ekstreme (NZ) (ekraar (USA))
5
2.2
9/2
T: A I Bambry
R: B R Lammas (59.5)
9/2
6g pins (AUS) x martini (NZ) (centaine (AUS))
6
2.7
Toms (3)
9/2
T: D and E Haworth
R: C L O'Beirne (56)
9/2
4g towkay (AUS) x steel stilettos (AUS) (hussonet (USA))
7
6.5
8/1F
T: K T Myers
R: R J Myers (57.5)
8/1F
4m stravinsky (USA) x lazaan (NZ) (zabeel (NZ))
8
7.5
12/1
T: K N Rogerson
R: C W Johnson (58.5)
12/1
4g duelled (AUS) x forgive (NZ) (no excuse needed (GB))
9
8
Gifted (14)
30/1
T: Taylor Burnett
R: L J Allpress (54)
30/1
4m alamosa (NZ) x her hidden talent (NZ) (groom dancer (USA))
10
8.8
15/2
T: M K Oulaghan
R: Timothy Johnson (56)
15/2
6g ekraar (USA) x hula lei (NZ) (sir tristram (IRE))
11
10.6
Bang (1)
20/1
T: J H Scott
R: A Y Shin (57)
20/1
8g danger looms (AUS) x kilitristan (NZ) (kilimanjaro (GB))
12
14.6
40/1
T: G D Innes
R: D L Turner (58)
40/1
5g zed (NZ) x springvale lass (NZ) (magic ring (IRE))
* Nick figures are for Australasia.