Breednet Results

Other Meetings ▶
Saturday, June 19
Awapuni
Ruakaka
Friday, June 18
Oamaru
Thursday, June 17
Wanganui
Wednesday, June 16
Cambridge
Sunday, June 13
Phar Lap Raceway
Saturday, June 12
Te Rapa
Trentham
Thursday, June 10
New Plymouth Raceway
Wednesday, June 9
Matamata
Monday, June 7
Ellerslie
Sunday, June 6
Wingatui
Saturday, June 5
Ellerslie
Wanganui
Friday, June 4
Ashburton
Thursday, June 3
Awapuni
Wednesday, June 2
Cambridge
Saturday, May 29
Ellerslie
Trentham
Friday, May 28
Wingatui
Thursday, May 27
Pukekohe Park
Wednesday, May 26
Hastings
Sunday, May 23
Hawera
Saturday, May 22
Awapuni
Te Rapa

WINGATUI - Sunday, June 2

Race 1 - Wairepo Stud R-Opn Hrdl (2750m)
Class: Restricted Hurdle Track: Heavy(11) Time: 3:33.09
Prizemoney: $20,000
1
15/8
T: Ms A K Schwarz
R: Stuart Higgins (69.5)
15/8
8g woodbury lad (USA) x douce (NZ) (jahafil (GB))
Winning siblings: Castle Ridge, Doucette,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.4
5/2
T: B and S Anderton
R: J R Lowry (71)
5/2
8g gallant guru (AUS) x vital note (NZ) (yamanin vital (NZ))
3
0.5
Cashel (6)
15/1
T: S L Cameron
R: M B Gillies (65)
15/1
5g bachelor duke (USA) x castlebar (NZ) (volksraad (GB))
4
11.5
25/1
T: Ms A Dickson
R: S Karnicnik (65)
25/1
7g thewayyouare (USA) x striking sneek (NZ) (straight strike (USA))
5
11.8
12/1
T: B Laking
R: G J Walsh (66.5)
12/1
8g edenwold (CAN) x the smart tart (NZ) (doctor david (USA))
6
17.1
50/1
T: D L Hutton
R: T L Moki (63.5)
50/1
7m edenwold (CAN) x mrs. zoff (AUS) (zoffany (USA))
400
7/4F
T: K and A Tyler
R: J Seivwright (69)
7/4F
8g shinko king (IRE) x elaia (NZ) (elvstroem (AUS))
Race 2 - Wairepo Stud R-Opn Stpl (3200m)
Class: Restricted Stpl Track: Heavy(11) Time: 4:35.32
Prizemoney: $20,000
1
3/1
T: K and A Tyler
R: S Karnicnik (65)
3/1
6g sufficient (NZ) x miss zoey (NZ) (senor pete (USA))
This nick: 5 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.1
2/5F
T: J and K Parsons
R: J Seivwright (66)
2/5F
9g zabeel (NZ) x la madelina (USA) (giant's causeway (USA))
3
16.6
20/1
T: S L Cameron
R: M B Gillies (65)
20/1
11g ekraar (USA) x royal med (USA) (medieval man (USA))
4
30.9
7/1
T: S L Cameron
R: G J Walsh (65)
7/1
9g golan (IRE) x crazie punt (NZ) (straight strike (USA))
300
25/1
T: D L Hutton
R: Stuart Higgins (65)
25/1
9g patapan (USA) x hula bar (NZ) (al akbar (AUS))
300
20/1
T: D L Hutton
R: T L Moki (64)
20/1
9g yamanin vital (NZ) x sea music (NZ) (super dude (NZ))
Race 3 - Southern Wide Realty 2yo Swp (1100m)
Class: Open Track: Heavy(11) Time: 1:17.37
Prizemoney: $10,000
1
9/10F
T: K and A Tyler
R: K Chowdhoory (53)
9/10F
2f dalghar (FR) x coat du roan (NZ) (any suggestion (AUS))
Winning siblings: Boogie Easy,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.8
5/4
T: K and A Tyler
R: C K Kwo (54.5)
5/4
2g power (GB) x keepereel (NZ) (keeper (AUS))
3
5.1
12/1
T: H B Tapper
R: R D Beeharry (53)
12/1
2c ghibellines (AUS) x defiance (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
4
6.1
13/2
T: Steve Tyler
R: C A Campbell (52)
13/2
2f onceuponatime (NZ) x melaka (IRE) (marju (IRE))
Race 4 - Diamond Syndicate Mdn (2200m)
Class: Maiden Track: Heavy(11) Time: 2:33.14
Prizemoney: $10,000
1
7/4F
T: B and S Anderton
R: J R Lowry (57)
7/4F
4m raise the flag (GB) x danz a rook (NZ) (danzighill (AUS))
This nick: 21 runners; 9 winners; 1 SW. Details
2
3.3
25/1
T: Craig Graham
R: Bb Hong (53.5)
25/1
4m coats choice (AUS) x greta's way (NZ) (wallenda (USA))
3
4.1
Macpac (9)
7/1
T: M E Forde
R: T Jonker (54.5)
7/1
6m don eduardo (NZ) x alluring (NZ) (volksraad (GB))
4
4.4
5/2
T: Danny Crozier
R: B M Murray (56.5)
5/2
4g zed (NZ) x maranta star (AUS) (marquetry (USA))
5
4.8
4/1
T: H B Tapper
R: R D Beeharry (53.5)
4/1
5m shocking (AUS) x gondolin (NZ) (zabeel (NZ))
6
13.1
16/1
T: J R Phillips
R: C W Johnson (58.5)
16/1
4g iffraaj (GB) x zazonali (AUS) (zabeel (NZ))
7
29.9
12/1
T: G A Wright
R: C K Kwo (55.5)
12/1
6g raise the flag (GB) x picka peach (NZ) (yamanin vital (NZ))
8
38.4
40/1
T: G A Wright
R: K Chowdhoory (55.5)
40/1
6g raise the flag (GB) x penny parker (NZ) (forensic evidence (IRE))
9
69.9
30/1
T: Ms A Hoffman
R: T R Moseley (56.5)
30/1
5m shamoline warrior (AUS) x ilinca (NZ) (star way (GB))
Race 5 - Dunedin City Print (Bm65) (2200m)
Class: Benchmark 65 Track: Heavy(11) Time: 2:31.70
Prizemoney: $10,000
1
8/1
T: Steve Tyler
R: S Saejorhor (50.5)
8/1
5m red giant (USA) x julez (AUS) (zabeel (NZ))
This nick: 4 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.8
12/1
T: R C Dennis
R: T Jonker (54)
12/1
6m thorn park (AUS) x the freckle (NZ) (grosvenor (NZ))
3
2.1
20/1
T: Andrew Carston
R: K Mudhoo (56)
20/1
4
4.6
Sir Ed (12)
30/1
T: K and A Tyler
R: C K Kwo (52.5)
30/1
5
7.4
Lady Em (14)
25/1
T: B A Inglis
R: J J Fawcett (53)
25/1
8m sir percy (GB) x embargo (NZ) (o'reilly (NZ))
6
9.7
13/4F
T: B and S Anderton
R: J R Lowry (59)
13/4F
5g raise the flag (GB) x miss agavero (AUS) (with class (CAN))
7
10
4/1
T: B and S Anderton
R: C A Campbell (53.5)
4/1
8
12
40/1
T: Steve Tyler
R: Ms K Williams (57.5)
40/1
5g roc de cambes (NZ) x arena pride (NZ) (nassipour (USA))
9
13.8
25/1
T: J M Curran
R: B M Murray (56.5)
25/1
10
15.8
30/1
T: J R Phillips
R: C W Johnson (55.5)
30/1
11
17.6
30/1
T: B and S Anderton
R: C R Barnes (57.5)
30/1
5g raise the flag (GB) x enzed (NZ) (anziyan (USA))
12
20.9
16/1
T: M E Forde
R: R D Beeharry (52.5)
16/1
7m nom du jeu (NZ) x quick time (NZ) (zabeel (NZ))
13
22.9
7/2
T: J and K Parsons
R: A Comignaghi (54.5)
7/2
4m zed (NZ) x menaka (NZ) (montjeu (IRE))
14
31.4
20/1
T: Marion Stevenson
R: T R Moseley (57.5)
20/1
5g fully fledged (NZ) x simfinnarley (AUS) (lion heart (USA))
Race 6 - Wingatui Charity Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Heavy(11) Time: 1:19.62
Prizemoney: $10,000
1
11/2
T: Jo-Ann Gordon
R: K Mudhoo (57.5)
11/2
6g pentire (GB) x cyd charisse (NZ) (zabeel (NZ))
This nick: 31 runners; 22 winners; 3 SW. Details
2
0.1
15/4
T: Danny Crozier
R: B M Murray (56.5)
15/4
3g battle paint (USA) x pastel (NZ) (grosvenor (NZ))
3
0.9
8/1
T: Steven Woodsford
R: J J Fawcett (55.5)
8/1
5m iffraaj (GB) x nikey davone (NZ) (bertolini (USA))
4
1.2
20/1
T: Ms Sharon Robertson
R: T R Moseley (56.5)
20/1
5m dalghar (FR) x striking imp (NZ) (imperial seal (GB))
5
1.4
30/1
T: J R Phillips
R: C W Johnson (58.5)
30/1
6g makfi (GB) x ain't no pussycat (NZ) (felix the cat (USA))
6
2.9
Nazare (10)
8/1
T: Ms J Hillis
R: J R Lowry (58.5)
8/1
3g he's remarkable (NZ) x distinction (NZ) (honor grades (USA))
7
4.4
30/1
T: Steven Woodsford
R: R D Beeharry (53.5)
30/1
4m falkirk (NZ) x sojourn (NZ) (keeper (AUS))
8
5.7
10/1
T: Barbara Verlinden
R: T Jonker (56.5)
10/1
9
5.8
3/1F
T: G B Tippett
R: Bb Hong (53.5)
3/1F
5m cecconi (AUS) x magical forest (AUS) (woodman (USA))
10
5.9
16/1
T: B and S Anderton
R: A Comignaghi (57.5)
16/1
5g raise the flag (GB) x leeward prevails (NZ) (justice prevails (AUS))
11
9.9
Noah (4)
20/1
T: Ms A K Schwarz
R: J D Laking (58.5)
20/1
5g per incanto (USA) x trust d'or (NZ) (trustful (AUS))
12
23.7
80/1
T: Anna Hewitson
R: C R Barnes (56.5)
80/1
3f saperavi (NZ) x southern kash (NZ) (kashani (USA))
13
27.5
40/1
T: B and S Anderton
R: C A Campbell (56.5)
40/1
5g gallant guru (AUS) x adonia hy jinx (NZ) (yamanin vital (NZ))
14
29.3
30/1
T: Graeme Mee
R: D R Bothamley (58.5)
30/1
4g keeper (AUS) x greymont star (NZ) (montjeu (IRE))
Race 7 - Nzb Ins. Pearl Series Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Heavy(11) Time: 1:35.60
Prizemoney: $10,000
1
5/2
T: L and R Didham
R: J D Laking (57.5)
5/2
4m no excuse needed (GB) x flirting (NZ) (o'reilly (NZ))
This nick: 66 runners; 47 winners; 5 SW. Details
2
0.8
9/4F
T: Ms T Rae
R: J J Fawcett (56.5)
9/4F
4m o'reilly (NZ) x laurinel princess (AUS) (desert prince (IRE))
3
1.6
Elva (4)
15/2
T: Andrew Carston
R: C W Johnson (57.5)
15/2
4m el hermano (NZ) x annchips (NZ) (o'reilly (NZ))
4
3.6
12/1
T: J and K Parsons
R: A Comignaghi (56.5)
12/1
4m commands (AUS) x ara star (AUS) (hussonet (USA))
5
3.7
4/1
T: K and A Tyler
R: K Chowdhoory (54.5)
4/1
4m hussonet (USA) x tevez (AUS) (street cry (IRE))
6
4
13/2
T: D B Frye
R: Ms K Williams (57.5)
13/2
3f ocean park (NZ) x under siege (USA) (royal academy (USA))
7
23
40/1
T: B and S Anderton
R: J R Lowry (57.5)
40/1
8
26.5
30/1
T: Steven Prince
R: C K Kwo (54.5)
30/1
9
30.5
30/1
T: Christopher Butt
R: K Mudhoo (56.5)
30/1
4m el hermano (NZ) x gypsy rose (NZ) (centaine (AUS))
Race 8 - White Robe Lodge (Bm65) (1400m)
Class: Benchmark 65 Track: Heavy(11) Time: 1:33.96
Prizemoney: $10,000
1
15/4F
T: Jessica Dalton
R: B M Murray (57)
15/4F
3g reliable man (GB) x sussex dancer (IRE) (danehill dancer (IRE))
This nick: 3 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
1.8
20/1
T: Steve Tyler
R: Ms K Williams (56)
20/1
5m keeper (AUS) x abbey tralae (NZ) (traditionally (USA))
3
2.3
4/1
T: B and S Anderton
R: J R Lowry (57.5)
4/1
5m captain rio (GB) x drom (NZ) (johar (USA))
4
3.1
20/1
T: Steven Woodsford
R: J J Fawcett (57.5)
20/1
6g le saint (NZ) x kiss me quick (NZ) (little brown jug (NZ))
5
3.5
Mowenna (13)
11/1
T: J and K Parsons
R: A Comignaghi (55)
11/1
5m swiss ace (AUS) x umachelle (AUS) (umatilla (NZ))
6
3.6
20/1
T: H B Tapper
R: R D Beeharry (53)
20/1
5m no excuse needed (GB) x vivere (NZ) (o'reilly (NZ))
7
4.4
20/1
T: L and R Didham
R: J D Laking (58)
20/1
6g iffraaj (GB) x valicious (NZ) (don eduardo (NZ))
8
6.4
10/1
T: K and A Tyler
R: C K Kwo (56)
10/1
5g road to rock (AUS) x chennai (NZ) (towkay (AUS))
9
9.4
6/1
T: M E Forde
R: T Jonker (55)
6/1
5m per incanto (USA) x eighty twenty (NZ) (mellifont (USA))
10
12.9
50/1
T: Graeme Mee
R: T R Moseley (57)
50/1
5m swiss ace (AUS) x pamela place (NZ) (captain rio (GB))
11
15.2
9/2
T: Ms A Frye
R: K Mudhoo (56.5)
9/2
6m castledale (IRE) x high vibes (NZ) (asti bay (NZ))
12
18.2
50/1
T: Ms A K Schwarz
R: Bb Hong (53.5)
50/1
13
19
80/1
T: S L Cameron
R: K Chowdhoory (53.5)
80/1
4g super easy (NZ) x gilfinali (NZ) (blues traveller (IRE))
14
21
30/1
T: J and K Parsons
R: C A Campbell (54)
30/1
3f falkirk (NZ) x pow wow jane (AUS) (flying spur (AUS))
* Nick figures are for Australasia.