Breednet Results

Other Meetings ▶
Thursday, July 29
Awapuni
Wednesday, July 28
Cambridge
Sunday, July 25
Oamaru
Saturday, July 24
New Plymouth Raceway
Te Rapa
Thursday, July 22
Hastings
Wednesday, July 21
Avondale
Saturday, July 17
Ruakaka
Friday, July 16
Phar Lap Raceway
Thursday, July 15
Wanganui
Wednesday, July 14
Cambridge
Sunday, July 11
Te Aroha
Saturday, July 10
Awapuni
Te Rapa
Friday, July 9
Waverley
Thursday, July 8
Ashburton
Wednesday, July 7
Arawa Park
Saturday, July 3
Hastings
Ruakaka
Friday, July 2
Wingatui
Wednesday, June 30
Cambridge

WOODVILLE - Thursday, October 18

Race 1 - Lowe Schollum & Jones Ltd Mdn (2100m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 2:14.31
Prizemoney: $10,000
1
7/2
T: G J Old
R: S M McKay (58.5)
7/2
4g wanted (AUS) x shopping spree (IRE) (sadler's wells (USA))
Winning siblings: Darci Magic, Kudamm, Via Veneto,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.8
6/4F
T: J R Wheeler
R: S T Collett (56.5)
6/4F
4m azamour (IRE) x blue veil (NZ) (justice prevails (AUS))
3
2.1
11/1
T: G D Innes
R: D L Turner (56.5)
11/1
5m nadeem (AUS) x little hazel (NZ) (black minnaloushe (USA))
4
2.6
10/1
T: Ms E L Holmes
R: Z W Moki (55.5)
10/1
6g iffraaj (GB) x our jubilee (NZ) (howbaddouwantit (USA))
5
4.6
12/1
T: F Stammers
R: D A Hirini (54.5)
12/1
6m makfi (GB) x victim of love (NZ) (pentire (GB))
6
5.9
12/1
T: J G Bary
R: Timothy Johnson (56.5)
12/1
6g bachelor duke (USA) x xpectacular (NZ) (shinko king (IRE))
7
6.3
13/4
T: K T Myers
R: R J Myers (58.5)
13/4
7g don eduardo (NZ) x storrada (NZ) (viking ruler (AUS))
Race 2 - John And Natalie Mabey (Bm72) (2200m)
Class: Benchmark 72 Track: Good(3) Time: 2:17.66
Prizemoney: $11,000
1
2/1F
T: B D Revell
R: J Parkes (57.5)
2/1F
Winning siblings: Meila Rei,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2018 NZB Karaka - Book 3
$35,000
Vendor: Westend Partnership
Buyer: Mr Yongbin Fu
2
0.8
3/1
T: B E Newman
R: R J Myers (58.5)
3/1
5g gorky park (NZ) x gimmeawink (AUS) (carnegie (IRE))
3
1.2
11/4
T: G J Haigh
R: S O'Malley (56)
11/4
4
3.7
Finn (5)
13/2
T: A R Macgregor
R: S T Collett (57)
13/2
7g le bec fin (NZ) x rosetta stone (NZ) (pat's victory (USA))
5
3.8
16/1
T: G C McKay
R: Timothy Johnson (54)
16/1
10g zed (NZ) x pentavale (NZ) (pentire (GB))
6
4
20/1
T: Ms D J Parry
R: R M Goldsbury (55.5)
20/1
7
5
20/1
T: S C Beatson
R: W F Pinn (56)
20/1
9g duelled (AUS) x savoir vivre (NZ) (keeper (AUS))
8
6
14/1
T: G N Nicholson
R: R J Hannam (54)
14/1
5g keeper (AUS) x grove nymph (NZ) (grosvenor (NZ))
Race 3 - Black Bull Woodville (Bm65) (1100m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(3) Time: 1:03.92
Prizemoney: $10,000
1
13/4
T: K Gray
R: R J Myers (54)
13/4
3f swiss ace (AUS) x fortelo (AUS) (armidale (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
11/2
T: R J Patterson
R: D G Bradley (57.5)
11/2
4g burgundy (NZ) x precious (NZ) (stravinsky (USA))
3
2.5
5/1F
T: Ms L Latta
R: R J Hannam (57)
5/1F
4m i am invincible (AUS) x i'm jester gal (AUS) (rory's jester (AUS))
4
3.8
15/2
T: J G Bary
R: Timothy Johnson (56.5)
15/2
5g stratum (AUS) x dressed (NZ) (zabeel (NZ))
5
4.1
15/1
T: Ms G Temperton
R: C L O'Beirne (53)
15/1
5m sufficient (NZ) x society belle (NZ) (postponed (USA))
6
4.2
11/1
T: G Lowry and G Cullen
R: H J Durrant (52.5)
11/1
5m per incanto (USA) x lutine belle (NZ) (o'reilly (NZ))
7
4.7
Exhibit (17)
14/1
T: D M Goldsbury
R: R M Goldsbury (54)
14/1
5m iffraaj (GB) x royal show (NZ) (deputy governor (USA))
8
5.7
25/1
T: G Lowry and G Cullen
R: T K Allan (57)
25/1
5m nadeem (AUS) x mayfair (NZ) (grosvenor (NZ))
9
7.5
15/1
T: C J Bothwell
R: Z W Moki (53)
15/1
6m captain rio (GB) x sharp melody (NZ) (daggers drawn (USA))
10
8
11/1
T: G J Haigh
R: S O'Malley (54.5)
11/1
4m danroad (AUS) x smokey rose (NZ) (stark south (USA))
11
8.1
30/1
T: Anne Davies
R: L T Hemi (56.5)
30/1
9g handsome ransom (AUS) x lutaana (NZ) (o'reilly (NZ))
12
8.4
30/1
T: Ms B Edgecombe
R: D L Turner (58.5)
30/1
4g he's remarkable (NZ) x ting aling (NZ) (green perfume (USA))
13
12.2
30/1
T: G S Andrew
R: W F Pinn (55.5)
30/1
7g tavistock (NZ) x crack a dawn (NZ) (diamond express (NZ))
Race 4 - The Reign Watene Memorial Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:10.03
Prizemoney: $10,000
1
Magico (6)
15/8
T: J Benner and H Wynyard
R: S T Collett (56.5)
15/8
4m per incanto (USA) x our aspiration (NZ) (mi preferido (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.3
11/1
T: G Lowry and G Cullen
R: T K Allan (56.5)
11/1
4m bullbars (AUS) x flame of atlanta (NZ) (clay hero (AUS))
3
3.6
10/1
T: A J Meadows
R: D A Hirini (54.5)
10/1
4
3.9
Austria (18)
6/1F
T: S A Sharrock
R: W F Pinn (53.5)
6/1F
4m redwood (GB) x margravine (AUS) (red ransom (USA))
5
4.3
Sligo (1)
15/4
T: R J Bergerson
R: J Parkes (58.5)
15/4
5g pins (AUS) x trocair (AUS) (flying spur (AUS))
6
5.6
11/1
T: B C McDermott
R: C L O'Beirne (55.5)
11/1
4g captain rio (GB) x jean genie (NZ) (faltaat (USA))
7
7.4
Ampuis (15)
20/1
T: S G Brown
R: R J Myers (54)
20/1
3f per incanto (USA) x striking asset (NZ) (van nistelrooy (USA))
8
8.2
30/1
T: Ms S Walsh
R: Z W Moki (54)
30/1
5m mr nancho (ARG) x princess bower (NZ) (sir tristram (IRE))
9
14.2
20/1
T: J R Wheeler
R: Timothy Johnson (54.5)
20/1
3f gallant guru (AUS) x inferno (NZ) (yamanin vital (NZ))
10
15.2
50/1
T: F Stammers
R: R Stam (56.5)
50/1
6m cecconi (AUS) x flyhigh (AUS) (flying spur (AUS))
11
16.5
40/1
T: E Carson
R: D L Turner (56.5)
40/1
4m alamosa (NZ) x irish tess (NZ) (tinryland lad (NZ))
12
16.8
16/1
T: Nicola Marshall
R: S M McKay (58.5)
16/1
4g duelled (AUS) x remelda (NZ) (faltaat (USA))
Race 5 - Nzb Insurance Pearl Series Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:10.80
Prizemoney: $10,000
1
Arabica (19)
10/1
T: S A Sharrock
R: W F Pinn (54.5)
10/1
5m per incanto (USA) x critical mass (AUS) (canny lad (AUS))
This nick: 6 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1.5
10/1
T: G D Innes
R: M Singh (55.5)
10/1
4m super easy (NZ) x flower girl (NZ) (bachelor duke (USA))
3
1.7
10/1
T: S L Brown
R: S T Collett (57.5)
10/1
4m iffraaj (GB) x warren's sister (NZ) (savabeel (AUS))
4
2
7/1
T: D J Caskey
R: D L Turner (57.5)
7/1
4m rock 'n' pop (AUS) x keltic (NZ) (kaapstad (NZ))
5
2.1
40/1
T: E and J Rayner
R: A Y Shin (53.5)
40/1
4m remind (USA) x careen's legacy (NZ) (chagall (AUS))
6
2.6
9/4
T: K T Myers
R: R J Myers (57.5)
9/4
7
4.1
3/1F
T: J Benner and H Wynyard
R: D G Bradley (57.5)
3/1F
4m azamour (IRE) x svita (AUS) (success express (USA))
8
4.6
20/1
T: Ms L Latta
R: L T Hemi (55)
20/1
3f alamosa (NZ) x platinum zana (AUS) (noverre (USA))
9
4.7
Veloce (7)
40/1
T: Ms T M Yeates
R: R J Hannam (57.5)
40/1
6m shocking (AUS) x bounce de ball (NZ) (jetball (AUS))
10
7
20/1
T: J R Wheeler
R: S M McKay (55)
20/1
3f rip van winkle (IRE) x mont fay (NZ) (montjeu (IRE))
11
7.5
15/1
T: E and J Rayner
R: J Parkes (57.5)
15/1
4m eighth wonder (NZ) x roseanbar (NZ) (al akbar (AUS))
Race 6 - Wenham Grain & Seed Mdn (1300m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:17.93
Prizemoney: $10,000
1
8/11
T: F P Campbell
R: D G Bradley (57.5)
8/11
3g per incanto (USA) x la singa (NZ) (danasinga (AUS))
Winning siblings: In Another Life,
This nick: 19 runners; 14 winners; 2 SW. Details
2
1.8
12/1
T: Nicola Marshall
R: L T Hemi (55.5)
12/1
3
1.9
9/1
T: L W Somervell
R: R J Myers (57.5)
9/1
3g rip van winkle (IRE) x kapsjoy (NZ) (kaapstad (NZ))
4
2.9
66/1
T: G D Innes
R: Timothy Johnson (55.5)
66/1
3g rios (NZ) x poppy rose (NZ) (thorn park (AUS))
5
3.3
30/1
T: J R Wheeler
R: D A Hirini (55.5)
30/1
3g niagara (AUS) x la vie en rose (NZ) (elusive city (USA))
6
3.7
4/1F
T: F J Auret
R: J Parkes (55.5)
4/1F
3f myboycharlie (IRE) x watch my lips (AUS) (royal academy (USA))
7
3.8
25/1
T: G B McBeth
R: W F Pinn (52.5)
25/1
3f he's remarkable (NZ) x party tricks (AUS) (stromberg carlson (AUS))
8
6.1
30/1
T: M N Eales
R: T K Allan (57.5)
30/1
3g sizzling (AUS) x seattle storm (AUS) (consolidator (USA))
9
10.6
8/1
T: S G Brown
R: S T Collett (55.5)
8/1
Race 7 - D & E Oliver At Konini Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:23.24
Prizemoney: $10,000
1
30/1
T: S L Brown
R: D L Turner (56.5)
30/1
4m alamosa (NZ) x don't dilly dally (NZ) (howbaddouwantit (USA))
Winning siblings: Hasstobegood,
This nick: 7 runners; 6 winners; 1 SW. Details
2
0.2
7/2
T: A M Bull
R: R J Myers (58.5)
7/2
4g darci brahma (NZ) x tattinger (NZ) (centaine (AUS))
3
0.5
Wicklow (14)
7/4
T: J R Wheeler
R: J Parkes (56)
7/4
3g darci brahma (NZ) x castlebar (NZ) (volksraad (GB))
4
0.7
6/1F
T: S A Sharrock
R: W F Pinn (55.5)
6/1F
4g bachelor duke (USA) x black grace (NZ) (postponed (USA))
5
0.8
15/2
T: H Renall
R: Timothy Johnson (56.5)
15/2
6
1
Thelma (9)
20/1
T: J G Bary
R: D G Bradley (56.5)
20/1
5m pins (AUS) x masquerade (NZ) (no excuse needed (GB))
7
2
11/1
T: R J Bergerson
R: S T Collett (58.5)
11/1
4g road to rock (AUS) x graphite (NZ) (bigstone (IRE))
8
2.1
66/1
T: Ms S Gordon
R: M Singh (55.5)
66/1
6g tobique (AUS) x lizaal (NZ) (al akbar (AUS))
9
3.4
Relda (15)
30/1
T: Ms S Kay
R: S O'Malley (54.5)
30/1
4m ekraar (USA) x radio rocket (NZ) (blues traveller (IRE))
10
5.4
100/1
T: L Knight
R: T K Allan (58.5)
100/1
5g faltaat (USA) x leonucasam (NZ) (captain rio (GB))
11
9.9
25/1
T: E and J Rayner
R: S M McKay (58.5)
25/1
5g fully fledged (NZ) x sampier (NZ) (senor pete (USA))
12
14.2
Mango (12)
25/1
T: L Knight
R: L T Hemi (56.5)
25/1
5m falkirk (NZ) x golden lights (AUS) (kaapstad (NZ))
13
18.5
40/1
T: E Carson
R: R J Hannam (58.5)
40/1
7g danfive (AUS) x sterling lea (NZ) (one pound sterling (GB))
14
20
80/1
T: C J Bothwell
R: C L O'Beirne (55.5)
80/1
Race 8 - Netherton Station Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:38.06
Prizemoney: $10,000
1
40/1
T: W J Thurlow
R: Timothy Johnson (54.5)
40/1
4m niagara (AUS) x stella rossa (AUS) (testa rossa (AUS))
Winning siblings: Beyond The Fort, May We All, Our Bandit,
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.1
Cameo (9)
5/1F
T: F J Auret
R: J Parkes (56.5)
5/1F
5m chinese dragon (USA) x kahlo (NZ) (masterpiece (AUS))
3
0.9
15/4
T: E and J Rayner
R: R J Myers (58.5)
15/4
4g keeper (AUS) x harmony (NZ) (zabeel (NZ))
4
2.7
9/1
T: J R Lynds
R: W F Pinn (55.5)
9/1
4g echoes of heaven (AUS) x cordoba (NZ) (storm creek (USA))
5
3.1
Waisake (15)
16/1
T: S A Sharrock
R: D L Turner (58.5)
16/1
4g zed (NZ) x kincia (NZ) (kinjite (NZ))
6
3.5
12/1
T: Ms I Kelly
R: D G Bradley (54)
12/1
3f thewayyouare (USA) x shamtaari (NZ) (shamardal (USA))
7
4.5
Veneto (8)
15/4
T: Ms S Kay
R: S T Collett (56.5)
15/4
5m per incanto (USA) x pensive (NZ) (pentire (GB))
8
5.3
15/1
T: K T Myers
R: Z W Moki (54)
15/1
4m showcasing (GB) x olga palosky (NZ) (crested wave (USA))
9
6.1
30/1
T: Ms S Gordon
R: T L Taiaroa (54.5)
30/1
5g dalghar (FR) x appleton's lass (NZ) (woodbury lad (USA))
10
10.1
50/1
T: Ms D J Parry
R: R Stam (56.5)
50/1
5m fully fledged (NZ) x aphelion (NZ) (spinning world (USA))
11
12.1
15/1
T: Ms L Latta
R: L T Hemi (58.5)
15/1
12
12.4
8/1
T: B R Lammas
R: M Singh (54.5)
8/1
4m alamosa (NZ) x tintintinette (NZ) (montjeu (IRE))
13
15.4
60/1
T: Ms K Estreich
R: D A Hirini (56.5)
60/1
7g zed (NZ) x kilojoule (NZ) (truly vain (AUS))
14
15.6
50/1
T: Ms K A Little
R: T K Allan (56.5)
50/1
4m shocking (AUS) x star lit (NZ) (golan (IRE))
* Nick figures are for Australasia.